Mohlo by vás také zajímat
Windfall tax nekončí, čínská odveta za cla na auta míří na mléko a Max Banka se sloučí s Creditas aneb souhrn ekonomických událostí 34. týdne 2024
Libor Akrman 23. srpna 2024Lukačovič uvažuje o vstupu na burzu se Seznamem; majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci; stát zhoršil výhled růstu HDP; Češi sypou…
Opatrná ČNB; pozvolné ožívání české ekonomiky a schodek rozpočtu na dosah 200 miliard korun aneb souhrn ekonomických událostí 31. týdne 2024
Libor Akrman 2. srpna 2024Záplava firemních výsledků (Microsoft, Apple, Meta, KB, Česká spořitelna atd.); ČNB snížila sazby o 0,25 %; schodek rozpočtu je zase…
Chrenek možná zachrání Liberty Ostrava; Síkela kandidátem na eurokomisaře a příval firemních výsledků aneb souhrn 30. týdne 2024
Libor Akrman 26. července 2024Finální podoba nových Dukovan do konce roku; Harrisová podle analytiků lepší šancí pro Evropu; CSG znovu přihodila za Vistu Outdoor;…
Zombie hypotéky, zácpa na škodovácké lince a vyostřený boj o TikTok aneb souhrn událostí 34. týdne
Hypotéky v létě ožily, zrušení superhrubé mzdy jde do finále, americký tlak na Huawei se stupňuje, do boje o TikTok vstupuje další technologický gigant, na škodovácké lince se tvoří zácpa, Airbnb stepuje před branou burzy, index DAX přivítal Delivery Hero, firma Bayer solí miliardy na urovnání, Apple prostě kraluje, Číňané investují v Bohumíně stamiliony a na Vltavě plave Prvok. Přehled nejdůležitějších byznysových zpráv uplynulého týdne přinášíme v našem přehledu. Hezké čtení.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
roušky, či neroušky, kde, jak a proč? Politici mění názor rychleji, než rafička dvakrát oběhne hodinový ciferník. Jde o amatérismus, nebo populismus? Od každého trochu. A výsledkem jejich informační eskapády je jen zmatená veřejnost a pochyby, kdo vlastně vládne Ministerstvu zdravotnictví. Premiér Babiš zřejmě šéfovi resortu Vojtěchovi připomenul, že je před volbami, a to se lidem „neubližuje“ (případně co nejméně). Takže zatím zbytečně nežhavte šicí stroje, ale pro sichr buďte obezřetní. Politika je totiž mrška vrtkavá…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Do boje o TikTok vstupuje i Oracle
Americká softwarová společnost Oracle uvažuje o převzetí aktivit čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to napsal britský list Financial Times. Zařadí se tak po bok softwarového společnosti Microsoft a internetové firmy Twitter, které stejný záměr oznámily už dříve.
Zaostřeno na autoimunitní choroby
Americká farmaceutická a kosmetická společnost Johnson & Johnson chce koupit za zhruba 6,5 mld. USD (142,3 mld. Kč) v hotovosti americkou biotechnologickou firmu Momenta Pharmaceuticals. J&J si tak rozšíří portfolio léčby autoimunitních onemocnění, napsala agentura Reuters. Pokud se tak stane, půjde o druhou největší farmaceutickou transakci v tomto roce. V březnu převzala americká farmaceutická společnost Gilead Sciences za 4,9 mld. USD (asi 108 mld. Kč) výrobce léků na rakovinu Forty Seven. Akviziční plány v tomto týdnu rozkryla také farmaceutická společnost Sanofi, která chce koupit za asi 3,7 mld. USD (81,5 mld. Kč) americkou biotechnologickou společnost Principia Biopharma. Akvizicí francouzský podnik posílí výzkum v oblasti autoimunitních onemocnění a alergií. Obchod by měl proběhnout v posledním čtvrtletí letošního roku.
Huawei ve svěráku
Washington zpřísnil sankce proti čínské společnosti Huawei Technologies, které omezují její přístup k čipům. Spojené státy firmu obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě odmítá. Trumpova administrativa loni umístila Huawei na černou listinu a letos v květnu ohlásila restrikce, které čínskému podniku znemožňují získat bez zvláštního povolení čipy vyvinuté či vyráběné s využitím amerických technologií. Nová opatření amerického ministerstva obchodu nyní květnové restrikce rozšíří. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo upozornil, že změna pravidel zabrání čínskému gigantu v jeho snahách restrikce obcházet.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Hra o TikTok započala. Proč by se o čínskou aplikaci měli zajímat američtí giganti?
Jordan Belfort: Příběh skutečného vlka z Wall Street
Daně v pohybu aneb u nové paušální daně by měli živnostníci rozhodně počítat
OKD v hluboké ztrátě
Těžební společnost OKD loni vytvořila ztrátu 861 milionů korun. V roce 2018 měla zisk 1,29 miliardy korun. Objem výroby firmě meziročně klesl z 4,6 milionu na 3,6 milionu tun uhlí. Jako první o tom informovala MF Dnes. Výrazná ztráta je podle firmy hlavně důsledkem poklesu cen uhlí. „Z 210 dolarů za tunu koksovatelného uhlí klesly během roku ceny až na 140 dolarů za tunu,“ uvedl deník. Klesající trend podle něj pokračuje i letos.
Éra superhrubé mzdy končí. Jak to bude vypadat?
Koaliční strany ANO a ČSSD se dohodly na podobě zrušení superhrubé mzdy. (Tento termín označuje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné placené zaměstnavatelem – pozn. red). Po dosavadním jednání o výši daně z příjmu zaměstnanců po zrušení superhrubé mzdy počítá ANO a ČSSD s dvojí sazbou. Zaměstnanci s nižšími příjmy by měli mít podle ministryně financí příjem zdaněn 15 procenty. O výši daně pro vysokopříjmové skupiny či zrušení takzvané solidární daně budou lídři ANO a ČSSD ještě jednat. Superhrubou mzdu chce zrušit k 1. lednu příštího roku.
Prvok kotví na Vltavě
První plovoucí 3D tištěný dům, kterému je přezdíváno Prvok, je k vidění u Střeleckého ostrova v Praze. Autor projektu Michal Trpák při jeho představení uvedl, že tištěné domky z betonu jsou budoucností stavebnictví. Při jejich realizaci se podle něj lze ve srovnání s klasickou stavbu dostat až na polovinu nákladů a navíc vznikají až sedmkrát rychleji. Jejich sériová výroba by tak mohla podle Trpáka začít do tří až pěti let. Netradiční obydlí bude pro veřejnost k vidění do konce září na Smíchovské náplavce.
Ryanair škrtá v letových řádech
Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair zruší v září a říjnu 20 procent letů. Aerolinky tím reagují na výrazný pokles rezervací v posledních dnech způsobený nárůstem případů koronavirové nákazy a znovuzaváděním cestovních omezení. Škrty se dotknou spíše počtů letů než rušení leteckých tras. Opatření „je motivováno nejistotou ohledně nedávných případů nákazy covid-19 v některých zemích Evropské unie“, uvedl irský dopravce.
Zácpa na škodovácké lince
Poslední model octavie není podle zaměstnanců automobilky Škoda Auto dostatečně připravený pro sériovou výrobu. Zaměstnanci se potýkají s problematickým softwarem, odstraňování jeho chyb je zdlouhavé, každý den se tak navyšuje rozpracovanost o stovky vozů, uvedl týdeník Škodovácký odborář. U předchozí generace modelu bylo mazání chybových pamětí otázkou dvou až pěti minut, ale u nové octavie se to samé dělá 30 minut. „A to způsobuje zacpávání testovacích válců a výpravny, která nemá infrastrukturní podmínky pro tento typ vozu s takovou architekturou“, uvedl týdeník.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Místo Ruska nabízejí Ukrajině plyn Američané. Chtějí rozšířit svůj vliv Evropě
Zlé uhlí. Mladí aktivisté v Německu znovu ožívají a bouří se proti pomalému odklonu
Největší podvodník Bernie Madoff: muž, který obral americkou smetánku o 65 miliard dolarů
Walmart trhá prodejní rekordy
Americký maloobchodní gigant Walmart ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 8,5 procenta na 6,1 mld. USD (asi 134 mld. Kč). Firma zaznamenala rekordní nárůst internetového prodeje (+97 %), zájem o nakupování prostřednictvím internetu totiž zvýšila pandemie nemoci covid-19. Celkové tržby podniku stouply o 5,6 procenta na 137,7 mld. USD (asi tři biliony Kč).
Hypotéky ožily
Průměrná úroková sazba hypoték v červenci klesla na 2,15 procenta z červnových 2,21 procenta. Z údajů Fincentra Hypoindexu sazba klesá čtvrtý měsíc v řadě, tak nízko byla naposledy v listopadu 2017. Banky letos v červenci poskytly hypotéky v celkovém objemu 21,6 miliardy korun. Letošní červenec se tak stal nejsilnějším sedmým měsícem za dobu zveřejňování indexu. Meziročně se objem hypoték zvýšil o více než šest miliard korun a proti červnu o 650 milionů korun.
Alternativní taxislužby v Kalifornii jezdí dál
Kalifornský odvolací soud pozastavil soudní příkaz, podle kterého by měly alternativní taxislužby Uber Technologies a Lyft ke svým řidičům přistupovat jako k zaměstnancům. Obě firmy varovaly, že pokud by se tak nestalo, přeruší provoz svých služeb v Kalifornii. Nebyly by totiž schopny dostatečně rychle provést potřebné změny, napsala agentura Reuters.
C&A se stahuje zpět do Evropy
Západoevropský oděvní řetězec C&A odprodá své aktivity v Číně tamnímu finančnímu investorovi Čung-kche Tchung-žungovi. Společnost, která patří rodině Brenninkmeijerových a působí i v Česku, se stahuje zpět do Evropy. Agentura DPA připomněla, že už dříve se majitelé oprostili od podnikání v Mexiku a brazilskou dceřinou firmu uvedli na burzu.
Bayer lepí, co může
Německý výrobce léků a pesticidů Bayer zaplatí v USA asi 1,6 mld. USD za urovnání většiny žalob týkajících se jeho antikoncepčního prostředku Essure. Téměř 39 tisíc žen žaluje výrobce antikoncepčních spirálek za to, že jim prostředek způsobil zranění. Dohoda o urovnání pokrývá většinu (90 %) takových stížností. Agentura Reutres připomněla, že pro Bayer nejde o jedinou kauzu, v níž vydá miliardy na urovnání žalob. V červnu se dohodl, že ve Spojených státech zaplatí 10,9 miliardy dolarů v kauze herbicidu Roundup, který způsobuje rakovinové onemocnění.
Komárkova Sazka se zajímá o britskou loterii
Sázková společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka vyjádřila zájem o provozování britské národní loterie, píše web britské televizní stanice Sky News. Mluvčí Sazky podle serveru uvedl, že český podnik nyní zvažuje předložení oficiální nabídky.
Pötscheho vykoupení
Stuttgartská prokuratura výměnou za platbu 1,5 milionu eur ukončila vyšetřování předsedy dozorčí rady automobilky Volkswagen a šéfa holdingové společnosti Porsche SE Hanse Dietera Pötsche. Ten byl vyšetřován kvůli údajné manipulaci s akciovým trhem. Urovnání zaplatí Porsche.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST:
Boeing se dočkal zájmu o odstavené Maxy
Americký výrobce letadel Boeing dostal první objednávku na stroje 737 MAX od dvou tragických havárií těchto letadel. Tragické nehody, při nichž přišly o život více než tři stovky lidí, vedly k zatím stále platnému zákazu jejich využívání v letecké dopravě. Až čtyři tato letadla si nyní objednal největší polský provozovatel charterových letů Enter Air.
DAX přivítal Delivery Hero
Po miliardovém skandálu a vyhlášení insolvence společnosti Wirecard opustily její akcie německý index DAX. Jejich nástupcem budou cenné papíry doručovací služby Delivery Hero, která v Česku provozuje službu Dáme Jídlo. Delivery Hero působí ve více než 40 zemích po celém světě a plánuje expanzi do Japonska.
Airbnb před branou burzy
Společnost Airbnb podala u americké Komise pro cenné papíry a burzy žádost o vstup na burzu. Podle obeznámeného zdroje chce celý proces stihnout před koncem roku, závisí však podle něj na podmínkách na trhu. Společnost sama zatím časový harmonogram neposkytla. V prohlášení uvedla, že ještě nestanovila, kolik akcií investorům nabídne, ani to, jaké ceny jedné akcie chce dosáhnout.
Kralující Apple
Společnost Apple se stala první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Letos v červenci Apple překonal také saúdskoarabskou ropnou firmu Saudi Aramco a stanul tak v čele světového žebříčku firem podle tržní kapitalizace. Hranici jednoho bilionu přitom překonal výrobce iPhonů teprve před dvěma lety. Letos si jeho akcie připsaly již téměř 60 %. Investoři věří, že firmě se v pokoronavirovém světě bude dařit ještě lépe.
Číňané investují v Bohumíně stamiliony
Česká divize čínské společnosti Guangzhou Tinci Materials Technology plánuje projekt týkající se elektrolytu pro lithiové baterie, píše Reuters. Investice do projektu by měla činit 275 milionů jüanů (asi 870 mil. Kč). Sídlo firma je v Bohumíně na Karvinsku na stejné adrese jako sídlo společnosti Bochemie. Základní kapitál firmy činí 115 milionů korun. Mluvčí Bochemie Eva Kijonková uvedla, že k projektu v této fázi zatím nelze nic sdělit.
Křest virem britského M&S
Britský maloobchodní řetězec Marks & Spencer kvůli dopadům koronakrize zruší v následujících třech měsících 7 000 pracovních míst. Je to desetina z jeho celkového počtu zaměstnanců. Zkušenost s epidemickými opatřeními vede podnik k zásadní proměně. Zatímco tržby z kamenných obchodů má podnik výrazně nižší než loni, prodej přes internet a služba doručení domů si vedou dobře.
eMan míří na START
Softwarová společnost eMan získala povolení České národní banky ke vstupu na trh START pražské burzy. Firma hodlá do konce srpna nabídnout až 47% podíl, tedy až 914 tis. akcií. Úpis bude při ceně 51 až 56 korun za akcii, informoval spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Jiří Horyna. IPO je dostupné i drobným investorům, velikost minimální investice je stanovena na zhruba 25 tis. Kč.