Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Inflační zkáza se valí Českem, rekordní Alza a obnova Žižkova začala aneb souhrn událostí 7. týdne 2022
Inflace míří na 10 %; nový šéf Škody Transportation; další čipová fúze dotaženo; Kofola výsledkově roste; Buffett na lovu opět úspěšný; Rusnok nevyloučil další růst sazeb; Virgin Galactic nabízí nové lístky do kosmu; Airbnb se vrátila do plusu; Google zřejmě přiškrtí Androidu sdílení dat; Paramount posílí streaming; Allianz šetří na soudy v USA; fúze Avastu a NortonLifeLock bude dokončena až v dubnu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
Už více než 30 let žijeme v demokracii, jejíž součástí je parlamentní demokracie. Na jedné straně vzpomínáme na divoká 90. léta spolu s Českou televizí, na straně druhé můžeme sledovat divočinu ve sněmovně v podobě obstrukcí opozice, zejména ze strany SPD. Leckdo si pak klade otázku, zda je tato naše demokracie skutečně funkční. Je pravda, že nejde o nic nového a jisté politické obstrukce se vyskytly již v minulosti. Nikdy se z nich však nestal nástroj destrukce vládnutí. Možná by stálo za to se poučit z citátu spisovatele a malíře Josefa Čapka: „Demokracie, není-li kázní, se zbortí a rozplyne. Svoboda mezi lidmi není k tomu, aby atomizovala, nýbrž spojovala.“ Což se o dnešním často názorově vyhroceném světě zrovna moc říci nedá…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Inflace (naposledy) těsně pod desítkou
Lednová inflace v Česku se jen těsně udržela pod magickou desítkou, když zrychlila na 9,9 % z prosincových 6,6 %. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 %, uvedli statistici. Analytici nicméně upozornili, že zdražování není všem dnům konec a je pravděpodobné, že únorová inflace by dvoucifernou hodnotu překročit mohla. Vývoj inflace ovlivnily zejména ceny bydlení. Proti loňskému lednu v bydlení zdražila elektřina o 18,8 % a zemní plyn o 21,5 %. Další v pořadí vlivu na meziroční inflaci byla doprava, kde o 11 % zdražila auta a o 28 % pohonné hmoty a oleje.
GRAF: Vývoj inflace v Česku
Od roku 1997 do ledna 2022, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Magnát Vítek může rozehrát svůj životní obchod
Společnosti CPI Property Group (CPIPG) miliardáře Radovana Vítka může zcela ovládnout rakouskou realitní firmu Immofinanz. Má k tomu svolení antimonopolních úřadů, a to jak českého, tak nově i toho slovenského. CPIPG aktuálně drží v rakouské společnosti podíl ve výši 48,18 %. CPIPG loni výrazně navýšilo hodnotu nemovitostního portfolia, která vzrostla o 27 procent na 13,1 mld. eur. Konsolidovaný provozní zisk (EBITDA) skupiny poskočil o více než 6 % na 360 mil. eur. Výsledky jsou předběžné a neauditované, podrobnou zprávu podnik zveřejní až 31. března.
Rekordní Alza
Největší český internetový obchod Alza podle předběžných výsledků loni meziročně zvýšil obrat o pětinu na 45 mld. Kč bez DPH. Vyřídil zhruba 18 milionů objednávek, což bylo ve srovnání s rokem 2020 o 27 % více. E-shop obsloužil asi 5,3 milionu zákazníků. Zástupci společnosti to uvedli na on-line tiskové konferenci. Zisk nesdělili, ale měl by se podle nich držet předchozího trendu. Předloni čistý zisk činil 2,1 mld. Kč, v roce 2019 byl zhruba 1,1 miliardy korun, vyplývá ze zveřejněných výročních zpráv.
GRAF: Vývoj obratu společnosti Alza
Od roku 2002 do roku 2021, v mil Kč (bez DPH).
Zdroj: prezentace Alza
Central Group rozjel stavbu na Žižkovském nákladovém nádraží
Central Group miliardáře Dušana Kunovského spustil výstavbu svého největšího projektu. V severní části zrušeného Nákladového nádraží Žižkov vznikne Parková čtvrť s 2,5 tisíce bytů. V projektu s odhadovanými investičními náklady za 20 mld. Kč chce firma do deseti let postavit kromě bytů, mateřskou školu a park. První městský blok u Basilejského náměstí bude hotový už v polovině roku 2024.
Rusnok: Zvýšení sazeb v březnu nejde vyloučit
Další zvýšení úrokových sazeb České národní banky (ČNB) nelze na březnovém zasedání bankovní rady vyloučit. Nemělo by ale už jít o nadstandardní zvýšení jako na předchozích zasedáních rady. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka pro deník Blesk. „Pět procent není žádná magická hranice, to není žádný strop, přes který bychom nemohli jít, ale uvidíme, jestli to bude potřeba,” uvedl Rusnok.
Buffettova trefa do černého
Investora Warrena Buffetta opět nezklamal jeho šestý smysl pro ziskové příležitosti. Ačkoli jen velmi ojediněle sází na technologické akcie, v loňském posledním čtvrtletí nakoupil prostřednictvím své společnosti Berkshire Hathaway za miliardu dolarů akcie herní společnosti Activision Blizzard. A bohatě na této sázce vydělává, akcie od té chvíle přidaly více než 22 procent a navíc v polovině ledna přispěchal Microsoft s oznámením, že herního vývojáře za 68,7 mld. USD převezme.
VÍCE ZDE: Zemětřesení na trhu videoher: kam Microsoft nasměruje odvětví koupí Activision Blizzardu?
Musk stupňuje boj s regulátory
Automobilka Tesla a její šéf Elon Musk obvinili americkou Komisi pro cenné papíry (SEC) a burzy, že je obtěžuje „nekonečným” vyšetřováním Jde o údajný trest za Muskovu kritiku vlády. Miliardář prostřednictvím svého právníka zaslal dopis v němž se vymezuje proti postupu regulátora. Musk měl za to, že vyšetřování a „obtěžování” ze mělo skončit dohodou o urovnání před čtyřmi lety, kdy byl Musk regulátorem obviněn, že se svými výroky o plánech na stažení Tesly z burzy dopustil podvodu. Komise ale slib porušila. Musk a Tesla žádají nápravu. „Už toho bylo dost,” píše právník zastupující Muska v dopise.
Walmart si prostě umí zjednat ceny
Největší maloobchodní řetězec světa, americký Walmart, v uplynulém finančním roce končícím v lednu zvýšil provozní zisk o 15,1 % na 25,9 mld. USD. To podle analytiků, které citoval Reuters, naznačuje stabilní poptávku navzdory problémům v dodavatelských řetězcích i růstu inflace, která tlačí na marže. Řetězec sice zvýšil ceny některých výrobků, ale díky rozsahu prodávaného zboží a vyjednávací síle vůči dodavatelům si nadále udržel nižší ceny než konkurenti. Tržby Walmartu vzrostly o 2,4 % na 572,8 mld. USD.
Komárek posiluje svůj vliv v řecké sázkovce
Společnost Allwyn ze skupiny KKCG Karla Komárka zvýší podíl v řecké firmě OPAP nad 48 procent. Nadnárodní provozovatel loterií se dohodl se firmou Yeonama Holdings, že od ní za 327,4 mil. eur převezme zbývající menšinový podíl ve firmě SAZKA Delta, jejímž prostřednictvím drží podíl v řecké sázkovce.
Paramount chce zaútočit na Netflix
Americká mediální společnost ViacomCBS změnila název na Paramount. Oznámila to spolu s prezentací výsledků hospodaření, které investory nepotěšily. Zaostaly totiž za odhady. Podnik je ale odhodlám prostřednictvím masivních investic upevňovat svoji pozici na trhu se streamovacími službami. Do tvorby nového obsahu chce do roku 2024 investovat více než 6 mld. USD, což je miliardu více, než původně zamýšlel. V té době už by chtěl mít na 100 mil. předplatitelů. Lídrem trhu je s 222 miliony předplatitelů Netflix.
Air France-KLM umenšuje ztráty
Letecká společnost Air France-KLM loni snížila ztrátu o více než polovinu na 3,3 mld. eur. Firma očekává, že v prvním čtvrtletí její letová kapacita dosáhne zhruba 73 až 78 % úrovně z počátku roku 2019. Výhled na celý rok je však nejasný, protože není jisté, kdy se cestujícím z Evropy otevře Japonsko a Čína. Nízkonákladové letecké společnosti Ryanair a easyJet, které létají pouze na krátkých a středních trasách, naopak v létě plánují nabídku letů na předkrizové úrovni.
Účet za covid? Desetina HDP
Náklady na koronavirovou krizi v letech 2020 a 2021 v Německu dosáhly 330 miliard eur. To odpovídá ztrátě deseti procent hrubého domácího produktu za rok 2019, uvedl na základě svých propočtů mnichovský hospodářský institut Ifo. Výpočet ale nezohledňuje budoucí ztráty z přidané hodnoty, například v důsledku výpadků ve vzdělání. Pokud by krize nebyla, německá ekonomika by v každém z těchto roků vzrostla o 1,3 procenta, uvedli prognostici.
Auditu v Ericssonu skončil pár vyhazovy
Akcie švédského výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve středu na burze odpoledne ztrácely asi 13 %. Důvod? Investoři zareagovali na zveřejnění výsledků interního vyšetřování o podezřelých platbách a pochybeních v Iráku, napsala agentura Reuters. Audit odhalil platby, které obcházely irácká cla v době, kdy tyto platební kanály ovládaly militantní organizace, včetně Islámského státu. V důsledku vyšetřování muselo několik zaměstnanců firmu opustit.
Už brzy VW oznámí místo líhně EV
Německý koncern Volkswagen by mohl do konce března rozhodnout, kde postaví závod na výrobu elektromobilů. S odvoláním na závodní radu to uvedla agentura Reuters. Podnik už loni oznámil, že postaví moderní továrnu v blízkosti svého sídla v dolnosaském Wolfsburgu. Automobilka také uvedla, že i letos bude zřejmě nedostatek čipů, navzdory tomu ale plánuje ve druhé polovině roku zvýšit produkci, poznamenal šéf koncernu Herbert Diess.
Airbnb je zpět v zisku
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, loňské poslední čtvrtletí zakončila v zisku 55 milionů dolarů. Jde o druhý ziskový kvartál za sebou. Ve stejném období před rokem firma vykázala ztrátu 3,9 mld. USD. Tehdy hospodářské výsledky ovlivnily vedle pandemie i jednorázové náklady spojené se vstupem na burzu. Ke zlepšení hospodaření v závěru loňského roku přispělo oživení domácího cestovního ruchu, delší pobyty hostů za vyšší ceny a trend práce z domova. Tržby vzrostly meziročně téměř o 80 procent na 1,53 mld. USD.
Louis Vuitton jde s cenami nahoru
Louis Vuitton je jedním z prvních prodejců luxusního zboží, který letos ohlásil zdražování. Reaguje tak na zvýšené náklady na výrobu i dopravu. Zdražovat se francouzská luxusní značka chystá celosvětově, o kolik bude záležet na druhu zboží. Vyšší ceny se nevyhnou koženému zboží, módním doplňků ani parfémům, uvedla mluvčí.
Allianz „šetří” na odškodné
Kolaps investičních fondů Structured Alpha německé pojišťovny Allinaz během první vlny covidu z kraje roku 2020 má v USA soudní dohru. Pojišťovna už si dává stranou peníze na vyrovnání. Američtí investoři po ní požadují šest miliard jako odškodné. Allinaz oznámila, že se rozhodla vytvořit rezervu ve výši 3,7 miliardy eur, toto rozhodnutí snížilo její loňský čistý zisk o 2,8 miliardy eur. Fondy utrpěly těžké ztráty poté, co šíření covidu v únoru a březnu 2020 způsobilo rozsáhlé výkyvy na akciových trzích, připomněla agentura Reuters.
Intel na nákupech v Izraeli
Americká společnost Intel koupí za 5,4 mld. USD izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor. Za akcii zaplatí 53 USD, což je téměř o 20 dolarů více, než kolik byla závěrečná cena v den oznámení dohody. Intel se kvůli rostoucí poptávce po čipech snaží pokračovat v rozšiřování svých výrobních kapacit a technologického portfolia, připomněla agentura Reuters.
Letní sezona se Kofole více než vyvedla
Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko loni stouply tržby meziročně o 7,5 % na 6,636 mld. Kč. EBITDA (provozní zisk před odpisy) jí podle předběžných neauditovaných výsledků vzrostl o 9,2 % na 1,125 mld. Kč. Po vlažném startu na začátku roku, kdy na Kofolu dolehla tíže uzavřených gastroprovozů, se prodeje vzpamatovaly s nastupující letní sezonou, uvedl šéf skupiny Jannis Samaras. Dařilo se jí jak na domácích trzích, tak v adriatickém regionu, na Jadran se totiž v tom čase vrátili turisté z celého světa.
Čipová megafúze, která vyšla
Americký výrobce čipů Advanced Micro Devices dokončil převzetí konkurenta Xilinx. Podle agentury Reuters jde o rekordní akvizici v čipovém průmyslu, jejíž hodnota činí zhruba 50 mld. USD. Zpráva o dokončení tohoto obchodu přichází jen krátce poté, co se americký výrobce čipů Nvidia vzdal plánů na převzetí britské čipové firmy Arm.
Blackstone zlákal hazard
Americká investiční společnost Blackstone se dohodla na převzetí aktivit australského provozovatele hazardních her Crown Resorts. Cena transakce je vyčíslena na 8,9 mld. australských dolarů (137 mld. Kč). Blackstone o převzetí usiluje už rok, dřívější nabídku však společnost Crown odmítla. V lednu proto investička svou nabídku o deset procent vylepšila a provozovatel kasin ji pak akcionářům doporučil přijmout.
Škodě Transportation šéfuje Francouz
Novým předsedou představenstva a generálním ředitelem skupiny Škoda Transportation je Francouz Didier Pfleger. Do podniku přichází z konkurenčního Alstomu. Na obou postech vystřídal Petra Brzezinu, který plzeňské strojírenské seskupení vedl od převzetí skupinou PPF v roce 2018.
Elekroletadýlko Rolls-Royce
Britská společnost Rolls-Royce, která dodává motory Airbusu či Boeingu, do tří až pěti let uvede do provozu první malé letadlo na elektrický pohon. V rozhovoru na letecké přehlídce v Singapuru to řekl šéf divize Rolls-Royce Electrical Rob Watson. První komerční aplikace bateriového elektrického systému P-Volt vyvinutého firmou Rolls-Royce bude podle něj mít výkon asi 600 kilowatthodin. To umožní let šesti až osmi lidí až na vzdálenost zhruba 150 kilometrů.
Zaštípnutá akvizice zbrojařů
Americký zbrojní koncern Lockheed Martin kvůli tlaku antimonopolních úřadů v USA ustoupil od akvizice firmy Aerojet Rocketdyne Holdings. Firma Aerojet se zabývá výrobou raketových motorů a Lockheed za ni nabízel 4,4 miliardy dolarů. Proti transakci se stavěla zejména zbrojovka Raytheon Technologies.
Zákon roku zná kandidáty
Nominační radu ankety Zákon roku složenou z odborníků na oblast práva a byznysu zaujala loňská novela notářského řádu. Ta mj. umožňuje část notářské agendy vyřizovat bez nutnosti fyzické návštěvy úřadu. Nominační rada do 13. ročníku ankety společně s notářským řádem vybrala další čtyři právní předpisy: rekodifikace stavebního práva (nový stavební zákon); katalog udržitelných ekonomických činností (technická kritéria udržitelnosti); milostivé léto (část novely exekučního řádu) a předvídatelnost práva – zveřejňování rozsudků nižších soudů (část novely zákona o soudech a soudcích).