V posledních týdnech zažívají akciové trhy výrazné výkyvy. Investora Vladimíra Brůnu to ale nechává klidným. „Buduji si dlouhodobé investiční portfolio a součást této strategie představují i stavební pozemky, do kterých jsem začal ve větším investovat už v roce 2020,“ dodává.
Pozemky jsou pro něj specifickou složkou portfolia. Jejich hodnota v čase stabilně roste a nejsou ovlivňovány každodenním pohybem cen jako akcie. Navíc v Česku historicky zatím nikdy nedošlo k poklesu cen stavebních pozemků.
„Momentálně pozemky držím, protože očekávám, že po volbách uspějí populističtí politici, kteří budou chtít „řešit“ dostupnost bydlení. Trh je nyní utlumený – stavební úřady nestíhají a výstavba výrazně zaostává za poptávkou,“ vysvětluje.
To vše přidržuje zájem o nové pozemky. Developeři si totiž většinou nekupují stavební pozemky s vydaným stavebním povolením s předstihem, ale až v době, kdy chtějí začít stavět.
Poptávka oživí, parcely zdraží
Až ale začne stát do trhu s bydlením nalévat dotace, poptávka po stavebních parcelách se rychle oživí. V tu chvíli je Brůna připravený pozemky prodat a kapitál přesunout do jiné, podhodnocené investiční příležitosti.
„Vedle pozemků držím také nájemní nemovitosti, zejména komerční a průmyslové objekty s dlouhodobými nájemními smlouvami. Všechny nájemní smlouvy obsahují inflační doložky, což mi v době vysoké inflace nad 10 procent zajistilo zajímavé výnosy. Ani u nájemních nemovitostí mě netrápí pohyb cen, držím je kvůli nájmu,“ říká.
Investor má nemovitosti rád i proto, že jejich hodnotu může ovlivnit vlastní prací. Pozemky jsou naopak bezúdržbové a přinášejí klid. Jejich cena neskáče nahoru a dolů jako u jiných investic.
Na investice se dívá i optikou poměrových ukazatelů – například jaká je hodnota indexu amerických akcií S&P 500 k ceně metru čtverečního bytu v Praze a k ceně unce zlata a unce stříbra. Snaží se investovat tam, kde podle těchto ukazatelů cítím, že je investice aktuálně podhodnocená.
„Zároveň se tím ale nechci stresovat. Nechci být otrokem investic. Investuji pravidelně a dlouhodobě. Třeba fyzické stříbro nakupuji každý měsíc bez ohledu na aktuální cenu,“ uzavírá.
Článek, jehož autorem je Vladimír Brůna, původně vyšel na serveru Hlídací pes.org.