Mohlo by vás také zajímat
Polsko se pomalu stává lídrem v oblasti bezpečnosti a obrany Evropy
Robert Břešťan 25. září 2024Česká republika se začátkem září na tři dny stala centrem globální politické debaty o bezpečnosti. Velkou část debat konference byla…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
- ČLÁNEK
Místo Ruska nabízejí Ukrajině plyn Američané. Chtějí rozšířit svůj vliv v Evropě
Spojené státy lobbují za to, aby Ukrajina odebírala přes Polsko zkapalněný zemní plyn z americké produkce. Kritici namítají, že to je při současných cenách zemního plynu nevýhodné.
Molekuly svobody, jak o americkém zkapalněném plynu hovoří náměstek ministra energetiky Steven Winberg, by již brzy měly proudit z USA na Ukrajinu. Podle amerických plánů by měla být využita infrastruktura v Polsku, což by pomohlo „osvobodit“ zemi ze závislosti na ruském plynu a na tranzitních poplatcích. S touto myšlenkou se ztotožňuje právě i polský soused Ukrajiny.
Geopoliticky se Spojené státy snaží vytvořit koalici „přátel amerického plynu“, která by mohla utlumit váhu Německa na evropském trhu s plynem, jež podporuje dokončení projektu Nord Stream 2. Tím se zvýší kapacita tohoto plynovodu o 55 miliard kubíků ročně na 110 miliard.
Plány Bílého domu ale mají ekonomický háček: v současné době se nevyplatí dovážet LNG až z Ameriky. I proto Ukrajina zaujala vyčkávací postoj.
Memorandum s ukrajinskou vládou
Američané doufají, že se uskuteční dohoda o importu LNG na Ukrajinu, která je zatím předběžně uzavřena formou memoranda s ukrajinskou vládou. Počítá se s dodávkami 5,5 miliardy kubických metrů plynu ročně po dobu 20 let.
Dodávky na Ukrajinu má zajistit společnost Louisiana Natural Gas Exports (LNGE). Její šéf Ben Blanchett přitom tvrdí, že o kontraktu už bylo neoficiálně rozhodnuto a první dodávky by měly začít v roce 2023.
Odběratelem na ukrajinské straně má být státní Naftogas Ukrajiny. Od března ale jednání prakticky stojí, uvedl polský analytik Mateusz Kubiak z varšavské poradenské firmy Esperis Consulting, která se zaměřuje na trh s energiemi.
Polsko totiž hraje v amerických plánech zásadní roli. Protože by plyn z amerických tankerů měl na Ukrajinu směřovat potrubím z polských přístavů.
GRAF: Srovnání podílů importu zemí zemního plynu do zemí EU
Za roky 2018 a 2019, v procentech
Zdroj: Eurostat
Spor o cenu
Ukrajinský Naftogas nyní hraje o to, aby vyjednal co nejvýhodnější cenu za plyn. Jeho nový provozní ředitel Otto Waterlander se zdráhá uzavřít kontrakt na dvacet let bez toho, aby cena byla navázána na ceny zemního plynu v Evropě.
Američané požadují, aby ceny byly indexovány podle obchodování v Henry Hubu v Louisianě.
Evropský trh je navíc přesycen zkapalněným plynem a už nemá v současnosti další kapacity na jeho skladování, vysvětlil Connor McLean z firmy BTU Analytics z amerického Colorada.
„Skladovací kapacity v Evropě jsou naplněny nad běžnou úroveň, což vede k tomu, že cena jde dolů. Už začátkem léta cena za plyn spadla pod úroveň té americké, což činí z amerického LNG neekonomickou komoditu na to, aby se přepravovala do Evropy.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zlé uhlí. Mladí aktivisté v Německu znovu ožívají a bouří se proti pomalému odklonu
Z demontáže mořských větrných turbín se stává lukrativní byznys
Bioplyn vs. zelená elektřina. V USA se rozpoutal spor plynárenské lobby s ekology
Polská infrastruktura chybí
Dalším oříškem je chybějící polská infrastruktura. Zatím nemá kapacitu na to, aby mohla dodávky na Ukrajinu převést z kapalného stavu na plynný a potrubím ho dodávat sousedovi.
To by měla zajistit státní společnost PGNiG. Potřebné kapacity má vybudovat v Gdaňsku, ale nebudou hotové dříve než v roce 2025. Navíc plánovaná roční kapacita je čtyři miliardy metrů krychlových plynu.
Stávající propojení mezi Polskem a Ukrajinou v Drozdowiczích má kapacitu dvě miliardy kubíků. Vybudování dostatečných kapacit chce podpořit i americká LNGE ve výši 300 milionů dolarů.
Hovoří se také o možnosti, že novou plynovou infrastrukturu v Polsku podpoří americká banka Eximbank, jež financuje americký export. Do projektu by mohly vstoupit i další evropské banky.
TABULKA: Spotřeba zemního plynu ve vybraných zemích
Roční údaje za rok 2019, v mld. metrů krychlových
Zdroj: wikipedia.org
Konkrétní kroky chybí
„Pokud je nám známo, zatím nikdo neoznámil, kdo bude tyto projekty financovat s ohledem na současnou ekonomickou situaci ve světě. Pokud by dohoda (mezi USA a Ukrajinou) měla vstoupit v platnost v roce 2023, jak bylo oznámeno, očekáváme, že uvidíme konkrétní důkazy, že projekt postupuje dopředu,“ všiml si nicméně McLean.
Katja Yafimavová z institutu Energy Studies na Oxfordské univerzitě, jež se zaměřuje na plynárenské projekty ve východní Evropě, vyjadřuje rovněž skepsi ohledně toho, že by ambiciózní americké plány na import plynu na Ukrajinu byly do tří let realizovatelné.
I když se o propojení Polska s Ukrajinou hovoří posledních pět let, zatím nedošlo k žádnému finálnímu rozhodnutí o investici, tedy že se začne plynárenský projekt skutečně realizovat.
„Podle mého odhadu je na polské straně mnohem větší zájem projekt uskutečnit než na ukrajinské straně,“ míní Yafimavová.
LNG je na trhu moc
Německo-americký spor o Nord Stream 2 |
K dokončení plynovodu pod Baltem chybí položit 150 kilometrů potrubí, z 94 % je projekt hotov. Německo chce zabránit uvalení amerických sankcí na německé firmy. Jedním ze vstřícných kroků je výstavba terminálů pro LNG pro americký plyn. Na druhou stranu američtí politici hrozí finančními sankcemi přístavu Mukran ve městě Sassnitz na ostrově Rujána. Přístav slouží jako logistické centrum pro dokončení plynovodu. |
Poradenská firma z Edinburghu Wood Mackenzie uvedla, že se ve druhém čtvrtletí světový export LNG snížil meziročně o tři procenta. „Na světě by bylo příliš mnoho LNG i bez covidu-19,“ říká analytik Ben Chu. A covid to ještě zhoršil.
Německý ekonomický institut DIW dodal, že Evropa nyní nepotřebuje budovat další infrastrukturu pro dodávky zemního plynu, protože je poptávka nižší než loni.
Dokonce ani Nord Stream 2 nebo TurkStream nejsou v současném rozpoložení evropského průmyslu třeba a zvyšování této přepravní kapacity je nadbytečné.
Tlak na Rusko sílí
Anna Mikulská z centra pro energetická studia na Riceově univerzitě v texaském Houstonu nicméně americké dodávky LNG do Polska, případně na Ukrajinu podporuje.
Jejich výhodou je hlavně to, že jsou flexibilní a mohou se snadno zrušit, případně prodat někomu dalšímu. Navíc to zvýší konkurenční prostředí na evropském trhu s plynem.
„Ano, ruský plyn je většinou levnější než LNG. Ale další dodavatel může zajistit, že vybraná země plyn dostane za spravedlivou tržní cenu. Proto je potřeba budovat novou infrastrukturu,“ je přesvědčena.
Zásobníky pro zkapalněný plyn tak mohou pomoci kromě Ukrajiny i celé Evropské unii, aby se vyvážil vliv Ruska. Na skladování plynu může vydělat také Ukrajina, jež nebude závislá na nevyzpytatelném a nepřátelském postoji Moskvy vůči Kyjevu a na tranzitních poplatcích od státní firmy Gazprom.
Také proto Polsko podporuje z geopolitického hlediska dovoz amerických „molekul svobody“, protože má s Kremlem negativní historickou zkušenost. I v případě Ukrajiny se jedná spíše o politické gesto, které má ukázat Moskvě, že není jediným možným dodavatelem plynu v postsovětském prostoru.
Komerční výhody importu amerického plynu pro Kyjev Yafimavová nevidí, spíše se jedná o posílení vlivu Spojených států na Ukrajinu.
POSLECHNĚTE SI NÁŠ NEJNOVĚJŠÍ PODCAST:
Jen klid. Ono je to nadšení přejde. Jen co Ukrajinci přestanou nebo možná ani nezačnou platit..
To už tady bylo vícekrát.
Budu trošku jizlivá. Ale kdo by chtěl slevu zadarmo CO??? Ukrajínci pláti až příliš. Pokud NE okamžitě o to přijdou, tam se nikdo s nikym NESERE. Vím to pač od tamtud‘ pocházím!!!
Berete mi stejný názor z úst 😉
Tak to je fakt šaškárna. Američané chtějí podepsat smlouvu a nikdo neví jaká bude vlastně cena? No tak jestli Ukrajina toto podepíše, tak má v čele bandu blbů. Už nyní nemají Ukrajinci na to, aby zaplatili topení. Chodí do lesa krást dříví, protože plyn je neskutečně drahý. Ví vůbec někdo tady u nás jak na Ukrajině žijí obyčejní lidé? Já ano, a není to vůbec nic veselého. Mají problém v zimě vůbec přežít. To je výsledek slavného „Majdanu“. Tehdy byl dolar za 8 hřiven, dneska je cca za 25. Čím dál tím víc lidé tam začíná na ten převrat nadávat a chtějí návrat zpátky. Tady u nás však propaganda blábolí, jak je na tom Ukrajina dobře. Je na tom asi tak dobře jako když má 80 letý člověk horečku 40 stupňů. To znamená těsně před smrtí. Není tam práce, zdravotnictví nefunguje, kdo může utíká pryč, korupce je neuvěřitelná,začíná se jednat o hromadném rozprodeji půdy zahraničním firmám aby bylo vůbec na financování státu…….. No prostě totální kolaps státu jako takového. Hlavně že mají tzv. „demokracii“ Tak leda hovno.
Naprostý souhlas, jsou z nich žebráci a dnes si západ už ani nevzpomene. A podobně to dopadne i s Běloruskem. Jestli si někdo myslí, že jde západu o demokracii, taj je hodně naivní. Západ a hlavně USA jen rozvrací svět, ale sami si pořádek doma udělat neumí.
no plyn a uhli je potřeba kupovat od USA i když je jednou tak drahý,hlavně uškodit rusku—to je ekonomika nových členú kteři fandi zapadu?
Jste směšný!!!
Proxzje směšný,to , že pán napsal pravdu!?
Milý pane nemíchejte jablka z hrušky. Demokracie je dobra, akorát by to chtělo trochu i anarchii, mimochodem jako i tady. Hlavní neštěstí Ukrajincu tkvi v jejich silném náboženství. Ukrajina potřebuje vůdce kterého nemá!!!Mimochodem pokud si nedáme pozor na Zemana a spol zrovna tak i dopadneme jako ty Ukrajincy.
Vážená pani Tatiano
Na Zemana není třeba si dávat pozor – pozor je třeba si dávat na Vás a Vám podobným – jinak budeme Amíkům lézt do zadní dírky – ať to stojí co to stojí
Vážený Františku. Toto tvrzeni už je dost hloupé i pro školačka. Používejte trošku mozek prosím!!!
Dobrý večer paní Tatiano, takže Vy navrhujete anarchii se silným vůdcem? Zajímavá myšlenka. Ovšem poznamenal bych, že takové anarchii se říká diktatura.
Když si nedáme pozor na Zemana, tak taky nebudeme mít vůdce a budeme tu mít příliš silné náboženství jako je to podle Vás na Ukrajině? Další zajímavý nápad.
Dobrý den Petřě. Nemíchejte jablky z hrušky. Diktátor je označeni pro jedince ze silnim mandátem a s nutnymi formalitami, zatím co vůdce je silná osobnost bez nároku na odměny a s formální podporou.To je za prvé. Za druhé anarchie není to samé co diktatura. Být inteligentnější tak to pochopíte.A ten zbytek nemá cenu ani komentovat!!!
hahah vy víte o nějaké fungující demokracii? Skutečně? rád se nechám poučit. myslím demokracii, kde vládne právo, dá se ho domoci. Já ne.
V naší demokracii je příliš hodně zákonu což způsobuje hodně zmatku.A rok od roku jich houfně přibývá. Řekla bych že to vypadá jako zlý úmysl. Aby demokracie fungovala je potřeba zákony nahradit zdravím selskym rozumem,a ponechat jen obrys, ale je to nedosažitelné vzhledem k počtům pijavic co tu máme!!!
Tatiano co to hulite za matroš??….
Nejdřív se naučte psát,my jsme pomalu na úrovni té Ukrajiny,plyn z ussa bude o hodně dražší než z Ruska a navíc ussa o nic jiného nejde jak jim nacpat co nejvíce svého zboží,ukáčka ještě dluží za plyn od Rusů z minulých let které už Rusové nikdy neuvidí,zjistěte si víc informací .
Jste směšný a ani nebudu vám na to odpovídat !!!
Jak vidím, to vy mícháte jablka s hruškami a ani to neumíte napsat.
Pokud je ukrajinská plynovodní soustava naplněna ruským plynem, tak je otázka jak se má americký plyn dostat ke koncovému spotřebiteli. Spíše jen zaplatí dodavateli za americký plyn, ale bude mít stále ten ruský. Těžko může být v jedné ulici či vesnici zároveň plyn z RF i USA.
Ukrajina je nejchudší země Evropy a je úplně jedno, jaké výkřiky se z ní šíří. Prožívá demografickou a ekonomickou apokalypsu bez naděje na řešení. Je někde na úrovni 60.let SSSR a míří mnohem hlouběji… Nějaká gesta jí z její situace skutečně nepomohou. Je to ken odvádění pozornosti od skutečných problémů.
Před dvěma roky jsem na Ukrajině-konkrétně Oděsa,Cherson Nikolajev a okolí(civilizovaná část Ukrajiny).Nikdy jsem neviděl takovou bídu.Obrovská pole,ležící ladem,průmyslové objekty prázdné a totálně zdevastované,žebráci na ulicích,supermarkety plné zboží ale bez zákazníků.Elektrikář v důchodu,po celý život poctivě pracující-důchod cca 3000Hriveň.Při tom ceny asi o čtvrtinu nižší,než u nás.Spousta lidí s nostalgijí a slzou v oku vzpomíná na SSSR!
Tak to má jen vypadat že za Komunismu se žilo lip. A co dnešní obyčejný Rus ten si žije jako v pohádce nebo co???
Jerry, jseš trouba.
AIDS – T.
Ano,myslím že s tím mohu souhlasit…
Jen dement může za šaskárnami amerických mírotvorců vidět něco jiného než „vychcanost“ jak si namastit v Evropě kapsu !!!
Na Ruské dobroděje NIKDO na světě nemá.NIKDO!!!A také pochopitelně že Američaně nechtějí prodělat. Ale na rozdíl od Rusu automatický nevyřaduji podřízenost!!!
I já mám povědomí o Ukrajině,rok a půl jsem tam jezdil s humanitárkou.
Minimální důchod 2 100 UAH = 1 700 Kč,platy na úrovni ČSSR,tedy číselně, přes 10 000 UAH = 8 000 Kč tam má málokdo.Důchodci stojí s kelímky od kávy,do kterých dostávají almužny,prorože lékky jsou pommalu dražší,než u nás.
Jak chtějí platit za US plyn,když nebyli schopni platit včas Rusku za plyn který jjim dávallo se slevou?
Ta loď v titulku, to je plynový tanker ?
Tatiana a u doktora vse dopadlo dobře ?
Jaká Jablka a hrušky ? Fakta jsou fakta. Na „majdanu“ se prostřílel k moci ten nejhorší odpad ukrajinského národa. Kriminální a fašistické bandy. A ti se po dobrém své moci nevzdají a násilím je není možné svrhnout, protože je udržuje u moci Amerika a Západ. Ukrajina je ztracená země.
Jen to nechte na hlavě!!!
Kupovat americký zkapalněný plyn je velmi neefektivní. Musí být z technologických a logistických důvodů zákonitě dražší, než plyn z Ruské federace.
I my bychom měli uvažovat o diverzifikaci dodavatelů. Sázka na jednoho jediného dodavatele je velmi riskantní, viz r. 1968, kdy bychom byli bývali zůstali bez ropy, takže nám nezbylo skákat, jak Kreml pískal.
I dnes v r. 2020 je naše závislost na jednom dodavateli (Kremlu) ohledně ropy/plynu nepřijatelně vysoká, byť nyní již máme možnost dodávek odjinud.
Přesně Milane. Jedině vy pochopil o co gou!!!
Pokud se to dá tak nazvat, tak Ukrajina je přece samostatný suverení stát ( něco jako my). Ať si kupuje plyn a cokoliv jiného od koho chce, ale zatím ji z velké části financuje EU, tedy i z našich ( Vašich) peněz. A to by nám už mělo vadit, takže cokoliv , ale za své.
petr-lhoty jen si uvědomím,co lidské energie a surovin stojí za tou svinskou politikou tak je mi nevolno.
Ani já z toho nejsem u vytržení!!!
To jsou ale fantasmagorie, největší diktátor na zemi USA se snaží sežrat celý svět. Doufám, že na Ukrajině jsou i normální lidi a toto včas zarazí.
Nedoufejte!!!
Nedoufejte!!!
Kolik dostanu za tranzit plynu potrubim pres svuj stat za dodavku do jinych zemi a na kolik se zmeni cena plynu kdyz musim za tranzit sam zaplatit jinemu dodavateli ?
Slova jsou slova, ale platba je pouze matematickym vypoctem.