941 Shares 80970 Views 40 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1779 views

Pohádkář Tvrdík, spasitel Soros i “odšťavněný” Apple aneb souhrn 20. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 19. května 2018

Jak se rozrůstají Kellnerovy kabely, jak se dařilo textilce Pegas Nonwovens, kdo možná spasí Teslu, co "nakoplo" Fortunu, jak odstartovala burza START, jaké plány má Starbucks v zemi s tradicí…

Zaujalo nás
41 shares12283 views

Branson: Co se stalo, nezměníte. Co se bude dít dnes a zítra, máte jen ve svých rukou

Richard Branson - 18. května 2018

Těší vás vaše práce? Nebo je jediným snesitelným pracovním dnem pátek? Britský podnikatel a miliardář Richard Branson ve svém zamyšlení vybízí k silnější tvůrčí kontrole nad našimi životy. Nežijte jen…

Článek
63 shares34851 views

Vydají mořské hlubiny svůj poklad? Japonci našli „nevyčerpatelné“ ložisko vzácných kovů

Martin Sklenský - 18. května 2018

Trh s vzácnými kovy již dlouho ovládá Čína, která má prakticky monopol. Nyní by ale s tímto trhem mohli hnout Japonci, kteří tvrdí, že našli v bahně na mořském dně…

Jak vypadá chudoba v Německu? Nakupovat jen ve slevách a jíst málo

I když počet lidí bez práce v největší ekonomice Evropy klesá, podporu v nezaměstnanosti stále pobírá přes čtyři miliony Němců. Ti řeší otázku, jak s částkou 416 eur měsíčně vystačit. Zejména dlouhodobě nezaměstnaní se potýkají s chudobou. Někteří z nich jedí jen jednou denně.

Částka 416 eur odpovídá 10 525 korunám. Je to suma, se kterou musí lidé dlouhodobě bez
práce v Německu měsíčně vyžít.

I když je v Německu míra nezaměstnanosti na historických minimech, lidí, kteří pobírají dávky v nezaměstnanosti (takzvaný Hartz IV), je 4,2 milionu. Navíc se prodlužuje průměrná doba, jak dlouho jsou lidé bez práce. V roce 2011 to bylo 555 dní, v roce 2017 se doba bez práce prodloužila na 650 dní.


GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti v Německu
Za posledních pět let, v procentech

Zdroj: Tradingeconomics.com


Týdeník Die Zeit se zeptal Němců, kteří z podpory 416 eur musí vyžít, jak vypadá jejich každodenní život.

Dvěma třetinám Němců peníze nestačí

Redakce dostala odpovědi devíti stovek lidí. Není to sice reprezentativní vzorek, ale ukazuje, jak lidé na podpoře v Německu žijí. Asi dvě třetiny tvrdí, že jim peníze nestačí. Pouze třetina s podporou vyjde.

Podpora v nezaměstnanosti v Německu
Od 1. ledna 2018 se měsíční podpora zvýšila o sedm eur na 416 eur, pokud příjemce podpory žije sám. V případě, že žije v domácnosti s dalšími lidmi, má nárok na 374 eur měsíčně.
Děti do pěti let dostávají 240 eur za měsíc, děti od šesti do 14 let 296 eur.
Nezletilé děti ve věku 15 až 17 let mají nárok na 316 eur.
Lidé mohou požádat také o proplacení nájmu za přiměřené bydlení a vytápění (bez nákladů na elektřinu a vodu).
Zdroj: hartziv.org

Většinou se jedná o mladé lidi po škole, kteří nezaložili rodinu, žijí ve společném pronájmu a nemohou najít první práci. Ti, kdo s podporou nevystačí, tvrdí:

„Mnoho lidí věří, že člověku 416 eur bude stačit. Z toho se ale ještě platí elektřina, telefon, televize, pojištění, náklady na dopravu a další věci. Zůstává mi asi 200 eur na jídlo, pití, léky, oblečení a vše ostatní do domácnosti.“

Ani příspěvky na děti situaci příliš nezlepší. Takové rodiny nemají finanční rezervu pro případ nečekaných vydání, jako je například oprava pračky.

Čím déle na podpoře, tím větší problémy

Za dávky jsou vděční lidé, kteří bez práce nezůstávají delší dobu. U těch, kdo jsou na podpoře několik let, dochází k větším finančním problémům.

Německý ministr zdravotnictví z CDU Jens Spahn tvrdí, že pobírat podporu Hartz IV
neznamená trpět chudobou. To sice možná ne, ale má to jiná negativa. Dlouhodobě nezaměstnaní totiž začínají být sociálně izolováni.


GRAF: Vývoj počtu lidí v Německu na podpoře Hartz IV
Od roku 2010 do roku 2018, jde o průměrný počet lidí za daný rok. Pro rok 2018 jde o odhad.

Zdroj: de.statista.com


Nemohou se setkávat s přáteli, protože je to pro ně ekonomicky neúnosné. Na divadlo nebo kino mohou zapomenout, natož aby si například vyšli do kavárny či restaurace.

Často se pak jejich známí od takových lidí odvracejí. A pokud se musí přestěhovat do okrajových částí měst, kde jsou levnější náklady na bydlení, nikoho tam neznají.

Lidé na podpoře často svou chudobu skrývají. „Žiji celkem obstojně, ale jen proto, že to
nedávám ve společnosti na sobě znát,“ zněla jedna z odpovědí. Dotyčný muž oblečení
nakupuje zásadně v obchodech z druhé ruky. Jiní píší, že se ztrácí jejich sebevědomí a cítí se stále „menší“.

Ti, kdo jsou dlouhodobě bez práce, nemají peníze na to, aby udržovali svou domácnost. Na nákup nového nábytku nebo spotřebičů, pokud ty staré doslouží, nedisponují finanční rezervou. „Pokud žijete z podpory déle, nezůstanou vám už žádné finanční zdroje,“ postěžovala si jedna ze čtenářek německého týdeníku.

Do divadla za krevní plazmu

Ani rodiny s dětmi, které na ně dostávají přídavky, nejsou s výší podpory spokojeny. Děti ve věku šest až 14 let mají měsíčně nárok na 296 eur (7 548 korun).

Jedna z matek napsala, že musí opakovaně během měsíce darovat krevní plazmu, aby mohla jít s dětmi do divadla. Žije prý v neustálém strachu, že nebude moci socializovat své děti, protože musí počítat každé euro. I když jiní rodiče píší, že s penězi vystačí, většina z rodin si stěžuje na to, že trpí chudobou.


GRAF: Míra a hranice ohrožení chudobou v Evropě
Jde o údaje za rok 2015, levá osa udává míru ohrožení chudobou v procentech, pravá je vyjádřena ve standardech kupní síly (PPS).

Pozn.: Ohrožení chudobou Eurostat definuje tak, že příjmy se pohybují pod 60 procenty mediánu disponibilního příjmu dané země. V materiální nouzi jsou ti lidé, kteří si nemohou dovolit alespoň tři z následujících položek: nájem nebo splácení půjčky, vytápění obydlí, nečekaný výdaj, pravidelně jíst maso či bílkoviny, jet na dovolenou, televizi, pračku, automobil, telefon.

Zdroj: Eurostat


Mnozí Němci žijící na dávkách tvrdí, že jsou permanentně nemocní. „Raději bych pracoval, než abych byl dlouhodobě nemocný,“ napsal jeden z nich.

Nezaměstnanost navíc neznamená automatické osvobození od poplatků za léky, tato hranice je až od 90 eur (2 300 korun) za rok. Část z těchto lidí si stěžuje i na to, že je příliš zatěžují také cestovní výdaje, když musí jet za lékařem.

Pět eur na den

Lidé se snaží vymyslet různé strategie, jak co nejméně utrácet. Například nakupují pouze
potraviny, které jsou ve slevě. „Pokud jste dostatečně šikovní, můžete žít za pět eur denně,“
napsal jeden z nich.

Triky na americký způsob
Jak snížit běžné výdaje v USA, radí mnoho tamních internetových stránek, například stránky The Simple Dollar. Vyjmenovávají stovky způsobů, jak utrácet co nejméně.
Přestože některé z triků znějí více či méně směšně, Američané je oceňují. Jedním z tipů je pít hodně vody, protože toho méně sníte, a navíc je to zdraví prospěšné. Můžete si také sami stříhat vlasy nebo doma co nejméně svítit. Jednou z rad pro ty, kdo holdují alkoholu, je také výroba domácího piva či vína.
Poslední rada zní: Nikdy to nevzdávejte.

Další se svěřil: „Trik je v tom, že jíte jen jednou denně. Zní to možná legračně, ale funguje to, pokud to trénujete.

Mnoha lidem na podpoře vadí, že nemohou plnohodnotně rozhodovat o svém životě. Jsou ze své situace frustrovaní natolik, že nevědí, jak dál.

„Více než finanční situace mě trápí, jak se mnou zacházejí na úřadu práce jako se žadatelem,“ napsal jeden čtenář.

Mnoho příjemců dávek prý musí stále o podporu bojovat. Matky s dětmi si stěžují na ponížení, které zažívají během pohovorů s úředníky.

 

40 Odpovědi

 1. Je příjemné vidět, že Česká republika je na špici zemí, jejichž obyvatelé jsou _nejméně_ ohrožení chudobou.

  Odpovědět
 2. abych pravdu řek, ty bláboly jsou k smíchu. Arbeitslos krom těch 416 jurášů pobírá nezaměstnaný ještě další soc. dávky.Pokud se jedná o vícečlenou rodinu, tak z dávek které rodina obdrží se už dá dobře vyžít. V každém případě rozhodně královsky oproti nezaměstnanému u nás. Existuje však u nás vyjímka, cikáni. Nezaměstnaní o práci nezavadí někteří dvacet let, ne žeby nebyla, ale nemají k tomu důvod, bo pracující idioti jim rádi přispějí na povalečský život

  Odpovědět
 3. kolik lidí u nás má 5000 korun důchod a musí z toho žít,na podpoře dostane 3400 na měsíc a musí vytít na měsíc,.

  Odpovědět
  • Presne tak to je. Ja z uboheho duchodu zivim dceru na vs. Kdyby nemela brigady, nemohla by studovat ani nahodou.

   Odpovědět
 4. Ale měli byste ještě říct, že k těm 10 525 jim platí stát ještě nájem, případně za ně platí hypotéku pokud ji mají. A to se už dostáváme k úplně jiné částce.
  A vůbec, co tady pláčete nad chudáky Němci, kteří bez práce dostávají bydlení + 10 525. U nás 10 525 dostávají i pracující a důchodci. A musí si z toho zaplatit i ten nájem a kolikrát i uživit celou rodinu!!! Přitom životní náklady už jsou srovnatelné.

  Odpovědět
  • Zcela souhlasím. Mně tento stát, pro který jsem 38 let poctivě pracovala a vychovala dvě děti, vypočítal důchod závratných 5.480 Kč.!!!!!Pravda, mám pouze středoškolské vzdělání, ale kromě mateřské dovolené jsem stále pracovala a nebyla ani den na podpoře. Zato znám dost lidí /věčně na dávkách/, kteří mají daleko vyšší důchod než já. Ale k tomuto etniku, bohužel, nepatřím.

   Odpovědět
   • Paní Zimová já nevím kde jste pracovala a jaké jste odváděla dávky.Já měla průměrný plat pracovala jsem 40 let a důchod mám víc jak dvakrát takový a všichni kolem mne také i paní která prcovala jako uklízečka v blízkém sousedství má důchod 11 000 bez vdovského.Neznám nikoho,kdo by pracoval a měl takový důchod.

    Odpovědět
  • Svatá pravda! Žiji jako důchodce s 10 000 KČ a není to žádná sláva, to to bydlíme ve dvou. Bydlet sám – člověk je chudák.

   Odpovědět
  • Přesně tak! Aneb většina českých důchodců tře bídu s nouzí. Raději by nám tu měli napsat, jaká je minimální německá mzda a medián, jsme zas jenom protektorát, nic jiného. Přitom výkonnost u nás není menší, jen zisky se vyvádějí pryč. Ale je po všem, bohužel. Doporučuju dokument Hranice práce, akorát je zlé, že ani ten nic nezmění na současném stavu.

   Odpovědět
   • Musíte hodně šetřit abyste si mohl něco dopřát s průměrného důchodu.Hůře jsou na tom lidé co žijí sami.Němci se mají daleko lépe než my.I ti na dávkách nesrovnatelně s českými.Pokud nemáte houf dětí.Jinak příspěvek na dítě 7500 o tom si Češi mohou nechat zdát.Nevím proč z nás děláte pitomce,všichni ví,že mezi Němci jak pracujícími,důchodci,či nepracujícími je propastný rozdíl.Každému to může být tak k smíchu.

    Odpovědět
  • Ano, ona je chudoba a chudoba. Vždyť ti nezaměstnaní mohou přijít pracovat k nám, je zde fůra volných míst a dostanou zde třeba i 15 tis. Kč. Tady se neustále lže, potom vycházejí takové články jako tento. Takto se převrací pravda a trvá to nějak dlouho.

   Odpovědět
   • To je ono,ukazuj jak se mají špatně v Německu a národ,kterému se vymývá mozek ze všech stran si začne myslet,že jsme na tom lépe.

    Odpovědět
 5. Když jsem byl po pracovním úraze v pracovní neschopnosti, měl jsem nemocenskou cca 12 000,-Kč a to pro čtyř člennou rodinu. Manželka tehdy dlouhodobě práci neměla a nikde jsem se nedovolal. Ono když člověk není příslušník “menšiny” tak to má těžké.

  Odpovědět
 6. Souhlasím s příspěvkem pana Jarka, žiju ve Švýcarsku a koukám tady na německou televizi a to byste koukali, jak se tam mají nezaměstnaní špatně. Při častých rozhovorech s nimi (v televizi) říkají někteří z nich, že ani do práce zájem jít nemají, že jim to bohatě stačí. Jídlo mají levné v poměru k platům a byt jim platí extra. A navíc, z těch procent co uvádíte, je více než polovina arabů a afričanů, kteří přišli do Německa před třemi lety, a těm se vůbec pracovat nechce. Tady je dokonce seriál o příjemcích Hartz IV, a to mi věřte, to je tedy zábava.

  Odpovědět
 7. Opravdu? Vem 11 tis kc plus penize na najem dojed Do nemecka na mesic kolin atd. A pak nam rekni jak se ti zilo krasne. Ja jsem v rakousku na podpore a Mame. I prispevek na bydleni takze bydleni 300 e elektrika 200 e tel a Internet sto e skolka 140 e zena je tehotna takze cesta busem tam a zpet Do hromade 70 km 30 e recept 5 e hodna sluzeb 80 e jidlo nas stoji 600 e. Vydaje cca 1340 a Prijem podpora 890 bydleni a zena 435 prispevek dite 170 takze 1500 4 mesicne Spital a nic nezbyde. Nebo jiny neceka any vydaj

  Odpovědět
  • Vám se žije na dávkách v Rakousku lépe než v Česku.Proč nepracujete?Práce je v Rakousku i v Česku.Jste na dávkách,protože pracovat nechcete a je to pro vás výhodné.Jinak podle vašeho příspěvku jste asi obtížně zaměstnatelný všude.Ale děti plodíte co?

   Odpovědět
 8. Podle toho článku mi to připadá, že má v SRN každý právo na to žít jako ostatní. Do kina nebo do divadla? Když nemám, nemohu tam jít, když na to nemám. Musí mi stačit televize nebo si prostě číst (nevím, jak jsou v Německu řešeny veřejné knihovny). A nějak mi neštymuje, že tam mají 4 miliony nezaměstnaných a tvrdí, že bez imigrantů klesne ekonomika, že nebudou lidi na práci…

  Odpovědět
 9. Pokud by mě zaměstnavatel dával 10 525 čistého měsíčně a platil nájem ( je to cca 5 000), připadal bych se jako král!

  Odpovědět
 10. O životě v Německu toho asi moc nevíte. Já už žiji tady delší dobu a setkávám se s lidmi z různých vrstev s a různými osudy.Co mi vadí je to přepočítávani eura na koruny.Takze kdo si to na vlastní kůži nezažil ať radši mlčí!

  Odpovědět
 11. No a když by se přestěhovali do Čech namazali si hubu viksem budou si žít bez práce jako naši roamingový spoluobčani, stát za ně zaplatí vše na co si pomyslí a my pitomci jim na to ze svých platů přispíváme i vybrané daně na důchody se jim rozdělují.Tak západoněmečtí soudruzi nach Tschechei fahren alle.

  Odpovědět
 12. To myslíte vážně? U nás nezaměstnaný musí vyžít dle politických mršin se statisícovými platy z částky 2200kč a to jsou v Německu ceny potravin nižší!

  Odpovědět
 13. Hlavne zabezpecit migranty a jejich pocetne rodiny a az pote myslet na svuj narod!!!!!! je to hezke gesto, ale narod to asi neuspokoji!!!! Hlavne ze si rozumi s panem Macronem!!!!! Je to smutek pro celou Evropu, odstartoval se s podporou vetsiny politiku jeji zanik!!!!! Anemci si muzou za tento stav sami ze si kanclerku zvolili a nesmi o teto situaci ani moc mluvit!!!!!!!!!!!! Je to smutek co Evropu ceka!!!!!

  Odpovědět
 14. pan jarek ma pravdu naše duchody jsou opravdu male hlavně pro obyčejne lidi co celi život pracovali jsou sice lide kteri sedeli doma nebo na zkraceny uvazek ti řvou nejvic proč nekřiči ti co celi život žiji z davek potom dostanou prumrerny duchod a pro ty co pracovali zbydou oči pro plač naš duchodce musi vyjit s 10000kc na všechno a jsou i ti co maji ješte mene

  Odpovědět
 15. Prosím.
  Napište článek, který bude nestranně popisovat život v Německu-
  Nesedí mi, že migranti si bohatě v Německu žijí a vlastní Němci živoří? Zřejmě článek není
  objektivní.,

  Odpovědět
 16. Hlavne ze si tam natahali pul Afriky… kdo chce kam… navsteva lekare je financne zatezuje… to u nas to maj lidi zadarmo a jeste drzkujou.

  Odpovědět
 17. Přečte si rozhovor s Pavlem Novotným na Parlamentních listech.Říká,že u nás si i ti nejchudší občané žijí nad poměry.Sice je nemocný na hlavu,ale asi nepoznal bídu,chudáček.Pan Kalousek to mimochodem také tvrdí.

  Odpovědět
 18. Chudáci !!! Mají měsíčně o 59,- Kč méně než já. K mému důchodu 10.584,- mi však nikdo na bydlení nepřispívá.

  Odpovědět
 19. Dobrý den ,
  to my máme pro 2lidi na měsíc 9OOOkč-a je to na léky ,jídlo,kulturu ,oblečení a boty -manžel je diabetik -od 16let jsem pracovala z toho jen na poště 31let a důchod mám po přidání 9.018kč,a z manželova důchodu platíme nájem v obecním bytě.Hned bych si to vyměnila s Němcem alespoň na 1.rok.

  Odpovědět
 20. Jé tady píší o mě :-), já mám penzi ještě menší, a divadla, kina, kavárny? Ne, také nenavštěvuji, ani dovolené. Ale v Německu to špatné vůbec není, oni měli vždy vše docela laciné, až na služby – ale kolikrát je za život potřebujete ? Namítnete kadeřník – no ale já ani v ČR nechodím – sama se stříhám. Moje sestra má penzi s vdovským / obyčejný dělník manžel byl , ona taky / a má 1150 eur, a to ještě šla o 5 let dříve do penze, kolik by to dělalo u nás? Navíc, při jejich platech, jim zbylo na penzijní spoření, měli jej oba, a tak má docela velké konto v eurech, Ona jezdí 3x k moři za rok, a skoro každý týden si dělá výlety na 2-3 dny po Evropě, má 2+1 a žije si moc dobře. Víte, mě tyto články připadají směšné, protože u nás žijeme, tak jak tu píší i chudých v Německu, také, tedy aspoň polovina penzistů určitě, zvláště když žije sám a takový člověk nemíval na to, aby si spořil. Tyto lidi litují , anebo se podivují jejich “bídě” jen ti, co vydělávají velice slušně, anebo mají velké penze, hodně je z nás na takovýto způsob života zvyklých také, bohužel, ….no asi tak.

  Odpovědět
 21. Takové jako ty bych nejdříve zmlátil a pak nahnal do uranových dolů. Ne všichni nezaměstnaní nechtějí pracovat, obzvláště ti, kteří si to nezavinili a kteří se jako já postavili proti korupci. Zmetku.

  Odpovědět
 22. Krásná snaha oblbnout lidi, že v německu je špatně. Pokud je 10 tisíc základní dávka, léky zdarma a na jedno dítě dalších 7500, vychází mi, že rodina se 2 dětmi má (bez práce !!!) 35 000 Kč, což u nás odpovídá stavu průměrný chlap 10 h denně v nadprůměrně kvalifikované práci + žena na mateřské nebo 2 průměrní rodiče, dejme tomu řidič autobusu a úřednice.

  Někdo, kdo nemaká v zemi, kde zoufale chybí pracovníci ve všech oborech, nemá na divadlo, nové auto a večeři v restauraci. No hrůza ! Chudáčci. Pokud nemají prachy, doporučil bych práci, to je takové to budík ráno, někam dojet a tam něco dělat a dosat za to v jejich případě královskou mzdu.

  A to nemluvím o tom, že si dovedu živě představit národnostní složení oněch 4 milionů lidí, co živoří, protože se jim nechce makat.

  Odpovědět
Zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares1779 views

Pohádkář Tvrdík, spasitel Soros i “odšťavněný” Apple aneb souhrn 20. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 19. května 2018

Jak se rozrůstají Kellnerovy kabely, jak se dařilo textilce Pegas Nonwovens, kdo možná spasí Teslu, co "nakoplo" Fortunu, jak odstartovala burza START, jaké plány má Starbucks v zemi s tradicí…

Zaujalo nás
41 shares12283 views

Branson: Co se stalo, nezměníte. Co se bude dít dnes a zítra, máte jen ve svých rukou

Richard Branson - 18. května 2018

Těší vás vaše práce? Nebo je jediným snesitelným pracovním dnem pátek? Britský podnikatel a miliardář Richard Branson ve svém zamyšlení vybízí k silnější tvůrčí kontrole nad našimi životy. Nežijte jen…

Článek
63 shares34851 views

Vydají mořské hlubiny svůj poklad? Japonci našli „nevyčerpatelné“ ložisko vzácných kovů

Martin Sklenský - 18. května 2018

Trh s vzácnými kovy již dlouho ovládá Čína, která má prakticky monopol. Nyní by ale s tímto trhem mohli hnout Japonci, kteří tvrdí, že našli v bahně na mořském dně…