Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
- KOMENTÁŘ
Světové obchodní napětí nabírá na intenzitě aneb souhrn událostí 27. týdne
Jak obchodní restrikce znepokojují Světovou obchodní organizaci, co si zase Trump vymyslel na Čínu, jaký spor vede Ukrajina proti Rusku, jak budou vypadat vztahy Británie s EU po brexitu, čím si chce VW napravit vroubek za emisní skandál a z čeho se raduje Elon Musk a Uber?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
věříme, že jste šťastně přečkali a snad si i pořádně užili volné dny, kterými jsme si připomněli památku Cyrila, Metoděje i Jana Husa. Protože však „peníze nikdy nespí“, přinášíme vám i dnes pravidelný souhrn událostí uplynulého týdne a přejeme vám příjemný zbytek víkendu.
Veronika Kudrnová
redaktorka Peak.cz
Vztahy po brexitu. Britská vláda navrhuje vznik zóny volného obchodu s Evropskou unií pro průmyslové a zemědělské výrobky. Uvedla ve svém prohlášení na zasedání vlády britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová. Potvrdila ale také své odhodlání skoncovat s volným pohybem osob, nadřazeností evropského soudu a „obrovských“ plateb do evropské kasy. Mayová si tím tak možná koleduje o opětovné obvinění ze strany Bruselu z toho, že chce jen „vyzobávat třešničky z dortu“.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: EU a brexit: nejdřív definitivní rozchod, pak mantinely nového vztahu
Ovlivní brexit královské peníze? Jak jsou na tom finance Alžběty II. a spol.
Spory kolem plynu. Ukrajinská ropná a plynárenská společnost Naftogaz podala u stockholmského arbitrážního soudu novou stížnost na ruský Gazprom. Důvodem je údajně nekonstruktivní přístup Gazpromu k jednání o výši poplatků za tranzit plynu přes ukrajinské území. Po ruském plynárenský gigantu požaduje Naftogaz odškodné více než 11 miliard USD (242,7 miliardy korun).
EU prodloužila ruské sankce. Rada Evropské unie prodloužila platnost hospodářských sankcí zaměřených na určitá odvětví ruského hospodářství o dalšího půl roku. Platí tak do 31. ledna 2019.
Světové obchodní napětí. Obchodní bariéry, které budují velké ekonomiky, by mohly ohrozit globální ekonomické oživení a jejich účinky se již začínají projevovat. Oznámila to Světová obchodní organizace (WTO) ve zprávě o obchodních restrikcích v zemích G20. Analýza WTO zjistila, že země G20 zavedly od poloviny října loňského roku do poloviny května letošního roku 39 nových omezení obchodu. To je dvojnásobek ve srovnání s předchozí pololetní zprávou. Omezení se dotkla hlavně obchodu s železem a ocelí, plasty a dopravními prostředky. Od poloviny května pak byla zavedena řada dalších nových obchodních restrikcí.
NAPSALI JSME PRO VÁS: Podřežete si větev sami pod sebou, vzkazuje Evropa Trumpovi kvůli clům na auta
Obchody s konopím v USA zažívají žně. Stále více mu na chuť totiž přicházejí důchodci
Pavel Zezula (Nová Mosilana): Vlna a její vlastnosti jsou v textilní výrobě nepřekonatelné
Trump v USA nechce čínského operátora. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce zablokovat vstup čínského mobilního operátora China Mobile na americký trh. Federální komisi pro spoje proto doporučila zamítnout žádost firmy z roku 2011 s poukazem na národní bezpečnost. Problémy na americkém trhu má i čínská dvojka mezi výrobci telekomunikačního zařízení ZTE. Ta se v červnu s americkými úřady dohodla na miliardové pokutě v souvislosti s kauzou nelegálních dodávek amerického zboží a technologií do Íránu a KLDR.
VÍCE K TÉMATU: Proč finanční trhy stále straší vidina „Trade Wars: USA vs. China“?
Uber is back. Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies se po roční přestávce vrací na finské silnice, kde obnovuje své služby UberX a UberBlack. Ve Finsku totiž tento měsíc vstoupila v platnost reforma přepravních pravidel, která vytváří právní rámec pro fungování služeb, jako je Uber, napsala agentura Reuters. Zároveň se spekuluje o možném spojení Uberu s konkurenční společností Careem v oblasti Blízkého východu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Uber má podle ní zájem na vyřešení nákladné rivality před svým vstupem na burzu, který plánuje na příští rok.
VW chce odčinit emisní skandál. Německá automobilka Volkswagen hodlá v příštím roce v německých městech začít provozovat službu sdílení elektromobilů. V následujícím roce pak plánuje tuto službu rozšířit do velkých měst v dalších evropských zemích a také v Severní Americe a v Asii. Volkswagen se nyní snaží oprostit od emisního skandálu, který vypukl v září 2015. Koncern tehdy v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do zhruba 11 milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku.
Věštba konce špinavé energie. Konec uhelné energetiky v Česku nastane někdy kolem roku 2050. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl člen představenstva a ředitel divize klasické energetiky Ladislav Štěpánek. Uhlí se nyní v Česku na výrobě elektřiny podílí 47 %. Konec uhelných elektráren v Česku Štěpánek úzce spojuje s životností uhelných dolů. V dole Nástup se uhlí dotěží kolem roku 2035 a v dole Bílina o 15 let později.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Česká energetika roku 2018 nebude jen ČEZká
Nové směry německé energetiky. Bez dotací zelené elektřině i bez nových stožárů
Uvažujete o vlastním bydlení? Jak se projevuje růst cen v různých částech Česka
Masivní škrty v HTC. Tchajwanský výrobce telefonů HTC hodlá na Tchaj-wanu zrušit 1 500 pracovních míst, což představuje zhruba čtvrtinu jeho pracovních sil po celém světě. Tento krok je součástí „vyrovnání zdrojů“ v celé organizaci. HTC v posledních letech jen těžce bojuje s konkurencí, jako je Apple a Samsung, a škrty ve výplatní listině jsou podle zpravodajského serveru BBC poslední známkou toho, že kdysi velký hráč na trhu chytrých telefonů se snaží udržet nad vodou. Akcie společnosti v reakci klesly o téměř sedm procent.
Statistika věda je, má však cenné údaje. Vládní dluh České republiky stoupl za první čtvrtletí o 83,8 miliardy korun na 1,833 bilionu korun. Míra zadlužení představovala v prvním čtvrtletí 35,82 procenta hrubého domácího produktu, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku to bylo 34,67 procenta. Meziročně vládní dluh klesl. Česká republika i nadále zůstává zemí s jedním z nejnižších vládních dluhů v EU. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nižší úroveň vládního dluhu v poměru k HDP vykazují v EU jen Estonsko, Lucembursko a Bulharsko.
Musk má konečně důvod slavit. Tesla splnila plán, vyrábí 5 000 vozů Model 3 týdně. Poslední vůz sjel z montážní linky v neděli ráno, několik hodin po půlnoci, kterou zakladatel a generální ředitel podniku Elon Musk stanovil jako konečný termín. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na zdroje z montážního závodu. Od příštího měsíce by výroba měla tohoto automobilu dále vzrůst na 6 000 vozů. „Myslím, že jsme se stali skutečnou automobilkou,“ napsal Musk v e-mailu zaměstnancům. Vedle 5 000 sedanů Model 3 společnost vyrábí týdně 7 000 vozů Model S a Model X.
Mladí a podnikaví. Počet lidí, kteří začínají podnikat, klesl v posledních sedmi letech o třetinu. O podnikání ztrácejí zájem všechny věkové skupiny obyvatel s výjimkou mladých lidí do 30 let, jejichž zájem o podnikání naopak výrazně roste. Ti tvoří téměř polovinu nových podnikatelů. Vyplývá to ze statistik společnosti CRIF.
Mastný účet za odpad. Soud Evropské unie uložil Slovensku pokutu jednoho milionu eur za to, že na svém území včas nezlikvidovalo skládku, která škodí životnímu prostředí. Slovensko musí také platit denní penále ve výši 5 000 eur až do dne, kdy zjedná nápravu. Slovenské ministerstvo životního prostředí v reakci sdělilo, že uzavření skládky bránily nevypořádané spory kolem pozemků a že tuto překážku změnou zákona země již odstranila. Slovenské úřady již začaly řízení o likvidaci a rekultivaci celé skládky.
Místo pěkné fotky smrt. V důsledku pádu během obchodní cesty ve Francii zemřel čínský miliardář Wang Ťien, spoluzakladatel HNA Group. Šéfoval jedné z největších světových firem, která má aktivity v leteckém sektoru, turistice i bankovnictví. Wang zemřel ve věku 57 let poté, co utrpěl „vážná zranění“ při pádu v Provence. Wang zřejmě nešťastnou náhodou spadl ze zdi při pózování pro fotografii, napsala agentura Reuters.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – dobrodružná fantasy komedie Muž, který zabil Dona Quijota, americký sci-fi snímek Ant-Man a Wasp, americký thriller Než přišla bouře, italská komedie Profesoři zločinu: Velké finále, americký horor První očista a romantická komedie Manžel na zkoušku.
- Kdo nestihl filmový festival v Karlových Varech, může se brzy těšit na jeho Ozvěny.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.