Současná vláda Andreje Babiše vydržela (klobouk dolů) několik let za sebou zvyšovat platy učitelů výrazně rychleji, než rostly výdělky v ekonomice celkově. Tato verva jí bohužel došla: v příštím roce by podle tento týden zveřejněného návrhu příslušného vládního nařízení měly platy učitelů růst už jen o čtyři procenta.
Pokud celková mzdová úroveň poroste v příštím roce o 2,5 procenta (jak očekáváme v naší aktuální prognóze), navyšování relace mezi platy učitelů a průměrnými platy v ekonomice se téměř zastaví.
Přitom ještě v roce 2018 bylo Česko – co se týče relace výdělků učitelů (na 2. stupni) a všech vysokoškoláků – stále na chvostu OECD:
GRAF: Srovnání podílu průměrného platu učitele vůči průměrnému platu všech vysokoškoláků ve vybraných zemích
Jde o vybrané údaje OECD z let 2015 až 2017 (různě dle zemí), v procentech.
Zdroj: OECD
Porostou odměny |
Platové tarify pedagogických pracovníků v regionálním školství se zvýší o 4 procenta, rozhodla vláda (21. prosince, pozn. red.).
Ministr školství Robert Plaga po jednání vlády oznámil, že každý učitel si na tarifech polepší o 4 procenta a další peníze učitelé dostanou v nadtarifních nárokových příplatcích a na odměnách.
Víc by mělo být na osobní příplatky. Ministr uvedl, že „nadtarify“ se zvednou v mateřské škole z 1000 na 1500 korun a na základní a střední škole z 1500 na 3000 korun. Na tiskové konferenci řekl, že se dvě třetiny celkové přidávané sumy rozdělí na odměny a příplatky, a ředitelé tak mohou ocenit kvalitu učitelů.
|
Podle čerstvé publikace ČSÚ dosáhl v roce 2019 poměr platů učitelských a obecně vysokoškolských už 71 procent. To by znamenalo, že jsme předběhli Maďary, SLÁVA! (Ledaže by Maďaři mezitím tento podíl taky zvýšili.)
Ale celému zbytku OECD se i tak pořád ostudně díváme na záda.
Důchodcům více…
Jasně, je těžká doba, šetřit se musí. Snížením růstu učitelských platů z dříve plánovaných 9 procent na nyní navržená 4 procenta vláda ušetří v příštím roce kolem 5,5 miliard korun.
Vládě ovšem nebylo v této době úspor líto utratit téměř třikrát víc na „mimořádném příspěvku“ pro důchodce.
Přitom průměrný důchod se (bez tohoto příspěvku – ten je navíc vyplácen už letos) příští rok zvýší o zhruba 5,5 procenta. Důchodcům se tedy příjmy zvýší víc než učitelům; proč asi?
VÍCE K TÉMATU:
Učitelská stávka očima ekonoma: Data OECD ukazují, že protest je oprávněný
Proč je v Česku málo učitelů? Statistika OECD je dostatečně vypovídající
Ondřej Kania: V Česku učí bývalí šprti. Správný učitel má být osobnost a herec k tomu