Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
Válka na Ukrajině stále nekončí, tendr na Dukovany odstartoval, česká inflace v EU na špici a Fed aneb souhrn 11. týdne 2022
Solidní výsledky ČEZ i Škody Auto; Porsche už tuší, kdy půjde na burzu; Intel postaví nové linky v Německu; schváleno: agent 007 a spol. pod křídla Amazonu; Britům se nelíbí fúze Avastu; platební bilance v ČR po letech v minusu; Starbucks zase povede otec zakladatel; MMF věští změnu ekonomického řádu; Fed po čtyřech letech sáhl na sazby a české banky si loni polepšily.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
i tento týden celý svět sleduje především válku na Ukrajině. I když již představitelé Ruska a Ukrajiny poněkolikáté zasedli k jednacímu stolu a pokoušeli se vyjednat příměří, na hlavy ukrajinských civilistů dál padají ruské bomby. Čísla zabitých stoupají, počet prchajících obyvatel ze země neustále roste, ale konec války je zatím bohužel v nedohlednu. Rusko s Putinem v čele si dál nic nedělá ze západních sankcí, které s výhledem na budoucnost směrují tuto zemi o několik desítek let nazpět. Zatímco bezprostřední škody války jsou vidět hlavně na ukrajinských troskách, ty budoucí se teprve o své slovo přihlásí. Jak říká jedno staré přísloví: „Peníze se dají vydělat, ale člověka zpátky k životu nepřivedeš.“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Válka na Ukrajině a dopady v několika vybraných bodech:
- Státy EU schválily čtvrtý balík sankcí proti Rusku, zasáhnou luxus i energetiku
- Nové sankce schválila i Británie, jde o nová dovozní cla a týkají se i vývozu luxusu
- Prezident Spojených států Joe Biden ruského prezidenta Vladimira Putina nazval válečným zločincem
- Evropa propojuje elektrickou soustavu s Ukrajinou a Moldavskem
- MMF: ruský útok na Ukrajinu pocítí celá světová ekonomika v podobě pomalejšího hospodářského růstu a vyšší inflace
- česká vláda schválila navýšení platby za ubytování uprchlíků. Platit bude 200 až 250 korun podle typu bydlení
- Rakouská Raiffeisen Bank International uvažuje o odchodu z Ruska
- Námořní dopravce Mærsk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů
- Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s snížila úvěrový rating Ruska hlouběji do podřadného pásma z dosavadní známky CCC- na stupeň CC
Tendr na Dukovany odstartoval
Energetická společnost ČEZ zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Dostala souhlas od ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Vyhodnocení tendru by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029, blok by pak měl stát do roku 2036. Jedná se o největší investici v novodobých dějinách Česka, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát bude podle něj průběžně kontrolovat rizikovost všech tří uchazečů i jejich subdodavatelů.
Evropská inflace zase výše, Česko je na 3. fleku
Míra inflace v Evropské unii v únoru vystoupila na rekordních 6,2 % z lednové hodnoty 5,6 %, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Česko má z celé unie třetí nejvyšší inflaci, a to rovných deset procent. Tak jako v minulých měsících i v únoru se na růstu cen podílely nejvíce energie. Nejvyšší inflaci měla Litva (+14,0 procenta), Estonsko (+11,6 procenta); naopak nejnižší míru inflace měly v únoru Malta s Francií, kde v obou případech činila 4,2 procenta. Následovaly Portugalsko, Finsko a Švédsko, ve všech těchto zemích inflace činila 4,4 procenta.
GRAF: Srovnání výše inflace v Evropě
Jde o meziroční data za únor 2022, v procentech.
Zdroj: Eurostat
Bankrot Ruska stále ve hře
Chystá se bankrot Ruska? Do konce roku má Moskva držitelům dluhopisů splatit bezmála pět miliard dolarů. Prvních 117 milionů dolarů na úrocích bylo splatných ve středu 16. března. Ruské ministerstvo financí v pátek oznámilo, že navzdory sankcím, které na Rusko uvalily západní státy, peníze v plné výši dorazily do amerického finančního ústavu Citibank. Pokud by Rusko nezaplatilo, ocitlo by se poprvé od bolševické revoluce před více než 100 lety na pokraji platební neschopnosti u závazků vůči zahraničí.
ČEZ loni solidně vydělal
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni dosáhl 9,9 mld. Kč, meziročně o 81 % více. Po očištění o mimořádné vlivy zisk naopak klesl meziročně o 3 % na 22,3 mld. Kč. Představenstvo firmy navrhne valné hromadě vyplatit za loňský rok dividendu 44 Kč na akcii. ČEZ změní dividendovou politiku. Výplatní poměr dosud činil 80 až 100 % z očištěného čistého zisku, nově to bude 60 až 80 %. Důvodem je mimo jiné dlouhodobá udržitelnost, ale i nutné investice související s obměnou výrobního portfolia, uvedla firma.
GRAF. Vývoj výše dividendy společnosti ČEZ
Od roku do roku 2022 (návrh), v Kč.
Zdroj: ČEZ
Tresty za Wirecard se blíží?
Mnichovská prokuratura obvinila bývalého předsedu představenstva zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard Markuse Brauna z podvodu, zpronevěry a účetních manipulací. Rakušan Braun je od předloňského června ve vazbě, jakékoliv pochybení odmítá a tvrdí, že je sám obětí podvodu. Nyní mu hrozí až 15 let vězení, informoval list Financial Times.
Kam vyšplhá inflace v Česku
Inflace v Česku může vystoupat až na úrovně kolem 13 a 14 %, řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Inflace bude podle něj odeznívat déle a snižování přichází v úvahu až v příštím roce, dodal. Meziroční růst spotřebitelských cen se v únoru vyšplhal na 11,1 %, což byla nejvyšší hodnota od června 1998. Údaj ještě nezohledňuje dopady války na Ukrajině a byl o 1,4 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB v únorové prognóze.
Škoda Auto míň vyrobila, ale čísla dobrá
Automobilka Škoda Auto v loňském roce navzdory poklesu prodeje aut zvýšila provozní zisk o 43,2 % na 1,08 mld. eur. K růstu přispěly vyšší marže, příznivý vývoj směnných kurzů a nižší poplatky za nadlimitní emise oxidu uhličitého. Ve výroční zprávě to uvedl mateřský koncern Volkswagen. Tržby mladoboleslavská automobilka zvýšila o 3,9 % na 17,7 mld. eur. Výroba automobilce loni klesla o 14,8 % na necelých 802 000 vozů. VW také upozornil, že hlavní závod v Mladé Boleslavi loni oslavil mimořádný milník, od zahájení výroby aut v roce 1905 se tam vyrobilo 15 milionů vozidel.
Poslední spalovací Aston Martin?
Britská automobilka Aston Martin představila zřejmě poslední model se spalovacím motorem. Je jím nový dvanáctiválec Vantage o výkonu 700 koní a s rychlostí přes 320 kilometrů v hodině. (Aston Martin)
Termín vstupu Porsche na burzu
Primární veřejná nabídka akcií (IPO) automobilky Porsche AG by se i přes současnou nejistotu na trzích mohla uskutečnit v čtvrtém čtvrtletí, řekl finanční ředitel společnost Volkswagen Arno Antlitz. Definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo. Výrobce sportovních vozů Porsche je součástí skupiny Volkswagen. Loni se jeho provozní zisk podle VW zvýšil o 24,5 % na 5 mld. eur, tržby o 16,1 % na 30,3 mld. eur. Odbyt aut pak loni vzrostl o 10,9 % na 302 tisíc.
Intel bude vyrábět i v Německu
Americká společnost Intel postaví v německém městě Magdeburg závod na výrobu mikročipů za 17 mld. eur, informovala firma. V Evropě pak hodlá do deseti let investovat až 80 mld. eur, zejména v Německu. Intel se v Evropě rozhodoval mezi více zeměmi. O jeho továrnu stála například Francie, Itálie nebo Polsko. V Magdeburgu vyrostou dvě továrny, které vytvoří 7 000 pracovních míst na stavbě, 3 000 stálých pracovních míst ve společnosti a další desítky tisíc pracovních míst u dodavatelů a partnerů.
Uhlíkové clo bude
Státy Evropské unie se shodly na podmínkách zavedení takzvaného uhlíkového cla, kterým chce sedmadvacítka zpoplatnit dovoz některých produktů, jejichž výroba zatěžuje životní prostředí. Poplatek se má vztahovat na dovoz železa, oceli, hliníku, elektřiny, hnojiv a cementárenských produktů. Schválili to v úterý unijní ministři financí. Členské země musejí nyní dohodnout podrobnosti systému s europoslanci.
Agent 007 a spol. definitivně k Amazonu
Evropská komise schválila plán amerického internetového obchodu Amazon na převzetí věhlasného hollywoodského studia MGM za 8,5 miliardy dolarů. Komise ve zprávě uvedla, že transakce nepovede k omezení hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru. Amazon oznámil dohodu o převzetí MGM loni v květnu. Transakce podniku pomůže v konkurenčním boji se streamovacími službami Netflix a Disney+.
Problém pro fúzi Avastu?
Britský antimonopolní úřad (CMA) uvedl, že akvizice firmy Avast ze strany americké společnosti NortonLifeLock vytváří obavy z narušení hospodářské soutěže. CMA proto zmiňuje možnost postoupení případu k hloubkovému šetření. CMA upozorňuje, že oba podniky vyvíjejí a prodávají software pro kybernetickou bezpečnost, přičemž v tomto prostředí mají jen několik dalších významných konkurentů. Fúze se kvůli tomu odkládá až na konec roku.
Platební bilance v ČR po letech v minusu
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, loni skončil schodkem 51,1 mld. Kč po předloňském revidovaném přebytku 113,7 mld. Kč korun. V minusu byl poprvé od roku 2013. Vyplývá to z předběžných údajů, které zveřejnila ČNB. Prvotní údaje o loňské platební bilanci z letošního února ukazovaly na schodek 12,8 mld. Kč.
Samotný Volkswagen výsledkově v plusu
Kmenové značce automobilového koncernu Volkswagen loni klesl prodej o osm procent na 4,9 milionu aut. Na rozdíl od stejnojmenného mateřského koncernu ale značka nechce kvůli nejistotě poskytnout výhled na celý letošní rok. Tržby Volkswagenu i přes nedostatek polovodičů meziročně vzrostly o 7 % na 76,1 mld. eur. Zásluhu má na tom prodej aut s vyšší marží. O dvě miliardy na 2,5 mld. eur se zvýšil i provozní zisk.
Starbucks zase povede „otec zakladatel“
Do čela amerického kavárenského řetězce Starbucks se přechodně vrací jeho zakladatel Howard Schultz. Firma uvedla, že dosavadní ředitel Kevin Johnson (61) po pěti letech odchází do důchodu. Osmašedesátiletý Schultz do vedení podniku směřuje už potřetí, nemá však ambice zůstat ve funkci generálního ředitele natrvalo. Stálého generálního ředitele chce Starbucks vybrat do podzimu. Schultz po dobu svého působení na pozici generálního ředitele dostane symbolickou kompenzaci jeden dolar.
ČSOB bude mít nového šéfa
S účinností od 5. května 2022 provede skupina KBC ve složení svého výkonného výboru následující změny. Nástupcem Johna Hollowse ve funkci generálního ředitele ČSOB a člena výkonného výboru KBC jmenuje představenstvo KBC Aleše Blažka. John Hollows, generální ředitel ČSOB, odchází po téměř 26 letech kariéry u KBC do důchodu. Jmenování Aleše Blažka generálním ředitelem skupiny ČSOB schválila ČNB. Jeho schválení jako člena výkonného výboru KBC Group (KBC Bank a KBC Insurance) podléhá ještě schválení Belgické národní banky a Evropské centrální banky.
Fed po 4 letech sáhnul na sazby
Měnový výbor americké centrální banky na březnovém zasedání podle očekávání posunul základní úrokovou sazbu z pásma 0-0,25 % do pásma 0,25-0,50 %. Jde o první zvýšení sazeb od roku 2018. Trh odhaduje, že se základní sazba letos v několika krocích dostane až do pásma 1,75-2,00 %, případně ještě o 25 bazických bodů výše, teď ovšem očekávání výrazného zpřísňování měnové politiky mírní válka na Ukrajině.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby USA
Za posledních 25 let, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
MMF věští změnu ekonomického řádu
Ruský útok na Ukrajinu pocítí celá světová ekonomika v podobě pomalejšího hospodářského růstu a vyšší inflace. V dlouhodobějším horizontu by navíc mohl vést k zásadním změnám v globálním hospodářském a geopolitickém řádu, uvedl MMF na svém blogu. „Tento konflikt je velkou ranou pro světové hospodářství, která poškodí růst a zvýší ceny,“ varoval fond. Konflikt podle MMF tlačí vzhůru ceny komodit, jako jsou ropa, zemní plyn či potraviny, narušuje obchodní výměnu a dodavatelské řetězce a podkopová důvěru podniků i investorů.
Konec s koronavirem na cestách
Česká republika od pátku ruší všechna koronavirová omezení pro příjezd ze zemí Evropské unie a dalších osmi evropských států. Lidé nebudou muset vyplňovat příjezdový formulář, povinné nebude ani potvrzení o testu, očkování nebo prodělané nemoci. Vyplývá to z aktualizovaného opatření, které ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na svém webu.
HC elektronics mají nového vlastníka
Genesis Growth Equity Fund I (GGEF I), fond rozvojového kapitálu specializující se na investice do malých a středních společností s potenciálem růstu především v České republice a na Slovensku, úspěšně dokončil akvizici majoritního podílu v HC electronics. HC electronics poskytuje výrobní služby v oblasti elektroniky se zaměřením na malé a střední série. GGEF I bude spolupracovat s reinvestujícími vlastníky a nástupci odcházejících majitelů na dalším rozvoji společnosti.
Další český start-upový jednorožec
Společnost Emplifi, přední platforma pro sjednocenou zákaznickou zkušenost, oznámila novou růstovou kapitálovou investici od společnosti Sixth Street Growth. Obchodní banka LionTree nově spočítala tržní hodnotu Emplifi na částku přesahující 1 miliardu USD, čímž se společnost zařadila mezi tzv. jednorožce. Společnost Emplifi vznikla spojením společností Astute Solutions a českého start-upu Socialbakers. Emplifi v současné době zaměstnává v České republice přes 350 zaměstnanců.
Skupina DRFG zdvojnásobila zisk
Investiční skupina DRFG podle předběžných hospodářských výsledků za rok 2021 dosáhla čistého zisku ve výši více než 101 milionů korun, což je zhruba dvojnásobek oproti roku 2020. Obrat v segmentu nemovitostí a finančních služeb vloni dosáhl 2,5 miliardy korun. Obrat divize DRFG TELCO pak dosáhl bezmála 1,4 miliardy korun.
České banky loni v plusu
Bankám a spořitelnám v Česku v roce 2021 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 23,1 miliardy Kč na 70,58 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci roku činila 8,524 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 556 miliard korun. Bankám podle expertů pomohly k lepším výsledkům hlavně nižší náklady na rizika.
bilanbilance