Fotbal v Saúdské Arábii vstoupil do nové éry – éry, kdy na tamních trávnících hrají světové superhvězdy.
Jednatřicetiletá brazilská fotbalová hvězda Neymar jr. se právě stal nejnovějším přírůstkem do nyní hvězdami nabité “Pro League”, ve které už působí i pětinásobný držitel Zlatého míče Cristiano Ronaldo. Neymar Saudy vyšel v přepočtu na 9,5 miliardy korun.
„Ujišťuji vás, že fotbal je v Saúdské Arábii stejný. Míč je kulatý, je tam branka,“ zdůvodňoval Neymar v minulém týdnu před novináři své pro někoho možná dost překvapivé rozhodnutí.
„Cristiano Ronaldo a Neymar patří mezi nejpopulárnější hráče na světě,“ uvedl v rozhovoru pro CNBC mluvčí saúdského velvyslanectví v USA Fahad Nazer. „Tím, že do saúdské ligy přivádíme takováto zvučná jména, zvyšujeme úroveň hry,“ dodal.
Ulehčené akvizice
Lákání hvězd ale není nijak levnou záležitostí. Jen Ronaldo si v Saúdské Arábii přijde ročně na 207 milionů dolarů, Neymar pak na necelých 100 milionů. Saúdská Arábie tak ročně utratí za výplaty fotbalistům miliardy dolarů.
Nákupy hvězd ale probíhají trochu jinak, než na co jsou zvyklí evropští fanoušci. Tyto nákladné transakce zajišťuje saúdskoarabský státní investiční fond (Public Investment Fund; PIF). Předsedou správní rady PIF je de facto vůdce Saúdské Arábie, korunní princ Mohammed bin Salmán.
PIF totiž v červnu převzal čtyři hlavní domácí kluby. Jmenovitě šlo o Al-Ittihad, Al-Nassr, Al-Hilal a Al-Ahli.
„Saudi Pro League je nejvyšší mužská profesionální fotbalová liga v Saúdské Arábii,“ řekl Stefan Szymanski, profesor sportovního managementu na Michiganské univerzitě. „Stejně jako ve většině zemí tedy mají národní ligu, která je populární a lidé ji sledují. A tady se děje to, že vláda prostřednictvím investičního fondu směřuje peníze do klubů, aby mohly získávat hráče.“
Nejdražší přestupy historie
Zdroj: Transfermarkt
Petersonův institut pro mezinárodní ekonomiku ve Washingtonu zařadil v roce 2021 PIF na 56. místo z celkem 64 státních investičních fondů, pokud jde o transparentnost. A v podstatě není možné získat úplný přehled o jeho struktuře. Není ani jediným nástrojem financování Saúdské Arábie.
Nedávno PIF oznámil, že bude peníze do sportovních aktivit přelévat i prostřednictvím nové společnosti SRJ Sporting Investments, která bude „investovat do získávání a vytváření nových sportovních akcí, komerčních práv významných sportovních soutěží a pořádání významných světových akcí v Saúdské Arábii“.
Nový fenomén sportswashing
Láska Saúdské Arábie k fotbalu se neomezuje jen na domácí ligu. V roce 2021 koupil PIF většinový podíl v anglickém fotbalovém klubu Newcastle United. Kritici tvrdí, že Saúdská Arábie využívá sport k odvrácení pozornosti od porušování lidských práv v zemi. Tento termín je známý jako „sportswashing“. Saúdská vláda je nechvalně proslulá potlačováním disentu a tvrdými tresty pro zločince, včetně poprav.
„Sportswashing je v podstatě synonymem pro snahu očistit si image a pověst,“ řekl Simon Chadwick, profesor sportu a geopolitické ekonomie na Skema Business School. „A je zřejmé, že Saúdská Arábie je zemí, která v posledních desetiletích měla obzvláště špatnou pověst. Často ne zrovna dobrou. V některých případech velmi negativní.“
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Hvězdného Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám
Radek Jaroš (horolezec): Sportovních cílů mám dost, ale leze mi do toho i podnikání
Fenoménu běhání propadá čím dál více lidí. Na co si dát pozor?
V reakci na kritiku ohledně vymývání sportu uvedl mluvčí saúdského velvyslanectví v USA. „Každé opatření, které se v Saúdské Arábii provádí, každé reformní opatření, každá iniciativa a každý program, který se v současné době v Saúdské Arábii realizuje, je prováděn z jednoho ze dvou hlavních důvodů,“ začal vysvětlovat Fahad Nazer.
“Buď je prováděn za účelem prosazování zájmů Saúdské Arábie jako země, nebo za účelem zlepšení života saúdského lidu, nebo z obou těchto důvodů. Takže všechny ostatní úvahy jsou až na druhém místě,“ dodal.
Nutno ale říct, že sportswashing může být nástrojem právě pro lepší prosazování zájmů jakéhokoliv státu.