Mohlo by vás také zajímat
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Prezidentská abolice, bankovní desátky a zvraty na ropné trhu aneb souhrn událostí 38. týdne
Lavina reakcí se snesla na výrok prezidenta Zemana, který v pořadu TV Barrandov oznámil, že je připraven zastavit trestní stíhání premiéra Babiše v případě, že bude kauza Čapí hnízdo znovu otevřena. Přitom ještě v předvolební debatě prezidentských kandidátů tvrdil, že by se k abolici premiéra nesnížil. Tehdy na přímý dotaz moderátorky k abolici premiéra odpověděl: "Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil." Podle Babiše jsou prezidentova slova zbytečná, protože nic takového ani nemůže nastat. "Vyvolává zbytečně vášně. Žádní politici by to teď neměli komentovat a měli by nechat konat justici,“ řekl Babiš v pátečním rozhovoru pro Rádio Impuls. Čas ukáže, jak moc to naše politické špičky myslely upřímně. Přinášíme vám pravidelný přehled zpráv uplynulého týdne a přejeme vám, ať se vám čtou s lehkostí a nadhledem.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
prezident Miloš Zeman si opět svými slovy zajistil pozornost mediálních reflektorů. Vzhledem k závažnosti jeho slov mi to nedá, abych se jim na následujících řádcích nevěnoval. O co jde? Pro neznalé – Zeman na TV Barrandov (kde jinde, že) prohlásil, že kdyby vrchní státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a spol. kvůli zneužití dotace na farmu Čapí hnízdo, tak by zřejmě sáhl k udělení abolice (tedy zastavení trestního stíhání), což je jeho ústavní pravomoc.
V souvislosti s abolicí média připomínají, že Zeman v průběhu prezidentské kampaně tvrdil, že se Babiš musí očistit sám a že abolici neudělí, neboť „by se tím naprosto zesměšnil“. Nyní tedy Zeman otáčí a tuto variantu připouští. Nedá mi to, abych zde neparafrázoval hlášku z pohádky S čerty nejsou žerty. Zdá se, že dopad Zemanova prezidentování by se mohl nést v duchu: při výkonu řadu politiků těžce ranil, dva zhmoždil a jednoho prezidenta dokonce zesměšnil…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
V Česku by chtěl žít každý. Kvalita života v Česku je lepší než třeba ve Spojených státech. Alespoň to ukázal průzkum společnosti Deloitte. V žebříčku kvality života skončilo Česko na 24. místě ze 149 sledovaných zemí. Proti loňskému roku si tak polepšilo o dvě příčka. Nejlépe se žije lidem v Norsku, Dánsku a Švýcarsku. Nejhůře pak dopadly africké státy Čad, Středoafrická republika a Jižní Súdán.
CK Fischer mění majitele. Skupina KKCG českého miliardáře Karla Komárka se zbavuje Cestovní kanceláře Fischer. Koupí ji německá skupina Rewe, která vlastní Exim Tours i řetězce obchodů Billa či Penny Market. Jako první s informací přišel server iDNES.cz. Zástupci firem se k obchodu a jeho hodnotě odmítli podle serveru vyjádřit. Dohromady mají obě cestovky třetinový podíl na trhu se zájezdy a roční tržby v řádu miliard korun. Jejich spojení tak musí ještě schválit antimonopolní úřad.
Zeman slíbil zastavit Babišovo stíhání. Prezident Miloš Zeman chce v případě, že bude obnoveno stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, využít takzvané abolice a trestní stíhání tak zastavit. Doufá, že to ale nebude potřeba, řekl to v pořadu Týden s prezidentem na televizi Barrandov. Ještě v prezidentské kampani přitom tvrdil, že by to nikdy neudělal, že by se tím zesměšnil a premiér Babiš se musí očistit sám.
Bankéř v čele dozorčí rady ČD. Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho zvolili ostatní členové rady, sdělil státní dopravce. Kysilka ve funkci nahradil akademika Karla Pospíšila, který kandiduje do představenstva firmy. Volba členů představenstva skupiny má proběhnout už v příštím týdnu. Kysilka v minulosti působil jako člen rady a později i jako viceguvernér ČNB. V letech 2012 až 2015 byl generálním ředitelem České spořitelny.
Fed snížil základní úrokovou sazbu. Americká centrální banka (Fed) podle očekávání podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75–2,00 %. Je to druhé snížení úroků od prosince 2008, kdy světová ekonomika čelila nejhorší krizi od 30. let 20. století. Fed se tak snaží podpořit ekonomiku USA, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.
Nový lídr na pojišťovacím trhu. Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP, která nyní vede nezbytná jednání s regulátorem. Český pojistný trh tak bude mít nového lídra, který ponese název Generali Česká pojišťovna a povede ji současný generální ředitel a předseda představenstva České pojišťovny Roman Juráš.
České innogy čeká prodej. Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i prodej plynárenských a elektrárenských aktivit innogy v Česku. Rozhodla o tom Evropská komise, která tak schválila návrh, který jí E.ON sám předložil. Chystaný prodej aktivit innogy v Česku považuje E.ON za svůj největší ústupek Evropské komisi. V souvislosti s těmito změnami rezignoval na funkci generální ředitel společnosti innogy Česká republika Martin Herrmann.
Bankovní „desátky“ podepsány. Zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a zástupci čtyř největších komerčních bank ČS, KB, ČSOB a UniCredit Bank podepsali memorandum o spolupráci při vzniku Národního rozvojového fondu. Má sloužit k financování investičních projektů na podporu sociálního a ekonomického rozvoje. Banky do fondu investují sedm miliard korun. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by fond mohl začít fungovat od poloviny příštího roku. Už předtím chce vláda s bankami připravit do deseti pilotních projektů, které budou vycházet z připravovaného vládního investičního plánu.
Stále v červených. Slovenský státní rozpočet i letos skončí deficitem, přestože si vláda stanovila cíl hospodařit bez schodku veřejných financí. Ministerstvo financí ve své nejnovější prognóze také snížilo výhled růstu slovenské ekonomiky na tento i příští dva roky. V letošním roce rezort odhaduje růst HDP o 2,4 procenta, v roce 2020 pak o 2,3 procenta. Změnu úřad zdůvodnil hlavně oslabením exportu kvůli vývoji v eurozóně.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Fed v rouše jestřábím. Sazby sice snížil, ale podle Trumpa málo
Americké firmy s tržní „megakapitalizací“: proč jde o totální valuační úlet?
Airbnb se pochlubilo rekordními tržbami a plány. Příjmy společnosti Airbnb překonaly v letošním druhém čtvrtletí jednu miliardu dolarů. Je to podruhé ve více než desetileté historii zprostředkovatele ubytování v soukromí, kdy tržby překonaly tento milník. Společnost také oznámila, že v příštím roce uskuteční primární nabídku akcií.
ČEZ musí SŽDC vrátit přes miliardu korun. Energetická společnost ČEZ Prodej musí Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) vrátit více než 1,1 miliardy korun, které zadržuje za neodebranou trakční elektřinu. Rozhodl o tom Městský soud v Praze. Jádrem sporu je smlouva z roku 2008, v níž si SŽDC objednala elektřinu na několik let dopředu. Následně se ale změnil zákon, který dopravcům umožnil nakupovat elektřinu přímo a samostatně. Pro dopravce byl tento postup levnější, proto jej využili. SŽDC tak následně odebrala a zaplatila pouze malou část z původně dohodnutého množství energie.
Komárkova Aricoma posiluje v cloudových službách. Aricoma Group ze skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka koupila společnosti Cloud4com, která je jedním z největších nezávislých poskytovatelů služeb datových center v České republice. Cenu firma neoznámila. Do holdingu Aricoma přejdou akcie, které zčásti dlouhodobě držel fond KKCG Springtide Ventures a zčásti patřily zakladatelům společnosti Cloud4com.
Hypotéky dále zlevňují, zájem o ně ale upadá. Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,61 procenta z červencových 2,68 procenta. Sazby klesly již sedmý měsíc v řadě. Vyplývá to z aktuálních údajů Fincentra Hypoindexu. Hypoteční sazby se tak dostaly na úroveň loňského podzimu. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta. Od té doby většinou rostla. Navzdory levnějším hypotékám ale zájem opět opadl.
Rozpočet dostal zelenou. Vláda v pondělí schválila rozpočet na příští rok, jež počítá s desetiprocentním navýšením platů pro pedagogy. Ti si tak polepší nejvíc ze všech státních zaměstnanců. Rozpočet s výdaji 1,618 bilionu korun a schodkem 40 miliard nyní projednají poslanci, opozice návrh kritizuje. V současné době je průměrný plat učitele ze základních a středních škol kolem 40 tisíc korun. Schválené navýšení tak znamená, že v příštím roce by se měl dostat na 44 tisíc.
Kellnerova PPF posiluje v biotechnologiích. Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala 19,2 procenta akcií britské biotechnologické společnosti Autolus Therapeutics. Společnost je v pokročilé fázi klinických studií přípravků protinádorové terapie založené na T-lymfocytech, informovala PPF. Cenu transakce však neuvedla. Média ovšem spekulují o částce kolem dvou miliard korun.
Společnosti Sazka výrazně vzrostl zisk. Sázková společnost Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně zhruba čtyřikrát na 11,3 miliardy korun (435,5 milionu eur). Hlavním důvodem takto vysokého nárůstu byl prodej chorvatské firmy SuperSport. Přijaté sázky meziročně vzrostly o čtyři procenta na 67 miliard korun (2,59 miliardy eur). Hrubé výhry stouply meziročně o šest procent na 23,5 miliardy korun (909 milionů eur).
Státní dluhopisy popáté. Ministerstvo financí (MF) v pondělí zahájilo prodej další, páté emise státních dluhopisů pro občany s názvem Dluhopis Republiky. Dluhopisy bude možné koupit do 20. prosince. Ve čtvrté emisi si investoři objednali státní dluhopisy určené pouze pro fyzické osoby za 1,24 miliardy korun. V předchozí emisi to bylo 5,4 miliardy korun, tehdy ale ministerstvo nabídlo nově tzv. protiinflační dluhopis.
Druhé burzovní sousto bude střídmější. Pivovar Anheuser-Busch InBev doufá, že při vstupu své asijské divize na burzu v Hongkongu získá až 6,6 miliardy dolarů. Byla by to letos druhá největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) na světě po burzovním vstupu Uberu. Chystaná nabídka je podle agentury Reuters testem, nakolik se již téměř čtyři měsíce trvající hongkongské protivládní protesty promítnou do chuti akciových investorů nakupovat. Největší producent piva na světě se pokoušel nabídnout své akcie veřejně již v červenci. Tehdy ještě počítal s vybranou částkou 9,8 miliardy dolarů.
Trpělivost růže přináší? Americká společnost We Company, která je majitelem firmy na sdílení kancelářských prostor WeWork, odložila plánované uvedení svých akcií na burzu. Za odkladem primární veřejné nabídky akcií (IPO), která se původně očekávala již tento měsíc, stál slabý zájem investorů. Informovala o tom agentura Reuters. Firma nyní počítá s uskutečněním IPO do konce letošního roku.
Nissan se zbavuje dceřinky. Japonská automobilka Nissan Motor plánuje prodej své dceřiné společnosti Nissan Trading, která má na starosti distribuci součástek a materiálu. Cena by mohla činit až jednu miliardu dolarů (23,4 miliardy korun). Prodej je součástí snah automobilky o omezení některých aktivit. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
Y Soft boří rekordy. Softwarová firma Y Soft českého miliardáře Václava Muchny zvýšila ve fiskálním roce končícím letos v červnu tržby o 16 procent. Dosáhly rekordní výše 47 milionů dolarů, poprvé v historii firmy tak překonaly v přepočtu miliardu korun. Společnost, která byla založena v roce 2000 v Brně, poskytuje firmám tisková řešení, digitalizaci dokumentů a 3D tisk. Zaměstnává přes 300 lidí a disponuje kancelářemi v Severní a Latinské Americe, v Evropě, na Středním východě a v Africe a také v oblasti Asie a Tichomoří. Má rovněž vlastní investiční fond do začínajících firem pod názvem Y Soft Ventures. Vývojová centra má v Praze, Brně a Ostravě.
Commerzbank zeštíhluje. Německý finanční ústav Commerzbank v rámci jednání o nové strategii zvažuje prodej svého většinového podílu v polské součásti mBank, která stejnojmennou banku provozuje i v České republice. Commerzbank, která je druhou největší bankou v Německu, také oznámila, že zruší 4 300 pracovních míst a omezí počet poboček. Asi 2 000 nových pozic nicméně vytvoří.
Hybridy už sjíždí z linky v Kvasinách. Automobilka Škoda začala tento týden v závodě v Kvasinách vyrábět plug-in hybridní modelu Superb iV. Jde o první sériovou škodovku schopnou bezemisního provozu. Ročně jich vyrobí přes 14 tisíc, což je asi pětina loňských prodejů modelu v Evropě. Většina superbů s označením iV zamíří do Velké Británie, Německa, skandinávských zemí či Francie.
Microsoft nakoupí vlastní akcie. Americká společnost Microsoft koupí zpět vlastní akcie za 40 miliard dolarů (937,8 miliardy korun) a zvýší dividendu. Za čtvrtletí vyplatí dividendu 51 centů za akcii, což je o 11 procent více než v předchozím čtvrtletí, napsala agentura Reuters. Microsoft vyplatil první dividendu akcionářům v roce 2003. Od té doby každoročně dividendu zvyšuje.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
(Skoro) zastaveno. Andrej Babiš a Čapí hnízdo: šest důvodů k obžalobě premiéra
Stanou se ze zaměstnanců kyborgové? Firmy už očipovaly stovky zaměstnanců
Pohled pod pokličku indexu S&P 500: pár technologických obrů zastiňuje stovky pěšáků
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký akční snímek Rambo: Poslední krev, sci-fi snímek Ad Astra, drama Naprostá láska, česká komedie Román pro pokročilé a animovaný snímek Psí kusy.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.
K abolici Zeman řekl, že by ji zvážil, z vašeho článku je patrné překrucování faktů a vůbec celý tenhle fajn projekt pravidelně smrdí Akrmanovou antibabiš antizeman politikou, takže jsem newsletter odhlásil. Škoda..
Dobrý den pane Pražáku,
nevím co máte na mysli za překrucování faktů. Napsal jsem pouze, že „…kdyby vrchní státní zástupce Pavel Zeman zrušil zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše a spol. kvůli zneužití dotace na farmu Čapí hnízdo, tak by zřejmě sáhl k udělení abolice (tedy zastavení trestního stíhání), což je jeho ústavní pravomoc….“
tedy svými vlastními slovy, jak chápu prohlášení p. prezidenta na TV Barrandov:
„…budu rád, kdyby se do toho vrtalo, no tak prezident má Ústavou dané právo abolice, to znamená rovněž zastavení trestního stíhání, když bych váhal o abolici před tím rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, pak pokud by to bylo nutné a já věřím, že to nutné nebude, bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl….“
Tedy ne, že by ji „zvážil,“ jak píšete, ale že by k ní „sáhl.“
…možná Vás to přesvědčí k opětovnému přihlášení.
Děkuji za odpověď.
Nadpis nad fotkou mluví za vše:
„Zeman slíbil zastavit Babišovo stíhání“ – tedy nepřesvědčilo.
I já díky za reakci. Ano máte v tomto případě do jisté míry pravdu, že prezident nic „neslíbil“ (na to je příliš opatrný a dává si pozor na jazyk). Přesto myslím, že velká většina národa to tak vnímá
A z hlediska korektnosti, myslím, že čtenáře v perexu i v mém úvodníku (případně i dalších médií) dostatečně informujeme, aby si udělal ten správný obrázek.
Ještě jednou díky za názory, přeji fajn den.