Mohlo by vás také zajímat
Obchodní války se dostávají do další fáze. Má se začít bát už i Evropa?
Jan Bureš 26. srpna 2019Všichni doufali, že víkendová schůzka zemí G7 se ponese v konstruktivním duchu. Jenže kvůli USA tomu tak úplně není, byť…
- KOMENTÁŘ
Fed v rouše jestřábím. Sazby sice snížil, ale podle Trumpa málo
Americká centrální banka (Fed) podle očekávání podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem. Co jednání Fedu znamenalo, komentuje ekonom Jan Bureš.
Vedení americké centrální banky sice v souladu s očekáváním snížilo úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, ale je jasné, že stále hůře hledá konsenzus ohledně dalších kroků v měnové politice.
Roztříštěnost názorů uvnitř je totiž patrná nejen z výsledku hlasování výboru FOMC, kde tři z deseti členů hlasovali proti rozhodnutí, ale také z velké variability v názorech, kam by se měly úrokové sazby ubírat letos a příští rok.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby USA
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Velké překvapení
V prognóze úrokových sazeb se navíc skrývalo druhé velké překvapení, neboť mediánová trajektorie budoucího vývoje sazeb Fedu již nepočítá s žádnou další redukcí.
To je v příkrém rozporu s tím, co si myslí trh, a v tomto smyslu by šlo hodnotit výsledek zářijového zasedání Fedu jako zjevně jestřábí.
Co se týká vyloženě makroekonomického komentáře, ať již toho psaného, či toho, co řekl šéf Fedu Jeremy Powell na tiskové konferenci, zde se toho opravdu příliš mnoho nezměnilo.
Jedinou výjimkou je, že Fed vidí kromě slabších investic i exporty. Celkově však zůstává podle Powella výhled americké ekonomiky pozitivní, přičemž rizika – zejména ta geopolitická (brexit, obchodní války) – samozřejmě přetrvávají.
VÍCE K TÉMATU:
Americký Fed poprvé od krize snížil úrokové sazby. ČNB zatím vyčkává
Šílenost, nebo možná investice? Kdo a proč kupuje dluhopisy se záporným výnosem
Nový fenomén propadu sazeb
Jak se dalo očekávat, část tiskové konference Powella byla nevyhnutelně věnována čerstvému fenoménu, který se objevil tento týden na dolarovém peněžním trhu, kde nečekaný propad likvidity vyhnal jednodenní sazby až na deset procent.
Trump proti Fedu |
Americký prezident Donald Trump dlouhodobě politiku Fedu kritizuje, preferoval by totiž výraznější snižování úroků – až „na nulu nebo ještě níže“. V reakci na toto zářijové snížení Trump opět jasně uvedl, že považuje přístup Fedu ke snižování úroků za nedostatečně důrazný. „Powell a Fed opět selhávají. Žádná kuráž, žádná soudnost, žádná vize,“ napsal na svém twitterovém účtu.
|
Šéf Fedu k tomu uvedl, že včerejší a dnešní dodání likvidity v podobě masivních repo operací zabralo a trh se zklidnil.
Zároveň Fed tuto epizodu s nedostatkem likvidity hodnotí spíše jako záležitost, která byla způsobena jednorázovými faktory, a tudíž nepovažuje za nutné přijímat další opatření.
Hledání optimálních rezerv
Powell nicméně uvedl, že bankovní sektor s centrální bankou stále hledají optimální úroveň bankovních rezerv, přičemž pokud by se ukázalo, že stres na peněžním trhu bude přetrvávat, centrální banka upraví svoji politiku, aby zajistila organický růst své bilance (a tím nepřímo i vyšší úroveň bankovních rezerv).
Na první pohled by se tedy dalo říci, že Fed chtěl na tomto zasedání vyslat signál, že není připraven doručit americké ekonomice další uvolnění měnové politiky. A tudíž by trh s dalším snížením úroků v tomto roce neměl raději počítat.
Na druhou stranu šéf Fedu Powell několikrát zdůraznil, že americká centrální banka bude svoji politiku odvíjet od příchozích makrodat, a pokud se výhled ekonomiky zhorší, další snížení úroků přijdou.
Nic tedy není předem dané, přičemž ani my zatím nemáme důvod měnit náš názor, že Fed sníží úrokové sazby v tomto minicyklu ještě jednou a teprve poté se zastaví.