Mohlo by vás také zajímat
Trumpovo varování Putinovi: 100procentní clo na dovoz pro země, které se odkloní od dolaru
Lukáš Kovanda, Libor Akrman 2. prosince 2024Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Huawei se prý obejde bez Androidu, Británie bez unie a restaurace bez stravenek aneb souhrn událostí 32. týdne
Na americké obchodní restrikce z letošního května, které by čínským firmám mohly znemožnit přístup k americkým technologiím, Huawei zareagoval vývojem vlastního operačního systému. Nyní ho představil a tvrdí, že bez amerického Androidu se už klidně obejde. Stejně sebevědomý je Boris Johnson, který směřuje k brexitu bez dohody. Britské firmy ale na tuto variantu zatím připraveny nejsou. Ministerstvo financí zase chystá stravenkovou revoluci bez stravenek. Přinášíme rychlý přehled byznysových zpráv tohoto týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
po delším čase nerozděluje veřejnost politické, ale ekonomické téma. Ano, mám na mysli stravenky, respektive slova ministryně financí Schillerové, že uvažuje o jejich zrušení. Proti jsou pochopitelně stravenkové firmy, které mají na jejich distribuci postavený byznys, to je logické. Proti jsou i odbory s argumentem, že měnit zavedený systém by mohlo znamenat i to, že lidé přestanou jíst, a dokonce se objevil i argument, že „stravenková revoluce“ povede ke krachu restaurací. Z vlastních zkušeností se domnívám, že podobné argumenty jsou liché. Lidé budou vždy potřebovat jíst a je jim dost jedno, čím za jídlo platí. Velmi často se člověk setkává i při nákupu v obchodech (jindy než v době polední) s tím, že zákazníci platí stravenkami. A o osud restaurací bych se rozhodně nebál. Ty, které dokážou hosty přilákat, je přilákají i bez stravenek. Tuto paralelní měnu určitě nepotřebujeme.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Stravenková revoluce? Ministerstvo financí připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která zavede stravenkový paušál. Zaměstnanec by dostával peníze na stravu přímo místo stravenek. Paušál bude alternativou k současnému režimu se stravenkami, který zůstane zachován, příspěvek od zaměstnavatele bude i nadále osvobozen od daní i pojistného. Na podporu stravování tak dosáhne i čtvrtina zaměstnanců, tedy asi milion lidí, kteří dosud stravenky nedostávají. Návrh Ministerstva financí odmítají odbory i poskytovatelé stravenek.
EU má výhrady k českým operátorům. Evropská komise podezřívá české mobilní operátory T-Mobile a O2 Czech Republic a provozovatele telekomunikační infrastruktury CETIN z porušování antimonopolních předpisů Evropské unie. Podle předběžných závěrů Komise jejich dohoda o sdílení sítí omezuje konkurenci. Operátoři s takovým hodnocením nesouhlasí, sdílení podle nich přináší zákazníkům výhody. Komise zatím firmám zaslala takzvané „sdělení výhrad“, které je mezistupněm při vyšetřování a neznamená ještě rozhodnutí ve věci. Strany se k podezření mají vyjádřit.
Jeden z největších obchodů roku. Společnost Technistone, která v Hradci Králové vyrábí desky z umělého kamene, koupí americká společnost Wilsonart Engineered Surfaces. Cenu obchodu strany neuvedly. Transakce podléhá ještě regulatorním schválením a očekává se, že bude uzavřena v září. Podle serveru Forbes jde o jednu z největších tuzemských transakcí letošního roku. Američané za hradeckého výrobce zaplatí zhruba 1,7 miliardy korun.
Neplácli si. Nabídka investiční skupiny EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče na převzetí německé obchodní firmy Metro neuspěla, protože nepřilákala dostatečný počet akcií, oznámila EPGC. Nabídka vypršela ve středu. Podmínkou pro její platnost bylo, že si EPGC díky ní zajistí minimálně 67,5 procenta kmenových akcií Metra. Tohoto limitu však nebylo dosaženo. Pokud by se sečetly akcie Metra, které již EPGC vlastní, s akciemi od investorů připravených akceptovat nabídku, činil by jejich podíl na celkovém počtu kmenových akcií Metra pouze 41,7 procenta.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Nejhorší jaderná nehoda pro Japonsko: Tokaimura 1999
Investice do amerických nemovitostí vydělají i 20 procent ročně, má to ale svoje úskalí
Huawei představil vlastní operační systém. Nazval ho Harmony. Čínská technologická společnost se pro vývoj operačního systému, který je určen pro chytré telefony a další přístroje, rozhodla, neboť americké obchodní restrikce z letošního května by jí mohly znemožnit přístup k americkým technologiím, včetně operačního systému Android, který její přístroje nyní používají. Huawei ve svých chytrých telefonech hodlá Android využívat i nadále, nový software bude postupně zavádět v dalších zařízeních, jako jsou chytré hodinky nebo přístroje pro virtuální realitu.
Zlato na rekordech. Cena zlata v půli tohoto týdne vyšplhala nad 1 500 USD za trojskou unci, je tak nejvýše od roku 2013. Podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka může prudký růst ceny drahého kovu ještě pokračovat v kontextu vyhrocené obchodní války USA a Číny, hrozby tvrdého brexitu a klesajících úrokových sazeb. „Zlato se letos nechová jako udržitel hodnoty, ale jako jedno z nejvýnosnějších aktiv,“ dodal Křeček.
Britská ekonomika poprvé od roku 2012 klesla. Ve druhém čtvrtletí oslabila o 0,2 procenta oproti předchozím třem měsícům, vyplývá to z údajů britského statistického úřadu. V tomto vývoji se zrcadlí hromadění zásob před původním březnovým termínem odchodu Británie z Evropské unie v prvním kvartálu i předtucha nesnází při přípravě na brexit 31. října. V meziročním porovnání se hospodářský růst ve druhém čtvrtletí snížil na 1,2 procenta z 1,8 procenta v prvním kvartálu a byl tak nejslabší od počátku roku 2018.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Truchlivé vyhlídky britské ekonomiky? Možná míří do recese, ke dnu jde i libra
Johnson směřuje k tvrdému brexitu. Britský premiér Boris Johnson dopisem informoval všechny vládní zaměstnance, že jejich nejdůležitějším úkolem je příprava země na brexit bez dohody. Uvedli to reportéři televize Sky News a deníku Financial Times. Firmy ale nejsou připraveny. Dvě třetiny britských vývozců, kteří se na obchodování s Evropskou unií podílejí zhruba 25 procenty, ještě neudělaly ani základní krok k přípravě na odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Podle údajů britského daňového úřadu HMRC o klíčovou dokumentaci požádalo jen 70 tisíc z téměř čtvrt milionu společností.
MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT:
Je Čína opravdu měnový manipulátor, z čehož ji osočili Američané?
Může oslabená čínská měna přinést nějaké dopady na Česko a jeho ekonomiku?
Zpomalující německá průmyslová mašina. Vstupují Němci do recese?
České dráhy chystají nákup 65 lokomotiv. Státní dopravce vyhlásí v září obří zakázku na 65 elektrických lokomotiv. Informaci přinesly jako první Lidové noviny. Některé z nich budou muset umět vyvinout rychlost až 230 km/h a jednotlivě vyjdou na víc než 100 milionů korun.
Nezaměstnanost mírně vzrostla, ale co už. Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 % z červnových 2,6 %. „Za mírným nárůstem nezaměstnanosti stojí každoročně se opakující příchod části zaměstnanců ze školství do evidence Úřadu práce ČR a také mírně snížená aktivita firem v letním období v oblasti přijímání nových zaměstnanců z důvodu celopodnikových dovolených,“ uvedla generální ředitelka úřadu Kateřina Sadílková. V menší míře se podle ní do evidence uchazečů o zaměstnání začali hlásit i čerství absolventi škol, příchod hlavní vlny ale úřad očekává v září. V červenci bylo bez práce 205 120 lidí, což je ale nejnižší červencová hodnota od roku 1996. Přibylo i volných pracovních míst, jejich počet nadále převyšuje počet uchazečů o práci.
Cashback od Applu. Americká společnost Apple ve spolupráci s investiční bankou Goldman Sachs začala nabízet virtuální kreditní kartu určenou pro uživatele přístrojů iPhone. Informovala o tom agentura Reuters. Apple se majitele těchto smartphonů snaží k užívání karty přilákat vrácením dvou procent z ceny při nákupu prostřednictvím systému Apple Pay, nulovými poplatky a aplikací na správu financí. Apple se potýká s poklesem poptávky po iPhonech a hledá nové zdroje příjmů.
Čtvrtmiliardová vina. České dráhy zaplatí za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy v letech 2005–2014 pokutu 274 milionů korun. Rozhodnutí prvního stupně, že se České dráhy provinily, potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Úřad ale snížil výši pokuty z původních 368 milionů korun. Dopravce s rozhodnutím nadále nesouhlasí a podá proti němu správní žalobu. Nicméně jde o pravomocné rozhodnutí a dráhy tak musí pokutu zaplatit.
Ve smršti makrodat. Český průmysl letos v červnu oslabil na nejhorší úroveň za tři roky, zatímco stavebnictví posílilo a zahraniční obchod si zachoval solidní růst. Vyplývá to ze statistik Českého statistického úřadu. Průmyslová výroba po čtyřech měsících růstu v červnu meziročně oslabila o 3,8 procenta, což bylo hlavně důsledkem poklesu automobilové výroby. Stavební výroba v červnu na rozdíl od průmyslu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Výsledky zahraničního obchodu jsou sice zatím solidní, ale ukazují na zpomalení a slábnoucí poptávku po českém zboží hlavně na německém trhu.
Ochrana klimatu je pro Německo prioritou. Německo zvažuje, že ustoupí od své politiky vyrovnaného rozpočtu a použije nové půjčky k financování nákladného programu ochrany klimatu. Agentuře Reuters to řekl zdroj obeznámený se situací. Nyní je zapotřebí zvolit takovou formu změny fiskální politiky, která by nevytvořila nadměrný tlak na rozpočet. „Jakmile totiž bude jasné, že nové dluhy již nejsou tabu, budou všichni natahovat ruce a chtít více peněz,“ uvedl zdroj. Dodal, že Berlín chce z tohoto důvodu nové půjčky striktně omezit pouze na program ochrany klimatu, který by měl kabinet kancléřky Angely Merkelové schválit příští měsíc.
Řecko umoří dluh s předstihem. Řecko od září obnoví předčasné splácení svých dluhů u Mezinárodního měnového fondu, aby si tak snížilo náklady na obsluhu dluhu. Předčasně plánuje splatit zhruba tři miliardy eur. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Řecko je v poměru k hrubému domácímu produktu nejzadluženější zemí eurozóny, výše jeho dluhu odpovídá zhruba 180 procentům HDP. Do roku 2023 musí Řecko splatit měnovému fondu zhruba 8,5 miliardy eur. V absolutních číslech už je podle Eurostatu v eurozóně nejzadluženější Francie, která na druhé místo odsunula Itálii.
Z Prahy do Chicaga bez přestupu. Letiště Václava Havla v Praze v příštím roce získá další přímou linku do Spojených států. Letecký dopravce American Airlines začne od května 2020 létat z Prahy do Chicaga. V současnosti z Prahy létá přímá linka do New Yorku, Filadelfie a Newarku.
Sazka vydá další dluhopisy. Sazka Group vydává novou emisi pětiletých dluhopisů v objemu 5 mld. Kč, možné je ale navýšení až na 6 mld. Aranžéři emise jsou J&T Banka, Česká spořitelna, Komerční banka a UniCredit. V současné době již má Sazka Group vydané eurové dluhopisy v objemu 200 mil. eur splatné v roce 2022.
Obavy Margrethe Vestagerové. Evropská komise začala podrobně zkoumat plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí domácího konkurenta Lotos. Obává se, že spojení podniků by mohlo v Polsku i v sousedních zemích omezit hospodářskou soutěž na trhu s pohonnými hmotami a vést k růstu cen. Obě firmy působí i v České republice, PKN Orlen je majitelem Unipetrolu. Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová uvedla, že plánované spojení podniků by mohlo omezit možnost výběru a vést k vyšším cenám některých produktů, zejména pak na čerpacích stanicích a letištích. Sloučená skupina by se například stala jedničkou v oblasti velkoobchodních dodávek leteckého paliva kerosin v České republice.
Já jsem vám to říkal! Americký prezident Donald Trump opět na Twitteru kritizoval Fed, když jej označil za větší problém, než je obchodní válka s Čínou. Podle něj centrální banka musí více a rychleji snižovat úrokové sazby, aby byly Spojené státy konkurenceschopné vůči jiným zemím. „Náš problém je centrální banka, která je příliš hrdá na to, aby přiznala svou chybu, že jednala moc rychle a až moc zpřísňovala měnovou politiku (a že já jsem měl pravdu!). Fed musí snížit sazby více a rychleji a to směšné kvantitativní zpřísňování zastavit TEĎ,“ napsal Trump. Na trzích jeho komentář okamžitě zvýšil pravděpodobnost, že Fed už na zářijovém zasedání svého měnového výboru sníží základní úrok výrazněji, než se předpokládalo.
“Three more Central Banks cut rates.” Our problem is not China – We are stronger than ever, money is pouring into the U.S. while China is losing companies by the thousands to other countries, and their currency is under siege – Our problem is a Federal Reserve that is too…..
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 7, 2019
Odchod šéfa UniCreditu. Ve věku 76 let náhle zemřel předseda správní rady největší italské banky UniCredit a bývalý italský ministr hospodářství Fabrizio Saccomanni. Oznámila to ve čtvrtek banka. Ještě ve středu se přitom Saccomanni zúčastnil prezentace hospodářských výsledků UniCreditu, který působí rovněž v České republice. V letošním druhém čtvrtletí banka zvýšila čistý zisk meziročně o 81 procent na 1,9 miliardy eur. Saccomanniho prozatím v čele správní rady nahradí místopředseda Cesare Bisoni.
Na dovolenou je třeba se vyfintit. Růst tržeb v českém maloobchodě v červnu meziročně zrychlil na 4,6 procenta z květnových 2,7 procenta. Lidé před prázdninami utráceli hlavně za oblečení a obuv, kde tržby stouply o 17,4 procenta. Dobře se prodávaly i sportovní potřeby, prodejci utržili o desetinu více než před rokem. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Podle statistiků se na vyšších tržbách obchodníků s oděvy podepsaly výprodeje a teplé počasí. V červnu dále přetrvával zájem o nákupy přes internet a zásilkovou službu, tržby e-shopů stouply o 14,3 procenta. Vyšší tržby měli i prodejci pohonných hmot a potravin.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký horor Noční můry z temnot a animovaný rodinný snímek Toy Story 4: Příběh hraček.
- Festival České hrady tento týden hostí brněnský hrad Veveří.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.