Mohlo by vás také zajímat
Investiční výhled na příští rok: Investoři by měli být velice selektivní
Michal Stupavský 10. prosince 2024V průběhu roku 2025 očekávají analytici Conseq Management, že alespoň některé americké a technologické společnosti s velkou tržní kapitalizací možná…
Obchodní válka mezi USA a Čínou: Přinese pokles světového obchodu a vzestup nových center
Libor Akrman 4. prosince 2024Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
- KOMENTÁŘ
Investice do amerických nemovitostí vydělají i 20 procent ročně, má to ale svoje úskalí
Má smysl investovat do nemovitostí nebo jejich výstavby v jiných zemích? Co si od toho lze slibovat a na co si naopak dát pozor? Pojďme se podívat na to, která úskalí by vás mohla čekat v USA.
Český nemovitostní trh vypadá bohužel tak, jak vypadá. Už postavené budovy jsou drahé a pouštět se do developmentu je mnohdy běh na desítky let, který navíc stojí spoustu energie a váže kapitál.
Současné ceny stavebních prací činí dosažení zajímavé návratnosti o to složitější, v menších městech dokonce téměř nereálné. Na trhu se objevuje k prodeji velké množství projektů s hotovým územním rozhodnutím či stavebním povolením, jejichž majitelé zjistili, že se jim projekt nevyplatí stavět, a snaží se ho proto prodejem zbavit.
Na trhu samozřejmě jsou i dobré možnosti, nicméně rozhodně jich není tolik, aby to odpovídalo velkému množství peněz, které by za rozumnějších podmínek investoři byli ochotni do nemovitostí vložit.
Má tedy smysl investovat do nemovitostí a jejich výstavby v jiných zemích? A co si od toho lze slibovat?
Parametry výběru
Naše zkušenost říká, že to smysl má. Je ovšem potřeba se podívat na několik proměnných, které tu hrají zásadní roli.
První z nich je výběr vhodné země. Podmínkou je funkční trh a také korektní a předvídatelné právní prostředí. Přece jen nechcete pět let stavět dům určený k nájemnímu bydlení, aby vám ho pak znárodnili.
Nebo aby vám zničehonic zastropovali nájemné na úrovni, s níž nebude mít investice návratnost.
Až dosud by člověk očekával, že tyto podmínky by měly splňovat prakticky všechny země EU a obecně západního světa… Nicméně kdo sleduje dění třeba v Berlíně, kde místní levicová koalice nahlas zvažuje oba zmíněné regulační kroky, tuší, že ani v EU už tyto jistoty platit nemusí.
Úřední šiml hrozí
Další podmínkou je – pokud má jít o development – předvídatelnost a rychlost úředního jednání.
Množství razítek, jež potřebujete k zahájení výstavby dostat, se totiž až tak zásadně mezi jednotlivými státy neliší. Co se liší, jsou lhůty, které úřady k vyřízení mají. Tady vcelku jednoznačně vedou Spojené státy.
Naše přímé zkušenosti jsou zejména s akvizicemi kancelářských nemovitostí a s rezidenční výstavbou na Floridě. Zde jsme také získali několik hodnotných poučení.
Parametry pro to, aby budova byla atraktivní, se oproti Evropě v některých aspektech liší a je potřeba si je důkladně prověřit. Roli hraje hlavně to, zda budova leží v „dobré čtvrti“, což nemusí vůbec souviset se vzdáleností od centra.
Místní nemovitostní trh je rozdělen z pohledu atraktivity na velké množství mikrolokalit, v nichž se člověk neznalý místních poměrů nemá velkou šanci sám vyznat.
Klíčová infrastruktura
Stěžejním faktorem je také dopravní dostupnost (dálnice) a parkovací kapacity, protože v naprosté většině USA hraje hromadná doprava pramalou roli.
Důležité je také nastudovat si lokální rizika a omezení, například v podobě povodňové lokality, pevnosti půdního podkladu, rizika živelních katastrof a s nimi spojených pojištění, na dopravní propustnost či na povolené procento zastavěného území.
K získání stavebního povolení na výstavbu rezidenčního komplexu je často potřeba počítat s částečným využitím (např. 15 procent bytových jednotek) pro sociální bydlení. To je charakteristické maximální přípustnou cenou pronájmu.
Jak na nájemné a náklady?
Maximální nájemné se odvozuje v každé části USA trochu jinak. Dokonce se někdy může stát, že jeho hranice je vyšší než investorem uvažovaný tržní nájem. Toto však není zdaleka pravidlem a záleží velmi na konkrétní mikrolokalitě a standardu daného projektu.
Důležité je také dobře se předem informovat o daňových a administrativních nákladech spojených s akvizicí a držením nemovité věci v USA.
Akviziční náklady, které zahrnují daně, administrativní poplatky či poradce, jsou v Americe citelně vyšší, než jsme zvyklí v České republice. Cizinci, kteří pro svou první akvizici většinou od lokálních poradců potřebují více pomoci, tento rozdíl poznají o to citelněji.
U investic do kancelářských nemovitostí je dobré si pohlídat dělení nákladů mezi nájemce a pronajímatele. Pro první investici je dobré volit tzv. nájem NNN (triple net) u nějž je nájemce zodpovědný za platbu prakticky všech provozních nákladů, jako je pojištění, údržba a daň z nemovitosti (která je v USA značná).
VÍCE K TÉMATU:
Drahé nemovitosti v Česku stáčí pohled do zahraničí. Na co si při jejich pořízení dát pozor?
V růstu cen nemovitostí už nejsme v EU nejrychlejší. Česko je až sedmé
Neocenitelná znalost místních
Množství lokálních specifik je poměrně značné a rozhodně dává smysl jít do projektů s místním partnerem, který se dobře orientuje. Kromě toho, že s ním nepřehlédnete rizika, jichž byste si jinak nemuseli všimnout, bude mít také významnou roli při výběru a dohledu nad subdodavateli a při hledání nájemníků.
Pokud nechce investor celý projekt financovat z vlastních prostředků, lze získat úvěr od amerických bank. I s kvalitním zajištěním je potřeba počítat s tím, že požadovaná equity (tedy podíl vlastních prostředků vložených do projektu) bude vyšší, než jakou by požadovala česká banka na český projekt.
Realisticky vám banka zafinancuje kolem 60 procent. S tím, jak si postupně vytvoříte historii úspěšně realizovaných projektů v USA, se ale bude ochota bank zvyšovat.
Úrokové sazby investici nahrávají
Důležité je si také uvědomit, že úroková míra se bude lišit od těch v EU. Přestože Fed od roku 2016 úrokové sazby postupně zvyšuje, z dlouhodobého hlediska jsou stále na poměrně nízké úrovni.
Za posledních 50 let byly na takto nízké úrovni pouze ve dvou časových úsecích – mezi lety 2001 až 2004 a následně po krizi roku 2009 dodnes. Úroky jsou nyní zhruba srovnatelné s těmi, které dostanete na korunový úvěr. Oproti eurovým úrokům jsou tím pádem citelně vyšší.
Ať už počítáte s výstavbou s následným prodejem, nebo s pronajímáním, lze při dobře realizovaném plánu dosahovat výkonnosti investice kolem 20 procent ročně, což dává v porovnání se současným českým trhem dobrou obchodní logiku.
Na tvorbě textu se podílel i Daniel Vopat z ICP Partners.