Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
ČNB šokovala, Aero Vodochody už je maďarské a Zbrojovka bodovala aneb souhrn událostí 39. týdne
Aero Vodochody už je maďarské; Česká zbrojovka povyrostla; nezaměstnanost v EU klesá; trh M&A je na rekordu; inventura YouTube povede k zákazům; Netflix už má i vývojáře her; čínská Evergrade nesplácí, což trhy netěší; FIXED.zone rozšíří burzu START; ČTÚ zreguluje ceny mobilních dat; TikTokářů už je miliarda; Geely si k Volvům přibere i výrobu mobilů; EU proškrtá daňové ráje; ekonomika ČR rekordně roste; všichni na burzu - hodnota IPO je nejvyšší od 2000; ČEZ o gigafactory rozhodne ještě letos.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
I dnes začnu citátem, mám pro vás dokonce hned dva. Schválně jestli uhádnete, kdo je pronesl: 1. Politici před volbami něco slibují, ale realita je pak úplně jiná. 2. Vládnoucí strana se v dalších volbách nemá prokazovat sliby, ale výsledky.
Autorem toho prvního byl před 8 lety stávající premiér Andrej Babiš, ten druhý si připsal „na triko“ současný prezident Miloš Zeman. Takže až se za týden budeme rozhodovat, komu dát svůj hlas (možná, že už rozhodnuto máte), tak zkuste vzít v potaz i věty obou „hlav pomazaných.“ Ostatně jak řekl Winston Churchill: Demokracie začíná oblečením saka a odchodem k volbám a končí vhozením lístku do urny…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Němci nebo Korejci? ČEZ rozhodne o gigafactory ještě letos
Skupina ČEZ chce do konce roku rozhodnout, s kým postaví továrnu na baterie. Uvedl to ředitel společnosti Daniel Beneš s tím, že jednání se Volkswagenem vedeme energetický gigant už skoro celý rok, ale finální dohoda ještě nepadla. Jednání pokračují vedle toho s dalšími partnery, převážně z Asie. Gigafactory se má stavět v lokalitě bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov I na Chomutovsku. První fáze projektu by podle Beneše mohla být hotova kolem roku 2025.
ČNB přivodila trhu infarktový stav
Startuje měnová dieta, nejvyšší růst sazby od roku 1997 nebo ČNB vyrazila všem dech. To jsou jen některé z reakcí analytiků a odborníků na krok centrální banky. Ta na svém měnovém zasedání zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Radost z rozhodnutí bankovní rady rozhodně nemá ani ministryně financí Alena Schillerová, která ještě minulý týden na půdě centrální banky orodovala za žádný nebo pomalý růst sazeb. Analytici se shodují, že banka, jejímž hlavním cílem je držet cenovou stabilitu, brzdí převážně importovanou inflaci. A následky? Dražší firemní i spotřebitelské úvěry a hypotéky.
ČTĚTE VÍCE:
Česká národní banka šokovala prudkým navýšením základní sazby, shodují se v reakcích analytici
Opatrně se zvyšováním sazeb a krocením inflace! Předvolební kampaň prověřuje nezávislost ČNB
Také Němce drtí inflace
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v září zrychlil na 4,1 % ze srpnových 3,4 %. Jde o vůbec nejrychlejší tempo růstu cen za posledních 28 let. Oznámil to spolkový statistický úřad. Za vyšší mírou inflace je podle něj řada důvodů, od nízkých cen v roce 2020 až po ekonomické dopady pandemie, kdy hospodářská omezení vedla k výpadkům ve výrobě a k narušení dodavatelských řetězců.
Farmaceutický trh se dál konsoliduje
Americká farmaceutická společnost Merck & Co koupí za 11,5 mld. USD výrobce léků Acceleron Pharma. Chce si tím posílit své portfolio léků na vzácná onemocnění. Za jednu akcii firmy Acceleron zaplatí 180 dolarů v hotovosti. Ve srovnání s páteční závěrečnou cenou to představuje prémii 2,6 %. V té době už se ale o připravovaném převzetí spekulovalo a akcie firmy v poslední době výrazně rostly, v polovině září se jejich cena pohybovala kolem 130 USD.
Dohoda o Turówu v nedohlednu
Smlouva Česka a Polska, řešící fungování polského dolu Turów a jeho dopady na české obce, je v podstatě hotová. K dohodě ale zástupci obou zemí zatím nedospěli, řekl český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Hlavním rozporem je podle něj odlišný názor Česka a Polska na délku trvání smlouvy o Turówu. Podle HN však dohodu stopnul premiér Andrej Babiš v obavách z negativní reakce ochránců životního prostředí a médií týden před volbami.
Tlačenka ve frontě na burzovní parket
Zájem o primární veřejné nabídky (IPO) akcií ve světě je letos rekordní. Za prvních devět měsíců hodnota více než 2 000 primárních nabídek činila 412 mld. USD. V meziročním srovnání jde o více než dvojnásobek a zároveň je to nejvíce od roku 2000, uvádí společnost Refinitiv. V samotném třetím čtvrtletí primární nabídky vynesly zhruba 94,6 miliardy USD, což ve srovnání s druhým čtvrtletím představuje pokles o 26,3 %. Aktivita se zmírnila kvůli letním dovoleným a kvůli postupu Spojených států, které změnily přístup k registraci čínských akcií v USA. Učinily tak po zásahu Pekingu proti společnosti DiDi Global několik dní po jejím vstupu na newyorskou burzu.
ČTÚ zreguluje ceny dat
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) chce regulovat velkoobchodní ceny mobilních dat. Chce tak zvýšit konkurenceschopnost virtuálních operátorů, kteří za tyto ceny kupují data od hlavních operátorů. Regulaci musí schválit Evropská komise, k níž ČTÚ pošle analýzu s tím, že regulace by mohla být platná od poloviny příštího roku. Schválení regulace ze strany EK nicméně není jisté, evropský orgán již pokus o regulaci ze strany ČTÚ v roce 2017 neschválil.
Čína bez elektřiny
Problémy s nedostatkem elektřiny v Číně již zastavily výrobu v mnoha továrnách, včetně dodavatelů firem Apple a Tesla. Některé obchody na severovýchodě země používají při svícení svíčky a nákupní centra zavřela předčasně. Čína bojuje s energetickou krizí kvůli napjatým dodávkám uhlí. Částečně za to může oživení průmyslové aktivity, protože ekonomika se zotavuje z pandemie, ale také přísnější emisní standardy. Někteří analytici již zhoršili výhledy ekonomického růstu země, napsala agentura Reuters.
TikTokářů už je miliarda
Síť pro vytváření a sdílení krátkých videí TikTok v létě překonala hranici jedné miliardy aktivních uživatelů za měsíc. Firma, která patří čínské společnosti ByteDance, to uvedla v příspěvku na blogu. Ve srovnání s loňským červencem je to nárůst o 45 %. Nejvíce uživatelů má TikTok ve Spojených státech, v Evropě, Brazílii a v jihovýchodní Asii. Zájem o tuto sociální síť roste i přesto, že v USA i jinde čelí vyšetřování.
GRAF: Srovnání vývoj uživatelů TikToku a Instagramu než dosáhli 1 miliardy uživatelů měsíčně
Od doby svého spuštění (osa X), v mld. uživatelů (osa Y).
Zdroj: TheInformation.com
Walmart nabere 150 tisíc lidí
Americký maloobchodní gigant Walmart hodlá v rámci přípravy na rušnou vánoční sezónu přijmout do obchodů v USA zhruba 150 000 nových pracovníků. Většinu z nich hodlá zaměstnat trvale a na plný úvazek. Firma dodala, že řadě zaměstnanců během vánoční sezóny navíc nabídne možnost pracovat přesčas. Walmart podle svých internetových stránek zaměstnává po celém světě zhruba 2,2 mil. lidí, z toho téměř 1,6 mil. v samotných Spojených státech.
Proti proudu: po autech budou vyrábět i mobily
Zakladatel čínské automobilky Zhejiang Geely Holding Eric Li zřídil novou společnost na výrobu chytrých telefonů. Vstoupil tak do vysoce konkurenčního odvětví. Oznámila to společnost Geely, která mimo jiné vlastní automobilku Volvo. Rozhodnutí je pro Geely dalším krokem mimo oblast automobilů. Je opakem trendu z poslední doby, kdy naopak výrobci spotřebního zboží vstupují do výroby elektromobilů. Nová firma se jmenuje Hubei Xingji Shidai Technology a bude sídlit ve městě Wu-chan.
Tepláků už bylo dost
Švédský řetězec prodejen s oblečením H&M v třetím čtvrtletí svého finančního roku zvýšil zisk před zdaněním o 158 % na 6,09 mld. SEK (asi 15 mld. Kč). Vrátil se tak nad úroveň z doby před pandemií. Zdá se, že době teplákové, kdy lide v čase lockdownů a povinných home office neměli potřebu nakupovat společenské oblečení, už definitivně odzvonilo a lidé opět vzdali obchody s oděvy útokem. Řetězec také uvedl, že poprvé od začátku koronavirové krize vyplatí dividendu.
Nezaměstnanost v EU klesá
V zemích Evropské unie v srpnu již čtvrtý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti klesla proti červenci o desetinu procentního bodu na 6,8 %, uvedl Eurostat. Nezaměstnaných je výrazně méně než před rokem, kdy v době dopadu omezení spojených s první vlnou pandemie nezaměstnanost vystoupila na 7,7 %. Nejnižší hladinu nezaměstnanosti si i přes mírný růst podle Eurostatu udržuje Česká republika, kde bylo v srpnu bez práce 2,9 % lidí.
GRAF: Meziroční míra nezaměstnanosti v EU
(v procentech)
Zdroj: tradingeconomics.com
Aero Vodochody definitivně v rukou Maďarů
Prodej výrobce letecká techniky Aero Vodochody je dokončený. Nově patří společnosti HSC Aerojet, v níž má většinu maďarský finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Ten má blízko k současnému premiérovi Viktoru Orbánovi. Menší podíl vlastní česká skupina Omnipol. Až dosud firmu vlastnila skupina Penta. Součástí jejího prodeje je i letiště Vodochody, řekla mluvčí Omnipolu Marika Přinosilová.
Vlna akvizic rekordně roste
Hodnota fúzí a akvizic v celém světě od ledna do konce září dosáhla 4,33 bilionu USD, čímž překonala celoroční maximum z roku 2007. Jen ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 % na rekordních 1,52 bilionu USD. Firmy a investoři se podle analytiků společnoati Refinitiv prostřednictvím nových akvizic snaží připravit na dobu po koronavirové pandemii.
Foxconn na nákupech v USA
Tchajwanský smluvní výrobce elektroniky Foxconn získá za 230 milionů USD montážní závod amerického výrobce elektrických vozů Lordstown Motors a převezme výrobu jeho nového pick-upu. Dohoda umožní Foxconnu vstoupit na rostoucí trh s elektromobily, o kterém uvažuje několik měsíců. Pro firmu Lordstown dohoda znamená, že se bude moci zaměřit na podnikový model méně náročný na kapitál. Firmu trápí finanční potíže a bojuje s nedostatkem zakázek.
Magnát Drahi usiluje o Eutelsat
Francouzsko-izraelský miliardář Patrick Drahi, který podniká v telekomunikacích, jedná o koupi francouzského provozovatele satelitů Eutelsat, napsala s odvoláním na své zdroje agentura Reuters. Eutelsat podle nich Drahiho první nabídku odmítl s tím, že je příliš nízká, strany ovšem jednají dál. Francozská společnost patří mezi největší komerční provozovatele satelitů na světě. Její tržní hodnota dosahuje 2,3 mld. eur.
Seznam rájů se tenčí
Zástupci unijní sedmadvacítky se dohodli, že Evropská unie vyškrtne ze seznamu daňových oáz britské zámořské území Anguilla a ostrovní státy Dominika a Seychely. Pro dotčené země znamená rozhodnutí především zlepšení mezinárodní pověsti. Přepracovaný seznam mají podle agentury DPA na úterním setkání formálně odsouhlasit ministři financí a hospodářství EU.
Osmiprocentní růst. To není špatné, ne?
Česká ekonomika v druhém čtvrtletí podle zpřesněného údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) proti stejnému loňskému období stoupla o 8,1 % a mezičtvrtletně o procento. Předchozí odhad z konce srpna uváděl meziroční nárůst hrubého domácího produktu o 8,2 %, mezičtvrtletní výsledek zůstal beze změny. V prvním čtvrtletí letošního roku klesl HDP podle revidovaných dat meziročně o 2,5 % a mezičtvrtletně o 0,4 %.
GRAF: Vývoj růstu českého HDP
Za posledních 25 let, po čtvrtletích, meziroční srovnání v procentech.
Zdroj: ČSÚ/tradingeconomics.com
YouTube rozdává „bany“
YouTube začne na své stejnojmenné internetové platformě blokovat veškerá videa s nepravdivými a neověřenými informacemi o schválených a běžně používaných vakcínách. Firma rovněž smaže kanály některých význačných aktivistů vystupujících proti očkování, kteří podle odborníků nesou část zodpovědnosti za to, že v USA i v jiných vyspělých státech uvadá zájem o očkování, napsal list The Washington Post. Mezi blokovanými prominenty je i Robert F. Kennedy, syn někdejšího senátora.
Netflix koupil prvního vývojáře her
Netflix koupil herní studio Night School Studios. Akvizicí se v situaci rostoucí konkurence na streamovacím trhu pokouší rozšířit své zdroje příjmů. Pro Netflix, který považuje považuje videohry za slibnou oblast pro svou expanzi, je to první koupě herní společnosti, připomněla agentura Reuters. V létě firma najala do čela své herní divize Mikea Verdua, který dříve pracoval mimo jiné pro velkou herní společnost Electronic Arts.
Evergrande nesplácí zahraničním věřitelům
Čínské realitní skupině Evergrande, která se topí v dluzích, podal Peking (alespoň částečně) pomocnou ruku. Státní správce aktiv Shenyang Shengjing Finance Investment Group od ní koupil podíl za téměř 10 mld. jüanů (33,7 mld. Kč) v regionální bance Shengjing Bank. Shengjing Bank je jedním z hlavních věřitelů Evergrande. Banka podle prohlášení pro burzu požaduje, aby byl veškerý čistý výnos z prodeje použit na úhradu dluhu, který u ní Evergrande má. To naznačuje, že Evergrande nebude moci použít finanční prostředky na jiné účely. Zřejmě tak opět nesplní své závazky vůči zahraničním věřitelům.
Česká zbrojovka roste dvouciferným tempem
Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za první pololetí tržby 4,73 mld. Kč, meziročně o téměř 41 procent více. Výnosy vzrostly především díky vyššímu počtu prodaných zbraní na zahraničních trzích, především v USA, Kanadě a Africe. Zisk po zdanění dosáhl 587,92 mil. Kč.
Brusel poslal do ČR první miliardové zálohy
Evropská komise v úterý poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur, na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 mld. Kč. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.
Čínská ropa na burze
Největší čínský těžař ropy na moři CNOOC Ltd. plánuje získat z nabídky nových akcií na burze v Šanghaji 35 mld. jüanů (117,5 mld. Kč). Firma se letos kvůli americkým sankcím musela stáhnout z burzy v New Yorku, uvedla agentura Bloomberg. S akciemi firmy se nyní obchoduje na burze v Hongkongu. Podle prohlášení pro hongkongskou akciovou burzu plánuje CNOOC vydat 2,6 miliardy nových akcií, což představuje 5,82 % akciového kapitálu. Zisk z prodeje akcií plánuje použít na rozvoj projektů a provozní kapitál.