Mohlo by vás také zajímat
Pražská burza nejsilnější od roku 2008; evropský autem roku je elektrický Renault 5 a jednorožec Mews expanduje aneb souhrn ekonomických událostí 2. týdne 2025
Libor Akrman 10. ledna 2025Evropským autem roku elektrický Renault 5 a Alpine A290; české e-shopy za loňský rok „ve vatě“; Mews rozšiřuje působnost; Meta…
Čína na steroidech. Peking oznámil další obří dotace, aby nastartoval ekonomiku
František Novák 9. ledna 2025Čínští komunisté řeší, jak nastartovat ekonomiku. Ve hře jsou další obří dotace ve výši dvou bilionů dolarů. Analytici jsou ale…
Koruna si ke konci roku připisuje zisky. Vydrží dobrá nálada v roce 2025?
Jan Čermák 17. prosince 2024Česká měna v závěru roku atakuje hranici 25 korun za euro. Bezprostředně po amerických prezidentských volbách na tom přitom byla…
- KOMENTÁŘ
Čas piety, oslava svobody a přetahovaná o výši minimální mzdy aneb souhrn událostí 34. týdne
Jaké plány mají Saúdové s ropou, jak se kolaps turecké liry podepsal na cenách drahých kovů, proč ve Vítkovicích škrtají nuly, kam až poroste minimální mzda v Česku nebo jaká je platební morálka Čechů? Odpovědi najdete v našem pravidelném týdenním souhrnu.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
máme za sebou 50. výročí sovětské okupace, kdy jsme si (minimálně někteří z nás) připomněli, že v srpnu 1968 utnuly nadšení pro demokratizaci Československa tanky spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy pod taktovkou Moskvy. Dokonce to máme i úředně potvrzené, neboť Poslanecká sněmovna přijala usnesení, že před půlstoletím šlo o „akt invaze“ a následná okupace byla v rozporu s mezinárodním právem. Zaplať pánbůh za to, alespoň něco je v pořádku a vládní koalice s podporou komunistů tento poslanecký návrh „nezatrhla“. (Byť po nedávném prohlášení šéfa KSČM Vojtěcha Filipa by se jeden nemohl divit.) Stojí za to si připomínat tuhle smutnou část národní historie. Uvidíme, ale jak tomu bude u dalších generací.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Z největšího vstupu na burzu sešlo? Saúdská Arábie zrušila přípravy na vstup státního ropného gigantu Saudi Aramco na domácí i zahraniční burzu. Podle zdrojů agentury Reuters byli propuštěni finanční poradci, kteří připravovali plán uvolnit pro tento účel pětiprocentní podíl z největší ropné firmy na světě. Chystaná primární nabídka akcií měla být vůbec největší v historii. Zájem projevily londýnská i newyorská burza, obě společnost ohodnotily na zhruba dva biliony dolarů (44 bilionů korun). Ministr pro energetiku Chálid Fálih však zprávu popřel. Saúdskoarabská vláda podle něj přijala opatření související s přípravou vstupu na burzu a načasování nabídky bude záviset na dalších faktorech, včetně příznivých podmínek na trhu a na plánovaných akvizicích v oblasti zpracování a prodeje ropy.
Platební morálka Čechů se lepší. Celkový dluh obyvatel Česka činil ke konci pololetí 2,23 bilionu korun, což představuje meziroční růst o 8,5 procenta. Objem dluhu ohroženého nesplácením naopak klesl o 9,2 procenta na 36,9 miliardy korun. Počet lidí, kteří měli problémy se splácením úvěrů na bydlení, se snížil o pět tisíc a počet lidí nesplácejících úvěry na spotřebu je nižší o více než 20 tisíc, vyplývá z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací.
Ceny bytů dál rostou, i když pomaleji. Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci června překonala hranici 100 tisíc Kč za m², meziročně vzrostla o 8,3 procenta. Tempo růstu cen postupně zpomaluje, když v polovině loňského roku meziročně nové byty zdražily o 22,5 procenta. V nabídce developerů bylo za pololetí nejvíce bytů od krize. Na konci června jejich počet meziročně vzrostl o necelou čtvrtinu na téměř 5 300, vyplynulo z údajů poradenské společnosti Deloitte.
Kam až poroste minimální mzda? Minimální mzda v Česku by se mohla od roku 2020 zvyšovat tak, aby vždy od ledna odpovídala polovině průměrné mzdy z předloňska. Tento valorizační mechanismus navrhuje do novely zákoníku práce Ministerstvo práce a sociálních věcí. Odbory s návrhem souhlasí. Zaměstnavatelé jsou sice pro zavedení mechanismu, nesouhlasí ale s jeho parametry. Pro příští rok navrhuje vláda přidání o tisícikorunu, odbory požadují přidání o 1 500 korun a zaměstnavatelé nejvýš o 800 korun.
Vítkovice škrtají nuly. Ostravský strojírenský podnik Vítkovice sníží základní kapitál z téměř čtyř miliard na necelých 133 milionů korun. Učiní tak snížením jmenovité hodnoty všech akcií ze současných 300 korun na deset korun za jednu akcii. Peníze firma použije spolu s částí nerozděleného zisku z minulých let k úhradě ztráty, která za loňský rok činí 4,55 miliardy korun.
Ilva brzy v rukou ArcelorMittalu. Tendr na prodej italské ocelárny Ilva firmě ArcelorMittal byl nelegitimní, nebyla to však chyba ArcelorMittalu. Italský ministr průmyslu Luigi Di Maio potvrdil, že dohoda je tedy platná a prodej může pokračovat. Termín pro dokončení prodeje Ilvy je 15. září, napsala agentura Reuters. ArcelorMittal se na koupi největší evropské ocelárny dohodl loni, nové italské vládě se však dohoda nelíbila, a tak zvažovala její zrušení.
Na žízeň jedno orosené. Dlouhé a horké léto v Česku nahrává pivovarům. Podle dat společnosti Nielsen, která se specializuje na analýzy trhu a chování spotřebitelů, se za červenec v obchodech prodalo 70 milionů litrů piva za 1,67 miliardy korun. Z pohledu tržeb to byl vůbec nejsilnější měsíc v historii, napsaly Hospodářské noviny.
Měnové šoky poslaly platinu dolů. Cena platiny se tento týden propadla nejníže za deset let. Může za to kolaps turecké liry, který vyvolal řetězovou reakci na trzích a oslabil měnu největšího světového producenta platiny, jihoafrický rand. Investoři nyní masivně prodávají platinu a dávají přednost bezpečnější investici do dolaru. Kurz dolaru tak stoupá, což činí kovy, jejichž cena je stanovena v dolarech, dražší pro neamerické investory, a jejich zájem o tyto kovy tak klesá.
Graf: Vývoj ceny platiny za poslední rok v USD za trojskou unci
Zdroj: Tradingeconomics.com
Kalašnikov už se nedrží jen svého kopyta. Ruský zbrojařský koncern Kalašnikov, známý po celém světě stejnojmennou útočnou puškou, vyvíjí technologii pro vlastní elektromobil. Ten by se v budoucnu měl stát konkurentem americké automobilky Tesla. S odvoláním na oznámení ruské společnosti o tom informovala ruská média.
Nepříliš dobré zprávy pro Jacka Ma. Největšímu čínskému internetovému prodejci Alibaba Group Holding klesl kvůli mimořádným nákladům v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 41 procent na 8,7 miliardy (28,1 miliardy korun). Příjmy však stouply o 61 procent na na 80,9 miliardy jüanů. Odhaduje se, že až 80 procent čínských on-line nákupů je uskutečněno skrze obchod Alibaba, který vlastní čínský podnikatel Jack Ma.
Moskevská odveta Spojeným státům. Na americké sankce vůči ruským firmám a občanům Rusko odpoví přesně stejnými kroky, uvedl náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Rusko se přitom podle něj nechystá zastavit vývoz titanu či raketových motorů do USA. Podle agentury Reuters se ale jeden z ruských zákonodárců dříve zmínil, že pokud Washington vyhlásí nové sankce, Rusko mohlo omezit vývoz raketových motorů RD-180. Do USA Rusové vyváží také titan, který Američané využívají v leteckém průmyslu.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Řecko vykročilo k plíživému oddlužení
John Hardy (Saxo Bank): Turecko zažije prudkou recesi. Pomoc od MMF je nepravděpodobná
Strůjce retailové apokalypsy Amazon možná změní i kinoprůmysl
Čínské investice v Srbsku. Čínský výrobce pneumatik Linglong postaví v Srbsku ve městě Zrenjanin továrnu za téměř miliardu dolarů. Dokončena by měla být v březnu roku 2025 a ročně bude dodávat na trh 13 milionů pneumatik, napsal ve středu internetový server BalkanInsight. Čínské firmy v Srbsku investují masivně. Podle údajů bělehradské vlády to do konce loňského roku bylo celkem už více než šest miliard dolarů. Dobré vztahy Srbska a Číny se datují od 90. let, kdy byl Bělehrad ekonomicky izolován v důsledku jugoslávských válek.
Bulhaři zase o krok blíže euru. Bulharská vláda schválila akční plán přijetí eura. Země by podle něj měla do konce června příštího roku vstoupit do mechanismu směnných kurzů ERM-2, což znamená, že musí dva roky udržovat kurz leva k euru v povoleném fluktuačním pásmu od stanoveného středního kurzu.
Xiaomi se vrátil k zisku. Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve druhém čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 14,63 miliardy jüanů (47,4 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 11,97 miliardy jüanů ve stejném období loni. Příjmy pak vzrostly o 68,3 procenta na 45,24 miliardy jüanů díky vysoké poptávce po chytrých telefonech, které se na celkových příjmech podílejí zhruba 70 procenty. V červenci čínská společnost získala z primární nabídky akcií 4,72 miliardy dolarů (104,8 miliardy Kč), což bylo v technologickém sektoru nejvíce od roku 2014, kdy na burzu vstoupil čínský internetový prodejce Alibaba.
Hypotéky nepatrně zdražily. Průměrná úroková sazba hypoték v červenci stoupla na 2,5 procenta z červnových 2,49 procenta. V horkém letním měsíci byl o hypoteční úvěry menší zájem, do banky si je přišlo sjednat jen asi 7 tisíc klientů, oproti červnu je to o přibližně 2 tisíce smluv méně. Stejně jako počty smluv klesly i objemy hypoték, a to v meziměsíčním srovnání o téměř 4 miliardy na 15,5 miliardy korun.
VÍCE K TÉMATU: Zpřísnění hypotečních pravidel žádná katastrofa není. Tvrdý úder teprve přijde
Avastu výrazně narostly tržby i zisk. Původně české antivirové firmě Avast stoupl v prvním pololetí zisk meziročně o téměř 11 procent na 222,1 milionu dolarů (4,97 miliardy korun). Tržby vzrostly o 8,5 procenta na 394,3 milionu dolarů (8,82 miliardy korun). Výsledky byly podpořeny růstem počtů zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Akcie Avastu v Londýně a Praze posílily.
Žluto-zelená válka. Strategie německého dopravce FlixBus je jasná. Cenou chce ovládnout tuzemskou autobusovou dopravu a vytlačit ze silnic žluté autobusy podnikatele Radima Jančury. Za pouhý rok na tuzemském trhu se FlixBus dostal na třetinu objemu přepravy RegioJetu. Jančura podal kvůli nízkým cenám stížnost evropské komisařce pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové a německému rivalovi zaslal předžalobní výzvu, ve které požaduje, aby ceny zvýšil, napsaly Hospodářské noviny.
PepsiCo převezme SodaStream. Americký nápojový gigant PepsiCo koupí za 3,2 miliardy dolarů izraelského producenta zařízení pro domácí výrobu sycených nápojů SodaStream. PepiCo zaplatí za jednu akcii SodaStream 144 dolarů. Ve srovnání s průměrnou cenou akcií za posledních 30 dnů to představuje prémii 32 procent. Dohoda by mohla být dokončena v lednu příštího roku, schválit ji ale ještě musejí akcionáři a také antimonopolní úřady.
Stop emisím. Ceny emisních povolenek v Evropské unii tento týden podle údajů serveru Carbon Pulse vyšplhaly nad 20 eur za tunu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry, což je desetileté maximum. Povolenky platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky. Výnosy jsou v Česku ze zákona využívány z poloviny ministerstvem životního prostředí (MŽP) a z poloviny ministerstvem průmyslu. MŽP za celou dobu dražeb povolenek získalo do konce letošního července 10,6 miliardy korun.
- V kinech tento týden startují tyto filmy – francouzské drama Ohrožené druhy, americký horor Slender Man, francouzská komedie Skorosestry. Za návštěvu určitě stojí i český snímek režiséra Roberta Sedláčka Jan Palach, který měl premiéru 21. srpna, v den, kdy si Česká republika připomněla 50. výročí invaze vojsky Varšavské smlouvy.
- Festival České hrady tento víkend proběhne na Bouzově.
- Létofest tento víkend hostí Karlovy Vary.
- V Mikulově probíhá Eurotrialog, na kterém zazpívá James Harries, trio Bittová-Dusilová-Načeva a Tomáš Kočko.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.