Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
Průměrná mzda i HDP v Česku na vzestupu, Brusel nám možná stopne dotace aneb souhrn událostí 35. týdne
Průměrná mzda Čechů vzrostla; Dacia odtajnila sedmimístný model Jogger; Eurowag míří na burzu do Londýna; Windows 11 přijdou v říjnu; pandemie dopadla na dvě třetiny podnikatelů v ČR; Porsche rozšíří výrobu mimo Evropu; Brusel varoval Česko, že může stopnout dotace; WhatsApp dostal obří pokutu; česká ekonomika dle ČSÚ šlape; Amazon rozjede nábor; emisní povolenky stojí už přes 60 eur.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
boj o hlasy voličů vypukl naplno a na každého z nás se již valí přívaly slibů. Ať už o tom, kdo všechno a jak moc dostane přidáno, nebo o tom, jak naše republika bude skvělá, krásnější, vyspělejší či bohatší. Zkrátka politický marketing roztočil svá kola a ruku na srdce, kromě slibů je bohužel již k vidění i slyšení spousta dezinformací a lží. V politice zkrátka platí, že slibem nezarmoutíš, a po volbách už voliči politiky k nějaké odpovědnosti doženou jen zřídka. Tak ještě že ABBA vstala z propadliště dějin…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Bereme zase víc (tedy v průměru)
Průměrná mzda v Česku v letošním 2. čtvrtletí meziročně vzrostla o 11,3 % na 38 275 Kč. V hrubém tak zaměstnanci dostávali v průměru o 3 893 Kč více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 8,2 %. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Ekonomové výrazný nárůst očekávali, je způsoben nízkou srovnávací základnou a vyplácením mimořádných odměn zdravotníkům, uvedl ČSÚ.
Kofole vzrostl zisk o třetinu
Nápojářské skupině Kofola ČeskoSlovensko v prvním pololetí stouply tržby meziročně o 7,3 % na 2,95 mld. Kč. Provozní zisk EBITDA jí vzrostl o 34,6 % na 469,9 mil. Kč a čistý zisk se jí zvýšil na 28 milionů korun z jednoho milionu korun. Hlavním důvodem výrazného meziročního zlepšení čísel je červnový růst poptávky po otevření trhů po pandemii covidu-19. Odhad EBITDA za letošní rok firma zpřesnila na 1,08-1,15 mld. Kč.
Další varování z Bruselu: přijde Česko o dotace?
Evropská komise (EK) varovala, že by mohla pozastavit vyplácení dotací, pokud Česko nezlepší kontrolu střetu zájmů a poskytování dotací firmám ve svěřenských fondech, uvedl web iRozhlas.cz. Vyplývá to podle něj z dopisu, který komise minulý týden poslala ministerstvu průmyslu a obchodu, resortu financí a ministerstvu pro místní rozvoj. Předmětem sporů mezi Českem a EK je v poslední době údajný střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).
Fúze medical
Americká zdravotnická společnost Baxter International koupí za 10,5 mld. USD (266,5 mld. Kč) svého rivala, výrobce nemocničních lůžek, firmu Hill-Rom Holdings. Za akcii Baxter zaplatí 156 dolarů, což znamená prémii 7,5 % k ceně, na níž ve středu akcie firmy Hill-Rom uzavřely obchodování. Včetně dluhu činí hodnota transakce 12,4 mld. USD.
WhatsApp čelí obří sankci
Provozovatel komunikační aplikace WhatsApp dostal v Irsku rekordní pokutu 225 mil. eur (5,7 mld. Kč). Tamní Komise pro ochranu dat platformu vyšetřovala, jak transparentně sdílí data s ostatními aplikacemi, které společně spadají pod americkou společnost Facebook. WhatsApp oznámenou pokutu považuje za nepřiměřenou a chce se proti ní odvolat.
České HDP not so bad
Česká ekonomika ve druhém letošním čtvrtletí stoupla podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně o 8,2 % a mezičtvrtletně o rovné 1 %. Proti prvnímu odhadu z konce července ukazují dnešní údaje ekonomiku v lepším světle. Předběžný odhad uváděl meziroční růst o 7,8 % a mezičtvrtletní o 0,6 %. Meziroční růst ekonomiky je sice nejvyšší v české historii, je to ale dáno nízkou srovnávací základnou po loňském nástupu pandemie covidu-19. Analytici počítali s růstem o zhruba devět procent.
Cloud od Amazonu měl výpadek
Japonsko vyšetřuje výpadek cloudových služeb Amazon Web Services, který v zemi narušil provoz velkých on-line makléřských společností, předního mobilního operátora a největší letecké společnosti. Od června jde nejméně o třetí výpadek cloudových služeb Amazonu. Mluvčí firmy to podle agentury Reuters odmítl komentovat, firma ani neupřesnila, co bylo příčinou problému.
Zelené cíle BMW
Německá automobilka BMW chce do roku 2030 nejméně o 40 % ve srovnání s úrovní v roce 2019 snížit emise uhlíku, které její automobily generují po celý svůj životní cyklus. Firma to oznámila před mnichovským autosalonem, který se koná příští týden. Výrobce luxusních aut měl původně v plánu emise uhlíku redukovat ve zmíněném období o třetinu. Aby automobilka nového cíle dosáhla, zvýší podíl recyklovaných a opětovně použitelných materiálů při výrobě svých aut ze 30 na 50 %.
Tahanice kolem rozpočtu?
Prezident Miloš Zeman při jednání o návrhu státního rozpočtu na příští rok apeloval na úspory. Návrh považuje podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka za málo úsporný a nedostatečně investiční. Bez patřičných změn úspor a investic by zvažoval vetování rozpočtu, uvedl mluvčí na Twitteru. Rozpočet případně nehodlá podpořit ani vicepremiér a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček. Ten podporu vyloučil, pokud by mělo dojít ke zmrazení platů hasičů a policistů. Návrh rozpočtu kritizovali i předsedové opoziční ODS Petr Fiala a Starostů Vít Rakušan, kteří požadují více úspor i další kroky.
Apple couvá z požadavků App Storu
Americká společnost Apple se dohodla s japonskými úřady, že zmírní pravidla, která uplatňuje při platbách ve svém virtuálním obchodě App Store. V praxi to bude znamenat, že mediální firmy, včetně například Netflixu, se tak budou moci vyhnout kritizovanému až 30procentnímu poplatku. Dosavadní pravidla například těmto firmám, včetně Netflixu, znemožňovala poskytovat zákazníkům odkaz na vytvoření placeného účtu. S jeho pomocí by totiž mohli obejít platební systém Applu a vyhnout se jeho poplatkům.
Cestovní ruch jen tak rušný nebude
Čínský úřad pro civilní letectví patrně zachová nynější přísná omezení pro mezinárodní lety po celou první polovinu příštího roku. S odvoláním na analytiky aerolinek Air China to napsala agentura Reuters. Tento přístup výrazně ovlivní cestovní ruch v oblasti Asie a Tichomoří, kde čínští turisté hrají zásadní roli. I ostatní země tohoto regionu nicméně otevírají hranice pomalu, a to kvůli nízké proočkovanosti populace proti covidu a nárůstu počtu nově nakažených. Oživení v odvětví by se tak mohlo protáhnout až do roku 2024.
Washington zesiluje tlak na Google
Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje druhou žalobu na technologickou společnost Google kvůli monopolnímu chování. Tentokrát se zaměří na digitální reklamu. Vláda zesiluje tlak v boji proti technologickému gigantu, kterého obviňuje ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Žaloba by mohla být podána koncem roku, napsala s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg.
Nábor v Amazonu zesiluje
Americký internetový obchod Amazon hodlá přijmout dalších 55 tis. zaměstnanců, z toho asi 40 tis. v USA. Má jít o korporátní a technologická pracovní místa. Podle agentury AP firma navíc najímá tisíce pracovníků pro distribuci zboží zákazníkům.
Gigafactory, kam se podíváš
Jihokorejská společnost SK Innovation investuje 1,04 mld. USD (22,4 mld. Kč) do nového závodu na výrobu baterií pro elektrická auta v Číně. SK Innovation dodává baterie mimo jiné automobilkám Ford Motor, Volkswagen a Hyundai Motor. Závody na baterie má vedle Jižní Koreje a Číny také v USA a Maďarsku.
Google chce obejít Intel
Google se chystá vybavit své chromebooky, tedy notebooky s operačním systémem Chrome, vlastními čipy. Učinit tak chce kolem roku 2023. S odvoláním na své zdroje to napsal server Nikkei Asia. Nyní mu mikroprocesory dodávají firmy jako Intel či AMD. Nové čipy společnosti Google údajně vycházejí z plánů britského výrobce čipů ARM, kterého vlastní japonský konglomerát SoftBank.
Nejbohatší Evropan přišel k dalším miliardám
Francouzský miliardář Bernard Arnault, který vlastní firmu na prodej luxusního zboží LVMH, prodal svůj podíl v řetězci supermarketů Carrefour, do kterého poprvé investoval před 14 lety. Arnault vlastnil v Carrefouru 5,7 procenta akcií prostřednictvím holdingové firmy Financière Agache a patřil mezi tři největší akcionáře firmy, spolu s rodinou Moulinových a s brazilským podnikatelem Abiliem dos Santosem Dinizem. Z prodeje akcií na trhu získal 724 mil. eur (18,4 mld. Kč), napsala agentura Reuters.
Mailchimp je blízko prodeji
Softwarová společnost Intuit jedná o převzetí firmy Mailchimp, která se zabývá e-mailovým marketingem. Cena podle zdrojů agentury Bloomberg přesahuje 10 mld. USD. Pokud bude transakce dokončena, bude to největší akvizice Intuitu. Firma je výrobcem softwaru TurboTax a QuickBooks. V loňském roce měl Mailchimp zisk před zdaněním, úroky a odpisy asi 300 mil. USD.
Boom Zoomu zpomaluje
Tržby poskytovatele videokonferenčních služeb Zoom Video Communications ve 2. čtvrtletí finančního roku 2022 poprvé překonaly jednu miliardu dolarů. Firma ve své výsledkové zprávě uvedla, že poptávka po videokonferencích zůstává silná, do budoucna ale firma očekává zpomalení růstu. Čistý zisk za tři měsíce do konce července vzrostl o 70 % na 316,9 mil. USD. Tržby se zvýšily o 54 % na 1,02 mld. USD. Analytici v anketě společnosti Refinitiv očekávali tržby 991 mil. USD. Růst sice zůstal vysoký, jeho tempo ale proti předchozím čtvrtletím zpomalilo.
Porsche jede do světa
Německý výrobce luxusních sportovních automobilů Porsche v příštím roce otevře svou první továrnu mimo Evropu. Malý montážní závod v Malajsii bude uspokojovat poptávku rostoucího počtu fanoušků značky Porsche v této asijské zemi, kteří jsou nyní kvůli vysokým clům a daním nuceni platit za dovážené sportovní vozy téměř dvojnásobné ceny.
I Němcům rostou ceny
Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v srpnu zrychlil na 3,4 % z červencových 3,1 %. Znamená to nejvyšší inflaci za 13 let. V předběžné zprávě harmonizované s metodikou výpočtu v EU to v pondělí uvedl spolkový statistický úřad. Údaje podtrhují rostoucí cenové tlaky v době, kdy se německá ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19 a kdy se firmy potýkají s problémy v dodavatelských řetězcích.
Emisní povolenky rekordně zdražují
Cena emisních povolenek v Evropské unii v pondělí poprvé překročila 60 eur za tunu, když se cena v pondělí vyšplhala až na 61,01 eura za tunu. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů a byl zprovozněn v roce 2005. Za poslední rok se cena povolenek zhruba zdvojnásobila. Přispěly k tomu ambicióznější cíle pro snižování emisí a rekordní ceny plynu.
Český Eurowag chce na londýnskou burzu
Český poskytovatel platebních a technologických služeb pro autodopravce Eurowag by mohl zahájit primární nabídku akcií v Londýně již v září. Firma umožňuje menším dopravním společnostem využívat jednotný platební systém pro pohonné hmoty a mýtné či vracení daně z přidané hodnoty. Nabídka v hodnotě 1,7 mld. liber by se podle serveru The Times mohla stát jednou z největších na londýnském trhu v letošním roce. O chystaném vstupu Eurowagu na londýnskou burzu již v květnu informovaly zdroje agentury Reuters. Česká firma v pondělí odmítla tyto informace komentovat.
TikTok i virtuálně?
Čínská společnost ByteDance, která vlastní sociální síť TikTok, expanduje do oblasti virtuální reality. Firma oznámila, že kupuje začínající společnost Pico, finanční podrobnosti ale nezveřejnila. Tato firma je podle údajů společnosti IDC třetím největším výrobcem náhlavních souprav pro virtuální realitu na světě. V prvním čtvrtletí meziročně zvýšila odbyt o 44,7 %. Společnost ByteDance zaznamenala úspěch svou aplikací pro krátká videa TikTok a její čínskou verzí Douyin a také zpravodajskou aplikací Toutiao. Akvizice firmy Pico je součástí snahy o diverzifikaci podnikání.
Oblečky na doma jsou nejlepší
Britská maloobchodní společnost Marks & Spencer (M&S) už ve více než polovině ze svých 254 větších obchodů neprodává pánské obleky. Důvodem je pandemie nemoci covid-19, která zrychlila trend k přechodu k volnočasovému oblečení. M&S uvedl, že preference mužů se už před koronavirem přesunuly k zájmu spíše o samostatné elegantní části oblečení, které se dají vzájemně kombinovat, tedy například o plátěné kalhoty a trika.
Dacia nabídne vůz pro sedm lidí
Automobilka Dacia, která je součástí skupiny Renault, představila svůj nový, sedmimístný vůz, který ponese název Jogger. Po malém městském 100 % elektrickém voze (Spring), kompaktním voze (Sandero) a SUV (Duster) přichází Dacia s přepracovaným rodinným modelem se sedmi místy. Tato novinka přichází v rámci obnovy sortimentu Dacia, jež bude do roku 2025 završena dalšími dvěma novými modely. „Jako pravý rodinný vůz Dacia Jogger nabízí nejlepší poměr cena/prostornost interiéru a víceúčelové využití vozu jako ‚švýcarského nože‘,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Pandemie dopadla na dvě třetiny podnikatelů
Pandemie v ČR měla vliv na 65 % podnikatelů a živnostníků. Polovina dotázaných letos neočekává žádný zisk, na 12 % muselo své podnikání ukončit. Zjistil to jarní průzkum NMS Research pro Raiffeisenbank mezi 219 podnikateli s obratem do pěti milionů korun. Téměř čtvrtina podnikatelů postižených pandemií musela změnit nabízené služby nebo produkty. Celkem 9 % podnikatelů už teď ví, že letos nebude zvyšovat platy zaměstnanců, a 2 % část zaměstnanců propustila. Naopak 6 % z nich se díky pandemii dařilo lépe. Třetiny podnikatelů se pak omezení nijak nedotkla.
Windows 11 už za měsíc?
Americká softwarová společnost Microsoft zpřístupní uživatelům novou verzi operačního systému Windows začátkem října. Firma oznámila, že od 5. října budou moci na nový systém Windows 11 bezplatně přejít uživatelé osobních počítačů s nainstalovaným systémem Windows 10. Do prodeje se rovněž dostanou nové osobní počítače s předinstalovaným systémem Windows 11.
Česko a jeho státní rozvoje
Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) se změnila na Národní rozvojovou banku (NRB). Kromě podpory malých a středních podnikatelů pomůže také s rozvojem veřejné infrastruktury. Nebude se už zabývat tedy jen zárukami a úvěry. Banka nemá konkurovat těm komerčním, ale zastřeší hospodářskou politiku státu.
Banka je také mateřskou společností Národního rozvojového fondu (NRF), který představil dva první projekty, které podpoří. Bude to multifunkční aréna v Brně za 3,3 miliardy korun a nákup 20 vlakových souprav pro České dráhy, což je projekt s rozpočtem 13 miliard korun. Oba projekty jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka ve stadiu finálních dohod. Čeká se pouze na schválení dozorčích rad a podobně, uvedl.