Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Klopýtání české ekonomiky pokračuje
Petr Dufek 30. srpna 2024S ohledem na vývoj u našeho hlavního obchodního partnera asi nelze čekat nějaké zázračné zrychlení růstu ve druhé polovině roku.
- KOMENTÁŘ
Proč má Fed před sebou jestřábí období, když trh už počítá s něčím jiným?
Na čtyřech předchozích zasedáních Fed zvyšoval základní úrokovou sazbu ve snaze potlačit inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Nyní sazbu zvedl „jen“ o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta. Co z toho lze vyčíst a jak trhy vnímají vyjádření šéfa Fedu Jeroma Powella na následné tiskové konferenci?
Americká centrální banka (Fed) na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru zmírnila rozsah zvyšování úroků. Základní úrokovou sazbu zvedla o 0,5 procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 procenta.
Úrokové sazby Fedu tedy podle očekávání stouply, ale šéf americké centrální banky si stále nemyslí, že jsou na dostatečně restriktivní úrovni.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby USA
Za posledních 12 měsíců, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Přesně takový obrázek poskytuje i nová prognóza úrokových sazeb Fedu. Ta vidí jejich vrchol v roce 2023 v intervalu 5,0–5,25 procenta. To je tedy pochopitelně podstatně výše, než jak to vidí dolarová výnosová křivka.
A právě to je kámen úrazu, který musí Fed iritovat. Trh totiž (na rozdíl od centrální banky) počítá s tím, že oficiální úrokové sazby půjdou dolů již příští rok. Jinak řečeno, tzv. finanční podmínky jsou v americké ekonomice uvolněnější, než by si Jerome Powell a spol. přáli.
I proto nová úroková prognóza Fedu implikuje restriktivnější trajektorii, ačkoliv po říjnových a listopadových inflačních číslech spí vedení centrální banky přece jenom klidněji.
Fed čeká propad zaměstnanosti
Co se týká nové makro prognózy, tu Fed přepsal přece jenom výrazněji, než by se dalo čekat. Tentokrát zaujme především odhad míry nezaměstnanosti, která by měla vzrůst ze současných 3,7 procenta na 4,6 procenta na konci roku 2023.
GRAF: Vývoj míry nezaměstnanosti USA
Za posledních pět let, v procentech
Zdroj: tradingeconomics.com
Zvýšení o téměř jeden procentní bod u míry nezaměstnanosti během jednoho roku nemůže značit nic jiného než regulérní recesi.
Tento vzkaz Fedu si pak lze přeložit jediným možným způsobem. Takto silné ochlazení trhu práce bude zapotřebí k tomu, aby se inflace vrátila ke dvouprocentnímu cíli (k tomu má přitom dojít až v roce 2024, respektive zcela přesně má být inflace na dvou procentech dokonce až v roce 2025).
Dodejme, že šéf Fedu Powell na tomto místě několikrát zdůraznil, že i podle dalších indikátorů (mimo míru nezaměstnanosti) zůstává trh práce stále extrémně utažený. A právě proto bude nutné úrokové sazby vyšroubovat výše, než vedení Fedu odhadovalo v září.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dobře už bylo: inverze americké výnosové křivky se prohlubuje. Je recese nevyhnutelná?
Proč bude letošní prosinec pro světovou ekonomiku nezapomenutelný?
Maverick by žasl: Američané odhalili „tajný“ bombardér. Jasný vzkaz pro Čínu a Rusko
Fed nadále jestřábí
Z nové prognózy i z tiskové konference Jeroma Powella mělo zřejmě vyplynout, že Fed zůstává stále nastaven velmi jestřábím způsobem. Nicméně z tržní reakce není příliš jasné, že by se tato komunikace americké centrální bance povedla.
Trh totiž sází na to, že Fed na dalším zasedání (1. února 2023) v tempu zvyšování úroků dále zpomalí a zvýší sazby jen o 25 bazických bodů. Tento tržní názor Powell na „tiskovce“ explicitně nerozporoval. Může se tedy snadno stát, že finanční podmínky budou i nadále uvolněné, byť si to centrální banka nebude přát.
Pokud pak budou konjunkturální data i nadále silná, budou muset američtí centrální bankéři svoji rétoriku znovu přitvrdit a dostat zvýšení o +50 bps v únoru zpátky do dolarové výnosové křivky.