Mohlo by vás také zajímat
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
- ČLÁNEK
Maverick by žasl: Američané odhalili „tajný“ bombardér. Jasný vzkaz pro Čínu a Rusko
Odtajnění nejnovějšího amerického bombardéru B-21, který může zasáhnout prakticky kdekoliv na světě, je pro Pentagon neobvyklé. V současné nervózní geopolitické situaci jej lze považovat za vzkaz agresivním státům, jako je Čína a Rusko, aby nepodceňovaly vojenské možnosti Washingtonu.
V loňském roce slavil na plátnech kin neuvěřitelný úspěch Tom Cruise s filmem Top Gun: Maverick navazujícím na akční trhák osmdesátých let Top Gun. Nový letoun americké armády by mohl být námětem pro další pokračování. Po více než 30 letech totiž americké ministerstvo obrany představilo zbrusu nový „neviditelný“ bombardér B-21 Raider. K prvním testům by ho americké letectvo mělo dostat už v příštím roce.
„Není to jen další letadlo. Představuje ztělesnění amerického odhodlání bránit republiku, kterou všichni milujeme. Padesát let pokroku v těchto technologiích se promítlo do tohoto letadla. I ty nejvíce sofistikované systémy protivzdušné obrany budou mít problém B-21 na nebi odhalit,“ prohlásil při prezentaci začátkem prosince ministr obrany Lloyd Austin.
Obavy z Číny
Představení dosud supertajného bombardéru přichází v době, kdy ministerstvo obrany ohlásilo, že jeho největším potenciálním protivníkem je komunistická Čína.
Pentagon upozorňuje na to, že Peking v posledních letech zásadně zvýšil své jaderné kapacity. V nové americké národní obranné strategii je i proto Čína označena za hlavního protivníka americké armády.
Nicméně už v roce 2015 americké ministerstvo obrany hovořilo o tom, že nový bombardér má sloužit k odstrašení nejen Číny, ale i Ruska.
Američané pojali událost velkolepě, v kalifornské poušti se objevily nejprve obrysy obrovitého bombardéru zahaleného ve stříbřité plachtě. Následně nový stroj za zvuků orchestru vytáhli vojáci z hangáru a odhalili přítomným.
Naposledy to byl bombardér B-2 v roce 1988
Poslední podobná akce se konala v roce 1988, kdy armáda představila bombardér B-2, rovněž vybavený technologií stealth, aby ho co nejobtížněji zaznamenávaly nepřátelské radary.
Nový americký bombardér B-21. Foto: Air Force Airman 1st Class Joshua Carroll
„Obrana Ameriky bude vždy vycházet z odstrašování konfliktu,“ zdůraznil Austin během představení strategického bombardéru, který může nést konvenční i jaderné zbraně. Jeho dosah je globální.
„Znovu dáváme najevo každému potenciálnímu nepříteli: rizika a náklady agrese daleko převyšují jakékoli myslitelné zisky,“ vzkázal potenciálním nepřátelům, kteří uvažují, že by mohli napadnout Spojené státy nebo jejich spojence.
Podrobnosti jsou tajné
Většina informací o bombardéru, který vyvíjí výrobce Northrop Grumman od roku 2015, je tajná a letectvo je neuvádí. Hlavně z toho důvodu, aby Rusko nebo Čína nemohly okopírovat jeho design a vyvíjet zbraně, které by jej dokázaly sestřelit. Ministr Austin tvrdí, že i nejpokročilejší systémy protivzdušné obrany budou mít problémy bombardér identifikovat.
Letadlo je navrženo tak, aby proniklo nepřátelskou obranou kdekoliv na světě a dosáhlo svých cílů. Což nyní dokáže jen deset procent amerických bombardovacích sil. Letectvo USA i proto hodlá koupit minimálně sto letounů B-21 Raider.
Nový letoun B-21 by měl být účinnější než jakýkoliv jiný bombardér dlouhého doletu na světě. Navíc nepotřebuje další logistickou podporu k dosažení svých vojenských cílů.
FOTO: Nový americký bombardér B-21
Foto: U.S. Air Force
Podle nejmenovaného úředníka ministerstva obrany je jeho hlavním posláním odstrašující ničivá síla, kterou může Washington použít kdekoliv na světě. Poukazuje se například na ohrožení Tchaj-wanu z pevninské Číny. S takovým scénářem počítá Pentagon v následujících letech.
Nový neviditelný bombardér dokáže ve velmi krátké době reagovat na možné situace, zdůraznil analytik z washingtonského think tanku Center for Strategic and Budgetary Assessments Mark Gunzinger.
Stovka nových bombardérů pro americké letectvo
Stovka nových strojů se stane náhradou za předchozí generace stealth bombardérů B-1 a B-2. První dodávky plánuje výrobce okolo roku 2025. Kromě toho, že bombardér dokáže nést i jaderné hlavice, zvládne podle výrobce Northrop létat s posádkou i bez ní.
Americký ministr obrany slibuje, že munice, kterou může být kolos vybaven, bude mít „impozantní přesnost“ a může operovat v celém spektru vojenských konfliktů.
„Dokáže zvládnout cokoli od shromažďování informací přes řízení bitvy až po integraci s našimi spojenci a partnery,“ prozradil Austin. Navíc je letoun připraven na to, aby mohl být neustále modernizován novými technologiemi a v dalších dekádách nezastarával.
Cena bombardéru, který se připravuje řadu let, by měla stále odpovídat 550 milionům dolarů za kus, jak se počítalo už v roce 2010. Nemělo by dojít k finančnímu scénáři jako u ceny stíhaček F-35, která se během vývoje navyšovala. Pokud by se započítala inflace, nejmodernější americký bombardér by měl přijít na 753 milionů dolarů (17,3 miliardy korun). Ve výrobě je nyní šest kusů.
Nyní ho čekají další testy, první ostrý let proběhne v roce 2023. První nové B-21 budou mít základnu na letecké základně Ellsworth v Jižní Dakotě, kde bude probíhat i výcvik pilotů. Testování se pak uskuteční na letecké základně Edwards v Kalifornii.
Mezi další hlavní dodavatele patří tradiční americký výrobce leteckých motorů Pratt & Whitney nebo britská společnost BAE Systems, která dodává systém pro elektronický boj.
Uvidíme, zdali se třeba nový letoun nestane impulsem pro další film Toma Cruise jako pokračování předchozího leteckého snímku Top Gun a hlavně loňského hitu Maverick.