Mohlo by vás také zajímat
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Windfall tax nekončí, čínská odveta za cla na auta míří na mléko a Max Banka se sloučí s Creditas aneb souhrn ekonomických událostí 34. týdne 2024
Libor Akrman 23. srpna 2024Lukačovič uvažuje o vstupu na burzu se Seznamem; majitelé Kofoly zakládají rodinnou nadaci; stát zhoršil výhled růstu HDP; Češi sypou…
Tykač posiluje v Asii; e-shop CZC.cz jde pod Allegro a Mars kupuje výrobce Pringels aneb souhrn ekonomických událostí 33. týdne 2024
Libor Akrman 17. srpna 2024Křetínský chce s EPH většinu ve Slovenských elektrárnách; inflace v Česku mírně vzrostla; Česká pošta hledá poradce pro prodej Balíkovny;…
Pohádkář Tvrdík, spasitel Soros i “odšťavněný” Apple aneb souhrn 20. týdne
Jak se rozrůstají Kellnerovy kabely, jak se dařilo textilce Pegas Nonwovens, kdo možná spasí Teslu, co "nakoplo" Fortunu, jak odstartovala burza START, jaké plány má Starbucks v zemi s tradicí čaje a jaký osud věští české ekonomice experti z MMF?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
každá voda steče shora dolů a každá bublina jednou praskne. Zdá se, že nyní praskla ta čínská v Česku. Společnost CEFC Europe měla v Česku (a nejen u nás) investovat stovky miliard korun. Cožpak o to, nakoupila toho tady dost, ale nyní vyplavalo na povrch, že necelé půl miliardy eur se „někde“ zaseklo. Finanční problémy, do nichž se čínská firma dostala, tak připravily o křeslo Jaroslava Tvrdíka i zbytek managementu, kam po „nepřátelském“ převzetí dosadila své lidi J&T Private Investments. Uvidíme, jaký osud bude čekat další čínské aktivity u nás. Je i docela možné, že prezidentem Zemanem plánovaná podzimní cesta do Číny se nakonec „bude muset“ odložit.
Libor Akrman,
šéfredaktor Peak.cz
Kellner posiluje v telekomunikacích. Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera, která je mimo jiné majoritním akcionářem O2 Czech Republic, koupila podíl v další telekomunikační firmě ČD – Telematika. Od skupiny Unicapital podnikatele Pavla Hubáčka odkoupila její 29,04% podíl. Cenu ani podmínky smlouvy firmy zveřejňovat nebudou. ČD – Telematika spravuje 3500 kilometrů optických kabelů, tedy druhou největší síť po společnosti Cetin, kterou vlastní právě skupina PPF.
Jedno „nepřátelské“ převzetí. Čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky ve výši 11,5 miliardy vůči J&T Private Investments (JTPI). Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv v CEFC Group (Europe) Company, odvolala její představenstvo včetně místopředsedy Jaroslava Tvrdíka a dosadila krizový management. V pátek podvečer pokračovala „válka“ dalším dějstvím. J&T ovládla web CEFC Europe, z něhož zmizelo původní prohlášení, které hovořilo o nepřátelském převzetí. Nahradila ho zpráva J&T s informacemi o důvodech změny, napsal server Echo24.
Zisk textilky Pegas vzrostl. Tržby znojemského výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens klesly v prvním čtvrtletí meziročně o 46 mil. korun na 1,46 mld. Kč. Čistý zisk naopak rostl o 9 mil. na 108 mil. Kč. Negativní vliv na tržby mělo posílení koruny vůči euru, protože většinu tržeb má firma v eurech. Naopak pozitivní vliv měla rostoucí cena polymerů jako vstupního materiálu, a to až o deset procent. Rovněž rostl objem výroby a prodeje v tunách díky spuštění nové výrobní linky během loňského roku.
Tesla přilákala nového mecenáše. Investiční společnost amerického finančníka maďarského původu George Sorose v prvním čtvrtletí nakoupila dluhopisy výrobce elektromobilů Tesla v hodnotě 35 mil. USD. Automobilka novozélandského podnikatele Elona Muska se dlouhodobě potýká se ztrátami, které musí pokrývat penězi od investorů. Spekuluje se i o možném bankrotu firmy.
Burzovní uprchlík slaví ďábelský růst. Akcie sázkové kanceláře Fortuna se minulý týden obchodovaly na pražské burze naposledy. V tomto týdnu loterijní společnost zveřejnila finanční výsledky za první čtvrtletí, kdy vykázala konsolidovaný zisk EBITDA ve výši 22,7 mil. eur, což představuje meziroční nárůst o téměř 666 %. Za růstem stojí vyšší sázkové objemy, on-line casino a konsolidace firem Hattrick Sports Group a Fortuna Rumunsko. Po úpravě o vliv jednorázových položek spojených s akvizicemi a integrací byl čistý zisk 14,2 mil. eur, meziročně o 1 113,4 % vyšší.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Goodbye Fortuna. Sázková společnost po osmi letech mizí z pražské burzy
Výkon české ekonomiky se vrací na zem. Proč ale nemusíme být zklamaní?
Čekají nás světlé zítřky. Česká ekonomika letos podle odhadu MMF stoupne o 3,7 %. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 %, vyplývá to z pravidelné zprávy mise fondu v Česku. Ve střednědobém horizontu by měla podle zprávy ekonomika růst zhruba o 2,5 %. Loni česká ekonomika vzrostla o 4,6 %.
Na STARTu našly investory dvě ze tří firem. Na novém trhu pražské burzy START se v upisovacím 14denním období upsal plný objem akcií společnosti Fillamentum a více než 30 % požadované emise akcií podniku Prabos plus. Naopak se neupsal požadovaný minimální objem akcií firmy Primoco UAV, která tak zatím nebude na START zařazena.
Čaj už ne, raději kávu. Americký kavárenský řetězec Starbucks chce téměř zdvojnásobit počet svých provozoven v Číně. Zatímco v současné době tam má zhruba 3300 restaurací, do konce roku 2022 by jich mělo být 6000, informoval server CNN. To znamená, že ročně se v Číně otevře 600 kaváren Starbucks, každých 15 hodin jedna. Společnost očekává, že její příjmy na čínském trhu se do roku 2022 ztrojnásobí a provozní zisk zdvojnásobí.
Pád eura. Euro ve středu poprvé v letošním roce kleslo vůči americkému dolaru pod 1,18 USD. Jednotnou evropskou měnu tlačí dolů zprávy o tom, že budoucí italská vláda by mohla žádat Evropskou centrální banku o odpuštění dluhů v objemu 250 mld. eur, napsala agentura Reuters.
Nejlepší obrana je… Evropská unie hodlá bránit své firmy před americkými sankcemi plynoucími z faktu, že USA se rozhodly odstoupit od jaderné dohody s Íránem. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v Sofii řekl, že komise podnikne kroky, které k ochraně evropských hospodářských zájmů využijí postup aplikovaný unií už v roce 1996, kdy USA zpřísnily sankce vůči Kubě.
Hypotéky už tolik netáhnou. Průměrná úroková sazba hypoték v Česku letos v dubnu stoupla na 2,51 % z březnových 2,46 %, vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Jejich růst se sice zpomalil, ale počet i objem hypoték v dubnu klesl v meziměsíčním i meziročním srovnání. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 %.
V EU věříme, euru ne. Důvěra Čechů v budoucnost sjednocené Evropy se od loňského roku zvýšila o pět procentních bodů na 44 %. Jejich postoj k přijetí eura v Česku však zůstal stejný, evropskou měnu podobně jako loni odmítá 73 % lidí a jen pětina podporuje její zavedení v ČR. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Analýza o fungování EET: část dat státu je chybová a klesá výběr DPH v pohostinství
Vydají mořské hlubiny svůj poklad? Japonci našli „nevyčerpatelné“ ložisko vzácných kovů
Nové směry německé energetiky. Bez dotací zelené elektřině i bez nových stožárů
Věštec z Omahy zase nakupoval. Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta v prvním čtvrtletí více než zdvojnásobila svůj podíl v izraelské farmaceutické firmě Teva Pharmaceutical Industries, která má výrobní aktivity také v Česku. Na konci března vlastnila Buffettova společnost 40,5 milionu akcií firmy Teva, vyplývá ze zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Zpráva rovněž potvrdila zvýšení podílu v technologickém gigantu Apple. Berkshire nyní vlastní kolem 240 milionů akcií Applu. Podle údajů agentury Reuters tak má v podniku zhruba pětiprocentní podíl a je jeho druhým největší akcionářem za firmou Vanguard Group.
Data i volání vyvažujeme zlatem. Podle analýzy Evropské komise patří ceny za volání a využívání dat v mobilních sítích v České republice ve srovnání se zahraničím mezi nejvyšší. Analýza je založena na datech z loňského února u volání a SMS a z července 2017 u dat. Od té doby došlo podle operátorů k řadě změn v nabídce. Navíc velká část jejich zákazníků neplatí ceny uvedené v ceníku, ale mají individuálně sjednané slevy. Situací se zabývá Český telekomunikační úřad. Ten si nechal zpracovat analýzu cen. Podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny postupuje úřad směrem k případnému uplatnění regulace, pokud na trhu datových služeb nedojde v cenách pro rezidentní zákazníky ke skutečně zásadnímu obratu k lepšímu.
První „odšťavňování“ Applu. Americká technologická společnost Apple začala irské vládě splácet daňový nedoplatek v objemu 13 mld. eur. Irský ministr financí Paschal Donohoe oznámil, že firma zatím na svěřenecký účet vytvořený irskou vládou vložila 1,5 mld. eur. Proplacení daní předloni nařídila Evropská komise, podle níž Irsko řadu let poskytovalo Applu neoprávněné daňové výhody. Apple se však proti tomuto rozhodnutí odvolal, stejně jako Irsko. Peníze tak zůstanou na svěřeneckém účtu až do vyřízení odvolání.
Strmý pád a bolestivý náraz. Britská analytická společnost Cambridge Analytica, která se tento měsíc rozhodla ukončit svou činnost kvůli skandálu kolem nakládání s údaji uživatelů Facebooku, podala k newyorskému konkurznímu soudu návrh na likvidaci svých aktivit ve Spojených státech. Podle agentury Bloomberg by vyhlášení bankrotu v USA mohlo vrhnout více světla na vztahy firmy k jiným subjektům i na její finance, protože konkurzní řízení je v USA transparentnější než v Británii.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
– V kinech tento týden startují tyto filmy – celovečerní autorský dokumentární film Saši Dlouhého Bohu žel, který sleduje šest uprchlických příběhů prožívaných po dobu několika let v Česku, dánské drama Zimní bratři, francouzské drama Lekce, americká akční komedie Deadpool 2. S dětmi pak můžete vyrazit na ukrajinský animovaný snímek Hledá se princezna.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.