Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
- Komentář
Pašák Uber, zarputilá Mayová a brexit stále bez dohody aneb souhrn událostí 42. týdne
Co přinesl bruselský summit lídrů států EU, kam až se podle bankéřů z Wall Street může vyšplhat hodnota Uberu, je Česko na prahu recese, jak vypadá německá verze šrotovného a jak Trump uškodil Číně?
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
nekecáme, makáme, to je heslo premiéra Andreje Babiše, které vytáhl na plakáty v parlamentních volbách. Ponechme nyní stranou jeho plnění na domácí půdě. Český premiér by ho totiž mohl zkusit propagovat i na půdě Evropské unie. Třeba už na současném summitu lídrů EU, od kterého si zúčastnění mimo jiné slibovali posun v jednání o brexitu. Kromě „kecání“ ale pokrok rozhodně nepřinesl. Dalším tématem je hledání řešení problému migrace. Asi málokdo věří, že by zde mohlo být nalezeno nějaké průlomové řešení. A podobných „kecacích“ témat je celá řada – namátkou italský deficit rozpočtu (který je dost mimo mantinely EU), kdo bude nový šéf Evropské komise nebo kyberútoky hackerů na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Zkuste si tipnout, zda přinesou nějaké resumé… Hezký víkend.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Astronomický Uber. Uber je už nyní nejhodnotnější start-up světa. Pokud se ale vydá na burzu, bude mít podle bankéřů z Wall Street hodnotu až 120 miliard dolarů. Což je mimochodem v přepočtu téměř tři biliony korun, a taky více, než na kolik jsou ohodnoceny tři největší americké automobilky (General Motors, Ford a Fiat Chrysler) dohromady. Primární nabídka akcií by měla proběhnout už v první polovině příštího roku. Uber také tento týden prodal své první dluhopisy, za které získal 2 mld. USD, ponesou až 8 % ročně.
Hypoteční trh zpomaluje. Zájem o hypotéky v letošním roce přes výrazný zářijový nárůst zaostává za vývojem v loňském roce. Během letošních devíti měsíců si lidé sjednali 73 705 hypotečních úvěrů za 159,7 mld. Kč. Za stejné období loni to bylo 82 134 hypotečních úvěrů za 168,3 mld. Kč, ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Zájem o hypotéky byl v září rekordní, obava z regulace hypotečních úvěrů, která začala platit od října, přivábila minulý měsíc do bank nejvíce klientů od prosince 2017.
Mediální magnát Křetínský. Jeden z nejbohatších Čechů Daniel Křetínský rozšiřuje ve Francii své mediální impérium. Usiluje o to, získat podíl v listu Le Monde. Informace přichází jen týden poté, kdy mu tamní mediální skupina Lagardère Group schválila prodej ikonického magazínu Elle a dalších šesti časopisů. Křetínského Czech Media Invest navíc letos koupila i většinový podíl ve společensko-politickém týdeníku Marianne.
Brexit pořád bez dohody. Velká Británie se se zbylými členskými státy Evropské unie nedohodla na tom, jak bude vypadat brexit. Pokrok v jednání nepřinesl ani summit lídrů států EU v Bruselu, a tak se opět přiblížila hrozba, že Spojené království odejde koncem března 2019 z unie bez jakékoliv dohody, což by podle všeho mělo obrovské dopady na ekonomiku.
VÍCE K TÉMATU: Potřebuje Mayová na brexit víc času, nebo jen oddaluje nevyhnutelné?
Pokuta i pro Audi. Německá automobilka Audi zaplatí za podvody s emisemi 800 milionů eur. Dceřiná firma koncernu Volkswagen uvedla, že přijala pokutu vyměřenou mnichovským státním zastupitelstvím, čímž ukončila soudní řízení. Vyšetřování podezřelých osob v případu ale pokračuje. Předmětem vyšetřování byly spalovací šestiválcové a osmiválcové motory v modelech Audi V6 a V8 vyráběných od roku 2004, které podle zjištění neodpovídaly předpisům.
Doporučujeme navštívit |
Legendární řetězec nad propastí. Americká maloobchodní společnost Sears Holdings vyhlásila bankrot. Firma, která je na trhu více než sto let a která byla průkopníkem myšlenky prodávat všechno všem, je několik let ve ztrátě a nesplácí dluhy. Požádala proto o soudní ochranu před věřiteli. Do konce roku chce v omezeném rozsahu dál fungovat a mezitím se pokusí najít někoho, kdo by ji chtěl koupit. Podle dřívějších zpráv hodlá Sears okamžitě uzavřít zhruba 150 z celkem cca 700 obchodů v USA. Asi 300 z nich zůstane otevřeno a budoucnost zbývajících 250 firma ještě zváží. Sears má nyní téměř 70 000 zaměstnanců.
Půjčovat bývalo snadné, ale teď? Banky v závěrečném čtvrtletí očekávají plošné zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů domácností, u firemních úvěrů zůstanou beze změny. Zároveň finanční instituce čekají pokles poptávky po úvěrech na bydlení, neměnnou poptávku po spotřebitelských úvěrech a mírné zvýšení poptávky po podnikových úvěrech. Vyplývá to z šetření úvěrových podmínek bank, které v úterý zveřejnila ČNB.
Čeští miliardáři na nákupech. Firma KKCG Real Estate, která patří do investiční skupiny KKCG českého podnikatele Karla Komárka, koupila na jihozápadě Polska pět průmyslových budov za 41 milionů eur. Na stejném území plánuje firma investovat až tři miliardy korun.
Realitní divize impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, společnost PPF Real Estate zase koupí od finské firmy Stockmann obchodní centrum Nevsky v Petrohradě. Za nemovitost zaplatí 171 milionů eur.
Sice musí přes moře, ale je to levnější. Polská státní energetická společnost PGNiG podepsala dvacetiletou smlouvu na nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Hodnota kontraktu zveřejněna nebyla, podle šéfa PGNiG Piotra Woźniaka ale bude firma nakupovat plyn z USA zhruba o 20 % levněji než v Rusku. V rámci kontraktů s dceřinými společnostmi skupiny Venture Global LNG bude podnik ročně dovážet dva miliony tun LNG. Dodávky budou zahájeny v roce 2022.
Že by Číně už Trump škodil. Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalil na
6,5 % ze 6,7 % v předchozím kvartálu a zaostal za očekáváním. Na pozadí obchodní války s USA je nejslabší od vypuknutí finanční krize začátkem roku 2009. Na hospodářských výsledcích druhé největší světové ekonomiky se kromě problémů s vývozem v souvislosti s uvalenými cly začíná projevovat také tažení čínské vlády proti rizikovým půjčkám.
VÍCE V KOMENTÁŘI: Čína v problémech? Její ekonomika postupně uvadá, otázkou je, jak rychle zvadne
Šrotovné aus Deutschland. Volkswagen se rozhodl přispět ke zlepšení znečištění ovzduší a ještě na tom vydělat. Automobilka nabízí německým zákazníkům, kteří se rozhodnou pro koupi nového vozu její výroby, prémii za sešrotování jejich auta se starým dieselovým motorem. Akce se týká i starých vozů jiných značek než VW, přičemž výše prémie se podle německých médií bude pohybovat mezi 1 500 až 10 000 eur v závislosti na typu vybraného nového modelu.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Otec osobních počítačů Paul Allen zemřel. Vědě odkázal miliardy
Sledovat index strachu se vyplatí. Nicméně propadu akcií nezabrání ani on
Koupit, vrátit, koupit, vrátit. E-shopy s oblečením mají problém
Fincentrum odklepnuto Švýcarům. Skupina Swiss Life dokončila nákup finanční poradenské společnosti Fincentrum. Získala potřebná regulatorní schválení v Česku a na Slovensku. Spojením s Fincentrem se skupina Swiss Life stává lídrem v finančního poradenství v Česku a na Slovensku s obratem téměř dvě miliardy korun.
Akvizice za desítky miliard. Švýcarská farmaceutická společnost Novartis koupí za 2,1 miliardy USD (47,2 miliardy korun) amerického výrobce léků na rakovinu Endocyte. Akvizice je součástí plánované expanze na trhu s radiofarmaky. Novartis současně oznámila, že její zisk v třetím čtvrtletí stoupl o 2 %, a zvýšila výhled tržeb na celý letošní rok.
Na prahu recese. ČR i celý svět se nachází na vrcholu ekonomického cyklu a v nadcházejících letech se dá čekat ekonomický útlum. Tentokrát zřejmě nebudou problémy pramenit v USA, ale pravděpodobně v Evropě nebo v rozvíjejících se ekonomikách. Na šestém ročníku Vyšehradského fóra 2018 se na tom shodli čeští ekonomové.
Chtěl vidět až do talíře. Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček ještě letos skončí ve funkci. Čelil totiž kritice kvůli vyměřování takzvaných zajišťovacích příkazů a postupu některých svých podřízených, kteří z důvodu kontroly elektronické evidence tržeb zjišťovali od novomanželů podrobnosti o svatebních hostinách. Podle informací serveru Lidovky.cz by Janečka měla ke konci roku nahradit jeho dosavadní zástupkyně Tatjana Richterová.
HSBC na burze v Šanghaji? Britská banka HSBC by se mohla stát první zahraniční společností, s jejímiž cennými papíry se bude obchodovat na šanghajské burze. Realizaci plánu, na němž se pracuje už deset let, umožní nové spojení burz v Londýně a Šanghaji. S odvoláním na své zdroje to ve čtvrtek napsal list Financial Times.
Práce je, lidi nejsou. Míra nezaměstnanosti na Slovensku v září zůstala na 5,4 %. Analytici přitom očekávali její růst na 5,5 %. Nezaměstnaných podle slovenského ministerstva práce přes 147 tisíc lidí. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3 %. Bez práce bylo 224 331 lidí, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. České firmy se marně snaží obsadit 316 tisíc pozic.
Graf: Míra nezaměstnanosti na Slovensku (v %)
Zdroj: tradingeconomics.com, MPSVR SR
Bude levnější veze Tesly. Americká společnost Tesla představila na svých webových stránkách novou verzi sedanu Model 3. Cena začíná na 45 tisíci dolarech. Slibovaný základní model, který má být ještě o deset tisíc levnější, Tesla odložila na rok 2019.
Áčka zpět na burzu? Provozovatel autobazarů AAA, společnost Aures Holdings, možná podle zdrojů deníku E15 opětovně zamíří na burzu. Je to ale jen záložní plán polské investiční společnosti Abris Capital Partners, která holding vlastní. Ta totiž dává přednost prodeji sítě přímo novému kupci. Najít ho ale nebude snadné. Firma se soustředí na úzký trh, což nemusí být pro některé investory atraktivní.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – české historické drama Hovory s TGM v hlavních rolích s Martinem Hubou a Janem Budařem, dokumentární film Až přijde válka, britské romantické drama Na Chesilské pláži, britské kriminální drama Králové zlodějů, americký fantasy snímek Čarodějovy hodiny, americký horor Halloween a česká komedie Mars.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.