Mohlo by vás také zajímat
Za levný benzín v Česku může Rusko
Lukáš Kovanda 21. března 2025V Česku v uplynulém týdnu klesla cena benzinu pod 35 korun za litr, Natural 95 je tak nejlevnější od října…
Láteření nad Trumpovými cly a vymýšlení odvet? EU by spíše prospěl stop Green Dealu
Lukáš Kovanda 14. března 2025EU se ocitá v pozici celku, který svolněji než jiní obchodní střet stupňuje. "Brusel by udělal lépe, kdyby se rovnou…
Inflaci jsme zkrotili, cla ale mohou zamíchat kartami
Jakub Rochlitz 12. března 2025Od loňského roku se růst cen v Česku stabilizoval. ČNB se do boje s inflací pustila razantně a nakonec ji…
- Analýza
Navzdory Trumpovi i dalším kritikům včetně Česka: práce na Nord Stream 2 se rozjíždí
Projekt plynovodu Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, vzbuzuje od začátku různé reakce. Hlavní kritiku si vysloužil tím, že zvýší závislost Evropy na ruském plynu. Jak je na tom tedy evropský plynový trh?

Loď Castoro poblíže severoněmeckého pobřeží při přípravných prácích na stavbě plynovodu Nord Stream 2. (Ilustrační foto) Zdroj: Nord Stream
Je to jen pár dnů, co v Německu začaly přípravné práce na nové větvi plynovodu Nord Stream 2. U německého Lubminu vyústí druhá větev potrubí, které bude do Německa přivádět z Ruska plyn po dně Baltského moře. Samotná pokládka začne v průběhu srpna.
Nord Stream si také v nedávné době vysloužil kritiku šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, který jej považuje za „německý sobecký projekt“, jenž povede jen k větší evropské závislosti na ruském plynu.
Pojďme se tedy blíže podívat na to, jak to s plynem v Evropě je.
Spotřeba roste
Ačkoliv během let 2010–2014 se spotřeba zemního plynu v Evropě snižovala, od roku 2015 naopak každoročně roste. V roce 2015 to bylo o 3,9 procenta, v 2016 o 6,5 procenta. Loni vzrostla spotřeba plynu v Evropě o pět procent a byla tak nejvyšší za posledních sedm let.
MAPA: Těžba zemního plynu v Evropě
Za rok 2017, číselné údaje škálování těžby jsou v miliardách metrů krychlových.
Zdroj: Enerdata
Celkově dosáhla poptávka po zemním plynu v Evropě téměř 540 miliard metrů krychlových. Ve srovnání s rokem 2014 byla vyšší dokonce o více než 75 miliard metrů krychlových.
Nejvíc spalují Němci
První místo ve spotřebě zemního plynu dlouhodobě zaujímá Německo. Zemní plyn je totiž možné považovat za ekologičtější variantu tradičních fosilních paliv, což je v souladu s Německou energetickou politikou.
VÍCE K TÉMATU:
Nové směry německé energetiky. Bez dotací zelené elektřině i bez nových stožárů
Německá Energiewende v dnešní praxi? Opětovné využívání uhelných zdrojů
Více než desetiprocentní nárůst mezi státy s nejvyšší spotřebou plynu byl však v minulém roce zaznamenán v Turecku, Nizozemsku a Portugalsku. Itálie na třetím místě v pořadí spotřeby plynu v Evropě drží dlouhodobě stabilní růst spotřeby, který loni dosáhl šesti procent.
Ve Velké Británii, která je ve spotřebě plynu v Evropě stabilně na druhém místě, sice vloni došlo k poklesu o dvě procenta, avšak v roce 2016 se spotřeba zvýšila o celých 13 procent. Mimochodem, i v Česku loni spotřeba zemního plynu vzrostla, a to meziročně o 3,3 procenta na 8,53 miliardy metrů krychlových.
Z toho je zřejmé, že Evropa má zájem o zemní plyn. A v následujících letech poptávka po plynu v Evropě s největší pravděpodobností dále poroste. Je totiž jasné, že propad výroby elektřiny z uhlí bude zčásti pokryt plynovými elektrárnami.
Rusko jako hlavní dodavatel
Vlastní těžba tyto nároky není schopná pokrýt, neboť v Evropě zase tolik ložisek plynu není.
MAPA: Těžba zemního plynu v Evropě
Za rok 2017, číselné údaje škálování těžby jsou v miliardách metrů krychlových.
Zdroj: Enerdata
Významným dovozcem plynu do Evropy je Rusko, respektive největší ruská akciová společnost Gazprom. Ta disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.
Navzdory snaze Evropské unie o snížení závislosti na ruském plynu Gazprom oznámil, že loni zvýšil vývoz zemního plynu do Evropy a Turecka o 8,1 procenta na rekordních 193,9 miliardy metrů krychlových. I Česko dováží většinu plynu z Ruska.
Ruský plyn proudí do Evropy především přes Ukrajinu. Tato trasa ale nebyla v minulosti bezproblémová, existují proto alternativní trasy.
Mezi ně patří plynovod Gazela, napojující se na zemní plyn dopravovaný do Evropy plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře. Právě Nord Streamem míří plyn především do Německa. To má s největším podílem na evropské spotřebě plynu také největší zájem na jeho rozšiřování.
Nord Stream 2 začíná
Proto na konci července letošního roku začaly na severu Německa přípravné práce na položení plynovodu Nord Stream 2, který vznikne vedle toho prvního.

Přípravné práce na pobřeží u severoněmeckého Lubminu. Zdroj: Nord-Stream2.com
Je to v podstatě rozšíření současného potrubí, které si vyžádá investici zhruba 9,5 miliardy eur (téměř 245 miliard korun).
Projekt Nord Stream 2 předpokládá zdvojnásobení kapacity přepravy plynu od pobřeží Ruska přes Baltské moře do Německa na 110 miliard metrů krychlových.
Proti Nord Streamu a nově vznikajícímu rozšíření protestují ekologové, například ekologický Svaz na ochranu přírody Německa (NABU), ale také některé státy střední a východní Evropy včetně Polska, Slovenska či Ukrajiny.
Ty se obávají vyšší energetické závislosti na Rusku. Jde jim ale také o peníze. Přeprava plynu přes Ukrajinu a následně Slovensko se rozšířením Nord Streamu může značně snížit.
Problém pro Křetínského?
Zájem na této přepravě má také český Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského. Ten má 49procentní podíl ve společnosti SPP Infrastructure, která vlastní společnost eustream. Ta se zabývá přepravou zemního plynu z Ruska přes území Slovenska.
Přeprava plynu tvořila v roce 2016 podíl na hospodaření EPH zhruba 15,4 procenta, vloni se tento podíl snížil na zhruba deset procent. V absolutních číslech byly tržby z přepravy plynu EPH za rok 2016 ve výši 758 milionů eur, vloni 705 milionů eur. V roce 2017 činilo množství plynu přepraveného společností eustream téměř 65 miliard metrů krychlových.
Eustream si riziko uvědomuje. Proto nedávno společnost podepsala s polským partnerem Gaz-System dohodu o výstavbě nového, 165kilometrového propojení slovenské a polské přepravní sítě.
Nová infrastruktura má zlepšit přístup středoevropských zemí k terminálům v Baltském moři a Norsku na severu a k plánovanému plynovodu Eastring, který propojí slovenskou a maďarskou síť s Balkánem na jihu. Na výstavbu polsko-slovenského plynovodu uvolnila koncem loňského roku EU příspěvek ve výši 107,7 milionu eur.
Americký odpor
Proti výstavbě Nord Streamu 2 se postavil také americký prezident Donald Trump. Ten na summitu NATO kritizoval Německo za podporu nového plynovodu z Ruska do Německa.
Jako oficiální argument uvedl, že USA přispívá nejvíce do rozpočtu NATO, které bylo vytvořeno především na ochranu proti bývalému Sovětskému svazu a stále funguje jako ochranný štít před ruskou agresí, zatímco Německo platí miliardy eur Rusku za plyn.

Sklad potrubí na finském pobřeží u města Kotko je připraven na zásobování stavby plynovodu. Zdroj: Nord-Stream2.com
Ve skutečnosti ale Trumpova kritika souvisí spíše se snahou USA prodávat do Evropy více svého zkapalněného plynu (LNG). Takže opět jde spíše o Trumpovo „America first“ než o dobro Evropy.
Německo totiž, ačkoliv je největším evropským spotřebitelem plynu, stále nemá terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Rusko mění Arktidu v dopravní tepnu. Do akce jdou nové supersilné ledoborce
Pro srovnání: Francie má čtyři, Itálie tři, Španělsko sedm, Velká Británie šest, Nizozemsko, Řecko, Portugalsko, Belgie, Polsko a Litva po jednom. Podle odhadů se ruský plyn podílel loni na spotřebě Německa 50–75 procenty.
Letos však německá vláda potvrdila záměr situaci změnit a rozvíjet infrastrukturu pro využívání LNG. To je jeden z prvních kroků, který by měl Německu pomoci v realizaci prvního terminálu pro import LNG u města Brunsbuttel ležícího u Severního moře. Tím by země mohla vyvrátit tvrzení prezidenta USA Donalda Trumpa, že je stále více závislé na ruském plynu a zákazu plynu z USA.
…tak nějk jsem nepochopil, jak by stavba jednoho jedinégo terminálu na LNG „mohlo vyvrátit tvrzení prezidenta USA Donalda Trumpa, že je stále více závislé na ruském plynu“.
Proste je Trump zlo a basta. Rikali to v televizi.
Je to tržní hospodářství. Zákazník/spotřebitel (Německo) logicky bude chtít kupovat plyn napřímo od výrobce a neplatit „bakšiš“ sprostředkovatelům jako je Ukrajinský režim, Slovensko, Česko.
Německo se navíc ze spotřebitele mění na sprostředkovatele plynu v EU – další výhodná pozice.
Je jasné, že Ukrajinský režim bude hazet klacky a zpomalovat stavbu plynovodu, ale upřímě..kdo by chtěl platit „bakšiš“ sprostředkovateli, když může mít plyn levnější od výrobce.
Spotřeba plynu v Evropě bude stagnovat nebo klesat, takže to neustálé „drama“ s plynem v EU je jenom hra o moc nad přepravními cestami a souboj o kšefty. Přímé dodávky RF-SRN samozřejmě připraví řadu zemí a spoustu obchodníků o tučné zisky z peněz koncových zákazníků.