Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Musk urval žebříčky popularity, Fiala prosadil všechny ministry a Erdogan hraje vabank aneb souhrn událostí 50. týdne
Babišovu vládu střídá nová Fialova; dluhy světa rostou jak za války; nejsou lidi, žehrají zaměstnavatelé; Nord Stream 2 se spustí nejdřív v létě; z linky sjel poslední A380; ECB nechává sazby beze změny; turecká ekonomika rozhodně nevzkvétá; Reddit jde na burzu; inflace začíná probouzet i Fed; Hampl střídá Hindlse v rozpočtové radě; potvrzeno: Mall a WeDo do polských rukou; ČEZ dostaví horkovod do Budějovic; RWE se prý obejde bez českých plynových zásobníků; Qantas už Boeingy nechce.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
tuto sobotu to je přesně deset let, co odešel první český (a poslední československý) prezident Václav Havel. Právě ten, který je vyzdvihován jako symbol polistopadové demokracie a zastánce víry, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Osobně však mám pocit, že nenávist a rozpolcení ve společnosti nabývá až moc na síle, na úkor racionálního uvažování, a především tolerance a úcty mezi lidmi. Nemluvě o tom, jak je čím dál obtížnější odlišit dezinformace od skutečnosti. Skoro by se dalo říci, že absurdno, které Havel vtělil do svých divadelních her, zažívá solidní renesanci. Ostatně jak to sám Havel v narážce na Shakespearova Krále Leara popsal ve své knize Odcházení: „Náš celý svět je velké jeviště bláznů.“
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Česko má novou vládu
Prezident Miloš Zeman v pátek na zámku v Lánech jmenoval členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Kabinet koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN vystřídá vládu ANO a ČSSD vedenou premiérem Andrejem Babišem (ANO). Fialova vláda se po ceremoniálu přesunula do pražské Strakovy akademie, kde absolvovala první zasedání. Předsedu vlády poté čeká uvedení ministrů do jejich úřadů. Zeman jmenoval kabinet v podobě, v jaké mu ho Fiala navrhl před měsícem. Prezident původně oznámil, že odmítá jmenovat ministrem zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Fiala však později po schůzce s hlavou státu oznámil, že výhrady prezidenta k pirátskému kandidátovi sice trvají, Lipavský se ale ministrem stane.
Musk ovládl žebříčky popularity
Vlivný britský list Financial Times vyhlásil osobností roku amerického podnikatele Elona Muska. Nejbohatšího člověka na světě, vizionáře a podnikatele, který řídí hned několik světových firem, ocenila redakce listu zejména za jeho přínos v oblasti automobilové dopravy – k jejímu nasměrování k elektrickým vozidlům. Stejné pocty se Muskovi dostalo v pondělí od magazínu Time, který Muska nazval „všestranným vizionářem”, jenž se podílí rovněž na dobývání vesmíru a je známý svými plány na kolonizaci Marsu.
Dluhy rostou jak za války
Světový dluh dosáhl loni v důsledku covidu rekordní výše 226 bilionů dolarů. To představuje 256 % světového hrubého domácího produktu, uvádí MMF. Jde o nárůst o 28 procentních bodů, tedy nejvíce od druhé světové války. „O něco více než polovina tohoto nárůstu připadá na vládní úvěry“, které rovněž dosáhly rekordní výše (99 % světového HDP), zatímco „soukromý dluh nefinančních podniků a domácností rovněž dosáhl nových maximálních hodnot”, uvedli na blogu za MMF autoři zprávy.
Víra tvá tě ožebračí?
Ceny nemovitostí jakoby nenacházely svůj strop, nepřetržitý růst z nich již činí stále méně výhodnou investici. Poptávka po nemovitostech je podle analýzy UniCredit Bank živena vírou v jejich pokračující zdražování, a má tak má podle autorů studie charakter spekulační bubliny. Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí je podle banky v prosinci meziměsíčně opět nižší kvůli růstu hypotéčních sazeb. Vyplývá to z ukazatele napětí na trhu nemovitostí UniCredit Bank. No, ne vždy platí, že sky is the limit.
Lidi, lidi a zase jenom lidi
Český trh práce je vyčerpaný. Na nedostatek pracovníků žehrají zaměstnavatelé už nějaký ten pátek. Většina ředitelů firem (60 %) oslovených v průzkumu PwC CEO Survey dokonce přehřátý pracovní trh označuje za největší omezení rozvoje jejich společností. Jednoduše – nejsou lidi, natož kvalifikovaní. Zhruba dvě pětiny šéfů českých firem pak považují za problém rostoucí ceny surovin a materiálu a problémy v dodavatelských řetězcích. „V tuto chvíli nezbývá než konstatovat, že z hlediska generálních ředitelů se žádný návrat do normálu neudál. Spíše naopak. Některé firmy sice z postpandemického boomu dokázaly profitovat, jiné však kvůli chybějícím materiálům nemohly fungovat téměř vůbec. Mnozí paradoxně zažili během pár posledních měsíců obě tyto situace,” uvedl řídící partner PwC Česká republika Jiří Moser.
Na dně Baltu bude rušno nejdřív příští léto
Kontroverzní plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, nezíská povolení k provozu dříve než v červenci příštího roku. Uvedl to šéfa německého úřadu, který má schvalovací proceduru na starosti. Úřad požaduje, aby provozovatel nejprve upravil svou obchodní strukturu podle německého práva.
Když ani poloviční sleva nestačí
Covid pořádně zamíchal s plány aerolinek. Společnost International Airlines Group (IAG), která je vlastníkem aerolinek British Airways a Iberia, odstoupila o smlouvy o převzetí svého rivala, společnosti Air Europa, kterou měla koupit od španělské firmy Globalia. Stát jí to bude 75 milionů eur. IAG a Air Europa se dohodly na spojení v listopadu 2019, ještě předtím, než udeřila pandemie koronaviru. Kupní cena měla původně činit miliardu eur, začátkem letošního roku se však firmy strany dohodly na jejím snížení o polovinu na 500 milionů eur, a to právě kvůli negativním dopadům pandemie na leteckou přepravu. Ve finále ale k žádnému obchodu nedojde.
Poslední mohykán A380
Evropský výrobce letecké techniky Airbus ve čtvrtek dodal poslední letoun typu A380. Převzala ho letecká společnost Emirates. Airbus tak uzavírá jednu éru, která trvala 21 let. Za tu dobu Airbus vyrobil 251 těchto letounů. O stroj, který pojme až 853 pasažérů, nebyl v průběhu let takový zájem, jak si jeho tvůrci představovali.
Výplach na asijských burzách
Spojené státy přidají na seznam organizací, kterým nebudou moci dodávat svou produkci americké firmy, dalších osm čínských firem, napsal s odvoláním na informované zdroje britský list Financial Times. Mezi podniky má být i výrobce dronů DJI Technology a nespecifikované firmy z odvětví zdravotní péče. Akcie biotechnologických firem obchodovaných na burzách v pevninské Číně i Hongkongu v reakci na zprávu ve středu prudce klesly. Zrychlil zejména výprodej akcií čínských firem z odvětví zdravotní péče. Jejich hlavní index, který sleduje vývoj cen akcií těchto firem, odepsal 3,2 procenta. Širší index CSI 300 klesl o 0,87 procenta na 5005,90 bodu. Dopady spekulací o dalších sankcích jsou ale mnohem citelnější v Hongkongu. Dílčí index zdravotnických firem Hang Seng Healthcare tam odepsal 7,6 procenta.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Byznys s krevní plazmou v Evropě v ohrožení? Pacienti mohou zůstat do pěti let bez léků
Co čekat od jednání centrálních bankéřů?
Do čeho nyní investovat? I při vyšší inflaci existují příležitosti ke zhodnocení vašich financí
ECB sazby podržela na stávající úrovni
Evropská centrální banka na prosincovém zasedání v souladu s očekáváním ponechala svou měnovou politiku beze změny, a to navzdory růstu inflace v eurozóně. Základní úroková sazba ECB tak zůstává na rekordním minimu 0 % a depozitní sazba na -0,5 %. V nové makroekonomické prognóze ECB zvýšila výhled inflace a snížila výhled růstu HDP v příštím roce. Podle nové prognózy předpokládá, že míra inflace bude letos 2,6 % oproti dříve uváděným 2,2 %, příští rok pak 3,2 % namísto dosud odhadovaných 1,7 %. Hospodářský růst eurozóny by letos měl činit 5,1 % oproti zářijovému odhadu 5 %. Pro příští rok ECB počítá s růstem o 4,2 % místo dosud předpokládaného růstu o 4,6 %. Banka také oznámila, že v prvním čtvrtletí příštího roku omezí nákupy aktiv v rámci nouzového pandemického programu (PEPP).
Británie ubrala z plynu před inflační zatáčkou
Britská centrální banka ve čtvrtek zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,15 procentního bodu na 0,25 %, zejména kvůli sílícím inflačním tlakům. Z velkých vyspělých zemí je tak Británie první, která od začátku pandemie sazbu zvedla. Pro zvýšení základního úroku z minima 0,10 % hlasovalo osm z devíti členů měnového výboru. Objem programu nákupů dluhopisů banka ponechala beze změny na 895 miliardách liber. Krok centrální banky je překvapivý. Většina ekonomů v anketě agentury Reuters očekávala, že základní sazba kvůli dopadům koronavirové varianty omikron ještě zůstane beze změny. Meziroční míra inflace v Británii v listopadu stoupla o devět desetin procentního bodu na 5,1 %.
Erdoganův ekonomický experiment se vymyká kontrole
Nezávislá centrální banka? V Turecku určitě ne. Istanbulská banka bank, která je pod silným politickým tlakem prezident Erdogana, ve čtvrtek podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o 100 bazických bodů na 14 procent. Učinila tak navzdory inflaci a přes vytrvalou kritiku, že svými kroky ještě více zhoršuje hospodářskou situaci Turecka. Erdogan se snaží prosadit svůj neobvyklý plán hospodářského oživení, který mimo jiné počítá s výrazně nižšími úrokovými sazbami, než jaké v zemi byly v polovině roku. Inflace v Turecku už překročila 21 procent a kurz liry prudce oslabil. Od začátku roku měna ztratila k americkému dolaru více než polovinu hodnoty.
Reddit míří na burzu
Provozovatel sociální sítě Reddit chystá vstup na americký burzovní parket. Firma už předala příslušnou žádost americké Komisi pro cenné papíry (SEC) potřebnou žádost. Detailní informace k ceně, ohodnocení a časovému harmonogramu však firma, která se do povědomí širší veřejnosti doslala díky aktivitě drobných akcionářů z diskusního fóra WallStreetBets, kteří koordinovanými kroky prudce zahýbali s cenou některých akcií a způsobili tak nemalé ztráty hedgeovým fondům. V poslední době je ovšem Reddit opakovaně kritizován za to, že se zdráhá regulovat obsah příspěvků. V srpnu, kdy se společnost snažila zajistit si peníze u soukromých investorů, její hodnota dosahovala u investorů kolem deseti miliard dolarů. Ve druhém čtvrtletí získal Reddit na příjmech z reklamy zhruba 100 milionů dolarů, což představuje meziroční nárůst o 300 procent.
Výrobní inflace dál pádí vzhůru
Ceny průmyslových výrobců v listopadu zrychlily meziroční růst na 13,5 procenta z říjnových 11,6 procenta. Byl to nejvýraznější růst v historii samostatné České republiky, uvádí ČSÚ. „Důvodem je v prvé řadě dramatický růst cen ropy na světových trzích. Ropné produkty jako významný vstup figurují v dalších průmyslových odvětvích, zvláště výrazně například v chemickém průmyslu. Tam ceny meziročně narůstají o takřka 55 procent,” komentoval statistiku hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zdražení zaznamenali i další výrobci. V zemědělství byly ceny meziročně vyšší o 14,6 procenta, ve stavebnictví o 7,9 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
Fed rozjede zvyšování sazeb v příštím roce
Americká centrální banka (Fed) v prosinci ponechala základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. K začátku ledna ovšem sníží objem skupování aktiv na 60 miliard dolarů. K začátku listopadu Fed objem snížil o 15 miliard dolarů z výchozích 120 miliard dolarů a k začátku prosince ubral dalších 15 miliard dolarů. Pokud bude snižování objemu skupování aktiv pokračovat nynějším tempem, měl by být program kvantitativního uvolňování zcela ukončen v březnu. Fed rovněž podle nové prognózy čeká v příštím roce trojí zvýšení úrokových sazeb.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Český bytový fond se po letech konečně nejspíš přestal zmenšovat
Česko i Slovensko jsou v problémech kvůli závislosti na výrobě aut
Německá kancléřská výměna dopadne i na Čechy. Ještě více jim zdraží elektřina či plyn
Strašák inflace přebíjí covid
Globální obchodní rizika se ve čtvrtém čtvrtletí mírně zhoršila, uvádí zpráva společnosti Dun & Bradstreet. Mezi ta nejvýznamnější patří inflace v souvislosti s energetickou krizí, pnutí mezi USA a Čínou a pandemie covid-19. Firmy, které podnikají na více trzích, také ovlivní zpomalení čínské ekonomiky, problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích nebo politika v EU.
Tesla začne přijímat „psí“ kryptoměny
Píšťalka v designu Cybertrucku a další podobné drobné „merch“ předměty s logem Tesly by si fandové americké automobilky mohli brzy pořídit za dogecoin, meme kryptoměnu se psem plemene shiba-inu ve znaku. Uvedl to šéf Tesly Elon Musk na Twitteru a pořádně tak zahýbal s cenou kryptoměny, která posílila až o více než 20 procent.
„Tesla zpřístupní některé zboží ke koupi za Doge. Uvidíme, jak to půjde,“ napsal Musk.
Tesla will make some merch buyable with Doge & see how it goes
— Elon Musk (@elonmusk) December 14, 2021
Hampl střídá Hindlse
Šestačtyřicetiletý bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl bude od ledna členem Národní rozpočtové rady. Nahradí někdejšího rektora VŠE Richarda Hindlse. Hampla navrhl Senát, sněmovna v tajných volbách jeho nominaci schválila hlasy 173 ze 192 poslanců.
Odvěcí rivalové se spojí
Evropská komise schválila fúzi francouzských firem Veolia a Suez, které působí mimo jiné v odvětví úpravy vody a distribuce tepla. Konkurují si od 19. století. Akvizici komise podmínila prodejem aktiv obou společností, aby se tak rozptýlily obavy z narušení hospodářské soutěže. Veolia většinu v Suezu koupí za necelých 13 miliard eur. Firmy působí ve více zemích, včetně České republiky.
Odklepnuto: Mall Group koupí Poláci
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil polské firmě Allegro nákup internetových obchodů Mall Group a kurýrní služby WeDo. Jeden z dosavadních vlastníků Mall Group, skupina Rockaway Capital, o transakci informovala na začátku listopadu s tím, že její hodnota je až 975 milionů eur. Spojení nebude mít podle úřadu za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, protože Allegro v Česku významněji nepůsobí.
Škůdci, třeste se!
Britská společnost Rentokil se dohodla na převzetí amerického konkurenta Terminix za 6,7 mld. USD. Spojením podniků vznikne globální lídr v boji proti škůdcům, jako jsou krysy či švábi. Rentokil za převzetí Terminixu zaplatí 1,3 miliardy dolarů v hotovosti, zbytek uhradí svými akciemi.
Growing Way je v konkurzu
Fond bývalé investiční star, dnes policií usvědčeného podvodníka, Ondřeje Janaty končí konkurzem, rozhodl insolvenční soud. Jako první na informaci upozornil týdeník Hrot. Hra o miliardu vylákanou od investorů díky Ponziho schématu (systém letadla) tak vstupuje do dalšího dějství.
Farmaceutická škatulata poprvé…
Pfizer se dohodl na převzetí svého konkurenta Arena Pharmaceuticals, za kterého zaplatí 6,7 mld. USD. Rozšíří si tak své aktivity v léčbě rakoviny a zánětlivých onemocnění. Pfizer za každou akcii Areny zaplatí 100 dolarů v hotovosti, což je zhruba dvojnásobek ve srovnání s jejich páteční závěrečnou cenou na burze.
…a podruhé
Australská farmaceutická společnost CSL se dohodla na převzetí švýcarského výrobce léků Vifor Pharma za zhruba 12 mld. USD. Australský podnik díky této transakci získá přípravky Viforu na léčbu nedostatku železa a onemocnění ledvin i jeho závody ve Švýcarsku a Portugalsku.
Dvacet šest kilometrů za 1,69 miliardy
ČEZ vybral firmy, které dostaví horkovod z Temelína do Českých Budějovic. V tendru na 26 kilometrový dlouhý horkovod zvítězily firmy Elte a Energie – stavební a báňská s cenou 1,69 mld. Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Dodávky tepla z horkovodu by měly začít v roce 2023.
Ne všechny cesty vedou do Eldoráda
Odvolací soud ve Francii vyměřil největší švýcarské bance UBS pokutu 1,8 miliardy eur za to, že pomáhala bohatým klientům vyhýbat se placení daní, napsaly zahraniční tiskové agentury. Pro UBS je to velké vítězství, protože podle původního verdiktu z roku 2019 měla zaplatit pokutu rekordních 4,5 mld. eur. Banka v odvolání usilovala o překvalifikování obvinění z praní špinavých peněz a daňových podvodů na obvinění z napomáhání k daňovým podvodům, kde je nižší trestní sazba.
Asseco boduje
Uvedení nového produktu HELIOS Nephrite na trh přineslo jeho tvůrci, společnosti Asseco Solutions, nejen nové zákazníky, ale i nové partnery. Tím aktuálně posledním je firma BERGHOF SYSTEMS. Úspěšná spolupráce s BERGHOF SYSTEMS ale není pro Asseco Solutions žádnou novinkou. Vyzkoušeli si jí již u společného dlouholetého zákazníka, pražské společnosti 2N TELEKOMUNIKACE a.s., světového lídra ve výrobě komunikátorů na bázi IP protokolu.
Nová lisovna Bohemia Sektu jede
Největší tuzemský výrobce sektů a zároveň největší zpracovatel moravských hroznů, společnost BOHEMIA SEKT, spustila v Mikulově provoz nového velkokapacitního střediska na zpracování hroznů. Lisovna vybavená moderními vinařskými technologiemi je nejvýznamnější investicí v historii společnosti. Nové středisko za více než 200 milionů korun představuje pro BOHEMIA SEKT významný posun na cestě k soběstačnosti v oblasti zpracování hroznů.
Volkswagen letos devět milionů neprodá
Německý automobilový koncern Volkswagen letos kvůli globálnímu nedostatku čipů asi neprodá avizovaných zhruba devět milionů aut. S odkazem na své zdroje to napsal časopis Manager Magazin. Automobilka se podle něj připravuje na zhoršení nedostatku čipů, který by mohl přetrvat nejméně do začátku roku 2023. Vedení koncernu předpokládá, že se nedostatek této klíčové součástky nejhůře projeví u značek Volkswagen a Škoda.
RWE bez českých zásobníků plynu
Německá energetická firma RWE podle listu Handelsblatt plánuje prodej českých plynových zásobníků. Očekávanou hodnotu transakce noviny odhadují okolo 500 milionů eur. Podle Handelsblattu už RWE pověřila investiční banku Barclays, aby na první pololetí roku 2022 připravila aukci zásobníků, které pojmou 2,7 miliardy metrů krychlových plynu, což odpovídá spotřebě Česka za dva zimní měsíce.
Qantas už Boeingy nechce
Největší australské aerolinky Qantas Airways při obměně své domácí flotily přejdou od amerického výrobce Boeing k evropskému výrobci Airbus. Letecká společnost informovala, že se zavázala k nákupu 20 letadel Airbus A321XLR a 20 strojů A220-300 s opcí na nákup dalších 94 letadel. Dohoda podléhá schválení představenstvem, které se očekává do konce června příštího roku. Hodnotu transakce aerolinky nezveřejnily. Na dálkové spoje bude Qantas dál odebírat letadla Boeing 787 Dreamliner.