15 Shares 8026 Views
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70823 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4448 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…

Klid zbraní ve Škoda Auto a grilování Zuckerberga aneb souhrn 15. týdne

Co bude dělat Avast v Londýně, na čem se dohodli ve Škodě Auto i mateřském Volkswagenu, kolik potravin chce EU, co bude s Alitalií, jak se postavila EU ke službě UberPop, jak se daří OKD, kolik lidí je bez práce a co čínská umělá inteligence?

Milé čtenářky, milí čtenáři,

uplynulý týden byl ve znamení triumvirátů. Zaprvé se dění točilo kolem Andreje Babiše a jeho marné snahy sestavit vládu, dále kolem Marka Zuckerberga, který byl v Kongresu na koberečku kvůli neochráněným datům „fejsbukářů“. Třetí do party byl Donald Trump, z jehož twitterového účtu už zase hrozí válka, tentokrát s Ruskem, ale nad Sýrií. Nicméně ani jeden z těchto „případů“ zatím nemá konec, budeme je proto i nadále sledovat. Nyní pojďme k byznysu.

Libor Akrman
šéfredaktor Peak.czAvast volá Londýn! Antivirová firma Avast, která má české zakladatele, potvrdila vstup na burzu v Londýně. Primární úpis akcií chystá na začátek května a emisí akcií chce získat zhruba 200 mil. USD (4,1 mld. Kč). Avast se už v roce 2011 chystal vydat akcie na americké technologické burze Nasdaq, v roce 2012 se ale proces zastavil kvůli údajně nepříznivým podmínkám na trhu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Avast míří na globální vrchol. Pomůže mu k tomu vstup na londýnskou burzu?

Přehřátý trh práce: firmy nemají kde brát lidi. I Škoda Auto přidá 20 procent

Konec dohadů ve Škodě. Tarifní mzdy zaměstnanců Škody Auto vzrostou zpětně od 1. dubna o 12 %. Zaměstnanci v květnu obdrží i variabilní bonus ve výši 60 tisíc Kč, což je o zhruba 46 % více než loni. Odboráři se na tom dohodli s vedením automobilky a na poslední chvíli tak byla odvrácena hrozící stávka.

Jenom jedny potraviny! V Evropské unii by nemělo být nadále možné nabízet pod shodným označením výrobky různé kvality. Evropská komise chce upravit příslušnou směrnici tak, aby jasně stanovila, že dvojí kvalita produktů není v souladu s unijním právem. Firmám by dokonce za určité situace mohla kvůli věci hrozit vysoká pokuta. Na dvojí kvalitu především potravin, ale třeba také pracích prášků a dalších drogistických výrobků dlouhodobě v EU upozorňuje Česká republika, Slovensko a další země ze střední a východní části bloku.

VW mění šéfa. Novým generálním ředitelem automobilové skupiny Volkswagen se stane Herbert Diess, dosavadní šéf hlavní značky Volkswagen. Ve funkci nahradí Matthiase Müllera, rozhodla na svém zasedání dozorčí rada firmy. Rada také schválila reorganizaci skupiny do šesti obchodních segmentů a oblasti Číny, která je jejím největším trhem. Součástí koncernu Volkswagen je i česká společnost Škoda Auto.

Herbert Diess, nový CEO značky Volkswagen

Uber má další zákaz. Členské země Evropské unie mohou zakázat a trestně stíhat protiprávní výkon taxislužby jako UberPop, aniž by to předtím oznámily Evropské komisi. Vyplývá to z rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Mluvčí Uberu Miroslava Jozová uvedla, že prioritou firmy je spolupracovat s městy a pokračovat v jednání s úřady a regulátory, aby služby firmy byly dostupné pro každého. Rozhodnutí se týká sporu ve Francii, která zakázala v roce 2014 službu UberPop. Ta umožňovala řidičům bez licence na provoz taxislužby přepravovat cestující, protože se jedná o nepoctivou konkurenci.

Hurá do uhláků. Těžební společnost OKD dosáhla loni tržeb 16,8 mld. Kč a vytvořila zisk 3,4 mld. Kč. Vytvořila dost hotovosti pro další chod podniku. Společnost OKD byla od května 2016 v úpadku. Od minulého týdne, kdy převzal aktivní doly státní podnik Prisko, je OKD znovu v majetku státu.

A lidi furt nejsou. Míra nezaměstnanosti v Česku se v březnu snížila na 3,5 % z únorových 3,7 %. Pokles se týkal všech okresů v zemi. Úřady práce v březnu registrovaly 263 608 uchazečů o místo, nejméně od listopadu 1997. Loni bylo ve stejném měsíci bez místa 4,8 % lidí. Údaje v úterý zveřejnil Úřad práce ČR.


Graf: Míra nezaměstnanosti v Česku (v %)

Zdroj: Tradingeconomics.com, MPSV


Čínské No. 1 v AI. Za start-up s nejvyšší hodnotou z oblasti umělé inteligence se prohlásila čínská firma SenseTime. Hodnota společnosti vystoupala podle agentury Reuters na 4,5 miliardy dolarů poté, co získala další stamiliony od investorů. SenseTime Group vyvíjí technologii rozpoznávání obličeje, o kterou mají zájem i státní orgány.

Jančurův úder. Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura se chystá v nejbližších dnech poslat předžalobní výzvu konkurenční autobusové společnosti FlixBus. Tvrdí, že konkurent se dopouští nekalé soutěže, protože jezdí více než půl roku za podnákladové ceny a jeho snahou je vytlačit konkurenci z trhu, řekl Jančura ČTK.

Vavříny pro J&T. Bance, která poskytuje služby privátního bankovnictví, stoupl loni meziročně čistý zisk více než dvojnásobně na 2,2 mld. Kč. Přispěl k tomu zejména růst čistého zisku z obchodování, který dosáhl 430 mil. Kč. Bilanční suma J&T Banky se zvýšila o 7 % na 143 mld. Kč. Celkem bankám v Česku v roce 2017 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 2 mld. na 75,9 mld. Kč.

Exit počesku. Tři ze zakladatelů české taxislužby Liftago prodali své podíly společnosti Incomming Ventures. Jan Boruta, Matěj Boruta a Lumír Kunz drželi v Liftagu od jeho založení v roce 2014 podíly ve výši jednoho procenta. Částka transakce je v řádech vyšších milionů korun a nebude zveřejněna. Všichni tři podnikatelé hodlají kapitál dál investovat v rámci skupiny Leverage, kterou společně založili. Aktuálně jejím prostřednictvím investují do nezávislého srovnávače realitních makléřů FÉRmakléři.cz, přes který se za necelý rok realizovaly prodeje nemovitostí za více než 300 mil. Kč.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Kauza Facebook: O propojení lidí nejde, jejich data jsou „jen“ zboží k prodeji

Další Babišův „předvolební“ dárek? Cena vody by mohla mít nižší DPH

Fondy kvalifikovaných investorů: přínos ekonomice, nebo trik na nižší daně?

Skákající Uber. Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies koupi firmu Jump Bikes, která podniká v oblasti sdílení elektrokol. Hodnotu transakce strany nezveřejnily. Jump Bikes je na trhu od roku 2008, své služby nabízí ve 40 městech v šesti zemích. Trh se sdílením jízdních kol nyní roste zhruba o 20 procent ročně a v roce 2020 by se jeho hodnota měla pohybovat od 3,6 mld. eur do 5,3 mld. eur, napsal server BBC.

Sbohem Východe. Francouzská banka Société Générale se stáhne z některých zemí jihovýchodní Evropy, kdy prodá své dceřiné firmy v šesti zemích regionu – Bulharsku, Albánii, Makedonii, Černé Hoře, Srbsku a Moldavsku. Podle zprávy bulharského serveru capital.bg se francouzská bankovní skupina stahuje ze všech zemí střední a východní Evropy, ve kterých nemá pozici jedničky. Všechny pobočky jsou podle serveru dobře vedené a výnosné, ale působí na malých trzích, kde pomalu mizí bývalé lákadlo vysokých zisků kvůli nasycenosti, a zároveň jsou to banky v politicky a regulačně velmi nestabilních zemích.

Na koho to slovo padne… Itálie obdržela tři vyjádření zájmu o koupi insolventních domácích aerolinek Alitalia. Ve středu to oznámilo italské ministerstvo průmyslu. Žádné bližší detaily o zájemcích neuvedlo, pouze dodalo, že jedna nabídka zahrnuje konkrétní postupy ohledně budoucnosti tras a zaměstnanců. Podle médií jsou mezi zájemci letecké společnosti easyJet, Lufthansa a Wizz Air.

Fillamentum na Startu. Společnost Fillamentum, český výrobce strun pro 3D tisk z polymerních materiálů, oznámila záměr nabídnout své akcie prostřednictvím veřejné primární nabídky akcií na trhu Start Burzy cenných papírů Praha. Původně startupový projekt nyní exportuje výrobky do celého světa a pro finance na další rozvoj jde na kapitálový trh. Peníze získané na burze chce společnost využít na investice do výrobních linek pro rozšíření kapacity tuzemské výroby a pro vybudování výrobního a obchodního zázemí v USA.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: 

Ladislav Glogar (MAK): Vylidněné továrny nehrozí, roboty nemá kdo vymýšlet

Brusel „odpískal“ klasické žárovky správně. Nové chytré toho umí daleko víc

Pronikněte k jádru zákazníka aneb customizace a personalizace – II. část

 


UŽ JSTE SI HO OBJEDNALI? – Přihlaste se k odběru newsletteru – NEVÁHEJTE!!!


Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2375 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70823 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4448 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…