Situace na komoditních trzích zůstává i bezmála dva měsíce od začátku války na Ukrajině napjatá. Zvláště to platí pro evropský trh s plynem.
Přetrvávající nejistota ohledně ruských dodávek drží cenu na pětinásobných úrovních v porovnání s loňským rokem. Napříč členskými státy EU zároveň roste tlak na citelné omezení ruských importů zemního plynu, které agregátně pokrývají více než 40 procent spotřeby.
GRAF: Vývoj ceny zemního plynu v Evropě
Jde o cenu termínového kontraktu na obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku za posledních 12 měsíců, v eurech/MWh.
Zdroj: Yahoo Finance
Z makroekonomického pohledu platí, že čím rychleji se bude EU snažit odstřihnout od ruských dodávek zemního plynu, tím dražší a hospodářsky nákladnější daný krok bude.
Česká zranitelnost
Pokud by například mělo dojít k okamžitému zastavení ruských importů, Česko by patřilo k nejvíce zasaženým evropským ekonomikám. Naše zranitelnost je totiž dána nejen dovozem výhradně ruského plynu v posledních několika letech, ale také nedostupností LNG importů, které mají napříč EU sloužit jako hlavní alternativa ruského plynu.
Krizový scénář proto počítá se zavedením přídělového systému a omezením spotřeby plynu. To by zvláště citelně dopadlo na tuzemský průmysl. Ten je zodpovědný za 40 procent celkové spotřeby plynu v Česku.
Nejvíce závislými jsou přitom producenti tzv. nekovových minerálů (např. výrobci cementu nebo skla), kteří využívají plyn nejen k vytápění, ale také pro výrobu procesního tepla. A vzhledem k absenci dostupných alternativ by při nedostatku plynu musely mnohé průmyslové podniky svou výrobu zcela zastavit.
VÍCE K TÉMATU:
Zakázat, či nezakázat dovoz ruské ropy, to je to, oč tu běží. Ale klidu na trzích to nepřidává
Biden má problém s arabskými spojenci. Nechtějí pomáhat s bojkotem ruské ropy
Uhelné zdroje jsou kvůli Putinovi zpět. Aktivisté chtějí omezit i používání aut
Postupný odklon
Pravděpodobnější variantou se však alespoň prozatím jeví postupný – byť stále relativně rychlý – odklon od ruského plynu.
Ve snaze vyvažovat ekonomické a politické zájmy představila Evropská komise plán, jak pomocí vyšších LNG importů, podpory alternativních zdrojů (např. biometan) a energetických úspor snížit ruské importy plynu o celé dvě třetiny do konce roku 2022.
Naplnění tohoto ambiciózního cíle se však může v závislosti na dalším geopolitickém vývoji poměrně dynamicky měnit…