Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
Ráj pro kapitalisty a investory: Jihoamerická Guyana se chce stát novým Kuvajtem
František Novák 30. července 2024Jihoamerická Guyana se stává oblíbenou zemí pro západní investory. Nabízí řadu možností pro investice. Od těžby ropy až po celou…
- ČLÁNEK
Biden má problém s arabskými spojenci. Nechtějí pomáhat s bojkotem ruské ropy
Bojkot ruské ropy, ke kterému přistoupily Spojené státy, má vytvořit tlak na Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Arabští spojenci Američanů ale odmítají, že výpadek nahradí vyšší produkcí. Vztah Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů k USA po nástupu Bidena do Bílého domu výrazně ochladl.
Dvě těžké váhy ropného průmyslu z Perského zálivu – Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty – platily dlouhá desetiletí za věrné spojence Spojených států v arabském světě. Nyní ale pevnost jejich přátelství zásadně prověřuje vztah k Moskvě a Vladimiru Putinovi. Důvodem je narůst inflace, která sahá i do peněženek Američanů.
I když se americký prezident Joe Biden odhodlal k bezprecedentnímu kroku a rozhodl o uvolnění jednoho milionu barelů ropy denně ze strategických zásob po dobu šesti měsíců, aby snížil ceny ropy a pohonných hmot u čerpacích stanic, nedaří se mu přesvědčit arabské spojence, aby začali těžit více ropy a tím oslabili pozici Ruska a jeho schopnost financovat válku na Ukrajině.
GRAF: Největší producenti ropy
Na přelomu let 2021/2022, v mil. barelů denně
Zdroj: tradingeconomics.com, IEA
Ztráta amerického vlivu
I když se světová pozornost soustředí na Ukrajinu a okolní země, v oblasti Středního východu se začíná hrát o změnu geopolitického postavení Ameriky. Ta byla v oblasti od druhé světové války dominantním hráčem.
Obě vlivné arabské země odmítají nátlak prezidenta Bidena, aby začaly těžit více ropy a tím přispěly ke stabilizaci cen na trhu s energiemi. Vztahy mezi Washingtonem a Perským zálivem se výrazně ochladily.
Naopak z Dubaje se stává centrum ruského bohatství. Řada movitých Rusů se už do tohoto bohatého regionu přestěhovala. K napětí navíc přispívá zejména to, že se Američané snaží domluvit s Teheránem na nové jaderné dohodě z Obamovy éry, jež by umožnila zrušení sankcí a Írán by mohl zvýšit dodávky své ropy na světové trhy.
Rozčarování z Bidena
Analytici i úředníci v Abú Dhabí i Rijádu neskrývají rozčarování z politiky demokratického prezidenta. Západní diplomaté naznačují, že jim arabští kolegové říkají, že mají Bidena i Spojených států už dost.
Bývalý šéfredaktor panarabské televize Al-Arabíja Mohamed Al-Jahía dokonce zveřejnil svou kritiku Američanů v „nepřátelském“ izraelském deníku Jerusalem Post.
„Vztah mezi Saúdskou Arábií a USA se zmítá v krizi. Stále více mě znepokojuje nereálnost americké diskuse na toto téma, která si často neuvědomuje, jak hluboká a vážná trhlina vznikla,“ napsal vlivný novinář.
Připomíná hlavně činy Baracka Obamy, který se v roce 2015 domluvil s Teheránem na jaderné dohodě, což mu Saúdové nemohou odpustit. A Bidena vnímají jako pokračovatele jeho politiky, který chce vztah s Íránem po období Trumpa v Bílém domě opět zlepšit.
Vztah po sedmi desítkách let mezi Rijádem a Washingtonem je tak podle něj v „rozvodovém řízení“. Saúdové se obávají, že Íránci sestrojí jadernou pumu, kterou budou ohrožovat (kromě Izraele) i zbytek arabského světa, který je většinově sunnitský.
Proč máme pomáhat Američanům?
„Proč by měli regionální spojenci Ameriky pomáhat Washingtonu zadržovat Rusko v Evropě, když Washington posiluje pozici Ruska a Íránu na Blízkém východě,“ ptá se Al-Jahía. Navíc v regionu chce posílit svůj vliv i Čína, která nabízí Rijádu mnohem lepší podmínky než Američané.
V zálivu neuspěl ani Boris Johnson |
Spojené království se také rozhodlo pro zákaz dovozu ropy a zemního plynu z Ruska. Premiér Británie Boris Johnson, jenž patří mezi největší spojence Ukrajiny a prezidenta Volodymyra Zelenského, se vydal do Saúdské Arábie a Emirátů, aby vyjednal větší dodávky energetických komodit na ostrovy. Narazil však na zdrženlivost arabských vůdců a vrátil se domů bez konkrétních závazků, že zvýší dodávky ropy na světový trh. |
„Peking nabízí Rijádu jednoduchý obchod: prodejte nám svou ropu a vyberte si z našeho katalogu vojenské vybavení, které chcete. Na oplátku nám pomozte stabilizovat globální trhy s energií.“
To je zhruba to samé, co nabídli arabskému světu Američané po druhé světové válce, čímž si zajistili poválečný hospodářský růst.
Pošramocené vztahy se v Rijádu, který těží přes deset milionů barelů ropy denně a je po Spojených státech a Rusku největším producentem ropy, snaží urovnat Brett McGurk, koordinátor Bílého domu pro Blízký východ.
Faktický vládce Saúdské Arábie princ Mohamed bin Salmán i šejk Mohamed bin Saíd v Emirátech jsou velmi ostražití k osobě Bidena a nápravě vztahů s Íránem. Nelibě nesou i to, že Američané dostatečně nepodporují Saúdy v bojích proti Húsiúm v Jemenu.
Obchodník Trump a stíhačky F-35
Připomíná se obchodní přístup Donalda Trumpa, který v arabském světě slavil větší úspěch při podepisování kontraktů na americké zbraně.
Obchodní smlouvy v řádu desítek miliard dolarů v lednu 2021 zmrazil právě Biden po nástupu do Bílého domu. Pozastavil i dodávku padesátky moderních stíhaček F-35 v hodnotě 23 miliard dolarů pro Emiráty.
Příležitosti pohotově využila Čína, jež se snaží zaplnit „díru“ po amerických zbrojařích. Pomáhá například Rijádu s vývojem balistických raket.
Uznávaný profesor politologie Abdulchalek Abdulla z New York University v Abú Dhabí míní, že krize s Washingtonem je nejhlubší za posledních padesát let. Vztah Spojených arabských emirátů s USA je nyní na křižovatce a řadu nedorozumění musí napravit Bidenova administrativa.
Emiráty jsou sebevědomější než dříve
Emiráty samotné jsou podle něj mnohem sebevědomější zemí než v minulých dekádách a americká diplomacie by to měla zohlednit. „Spojené arabské emiráty hodně investovaly do svých vztahů s Washingtonem. Převážnou část našich investic státních investičních fondů jsme alokovali na americké trhy a chtěli jsme zvýšit obchod s Washingtonem,“ postěžoval si Abdulla.
Zrušení obchodu nákupu moderních stíhaček cítí vedení SAE jako urážku. Proto i požadavek na zvyšování produkce ropy vnímají šejkové jako nepřípustný americký nátlak.
Arabské státy připomínají i to, že Američané už nejsou jedinou supervelmocí, jako tomu bylo v době po rozpadu Sovětského svazu. Navíc si oba producenti ropy nechtějí zničit vazby s Ruskem, které stále zůstává zásadním geopolitických hráčem.