0 Shares 68130 Views 31 Comments
peníze, ekonomika, analýzy, komentáře

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2377 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70831 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…

Jaderné zbraně byly i v Československu, ale ne pod naší kontrolou

SERIÁL 2. DÍL: Jaderné zbraně měla celá řada zemí, dokonce i Československo. U nás nicméně bylo vše pod kontrolou ruských vojsk na našem území. Dnes by se k nám jaderné zbraně mohly dostat v rámci paktu NATO. Kdo další o ně přišel?

Radek Škoda 17. července 2017
0 68131 31

V druhém letním pokračování seriálu o jaderných zbraních se pojďme zaměřit na země, kde tyto zbraně v minulosti byly.

Československo bylo jednou z nich, nešlo ale o zbraně pod naší kontrolou. Nešlo o rakety SS20, které dostřelily na státy NATO z území SSSR, a nebylo je proto třeba rozmísťovat v satelitních státech.

Přes sto hlavic

V nasazení měl československý front použít přes sto jaderných hlavic. Část jaderných prostředků připadala na operačně taktické a taktické střely (tedy rakety), další část na bombardovací letectvo (tedy bomby).

V případě válečného konfliktu měly podle původního plánu naše jednotky dostat jaderné hlavice během osmnácti hodin od Sovětského svazu. Část hlavic byla umístěna na našem území. Výstavba skladů s krycím názvem Akce Javor byla dokončena na sklonku šedesátých let.

Hlavice mohly být umístěny ve třech lokalitách: Bělá pod Bezdězem, Míšov u Jinců a Újezd u Lovosic. Tyto přísně střežené sklady spravovala zvláštní sovětská posádka a československá strana do nich neměla až do počátku devadesátých let přístup.

Dodnes přesně nevíme, jaké jaderné hlavice ve skladištích skutečně byly.

Jaderné zbraně se „potichu“ přemísťují dál

I dnes ovšem mohou jednotky a letouny NATO přes naše území převážet jaderné zbraně. A bylo by bláhové se domnívat, že se tak neděje.

Dělo se tak mezi zeměmi paktu Varšavské smlouvy, dělo a děje se to mezi zeměmi NATO. Koloniální mocnosti navíc často využívaly k testování svých jaderných zbraní málo obydlené kolonie daleko od mateřské země.

Britové zkoušeli své bomby v Austrálii, Francouzi v Alžírsku, Američané na tichomořských ostrovech (např. atol Bikini, který dal jméno dvojdílným plavkám).

 

Pod vodou tma

Nejvíce jaderných zbraní je dnes v operačním nasazení na raketách strategických jaderných ponorek; ruských a amerických. Pokud tedy jaderná ponorka (ať už útočná, nebo strategická) zakotví v nějakém přístavu, je jasné, že tam jsou i jaderné zbraně.

Komicky tak například působila zastávka americké jaderné ponorky Memphis v Bergenu po potopení ruské ponorky Kursk, kdy nejaderné Norsko poskytlo možnost opravy poškozenému plavidlu s jadernými zbraněmi.

Stejně bizarně působí protijaderná Itálie, která v Neapoli hostí 6. flotilu USA s jadernými zbraněmi. A podobně se mohou dostat jaderná torpéda na ruských ponorkách do syrského přístavu Tartus.

Jižní Afrika jako vzor?

SERIÁL O JADERNÝCH ZBRANÍCH
1. DÍL: Jaderné zbraně – nepochopitelné tabu jaderné energetiky

Jižní Afrika je jediný příklad země, která sama od sebe kompletně rozebrala svůj vojenský jaderný arzenál. Když bělošská menšina prohrála volby a strana ANC Nelsona Mandely se dostala k moci, Jihoafričané rozebrali své jaderné zbraně (jež měly být namířeny jak na Moskvu, tak i na Washington) a nové vládě je nedali.

To byl první krok k Africe bez jaderných zbraní, což je dnešní stav. Geopolitický vliv Jižní Afriky pak velmi poklesl, což se například potvrdilo při libyjské krizi, o níž pohovoříme v dalším díle tohoto seriálu o zemích, které se k jaderným zbraním nedobraly.

Po zrušení Varšavské smlouvy se sovětské jaderné zbraně stáhly do Sovětského svazu bez vědomí zúčastněných zemí (např. východního Německa či Polska). Po rozpadu Sovětského svazu nastala zajímavější situace: sovětské jaderné zbraně byly mimo Ruska i v Bělorusku, na Ukrajině a v Kazachstánu.

Zásadní dohoda

Na tyto země byl vyvinut mimořádný mezinárodní politický tlak, aby se těchto zbraní zbavily. Proto byla v Budapešti podepsána v roce 1994 dohoda, která zaručovala územní celistvost a politickou stabilitu těmto třem zemím, pokud se jaderných zbraní ve prospěch Ruska zbaví.

Podepsaly a zaručily se Velká Británie, Rusko a USA. Za dvacet let, v roce 2014, ukrajinský Krym „připadl“ Rusku a z Budapešťské deklarace se stal cár papíru. Ukrajina celistvá nezůstala a – světe div se – nikdo se jí nezastal. Dalo by se říci, že v roce 1994 Ukrajinci podepsali poměrně naivní dohodu.

Já dodám: kdyby si Ukrajina nechala jaderné zbraně, měla by dnes Krym a mír
v Donbasu. Bělorusko a Kazachstán, jsouce Rusku nakloněné země, se svému sousedovi nikdy nevzpíraly. A po ukrajinském poučení asi ani nebudou.

Nehoda není náhoda

Zajímavé situace vznikly při nehodách jaderných zbraní na cizích územích. Uveďme dva příklady. V roce 1966 havaroval nad Španělskem bombardér B52 se čtyřmi vodíkovými bombami B28 při doplňování paliva.

Obaly dvou bomb B28, které „měly“ nehodu v Palomares, jsou nyní v Národním muzeu jaderné vědy a historie v Albuquerque v Novém Mexiku v USA.

Posádka letadla-tankeru zahynula, stejně jako tři ze sedmi letců z B52. Tři ze čtyř jaderných bomb se podařilo vylovit z moře. Poslední puma dopadla u vesnice Palomares a dekontaminace plutonia vzbudila nevoli místního obyvatelstva. Pouze nevoli, nikdo nezahynul.

Stejný typ jaderné bomby, tedy vodíkové B28 o síle až 1,5 Mt (Prahu by s přehledem vymazala z mapy), o dva roky později, v roce 1968, vybouchl nad dánským Grónskem při havárii opět bombardéru B52.

Když píšeme vybouchl, mluvíme o konvenčním výbuchu trhaviny kolem plutoniového pitu. Nehoda se stala poblíž letecké základny Thule. K jadernému výbuchu ani tentokrát nedošlo.

Bezpečnější než reaktor

Zde je dobré podotknout, že jaderné zbraně jsou konstruovány velmi konzervativně: neexplodují ani při vysokých teplotách (požár), tlaku (potopení torpéda/ponorky), pádu (např. letadla), zaplavení. Pokud uvážíme, že od roku 1945 bylo v provozu přibližně 80 000 jaderných zbraní, je třeba ocenit, že ani jedna z nich jaderně nevybouchla při nehodě.

Cynik by zde dodal, že jaderné zbraně jsou bezpečnější než jaderné reaktory.

 

V příštím díle se podíváme na země, které jaderné zbraně chtěly, ale nedokázaly je vyrobit.

31 Odpovědi

 1. Ti naši pisálci dokáží člověka pobavit.
  Jen něco z historických faktů. K rozmístění jaderných hlavic na našem území došlo až poté, co USA počaly rozmísťovat jaderné hlavice v SRN, to za prvé.
  Zmíňka o tom, že jsem je neměli po kontrolou je poněkud zbytečná. Za prvé, neměli jsme odborníky na obsluhu takových zařízení a za druhé, USA má v různých zemích své jaderné zbraně, SRN,VB,Turecko a pod., má některá z těchto uvedených zemí tyto jaderné hlavice USA pod kontrolou? To ani náhodou, tyto jsou umístěny na amerických vojenských základnách v těchto zemích, kdy prostor těchto základen , včetně širokého obranného pásma je státem ve státě, lépe řečeno územím USA.

  Odpovědět
  • “Historické fakta” – od Stanislava vařeky úplně překroucené a lživé -hlavně v pořadí. encyklopedia.sme.sk/…/rozmiestnenie-rakiet-pershing-v-europe.h… -Stačí si to přečíst a je vše jasné -i pád komunismu -pravda bývá jednoduchá.

   Odpovědět
   • Zato ta Vaše jsou zcela pravdivá. Co takhle si ten svůj odkaz nejdříve opravdu přečíst, než začnete kohokoliv obviňovat ze lži? Pershingy měly být jen další etapou rozmísťování – zdrojem je Váš vlastní odkaz. První jaderné hlavice USA v Evropě umístily již v roce 1954, viz: https://srsen.wordpress.com/2010/08/13/americke-nuklearni-zbrane-v-evrope/ a umístily je mimo své území podstatně dříve než SSSR.

    Ale Vám o fakta evidentně nejde, Vám stačí jen zaslepeně mlít nesmysly, lži a polopravdy.

    Odpovědět
  • Se zájmem jsem přečetl, ale jsou tam někdo dosti velké bludy – hlavně tedy v řešení otázek jaderných hlavic- ty tady n i k d y nebyly, jak tam jeden píše, měly být v případě zhoršující se situace dopraveny letecky na letiště někde na východě a pak vrtulníky do jednotlivých míst odběru – jedno – pro nás – bylo u Padrťských rybníků na VVP jince. S hlavicemi vždy byl ruský doprovod, který měl také u sebe kód pro oblokování jaderné hlavice (12 místný) těsně před odpálením. Byl k tomu do kompletu 9K52 namontován zvláštní pult. Jinak, že prý byla odpálena jen jedna raketa na našem území – chacha – já sám jsem byl asi u 60 odpálení raket – Jince. Doupov, Libava, Dobrá Voda, Boletice. Ten Jistebničák má pravdu v tom, že to byla jediná Točka (právě útvar Jistebnice) a byla to ukázka pro ministra ale ten tehdy nepřijel. Zatím tolik. Je srandou, že řada lidí si vymýšlí pohádky až tomu věří. Já o tom dost vím, protože všechny útvary taktických raket jsem měl pod “palcem” – bylo to 9 útvarů – Terezín, Stružná, Bor, Holýšov, Jistebnice, Mladá, Vimperk, Jemčina a Přáslavice + PŠ Hranice na Moravě. Díky a když budeš zase němo mít pošli. Václav
   Sloužil jsem u VÚ1125 letech 1965-67 (19 RAKETOVÝ ODDÍL VYSOČANY -BOR U TACHOVA)

   Odpovědět
  • vážený pane ale z oficiálních komunistických představitelů bylo hlásáno, že u nás jaderné zbraně nejsou, jenže sám jsem viděl přesun raket středního doletu z Lipníka n/B do vojenského prostoru Libavá, takže soudruzi měli pouze mírové rakety SS-19, SS-20

   Odpovědět
 2. “Jižní Afrika je jediný příklad země, která sama od sebe kompletně rozebrala svůj vojenský jaderný arzenál.”

  Taky Brazílie.

  Odpovědět
 3. A proč se Ukrajiny nikdo nezastal?? Západ zafinancoval puč, který vedl ke svržení Janukovyče a dosazením někoho západu nakloněného ( když už to po Juščenkovi nešlo legální cestou přes volby ), ale zapomněli jste tak nějak uvést, že Rusko tuto dohodu o “celistvosti zemí” Rusko podepsalo pouze s příslibem USA ( bohužel díky Gorbačovovi nikoliv v písemné podobě! ), že se NATO nebude rozšiřovat dále na východ od Německa. Možná proto dali od Ukrajiny ruce pryč. Pouze asi 4 roky na to, jsme vstoupili do NATO my, dále Polsko, Slovensko, Maďarsko … a plnovali Ukrajinu! To byl jediný důvod, proč Rusko zasáhlo! Protože už dávno předtím avizovalo, že nedopustí, aby NATO mělo přímou hranici s Ruskem! To samé se stalo i v Gruzii … američané to ví, ale stále budou provokovat.
  Tak kdo tady porušil dohodu??!! Rusko pochopilo, že se USA věřit nedá. To ostatně Putin moc dobře ví, proto je natolik na západě nepopulární. Gorbačov ani Jelcin s důvěrou problém neměli, na západě byli vělmi oblíbeni, ale Rusko za to zaplatilo ( a platí ) dodnes obrovskou cenu!!
  Když už chcete být objektivní, napište věci tak, jak se skutečně měly! Ne jen tu, která se vám hodí.
  A západ se Ukrajiny “zastal” vyhlášením sankcí proti Rusku. Mělo podle vás NATO zasáhnout??!! Rusko dokázalo za pár dní dostat na Krym okolo 30tis vojáků ( což jim mimo jiné umožňovala platná smlouva s Ukrajinou o pobytu ruských vokjáků na Krymu ) … NATO není schopno takové vojenské reakce do měsíce, aby mohlo takové síle odolat, nebo se jí postavit!! Tak jak mělo reagovat? Proč se asi do pobaltských zemí dnes naplavuje US ARmy? Protože ti nepotřebují k reakce NATO, oni si mohou dělat ve světě co chtějí bez jakéhokoliv svolení ostatních členů, RB OSN apod…

  Odpovědět
  • Ten článek je, pokud jde o hodnocení siutuace na Ukrajině, napsaný v linii mainstreamu. Skutečně je ale škoda, že Ukrajině jaderné zbraně nezůstaly, to by si totiž USani a jejich EUposkokové netroufli rozpoutat majdanský puč – riziko toho, že by Ukrajina v rámci obrany proti vnějším zásahům uvedla do bojové pohotovosti jaderný arzenál a možná ho i použila proti US lodím v Černém moři, šířícím propagandu proti legitimní ukrajinské vládě, by bylo příliš velké.

   Odpovědět
 4. Co je to Újezd u Lovosic? Taková lokalita neexistuje, nějaký Míšov je v Brdech, ale ne u Jinců, ty jsou 26 km daleko, ale dejme tomu, že tomu tak někdo říká. Pokud jde o Bělou, tím se asi myslí vojenský újezd Ralsko, kde základny s možností atomu byly.

  Odpovědět
 5. Tvrzení v článku o tom, že kdyby si Ukrajina ponechala jaderné zbraně, měla by dnes nadále Krym a mír na Donbasu je zcela mimo mísu. Může ho vyslovit jen hlupák, naiva, nevzdělanec, nebo zaslepenec a rusofob, který opomíjí mentalitu Rusů. S Krymem to je naprosto jinak : tam platí – Rus dal, Rus vzal. A v souladu s mezinárodním právem, a vůbec nezáleží, že Západ to neuznává a tvrdí něco jiného. Pokud jde o Ukrajince ruského původu na jihovýchodě Ukrajiny, ti jsou Rusy i svou povahou, nedají se, raději umřou, než by se pokořili. A ulrajinští neonacisté po Maidanu je chtěli nejen pokořit, ale ve své nenávisti i hromadně zabíjet. Narazili. Kdo dnes ještě říká, že fašismus na Ukrajině je ruská propaganda, ať se podívá do zrcadla. Uvidí tam nefalšovaného fašistu.
  Kdyby Ukrajina disponovala jadernými zbraněmi, použili by ji bez zaváhání Západem podporovaní “novokřtění” pohrobci Petljury, Bandery, Šuškevyče a podobných proti Rusku, logicky by následovala odveta. Nebylo by už Ukrajiny, nejspíš ani velké části Evropy, teritoria těchto území by byla spálená, zamořená radioaktivitou a jen bloud by mohl věřit, že zbytek světa by na tom byl o moc lépe.

  Odpovědět
 6. někdo říká, že u nás byly jaderné hlavice a nebyly pod naší kontrolou, chce ten někdo říct, že kdyby byly jaderné hlavice na našem uzemí v této době, že by byly pod naší kontrolou, tomu snad nemůže věřit i ten největší naivka. byly by pod kontrolou paktu NATO potažmo Američanů a to by bylo hodně nedobře..

  Odpovědět
 7. To co rusko ztratilo ve světové politice s tzv. glasností Gorbačeva se nedá přehlídnout.
  Divím se, že jej dosud nikdo z rusů nesoudí. USA( jak se dnes přesvědčujeme s “případem” tzv. v měšování do voleb Trampa) mají tzv.”zákony”, které zakazuji politikům mluvit s rusama.
  Putin nedělá nic jiného než USA dělají ve svém zájmu ve světě. Ale “to je v pořádku”, říkají
  některý naši (spiše agenti CIA) politici. Nejvíc mně štve, že z lidi dělají blbce. A teď se ještě
  více angažují před volbami. Takže, lidé otevřete oči a nenechte se opíjet rohlíky.

  Odpovědět
  • Tvoje rodná vlast Rusko ztratilo za vlády Pútina téměř vše -nyní je to jen bezinová (ropná) pumpa a plynojem.Ale hlavně nikdo je nemá rád -snad Kim Čong Il ! ! !

   Odpovědět
   • Proboha, omlouvám se, že jsem reagoval na Váš shora napsaný příspěvek. Tedy ne Vám, ale ostatním čtenářům, protože Vy jste hlupák, jež si reakce nezasluhuje.

    Odpovědět
    • Zapomněl jste si změnit nick. Takhle tu diskuzi nevyhrajete, když si zapomínáme prehazovat jména .
     Ať se propagandisticke dilko daří.

     Odpovědět
 8. Oč méně znalostí, o to větší sebevědomí pisálka. Bláboly jak by Ukrajina nepřišla o Krym, kdyby měla jaderné zbraně… nebo – jaderné zbraně měla celá řada zemí, dokonce i Československo – hned v záhlaví – to už víc nemá smysl komentovat.
  Neštěstí je, že spousta blbců, čerpajících svoje rozumy z toho, co se objeví na internetu, pak tohle dává dál jako “zaručené informace” a používá jako argumenty na fórech a v diskusích.
  To, že mocnosti spravují svoje klíčové zbraně (a systémy) samy, je logické – na to stačí selský rozum, že nebudou zasvěcovat svoje vazaly (rudé, modré, žluté, černé, to je jedno).
  Jen doplním: Uskupení Západního vojenského okruhu (tehdejší Československé lidové armády) bylo součástí prvního sledu sil Varšavské smlouvy a podle toho mělo naplánované úkoly a určené prostředky ke splnění plánovaných úkolů. Proto byly sklady taktických jaderných prostředků v prostorech rozmístění těchto sil.
  Podobně to měla i druhá strana – 5. a 7. US armádní sbor taky měl na území Německa svoje “prostředky” a taky o nich nerozhodovali místní. A taky jim tam nechodili uklízet nebo počítat hlavice nebo granáty v regálech…

  Odpovědět
 9. Pěkný přehled, tohle shrnutí bylo potřeba.
  Pokud si kliknete na autora, zjistíte, že v ČR
  dnes není nikdo, kdo byl měl o problematice
  větší přehled. Těším se na další díly.

  Odpovědět
  • Čmáralové – Budapešťské memorandum porušila prvně Ukrajina, čiliže Rusko se jím již nemuselo cítit vázáno ,takže s Krymnem už nemá nic společného a to od roku 1998.

   Odpovědět
  • Kdyby jste věděli , co všechno jsme postavili za Jihlavou. Dneska je to téměř vše zasypané, ale něco malinko zůstalo.

   Odpovědět
 10. Tak na fotkách je odpalovací zařízení 9K52 Luna které mělo odpalovat rakety i s jadernými hlavicemi a bylo na to uzpůsobeno.Ty měli dodat Sověti/rozuměj Rusové/.V našich skladech tedy ČSLA nebyli.Jinak na foto je to vlevo a nabito je 122mm střelou používanou do raketometu Grad.Je to vlastně upravená raketa na výcvik ve střelbě na našem území ve vojenských prostorech. Jediná střelba raketou na větší vzdálenost s přeletem přes civilní území proběhla tuším kolem roku 1987/možná se mýlím/ z kompletu 9K79 Točka /NATO kod Scarab/.Jinak já osobně znám oba komplety ze služby u VU 3834 Jistebnice.

  Odpovědět
 11. Sloužil jsem 87-89 v Mikulovicich u Jeseníku.Rakety ss-20 jsem hlídal.Měl jsem podepsané dvě přísné státní tajemství. Nebýt sametové revoluce tak jsem se nepodival ani do Polska.Dnes už je to fuk.Byl to největší sklad munice v Československu. Kdyby to tenkrát bouchlo, tak tak z JESENÍKU a Větší části Polska zbyla jen velká díra. Tož asi tak.

  Odpovědět
  • Soviet SS-20 Saber / RSD-10 Pioneer Nuclear Missile – Soviet Strategic Rocket Forces -stačí se podívat na raketu RSD-10 podle kodu NATO SS-20. Copak jste to hlídal ? ? ?

   Odpovědět
 12. se zájmem jsem přečetl, ale jsou tam někdo dosti velké bludy – hlavně tedy v řešení otázek jaderných hlavic- ty tady n i k d y nebyly, jak tam jeden píše, měly být v případě zhoršující se situace dopraveny letecky na letiště někde na východě a pak vrtulníky do jednotlivých míst odběru – jedno – pro nás – bylo u Padrťských rybníků na VVP jince. S hlavicemi vždy byl ruský doprovod, který měl také u sebe kód pro oblokování jaderné hlavice (12 místný) těsně před odpálením. Byl k tomu do kompletu 9K52 namontován zvláštní pult. Jinak, že prý byla odpálena jen jedna raketa na našem území – chacha – já sám jsem byl asi u 60 odpálení raket – Jince. Doupov, Libava, Dobrá Voda, Boletice. Ten Jistebničák má pravdu v tom, že to byla jediná Točka (právě útvar Jistebnice) a byla to ukázka pro ministra ale ten tehdy nepřijel. Zatím tolik. Je srandou, že řada lidí si vymýšlí pohádky až tomu věří. Já o tom dost vím, protože všechny útvary taktických raket jsem měl pod “palcem” – bylo to 9 útvarů – Terezín, Stružná, Bor, Holýšov, Jistebnice, Mladá, Vimperk, Jemčina a Přáslavice + PŠ Hranice na Moravě. Díky a když budeš zase němo mít pošli. Václav

  Odpovědět
  • Odešel jste od armády moc brzo…
   Sklady JAVOR byly hotovy až na konci 60. let.
   .
   .
   .
   To, co pán Václav popisuje, platilo do roku 1968.

   Odpovědět
Zobrazit všechny komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Mohlo by vás také zajímat

Článek
0 shares2377 views

Bude z Elle nově DaniElle, kdo koupí Zentivu aneb souhrn 16. týdne

Libor Akrman, Veronika Kudrnová - 21. dubna 2018

Jak moc se změní čínské aktivity v Česku příchodem CITIC, proč má na Čínu spadeno Dr. Max, kolik už stojí hypotéky, která akvizice aspiruje na kauf roku, bude místo časopisu…

Článek
115 shares70831 views1

Američané se stěhují do karavanů. Rezignují na konzumní americký sen

František Novák - 20. dubna 2018

Tisíce Američanů žijí v obytných autech a karavanech. Ceny nemovitostí jsou v některých městech tak vysoké, že lidem ani nic jiného nezbývá. Na nový trend reaguje i řada zaměstnavatelů.

Komentář
72 shares4452 views

Češi jsou eurooptimisté bez parádní disciplíny v EU

Zdeněk Kudrna - 19. dubna 2018

Češi jsou zároveň největšími eurooptimisty i největšími euroskeptiky v Evropské unii. Zatímco v otázce shody 500 milionů Evropanů jsme největšími eurooptimisty, v otázce fungování 50 tisíc eurokratů v Bruselu jsme…