Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Horké chvíle v Agrofertu a grilování na vládě i valné hromadě ČEZ aneb souhrn událostí 26. týdne
Vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře. Ruku pro návrh nakonec zvedlo jen 85 poslanců, potřeba jich přitom bylo 101. Horké chvíle zažívali i akcionáři energetické společnosti ČEZ. Valná hromada zasedala téměř celý den a podílníci odcházeli s nejnižší dividendou za posledních 12 let. A bitcoin i zlato znovu tento týden způsobily rozruch na finančních trzích.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
také jste zažívali horké peklo? Asi málokdo z vás nebyl postižen extrémními teplotami uplynulého týdne. A horké chvilky zažívali i někteří jedinci, kteří se jinak nacházeli v klimatizovaných podmínkách. Třeba akcionáři na zasedání společnosti ČEZ. Ne že by tedy došlo k nějakému překvapení, ale horko být muselo, když valná hromada trvala 19 hodin, než dokázala schválit výši dividendy. Horko bylo i ve sněmovně, kde se opozice snažila ugrilovat vládu Andreje Babiše prostřednictvím hlasování o nedůvěře. Ani tady se překvapení nekonalo, ale mnohahodinová (navíc ne poslední) slovní přestřelka koaličních i opozičních poslanců rozhodně pár horkých hlav měla. A horko je jistě i v ČSSD, jež neví, co si počít s prezidentem Zemanem, který zatím stále neodvolal ministra kultury Staňka. Zdá se, že se v létě někteří z nás ještě dost ohřejí…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Vláda ustála nedůvěru. Vláda Andreje Babiše ustála hlasování o nedůvěře vládě, které rok po jejím jmenování spustila opozice. Poslanci jednali celou středu, ke konečnému hlasování se dostali až ve čtvrtek po čtvrté hodině ranní. Opozice se snažila kabinet svrhnout hlavně kvůli návrhu auditní zprávy Evropské unie ohledně Babišova střetu zájmů. Ruku pro návrh nakonec zvedlo jen 85 poslanců, potřeba jich přitom bylo 101. Nicméně budoucnost vlády by mohlo narušit (ne)odvolání současného ministra kultury Antonína Staňka, jehož demisi nepřijal prezident republiky.
Vše se v dobré obrátí? Americký prezident Donald Trump a jeho čínský prezident Si Ťin-pching se v sobotu na napjatě sledované schůzce na okraj summitu zemí G20 domluvili na pokračování jednání o vzájemné obchodní dohodě, která má vyřešit celní válku. Šéf Bílého domu označil setkání se svým čínským protějškem za „vynikající“, obě země jsou podle něj nyní znovu „na správné cestě“. Peking sdělil, že Washington ustoupil od zvažovaného záměru uvalit další cla na čínské zboží.
ČEZ dá jen dvoutucet. Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Po skoro 19 hodinách dlouhém jednání o tom rozhodla valná hromada firmy. Jde o nejnižší dividendu za posledních 12 let. Mezi akcionáře bude rozděleno 12,9 miliardy korun z loňského zisku firmy, přičemž stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun.
Česká odnož CNN má zelenou. Televizní skupina Prima získala licenci pro chystaný zpravodajský kanál CNN Prima News. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání jí celoplošnou licenci udělila na 12 let. Kanál získal licence pro pozemní vysílání i pro šíření prostřednictvím satelitu. Program má vysílat zpravodajství, publicistiku, magazíny a diskusní pořady, a to nejméně 16 hodin denně.
Prudký dotační sešup? Koncernu Agrofert se na rozdíl od předchozích let zdaleka tak dobře nedařilo jako dříve. Celkový čistý zisk více než 250 firem se propadl o 63 procent − činil necelých 1,7 miliardy korun. O rok dříve zisk firmy, kterou premiér Andrej Babiš podle zákona o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů, činil bezmála 4,6 mld. Kč. Tržby přitom vzrostly zhruba o 400 milionů na 157,5 mld. Kč. Za poklesem ziskovosti stojí podle vyjádření společnosti zejména chemický a potravinářský průmysl. Na nich byznys koncernu stojí skoro ze 70 procent.
Soros zase zlobí? Skupina nejbohatších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili daň z bohatství pro velmi bohaté jednotlivce. Chtějí tak zmírnit nerovnost a zároveň lépe bojovat se změnami klimatu. Skupina 18 miliardářů, mezi nimiž nechybí George Soros, spoluzakladatel Facebooku Chris Hughes, potomek Walta Disneyho či majitelé hotelového řetězce Hyatt, tvrdí, že jsou bez politické příslušnosti a nepodporují žádného kandidáta, uvedl server BBC.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brad Keywell (EY Světový podnikatel roku): Dělit se není povinnost ale radost
Volkswagen začíná sdílet. Německá automobilka Volkswagen v Berlíně spustila službu pro sdílení automobilů s názvem WeShare. V příštím roce hodlá službu rozšířit i do Prahy, a to společně se značkou Škoda. Volkswagen v ulicích německé metropole v rámci služby WeShare nabízí k pronajmutí prostřednictvím mobilní aplikace 1 500 vozů Golf s elektrickým pohonem. Pronájem bude zpočátku stát 0,17 eura za minutu. Od září pak budou zavedeny tři tarify s průměrnou cenou 0,29 eura za minutu.
Pifka EU na Rusko pokračuje. Evropská unie o půl roku prodloužila sankce, které na určité sektory ruské ekonomiky uvalila v létě 2014 kvůli ukrajinské krizi. Sankce, jež například omezují přístup na kapitálové trhy pro pětici významných ruských státních finančních institucí, velké energetické firmy a společnosti působící v obraně, prodloužily členské státy unie do konce ledna příštího roku.
Přepište dějiny! U českého autolandu. Tržby tuzemských automobilek a dodavatelů dílů loni vzrostly o 0,8 % na rekordních 1,102 bil. Kč. Z toho finální výrobci utržili 617,5 mld. Kč, tedy o 0,6 % více než v předchozím roce, oznámili zástupci Sdružení automobilového průmyslu. Proti předchozímu roku, kdy byl růst sedmiprocentní, tempo výrazně zpomalilo. Letos zástupci odvětví očekávají stagnaci.
Už zase farmaceutická svatba. Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 mld. USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou botoxu. Jde o jednu z největších transakcí v tomto sektoru. Spojením vznikne společnost s ročními příjmy kolem 48 mld. USD a působností ve 175 zemích, uvedly firmy v prohlášení. AbbVie akvizicí získá nové zdroje růstu v oblasti terapeutických aktivit, jako je estetická medicína a péče o oči.
Zelená centrála ČSOB má sourozence. ČSOB otevřela nový kancelářský komplex Kampus. Propojením dvou budov tak rozšířila svou centrálu v pražských Radlicích. Do nové budovy se přestěhovaly dceřiné společnosti ČSOB, které předtím sídlily na různých místech v Praze. Sídlo skupiny nyní poskytuje pracovní prostor pro téměř pět tisíc zaměstnanců.
BASF reorganizuje. Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou zasáhl i hospodaření koncernu BASF. Německý chemický koncern je proto nucen do konce roku v rámci reorganizace zrušit celosvětově asi šest tisíc pracovních míst. Změnami by podnik chtěl dosáhnout ročních úspor kolem 300 milionů eur. „Celkově jsme na tom hůř, než jsme si mysleli ještě v únoru,“ řekl podle agentury DPA před nedávnem finanční ředitel Hans-Ulrich Engel.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Už jen ČEZ a pak letošní dividendové žně na pražské burze skončí. Jaké byly?
Je cosi shnilého na finančních trzích? Zlato i bitcoin citelně zdražují
Volkswagen Dieselgate stále bolí. Dosud ho spory stály 30 miliard eur
Ford propustí více než pětinu zaměstnanců. Americká automobilka Ford Motor hodlá v Evropě, kde zaměstnává celkem 51 tisíc lidí, do konce příštího roku zrušit 12 tisíc pracovních míst. Ve snaze vrátit své evropské aktivity k zisku uzavře či prodá šest výrobních závodů: továrnu na výrobu motorů v Británii, na převodovky ve Francii i další tři závody v Rusku. Prodej čeká také slovenskou továrnu na převodovky. Nabyvatelem by se měla stát společnost Magna, píše server BBC.
Zaostřeno na čipy. Evropská komise začala vyšetřovat amerického výrobce čipů Broadcom. Má totiž podezření, že Broadcom prostřednictvím smluvních ustanovení tlačí své zákazníky k tomu, aby nakupovali čipy pro set-top boxy a modemy výhradně od něj, což omezuje hospodářskou soutěž. V rámci vyšetřování hodlá firmě nařídit, aby okamžitě pozastavila některé své praktiky. Chce tak zabránit nebezpečí, že konkurence utrpí vážnou a nenapravitelnou újmu.
Oriflame opět rodinnou firmou. Zakladatelé Oriflame zpětně odkoupí veškeré akcie této švédské kosmetické firmy. Vlastník třetiny akcií, rodina Jochnickových, navrhl ostatním akcionářům za zbývajících 60,5 procenta v květnu devět miliard švédských korun a ti jeho nabídku nyní přijali.
Sazby beze změny. Česká národní banka na červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba zůstala na 2,00 %, lombardní sazba na 3,00 % a diskontní sazba na 1,00 %. Jednání bankovní rady ČNB se zúčastnilo všech sedm jejích členů, pro ponechání sazeb beze změny jich hlasovalo šest. V květnu bankovní rada jednomyslně odhlasovala zvýšení úrokových sazeb.
PPF prodala realitní projekt v Rusku. Investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera v závěru loňského roku prodala stoprocentní podíl v projektu obchodního centra M5 Mall v ruské Rjazani. Transakce, o níž skupina informovala v účetní závěrce za loňský rok, přispěla do jejího hospodaření 2,3 miliardy korun. PPF prodala obchodní centrum za tři miliony eur v hotovosti. Zároveň se ale zbavila dluhu projektu a rozpustila opravné položky, takže celkový pozitivní dopad na hospodaření skupiny byl 91 milionů eur, napsal deník E15.
NATO tleská Slovensku. Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským zemím doporučuje Severoatlantická aliance. V centrále NATO v Bruselu to v průběhu úterního jednání s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podle ní se tak stane o dva roky dříve, než byl původní záměr.
Rostoucí mzdy odrazují zahraničí investory. Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly na polovinu. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá to z průzkumu atraktivnosti Evropy pro zahraniční investory společnosti EY. V celé Evropě loni po šesti letech růstu klesly přímé zahraniční investice o čtyři procenta na 6 356 investičních projektů.
E.ON prodá české innogy. Německá energetická skupina E.ON nabídla, že prodá plynárenské a elektrárenské aktivity německého konkurenta innogy v České republice. Chce tak rozptýlit obavy Evropské komise ze svého plánu na převzetí části majetku innogy. Uvedl to podle agentury Reuters šéf E.ON Johannes Teyssen. E.ON podle něj v rámci ústupků Evropské komisi nabídla rovněž prodej části svých elektrárenských aktivit v Maďarsku a některá další opatření.
Seznam.cz má za sebou veleúspěšný rok. Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz loni navýšila meziročně tržby o 8,8 procenta na 4,48 mld. korun. Provozní zisk se pohyboval kolem předloňské hodnoty 1,6 mld. Kč. Nejvíce se na nárůstu tržeb podílely příjmy z reklamy v obsahové síti Sklik.
Křetínského nákupní apetit. Investiční skupina EP Global Commerce (EPGC), kterou vlastní český investor Daniel Křetínský se svým slovenským kolegou Patrikem Tkáčem, využila opci na nákup dalších akcií v německé maloobchodní společnosti Metro. Německý prodejce spotřební elektroniky Ceconomy oznámil, že od něj EPGC získala 5,4 procenta akcií. Strany se dohodly, že cenu transakce nezveřejní.
Netrpělivě očekávaná jaderná smlouva. Tendr na stavbu nového jaderného bloku, který by měl nahradit nynější dukovanské bloky po jejich odstavení, se bude vypisovat, až bude jasná smlouva mezi vládou a společností ČEZ, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Cílem je kontrakt uzavřít do konce roku, v příštím roce se začne připravovat vlastní tendr, doplnil. O tom, že stát připravuje smlouvu s ČEZ, hovořil minulý týden v Dukovanech vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
Do Česka vstupuje nová životní pojišťovna. Na český trh přichází pod značkou YOUPLUS nová životní pojišťovna. Ta patří do holdingu InsurEvolution, který působí v Německu, Švýcarsku a Lichtenštejnsku. Kromě českého trhu chystá letos vstup i na Slovensko. Podporu nové pojišťovně při vstupu na český a slovenský trh poskytují odborníci z Deloitte.
Vzniká Asociace řidičů alternativních taxislužeb. Asociace by již brzy ráda zastupovala stovky alternativních taxikářů, kteří momentálně jezdí s Uberem nebo Boltem, případně kombinují jízdu pod dispečinkem a některou z alternativních služeb. Otevřena chce být i případným novým provozovatelům a pomoci chce také v rámci sdílení svých zkušeností při postupné úpravě legislativy směrem k digitalizaci a modernizaci celého odvětví. Jedním z klíčových témat asociace je zjednodušení procesů pro udělení licence, například zrušení místopisných zkoušek v době aplikací a chytrých zařízení vybavených GPS navigacemi.
Tůma předsedou dozorčí rady ČSOB. Pavel Kavánek vyjádřil svůj záměr předčasně skončit ve funkci předsedy dozorčí rady. S účinností od 16. října 2019 Pavla Kavánka ve funkci nahradí Zdeněk Tůma, bývalý guvernér České národní banky v letech 2000 až 2010. Jeho jmenování novým členem dozorčí rady bude předloženo ke schválení ČNB.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – britská komedie Yesterday, americké drama Slunce je také hvězda a americký horor Annabelle 3. Výběr toho nejlepšího najdete ještě celý následující týden v Karlových Varech, kde se koná už 54. ročník legendárního filmového festivalu. A jak se říká, celá Praha je v prvním červencovém týdnu ve Varech. Neměli byste tam chybět ani vy.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.