Fed dostál novinovým spekulacím a snížil napoprvé v tomto cyklu oficiální úrokové sazby o 50 bazických bodů.
K agresivnímu snížení úrokových sazeb se Fed odhodlal ve světle narůstajících rizik na straně druhého z mandátu centrální banky, kterým je plná zaměstnanost. To je konec konců dobře patrné z nové kvartální prognózy.
V tomto materiálu došlo k viditelnému nárůstu odhadované míry nezaměstnanosti na úroveň 4,4 procenta. Přitom cílem rekalibrace měnové politiky je tuto úroveň nepřekročit a ve střednědobém období ji dokonce nepatrně snížit.
GRAF: Vývoj základní úrokové sazby v USA
Od roku 2000 do září 2024,v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Další kroky? Spíše jestřábí
Jinak pokud jde novou prognózu, tak její hodnota z pohledu odhadování dalších kroků Fedu nemá příliš relevantní. Šéf Fedu Powell na tiskovce totiž uvedl, že centrální banka se bude rozhodovat od zasedání k zasedání. Respektive snížení o 50 bazických bodů nenastavilo nové tempo pro další kroky.
Pro zajímavost dodejme, že nová prognóza vidí jen dvě další snížení sazeb o 25 bazických do konce roku a v roce 2025 agregovanou redukci jen o dodatečných 100 bazických bodů. To vypadá při srovnání s tím co bylo a je započítáno ve výnosové křivce jako relativně jestřábí pohled.
Ale zopakujme si zde, že čerstvá prognóza se může rychle stát cárem papíru. Zejména pokud by Fed měl pocit, že trh práce dále ochlazuje. A taková situace může například nastat již po zveřejnění zářijových oficiálních statistik z trhu práce na počátku října.
Jinak řečeno aktuálně tolik oblíbený přístup centrálních bank, kdy rozhodování činí na základě posledních důležitých dat, si nyní přivlastnil i Fed.
Co (ne-)napověděl Powell?
Na závěr dodejme, že ve stínu důležitého holubičího rozhodnutí o snížení sazeb tak trochu zůstaly dvě jestřábí odpovědi J. Powella, které nemusí hrát do karet některým finančním instrumentům, resp. trhům:
Za prvé, Powell dal vcelku jasně najevo, že snižování bilance Fedu a tedy odprodeje vládních a hypotečních dluhopisů budou pokračovat i v režimu snižování úrokových sazeb.
Za druhé, ačkoliv se šéf americké centrální banky opět zdráhal odpovědět, kde si myslí, že se nachází rovnovážná úroková sazba (pro Fed Funds), tak přesto utrousil, že má pocit, že je to významně výše než tomu bylo před pandemií (2,50 procenta).
Připomeňme přitom, že nová prognóza nepatrně zvedla dlouhodobou rovnovážnou pro úrokovou sazbu Fedu již na 2,9 procenta. Pikantní přitom je, že se mírná pozitivní revize rovnovážné sazby odehrála v okamžiku, kdy Fed agresivně zahájil cyklus uvolňování měnové politiky.