Mohlo by vás také zajímat
Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů; Babiš zrušil svěřenský fond a královnou Spotify je Taylor Swift aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 6. prosince 2024MPO zadotuje 700 miliony projekty s AI; průměrná mzda vzrostla; ČEZ koupil elektromontážní EL-ENG; Juchelka bude dál v čele KB;…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Google bude bez Chromu?; ve VW se čekají bouře a EDF se odvolává u ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 47. týdne 2024
Libor Akrman 22. listopadu 2024Pozor na AI, varuje ECB; MMR dostalo pokutu za zpackanou digitalizaci; EDF podala rozklad u ÚOHS; prezidentu Pavlovi e nezdá…
Evropa se s Družbou nedruží, Čína opět slibuje a Microsoft je na výsluní aneb souhrn událostí 17. týdne
Akcie Microsoftu po oznámení čtvrtletních výsledků strmě rostly. Tržní kapitalizace společnosti díky tomu překonala hranici bilionu dolarů. Kohouty ruského ropovodu Družba se zavřely. Do Evropy totiž tekla "špinavá" ropa. Prezident Zeman pokračuje na vlně čínských investičních příslibů, vyzdvihuje novou Hedvábnou stezku a dál hájí firmu Huawei. Amazon prožívá ziskový rauš. Tesla naopak zápolí s logistikou a upadá zpět do ztráty. Sešlo také z obří bankovní fúze. Na svém sloučení se nedohodly Deutsche Bank a Commerzbank. Přinášíme rychlý přehled zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
říká se, že slibem nezarmoutíš nebo že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. V případě návštěv prezidenta Miloše Zemana v Číně však platí obojí zároveň. A navíc to nebude ani poprvé, ale dokonce po páté. Země středu je totiž v těchto dnech opět cílovou destinací naší hlavy státu. Stejně jako v minulosti se v médiích objevují zprávy o podepsaných memorandech a slibech, které zajistí miliardové investice čínských firem v Česku. Před třemi lety měl při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchina objem podepsaných memorand neuvěřitelných 240 miliard korun. Přívlastek „neuvěřitelný“ je v tomto případě rozhodně pravdivý, neboť u většiny z nich zůstalo skutečně jen u příslibů. A vzájemný obchod skončil loni schodkem přes půl bilionu korun. Abych však české delegaci nekřivdil, tak přece jen jeden hmatatelný důsledek státní návštěvy přinesly – přímá letecká spojení s Čínou. K těm současným přibylo již páté s jihočínským Šen-čenem. Takže by se dalo říci, že všechno zlé je pro něco dobré.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Z obří bankovní fúze sešlo. Největší německé banky Deutsche Bank a Commerzbank se nedohodly na svém sloučení. Krach šest týdnů trvajícího jednání zdůvodnily prováděcími riziky, náklady na restrukturalizaci a kapitálovými požadavky. Spojením obou podniků mohla podle agentury Reuters vzniknout třetí největší banka v Evropě po britské HSBC a francouzské BNP Paribas. Jednání o fúzi ale znepokojovala odboráře, podle nichž by spojení firem mohlo vést k zániku desítek tisíc pracovních míst.
Deutsche Bank se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil zisk po zdanění o 67 procent na 201 milionů eur. Tržby největší německé banky ale ve srovnání s předchozím rokem klesly o devět procent na 6,4 miliardy eur.
ČRa na prodej? Telekomunikační trh v Česku letos čeká obchod za miliardy korun. Podle zdrojů Hospodářských novin se připravuje prodej Českých Radiokomunikací, které vlastní australská investiční skupina Macquarie. Radiokomunikace provozují nejrozsáhlejší síť pro šíření rádiového a televizního signálu v Česku a vlastní také optické kabely a datová centra. Společnost nyní připravuje přechod na nový formát v televizním vysílání DVB-T2.
Církevní restituce přeci jen menší. Církve mají od příštího roku platit daň z peněžitých náhrad, které dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích. Rozhodla o tom sněmovna, když přehlasovala senátní veto předlohy poslanců KSČM. Senátoři označovali zdanění náhrad za protiústavní, u většiny poslanců ale s tímto argumentem neuspěli. Novela nyní zamíří k podpisu prezidentovi Miloši Zemanovi.
Frajer Microsoft
Čínských vlastníků u nás ubývá. Firem s čínskými vlastníky v Česku bylo letos v březnu 1881, nejméně od prosince 2012. Čínský kapitál v základním jmění českých firem se snížil proti loňskému podzimu i meziročně na 5,7 miliardy Kč. Uvedla to poradenská společnost Bisnode. Stamiliardové čínské investice v Česku v minulosti sliboval prezident Miloš Zeman. Zůstalo však jen u příslibů.
Marketing vs. reálné výsledky. Americký výrobce elektromobilů Tesla vykázal v 1. čtvrtletí po ziskovém půlroce opět ztrátu, která činila 702,1 mil. USD. To je mnohem více, než se čekalo. Před rokem ztráta činila 709,6 mil. USD. S návratem k zisku počítá automobilka až ve druhé polovině roku. Firma také uvedla, že bude možná potřebovat zvýšit kapitál. Tesla upozornila, že objem dodávek vozu Model 3 na asijský a evropský trh vázne, a prodej těchto aut bude proto započítán až v aktuálním čtvrtletí.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Cena ropy v moci nového „kartelu“. Místo OPECu ji ovlivňují tři země
Rekordním ziskům bank nahrála centrální banka i hlad po půjčkách
Vědec pracuje na hybridu prasete a člověka. Sloužil by jako dárce orgánů
Japonci se s Francouzi nedruží. Japonská automobilka Nissan Motor i japonská vláda odmítly návrh francouzské automobilky Renault, aby podniky vytvořily holding. S odkazem na informovaný zdroj to uvedl server listu Financial Times. Francouzi se o spojení s Nissanem snažili i dříve, obě firmy spolu nyní tvoří jen alianci. Tu dlouhou dobu řídil Carlos Ghosn, který byl ale loni v listopadu obviněn z finančních deliktů a postupně odvolán z čela správních rad obou podniků.
A pak že nerostou… Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard & Poor’s 500, uzavřel úterní obchodování na hodnotě 2933 bodů. Těsně tak pokořil zářijové maximum. Nového rekordu dosáhl také technologický index Nasdaq. Důvodem jsou lepší než očekávané výsledky amerických firem v letošním 1. čtvrtletí. Ty zatím naznačují, že podnikové sféře v USA se daří, a to navzdory obavám ze zpomalování ekonomiky.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Finanční trhy dnes a před krizí v roce 2008 aneb mají se akcioví býci bát?
Ceny bytů dále stoupají. Průměrná cena nových prodaných bytů v Praze na konci března meziročně vzrostla o 18,2 % na 104 666 korun za metr čtvereční. Tempo růstu se proti konci roku 2018 mírně snížilo. Počet prodaných nových bytů meziročně zůstal na 1200. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group.
Družba se nedruží
Černé zlato z Ruska špiní? Rafinerie v Česku, Polsku, Německu, Slovensku i Bělorusku zastavily odběr ruské ropy, kterou odebírají z ropovodu Družba. Zvýšené množství organického chloridu v ropě, která by při zpracování mohla poškodit rafinerie, zjistilo minulý týden Bělorusko. Přes jeho hranice vede tato trasa zásobující Evropu ruskou ropou. Litvínovská rafinerie, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, má podle předsedy Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra zásoby komodity přibližně na sedm dnů. Situaci proto označil za vážnou a komplikovanou.
Porostou už v květnu? Viceguvernér České národní banky (ČNB) Marek Mora v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že je připraven na květnovém zasedání banky hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb, pokud pro to bude hovořit nová prognóza. Při pokračujících inflačních tlacích v ekonomice vidí Mora důvody zvýšit 2týdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 2,00 %.
Uber kalkulující a taky ztrátový. Americká společnost Uber Technologies doufá, že při očekávaném květnovém vstupu na burzu od investorů získá až devět miliard dolarů. Investorům nabídne 180 milionů akcií za cenu 44 až 50 dolarů, dalších 27 milionů akcií uvedou na trh jejich ostatní držitelé. Primární veřejná nabídka Uberu tak bude největší od burzovního vstupu čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014. Tržní hodnota Uberu se tak může pohybovat až kolem 90 miliard dolarů, a to Uber v prvním čtvrtletí opět vykázal ztrátu, tentokrát zhruba jednu miliardu dolarů.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Akcie letí stále vzhůru. Jde o nejsilnější start za posledních 30 let
Unipetrol ve ztrátě. Petrochemický holding Unipetrol se v prvním čtvrtletí letošního roku propadl do ztráty 65 milionů korun. Loni vykázal ve stejném období čistý zisk 322 milionů korun. Výnosy naopak meziročně vzrostly o šest procent na 28,9 miliardy korun. Na hospodářské výsledky měl podle společnosti negativní vliv zhoršený stav makroekonomického prostředí, zejména rostoucí cena ropy a z toho plynoucí nižší marže v rafinérské i petrochemické části.
Pušku do každé americké rodiny
Obří investice České zbrojovky v USA. Uherskobrodský výrobce zbraní Česká zbrojovka (CZ) chce přes dceřinou firmu CZ-USA postavit v Arkansasu továrnu, kde zaměstná 565 lidí. Hodnota investice dosáhne až 90 milionů dolarů (dvě miliardy korun). Závod vznikne v arkansaské metropoli Little Rock.
Německé elektromobily z Číny. Německá automobilka Volkswagen a čínská firma JAC plánují postavit ve východočínském městě Che-fej továrnu na elektromobily typu E20X. Jejich výroba by měla být zahájena ještě letos. Volkswagen do projektu vloží 5,06 miliardy jüanů (17 miliard Kč). Firmy už mají souhlas orgánů pro ochranu životního prostředí ke stavbě továrny na automobily s elektrickou baterií s kapacitou 100 000 aut ročně, informovala agentura Reuters.
Křetínský znovu „na lovu“. Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského prostřednictvím britské dceřiné firmy EP UK Investments kupuje v Severním Irsku plynovou elektrárnu Ballylumford, uhelnou elektrárnu Kilroot a bateriové úložiště elektrické energie. Cenu transakce, kde prodávající je společnost AES Corporation, mluvčí EPH Daniel Častvaj neuvedl. Uzavření obchodu EPH očekává v létě, musí ho schválit evropské antimonopolní úřady.
Amazon v opojení
Ziskový rauš. Americká společnost Amazon v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 125 procent na rekordních 3,56 miliardy dolarů (82,2 miliardy korun). Výsledky překonaly odhady analytiků a na rekordu je už čtvrté čtvrtletí za sebou. Tržby internetového prodejce a provozovatele cloudových služeb se zvýšily o 17 procent na 59,7 miliardy dolarů (1,38 bilionu korun), rostly ale pomaleji a jejich odhad pro druhé čtvrtletí zaostal za očekáváním.
Ford podpoří rivala Tesly. Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na elektrický pohon a je považován za hlavního rivala firmy Tesla. Rivian uvedl, že firmy hodlají společně vyvíjet baterie pro auta na elektrický pohon a pracovat společně na novém elektromobilu Fordu, který bude postaven na platformě Rivianu.
Anytime v Praze. Konkurence na pražském trhu sdílených automobilů zhoustla. Italská firma Anytime v české metropoli začala nabízet stovku hybridních toyot s automatickou převodovkou. Celkový počet vozů ve flotile má do dvou let dosáhnout pěti stovek, napsal server E15.
Šéf SoftBank prodělal na bitcoinu miliardy. Zakladatel a generální ředitel japonské společnosti SoftBank Masajoši Son prodělal více než 130 milionů dolarů (téměř tři miliardy korun) na osobních investicích do kryptoměny bitcoin. S odvoláním na informované zdroje to uvedl list Financial Times. Pro miliardáře Sona je uvedená ztráta zanedbatelná. Jmění druhého nejbohatšího Japonce činí asi 21 miliard dolarů (přes 480 miliard korun).
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americký kasovní trhák Avengers: Endgame, rodinný snímek Mia a bílý lev, životopisné drama Humorista, slovenské drama Ostrým nožom, sci-fi snímek High life a drama Nikdy neodvracej zrak.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.