Mohlo by vás také zajímat
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Deindustrializace v praxi: německý byznys model se vyčerpal. Nastane úpadek země do bezvýznamnosti?
František Novák 25. listopadu 2024Automobilový průmysl, chemický průmysl i strojírenství v Německu upadají. Německu se nedaří vrátit k ekonomickému růstu před covidem-19.
Jak ovlivní Trumponomika 2.0 vývoj kurzu koruny?
Dominik Rusinko 20. listopadu 2024Donald Trump se vrací do Bílého domu a s ním i obavy o evropskou ekonomiku. Jaké dopady by mohla mít…
- KOMENTÁŘ
Čeští miliardáři na lovu a podzimní sklizeň v Applu aneb souhrn událostí 35. týdne
Koho loví miliardáři Křetínský s Tkáčem, co chystá Apple, kolik dostanou přidáno úředníci aneb je před volbami, z čeho by měl James Bond radost, kdo chce sebrat vítr z plachet YouTubu, co plánuje Erste se Spořkou, co dalšího chce regulovat Brusel, na koho se zaměřilo oko „věštce z Omahy“ a co dalšího kuje Uber?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
prázdniny máme u konce a čeká nás opět doba školy povinné. A se zkracujícími se dny i brzké ranní vstávání, které postupně přejde do vstávání za tmy. Zřejmě aby naše dítka byla připravená makat, stejně jako vláda, která leckdy zasedá už od šesti. Naštěstí většina dětí začíná až v osm, byť by leckteré z nich určitě přivítalo posun k deváté i dál. Podobně jako jejich rodiče, kteří leckdy působí jako taxikáři. Podobné změny ale žádná ze školských vyhlášek nechystá. Tak alespoň že je od toho nového školního roku mírnější ta tzv. pamlsková a děti si mohou koupit v bufetech či automatech rohlík se šunkou. Snad nám to zajistí i perspektivní budoucí generace našich nástupců.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Křetínský na lovu v retailu. Společnost EP Global Commerce miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče koupila od skupiny Franz Haniel zhruba sedmiprocentní podíl v německé obchodní společnosti Metro AG. Ta v Česku vlastní velkoobchody Makro. EPGC má navíc opci na dalších 15,2 procenta v Metru AG a vyjednává i o koupi dalších deseti procent od společnosti Ceconomy, čímž by EPGC mohla celou obchodní společnost ovládnout.
Dozrávají jablíčka. Americká společnost Apple se chystá v brzké době uvést na trh tři nové telefony. Přístroje budou mít bezrámečkový design a lišit se budou cenou, vlastnostmi i rozměry. S odvoláním na informované zdroje to napsala agentura Bloomberg. Žádný z připravovaných modelů ale nebude mít zcela nový design jako vloni iPhone X nebo iPhone 6 v roce 2014. Větší změny chystá firma podle zdrojů agentury až na příští rok.
Žijeme v době předvolební. Na zvýšení platů ve veřejné sféře by měl stát příští rok dát průměrně o osm procent více než letos, oznámila vláda po dohodě s odbory. Všechny profese sice nedostanou stejně, půjde však o další rok v řadě, kdy státní zaměstnanci v průměru dostanou přidáno pravděpodobně více než soukromý sektor. Zároveň by ale státní úřady a organizace měly od příštího roku zeštíhlit o 1 327 míst. Rozpočet by tak měl uspořit 1,24 miliardy korun. V procentuálním vyjádření by podle něj nejvýraznější pokles míst měl nastat u ministerstva spravedlnosti.
VÍCE K TÉMATU: Úředníci dostanou přidáno aneb proč by stát neměl roztáčet mzdovou spirálu?
Bondova auta na burzu. Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin, jehož vozy proslavil mimo jiné i filmový agent 007 James Bond, se chystá vstoupit na londýnskou burzu. Automobilka loni vykázala první zisk od roku 2010. Po letech by šlo o první primární nabídku akcií britského výrobce aut. Podle dřívějších informací zdrojů agentury Reuters by akciový trh mohl firmu ohodnotit až na pět miliard liber.
YouTubu se rodí konkurent. Služba sledování videa Facebook Watch, která byla dosud funkční pouze na území USA, bude nově dostupná po celém světě. Nová platforma umožňuje zveřejňovat obsah pouze lidem, jejichž číslo sledujících je vyšší než deset tisíc. Uživatelům umožní vydělávat na reklamě a data o příjmech z ní zpřístupní široké veřejnosti. Konkurovat má platformám, jako je YouTube, který patří technologickému konglomerátu Aplhabet.
Česká spořitelna bude jen rakouská. Rakouská finanční skupina Erste Group hodlá vykoupit akcie České spořitelny od drobných akcionářů. Vyplývá to z informací zveřejněných na webové stránce spořitelny. Podle serveru E15.cz nabízí Erste za jednu akcii spořitelny 1 328 korun. Erste vlastní 98,97 procenta akcií ČS. Akcie Erste se obchodují na pražské burze, akcie České spořitelny nikoliv.
Ekonomika šlape ale na těžší převod. Hrubý domácí produkt podle údajů Českého statistického úřadu v letošním druhém čtvrtletí zpomalil meziroční růst na 2,4 procenta ze 4,2 procenta v prvním čtvrtletí. Mezičtvrtletně vzrostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta. I přes dílčí zpomalení pokračuje robustní růst soukromé spotřeby. „Rovněž dynamika vládní spotřeby zvolnila a nacházela se pod prognózou centrální banky,“ uvedl ředitel odboru ekonomického výzkumu ČNB Jan Brůha.
Graf: Meziroční růst HDP Česka v procentech za posledních pět let
Zdroj: tradingeconomics.com
EU si posvítí na odměny. Regulace společností kótovaných na burzách v EU dozná v průběhu příštího roku změn. Začnou platit pravidla pro zveřejňování odměn, které dostali členové představenstva, dozorčí či správní rady a generální ředitel. Zveřejňovat se budou muset ve značném detailu, a to včetně odměn od příbuzných firem. Novinku zavádí evropská směrnice, kterou členské země musejí začlenit do svého právního řádu nejpozději k 10. červnu 2019.
Buffet cílí i na Indii. Investiční společnost Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta koupila podíl ve společnosti One97 Communications, mateřské firmě největšího indického podniku zaměřeného na digitální platby Paytm. Indický list The Economic Times napsal, že Berkshire jedná o investici v rozmezí 20 až 25 miliard rupií, díky které by získal v One97 podíl tři až čtyři procenta. Dohoda by ohodnotila Paytm na více než deset miliard USD.
A co na to pražští taxikáři? Americký poskytovatel alternativní taxislužby Uber se hodlá ve větší míře soustředit na sdílení jízdních kol a koloběžek na elektrický pohon, a to na úkor automobilů. Hodlá to činit i přes to, že se to může odrazit v dalším zhoršení finančních výsledků, uvedl šéf podniku Dara Khosrowshahi. Individuální způsob dopravy je podle něho pro pohyb v centrech měst vhodnější. Zároveň japonská automobilka Toyota Motor do Uberu investuje 500 milionů dolarů. Investice je součástí plánu na společný vývoj samořídících aut, který má pomoci oběma společnostem dostihnout konkurenci na trhu s autonomním řízením.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
V rukou sultána Erdogana: Krize osmanské říše a její dopad na český byznys
Tesla pod drobnohledem: časovaná bomba pro investory, nebo budoucí lídr autoprůmyslu?
Před volbami chtějí stavět všichni. Jak jsou na tom české silnice očima ekonoma?
Coca-Cola vstupuje do kávového byznysu. Americký nápojový gigant Coca-Cola se dohodl na převzetí britského řetězce kaváren Costa Coffee za 3,9 miliardy liber (112 miliard korun). Costa je podle agentury Reuters druhým největším řetězcem kaváren na světě. V současnosti téměř 4 tisíce poboček ve více než 30 zemích světa. V České republice má 46 kaváren.
Argentinské peso na novém minimu. Argentinská měna klesla od počátku letošního roku o 42 procent. Investoři se obávají, že kvůli vysoké inflaci, slabé ekonomice a výprodejům na globálních rozvíjejících se trzích by Argentina mohla mít příští rok problémy se splněním svých dluhových závazků. Ostatně tamní vláda požádala Mezinárodní měnový fond o dřívější uvolnění peněz ze záložního úvěru 50 miliard dolarů, který fond schválil zemi v červnu.
Gazpromu i Lukoilu rostly kvartální zisky. Největší ruská plynárenská společnost Gazprom ve druhém čtvrtletí zvýšila meziročně čistý zisk na 259 miliard rublů ze 48 miliard rublů ve stejném období loni. Zásluhu na tomto vzestupu má především růst cen energií. Čistý zisk zvýšil i druhý největší ruský producent – společnost Lukoil, a to o 20 procent na 167,3 miliardy rublů. Důvod je podobný: dražší ropa, a také slabší rubl.
Počet fúzí v Česku stále roste. Počet fúzí v Česku v posledních deseti letech roste. Celkem do Česka od roku 2008 do roku 2017 fúzovalo 134 zahraničních firem a z ČR naopak odešlo 108 společností. Loni bylo zahájeno rekordní množství fúzí. Do Česka přichází touto cestou nejvíce firem ze Slovenska, Kypru a Nizozemska, vyplývá z analýzy poradenské společnost TPA.
Vytěsnění minoritních akcionářů. Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol schválila vytěsnění zbylých minoritních akcionářů firmy. Jediným akcionářem firmy by se na přelomu letošního září a října měla stát polská skupina PKN Orlen. Cílem firmy je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy. Kdy přesně se tento krok uskuteční, zatím není známo. Menšinoví domácí i zahraniční akcionáři, kteří dříve odmítli prodat své akcie za 380 korun, se proti vytěsnění hodlají bránit u soudu.
Češi plní virtuální košíky o 111 %. V prvním pololetí letošního roku Češi utratili za zboží v nabídce internetových obchodů 51,5 miliardy korun, což je ve srovnání s předchozím rokem o 11 procent víc. Meziroční nárůst zbrzdilo letní počasí, které přišlo do Česka už v dubnu. Ve vedrech totiž lidé nakupují méně on-line. Vyplývá to z údajů srovnávače cen Heureka.cz a Asociace pro elektronickou komerci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Spekulativní cirkus na trhu kryptoměn. Proč virtuální měny nemají budoucnost?
Čeká Británii firemní exodus? Japonský výrobce elektroniky Panasonic v říjnu přestěhuje své evropské sídlo z Británie do Amsterdamu. Podle šéfa své evropské divize se chce vyhnout případným daňovým problémům v souvislosti s odchodem Spojeného království z Evropské unie. Dalším motivem rozhodnutí, které společnost zvažovala 15 měsíců, byla i snaha vyhnout se překážkám ve volném pohybu zboží a osob, platném v EU. Přemístit své centrály z Británie hodlají i japonské finančnické firmy. Úmysl přestěhovat v souvislosti s brexitem, který by měl nastat v březnu 2019, některá pracovní místa z Británie do zemí EU již oznámila i celá řada nadnárodních společností.
Další z Trumpových výhrůžek. Americký prezident Donald Trump je připraven uvalit další cla na zboží z Číny v roční hodnotě 200 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). S odvoláním na šest svých zdrojů to uvedla agentura Bloomberg. Trump tak hodlá učinit příští týden, kdy končí lhůta, v které je možné se k návrhu vyjadřovat. Akcie v USA na zprávu zareagovaly citelným poklesem. V rozhovoru s agenturou americká hlava státu dokonce vyhrožovala odchodem USA ze Světové obchodní organizace.
Kellnerova PPF posiluje v boji proti rakovině prostaty. Skupina nejbohatšího Čecha dokončila akvizici francouzské společnosti Cytune Pharma, která vyrábí látku na onkologická onemocnění. Ta nyní přejde pod Sotio, které investiční skupina také vlastní a jež vyvíjí protinádorové léky i v Česku. Na kolik PPF biotechnologická firma přišla, strany nezveřejnily.
DEK prodal dluhopisy za miliardu. Další českou firmou, která na kapitálovém trhu úspěšně nabídla vlastní dluhopisy, je největší tuzemský prodejce stavebních materiálů DEK. Firma ve většinovém vlastnictví Víta Kutnara prodala v červnu dluhopisy v nominální hodnotě tří milionů korun celkem za 1,101 miliardy. Firma DEK za tyto peníze hodlá otevřít až 20 nových nebo modernizovaných poboček ve vybraných českých a slovenských městech, napsaly Hospodářské noviny.
Tržby Zetoru propadly, zisk se ale zvýšil. Brněnský Zetor Tractors loni prodal o 379 strojů méně než před rokem. Společnosti klesly tržby z 3,2 miliardy v roce 2016 na 2,9 miliardy loni. Zisk před zdaněním se ale zvýšil na 117 milionů korun ze 102 milionů v roce 2016. Důvodem klesajících prodejů je podle výroční zprávy klesající zájem o stroje s výkonem od 80 do 150 koní.
- V kinech tento týden startují tyto filmy – australský akční thriller Upgrade, americká romantická komedie Ten pravý, ta pravá? , americké drama Alfa a česko-slovenský mysteriózní snímek Důvěrný nepřítel.
- Víkendové deště přímo vybízí k návštěvě výstav. V Doxu můžete obdivovat skleněné plastiky Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.
- Nezmeškejte ani výstavu Návraty Josefa Koudelky v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.
- Anežský klášter ožívá díly britského sochaře Antony Gormleyho a německého kreslíře Richarda Wientzeka.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.