Odvětví evropské produkce olivového oleje je v krizi. Zejména těžce jsou postiženi pěstitelé ve Španělsku, které je největším producentem oliv a oleje na světě. Zemi sužuje opakovaně sucho, stejně jako další státy na jihu Evropy. I proto producenti varují, že ceny plodů olivovníků i ceněného oleje půjdou v následujících měsících nahoru.
Na Iberském poloostrově vlna veder už v jarních měsících ovlivnila kvetení olivovníků, v dubnu tu dosáhly teploty rekordních 39 stupňů Celsia. Loňská úroda oliv vykázala nejhorší výsledky za posledních 10 let, když tamní výrobci vyprodukovali 660 tisíc tun olivového oleje. Dlouhodobý průměr je přitom skoro dvojnásobný.
Ta letošní by sice měla být lepší, ale oproti velmi slabému loňsku půjde jen zhruba o čtvrtinové zlepšení. Úroda má být jen o 28 procentních bodů vyšší než loni.
GRAF: Největší producenti olivového oleje na světě podle zemí
Průměr z let 2016 až 2021, v tisících tun.
Zdroj: International Olive Oil Council
Lobbistická skupina zastupující výrobce oleje, Mezinárodní rada pro olivový olej, předpověděla, že se ve Španělsku letos vyrobí 850 tisíc tun olivového oleje, což je výrazně méně než dlouhodobý průměr, který činí 1,3 milionu tun. Přitom letní vlny veder jsou ještě horší než loni, přesahují 42 stupňů Celsia. To mimo jiné vede k tomu, že olivovníky shazují plody, které ještě nejsou dostatečně zralé.
Trojnásobný růst ceny olivového oleje
Podle údajů rady cena extra panenského olivového oleje stoupla v červnu ve Španělsku od roku 2020 trojnásobně, zhruba na 620 eur za sto kilogramů oleje. Meziročně se jedná o nárůst 87 procent.
GRAF: GRAF: Vývoj ceny olivového oleje ve Španělsku
Od roku 2012 , v EUR za 100 kg.
Zdroj: International Olive Oil Council
„Ve Španělsku už víme, že nás čeká další špatný rok. Nikdo se nevypořádal s tím, co se aktuálně děje. Rekordní teploty situaci rozhodně nepomáhají,“ varoval v deníku The Guardian Walter Zanre, generální ředitel britské pobočky Filippo Berio. Tato italská značka je největším světovým producentem olivového oleje.
Zanre tvrdí, že i když se ve Španělsku vyrobí 850 tisíc tun olivového oleje, cena stejně neklesne. Podprůměrná produkce oliv se očekává i v Portugalsku a Itálii. Velkoobchodní ceny olivového oleje se od začátku roku zdvojnásobily. Ve Spojeném království hrozí, že na podzim nebude olivového oleje v maloobchodě dostatek.
Postižena je také úroda rajčat
Jak se vyrábí olivový olej? |
Pro lisování olivového oleje se sklízí olivy tradičním způsobem, tlučením dlouhou palicí do větví stromů.
Sklizeň oliv probíhá již více než dva tisíce let stejným způsobem. Při výrobě kvalitního extra panenského olivového oleje se olivy nijak nečešou, ale plody se nechají spadnout ze stromu do připravené plachty, odkud se ručně sbírají. Sklizeň trvá od října do ledna v závislosti na odrůdě a stupni zralosti.
Poté se olivy očistí a rozemelou, takto zpracované se dostanou do lisů, kde z nich vzniká olej, který se po přefiltrování plní do lahví.
Čím dříve po sklizni se olivy vylisují, tím lépe. Extra panenský olivový olej musí být získaný pouze mechanickým lisováním za studena. (Zdroj: Wikipedia) |
Vysoké teploty ale nedělají vrásky jen producentům oliv. V Itálii se obávají, že výrazněji klesne také úroda rajčat. Už předchozí záplavy zničily 15 procent úrody.
V srpnu se totiž sklízí druhá úroda, která může být také nižší, pokud budou teploty delší dobu přesahovat 40 stupňů Celsia, varoval obchodní ředitel pro export ve společnosti Conserve Italia Diego Pariotti, jež vyrábí konzervovaná rajčata.
Zanre navíc varoval, že mohou mít existenční problémy menší stáčírny olivového oleje, protože stoupají náklady na práci, energie i obalovou techniku.
„Během několika příštích měsíců budeme sledovat velmi složitou situaci. Není příliš extrémní tvrdit, že sektor výroby olivového oleje je odvětvím v krizi. Přestože jsou ceny velmi vysoké, nikdo nebohatne,“ řekl. Větší producenti olivového oleje musí stále častěji spoléhat na další země, jako je Turecko nebo dokonce Chile, aby doplnily potřebné zásoby.