Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Bilionový Buffett; stížnosti na jaderný tendr a zaostřeno na NVidii aneb souhrn ekonomických událostí 35. týdne 2024
Libor Akrman 30. srpna 2024Na jaderný tendr si stěžuje u ÚOHS Westinghouse i EDF; Berkshire Hathaway překonala bilionovou valuaci; americká ekonomika zrychluje; Balíkovna se…
Záchrana Smartwings nepřichází, rozpočtová sekera dál bobtná aneb souhrn událostí 23. týdne
Státní podpora namířená firmám v době krize by měla být objektivní a spravedlivá. Ani jedno, zdá se, nesplňovala chystaná pomoc aerolinkám Smartwings. Ministryně financí Alena Schillerová v neděli na Primě uvedla, že plán záchrany dopravce už je "ze stolu", že se o něm na vládě nediskutuje. Smartwings přitom od státu žádá 900 milionovou půjčku či garanci a jiný plán nemá. Přinášíme přehled těch nejdůležitějších zpráv uplynulého týdne.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
hranice států se po vynucené koronavirové přestávce opět otevírají a spolu s tím se do hry vrací možnost vycestovat na dovolenou do ciziny. V době všeobecné nejistoty již řada lidí své plány na letní dovolenou v zahraničí pozměnila, mnozí ji zrušili úplně. České cestovky jim za to vydaly vouchery, díky nimž mohou částku na již zaplacenou dovolenou využít v budoucnu. To se nelíbí Bruselu, který vyhrožuje Česku sankcemi. Otázkou je, co bude dělat Evropská komise s aerolinkami Ryanair, které údajně klientům snažícím se o vrácení peněz prostřednictvím rušení bankovních transakcí vzkázaly, že už s touto společností nepoletí. Každopádně šťastné letní plánování.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Sekera až půl bilionu
Schodek státního rozpočtu se letos může přiblížit 500 miliardám korun, připustila to ministryně financí Alena Schillerová. Nevyloučila, že kvůli narůstajícím výdajům na zmírnění dopadů koronavirové pandemie požádá sněmovnu o další zvýšení deficitu. Naposledy poslanci souhlasili s úpravou schodku na 300 miliard koncem dubna. Vyšší rozpočtová salda budou i v dalších letech. Ke schodku 40 miliard, který byl původně naplánován pro letošní rok, se zřejmě nedostaneme ani v příštích sedmi letech. „To je jednoduše nereálné,“ řekla v neděli v pořadu Partie na TV Prima Schillerová.
Smartwings chtějí pomoc od státu
Letecká skupina Smartwings požádá stát o půjčku nebo garanci ve výši 900 milionů korun. Další zhruba miliardu korun by do firmy měli vložit její akcionáři. Uvedl to server Lidovky.cz. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) nepodporuje státní záruku pro leteckou skupinu Smartwings. Řekla to v nedělní debatě na televizi Prima. Údajně nezaznamenala, že by se nyní o nějaké konkrétní podpoře jednalo. Dopravce názor ministryně překvapil.
Příznivá revize
Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu ČSÚ v prvním čtvrtletí meziročně o dvě procenta a mezičtvrtletně o 3,3 %. První odhady z poloviny května přitom hovořily o meziročním snížení o 2,2 % a mezičtvrtletním o 3,6 %. Navzdory revizi ale stále jde o největší pokles české ekonomiky od začátku roku 2010.
Avast mezi burzovní elitou
Do prestižního indexu londýnské burzy FTSE 100 přibyl se třemi dalšími firmami český vývojář antivirových programů Avast. Čtvrtletní aktualizaci složení indexu po ukončení obchodování oznámil jeho provozovatel FTSE Russell. Avast je první českou firmou v indexu FTSE 100 a je to vůbec poprvé, co v něm figuruje společnost se sídlem v jednom z bývalých evropských satelitů Sovětského svazu. Většina společností v indexu má sídlo v Británii nebo Irsku. Změny v indexu nabudou účinnosti k 22. červnu.
Zlato šplhá k rekordu
Cena zlata v době koronavirové krize prudce roste. Jedna trojská unce zlata se koncem května prodávala za více než 1 700 USD. Část investorů se snaží peníze ukrýt do pověstného bezpečného přístavu, část jich spekuluje na to, že masivní stimulační balíky vlád a centrálních bank vystřelí výše inflaci, a zlato coby uchovatel hodnoty tak dále poroste.
Lidí bez práce přibývá
Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,6 % z dubnových 3,4 procenta. V Česku bylo na konci května bez práce asi 266 tisíc lidí. „Nezaměstnanost v České republice neroste tak skokově, jsou to stále slušná čísla, máme stále jednu z nejlepších zaměstnaností v Evropě,“ komentovala čísla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zaměstnavatelé podle ní nepropouštějí tolik, kolik se očekávalo, díky státní pomoci.
Mzdy v průměru (zatím) dál rostou
Průměrná mzda v Česku v letošním 1. čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 % na 34 077 Kč. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1 610 korun více než před rokem. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen výdělek reálně stoupl o 1,4 %, což je nejméně od konce roku 2013, informoval ČSÚ. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.
GRAF: Vývoj průměrné mzdy v Česku
Vývoj celoročních hodnot a hodnot za I. čtvrtletí od roku 2006 do roku 2020, v Kč.
Zdroj dat: ČSÚ
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Konec zlatých časů. Mzdy brzdí, zatímco nezaměstnanost roste
Kellnerova PPF loni vydělala přes miliardu eur
Čistý zisk skupiny PPF loni vzrostl o 16 % na 26,7 mld. Kč (asi jednu miliardu eur). O rok dříve firma vydělala 23,1 mld. Kč (865 milionů eur). Celková aktiva skupiny, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner, se loni zvýšila o osm procent na 1,3 bilionu Kč (48,6 miliardy eur).
Miliardáři bohatnou i v krizi
Hodnota majetku amerických miliardářů, včetně šéfa firmy Amazon Jeffa Bezose a Facebooku Marka Zuckerberga, stoupla od vypuknutí pandemie nemoci COVID-19 v USA o více než 19 %, tedy o půl bilionu dolarů. Napsala agentura Reuters s odvoláním na zprávu Institutu pro politická studia. Za 11 týdnů od 18. března, kdy začalo být ve Spojených státech zaváděno omezení pohybu, se hodnota majetku nejbohatších Američanů zvýšila o více než 565 mld. USD.Za stejnou dobu 42,6 milionu Američanů požádalo o podporu v nezaměstnanosti. „Tyto statistiky nám připomínají, že jsme více ekonomicky a rasově rozděleni než kdykoliv jindy za několik desetiletí,“ uvedl spoluautor zprávy Chuck Collins.
I anonymní režim pod dohledem?
Americká internetová společnost Google čelí v USA žalobě, která ji obviňuje, že nelegálně proniká do soukromí milionů uživatelů. Žaloba žádá odškodné nejméně pět miliard dolarů, protože divize firmy Alphabet tajně shromažďuje informace o tom, kde a co si lidé prohlížejí na internetu, přestože používají anonymní režim. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na žalobu podanou u federálního soudu v kalifornském San José.
Evropská pomoc ještě vyšší
Evropská centrální banka (ECB) se rozhodla rozšířit program nákupu dluhopisů spuštěný kvůli koronavirové krizi o 600 mld. eur na 1,35 bil. eur (asi 36 bil. Kč). Banka se prostřednictvím uvolněné měnové politiky snaží podpořit ekonomiku eurozóny, která se potýká s negativními dopady šíření koronaviru. V rámci svého nouzového programu hodlá ECB nakupovat dluhopisy minimálně do konce června příštího roku. Svou základní úrokovou sazbu ponechala na rekordním minimu nula procent.
Nové jádro z Dukovan v běhu
Dceřiná firma ČEZ s názvem Elektrárna Dukovany II (EDU II) začala naplno fungovat. Do společnosti, která vznikla už v roce 2015, přešla naprostá většina zaměstnanců, kteří v mateřském podniku připravují stavbu nových jaderných bloků. Uvedl to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden oznámil, že český stát poskytne energetické společnosti na stavbu nového bloku dukovanské jaderné elektrárny půjčku.
Ropa sílí
Cena ropy Brent poprvé od března překonala hranici 40 dolarů za barel. Za růstem stojí zvýšená poptávka, pokles zásob v USA a předpoklad, že země OPEC+ budou udržovat nízkou produkci.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Začátek privatizace vesmíru? Přistání lodě Crew Dragon u ISS v číslech a faktech
Postavíme nové Dukovany a vyděláme na tom všichni. Počítejte s námi
Jak dál s hotovostí? Měli bychom ji už zrušit, nebo ponechat?
Potápějící se luxus
Výrobce luxusních vozů Bentley chce v Británii propustit zhruba 1 000 lidí, což je asi čtvrtina zaměstnanců, napsal server BBC. Firma, která patří do německé automobilové skupiny Volkswagen, se potýká s koronavirovou krizí. Ta a s ní spojený pokles poptávky dopadá i na ostatní automobilky. Ve čtvrtek oznámil plán propouštění i další britský výrobce luxusních vozů, společnost Aston Martin. Odejít by mělo přibližně 500 pracovníků.
Odškodné za uzemněné boeingy
Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí „výrazný podíl na škodě“, která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila. TUI už dříve uvedla, že v uplynulém finančním roce utrpěla kvůli odstavení strojů 737 MAX ztrátu 293 milionů eur.
Pandemie vystřelila Zoom
Poskytovatel videohovorů Zoom díky koronaviru zdvojnásobil výhled, letos očekává tržby až 1,8 mld. USD. To by bylo třikrát více než v uplynulém finančním roce. Počet uživatelů jeho služeb se v dubnu, kdy vrcholila v celém světě pandemie koronaviru, s přechodem zaměstnanců na home office vzrostl z prosincových 10 milionů na 300 milionů.