Polovina května přinesla z hlediska hospodaření státu hned dvě zásadní špatné zprávy, vlastně tři. Ale pojďme si je projít postupně.
Překvapivě šetřivý ČEZ
Zaprvé, společnost ČEZ, jejímž většinovým, takřka sedmdesátiprocentním vlastníkem stát je, zaskočila trh nízkým návrhem dividendy. Společnost chce akcionářům rozdělit ze svého zisku pouze 24 korun na jednu akcii.
Naposledy nižší dividendu vyplácela v roce 2007, kdy činila dvacet korun na akcii. V roce 2010 činila dividenda 53 korun na akcii a od té doby se postupně snižuje právě až na dnes navrženou, ani ne poloviční úroveň.
GRAF: Vývoj výše dividendy společnosti ČEZ
Pozn.: * za rok 2018 jde zatím o návrh vedení společnosti, které ještě musí schválit valná hromada
Zdroj: ČEZ
Stát by měl na základě dnešního návrhu dostat z ČEZ pouze něco málo přes devět miliard korun (z plánovaných celkem 12,9 miliard, které chce vedení vyplatit, pozn. red.). Loni přitom inkasoval takřka o tři a půl miliardy více, když mu ČEZ poslal 12,4 miliardy korun.
Citelné snížení dividendy, vyšší, než s jakým trh počítal, je překvapivé i ve světle rostoucích cen elektřiny. Cena elektřiny domácnostem roste meziročně o více než 10 procent. Další zdražování přitom přijde už letos a v dalších letech.
Česká pošta potřebuje pomoc
Aby toho pro státní kasu nebylo málo nepříznivého, bude na základě aktuálně zveřejněných informací muset „záplatovat“ Českou poštu. Tedy opět podnik, který je v jeho vlastnictví.
Loni poprvé v historii totiž Česká pošta vykázala ztrátu, a sice hned 275 milionů korun. Skutečná provozní ztráta je ale ještě vyšší, činí přes miliardu.
Předloni její čistý zisk poprvé v historii, která se píše od roku 1993, klesl pod 100 milionů korun, a to na 91 milionů.
VÍCE K TÉMATU:
Strádající Česká pošta: jak je na tom státní podnik, který byl v ohrožení běžného provozu
Přitom třeba v roce 1998 státní podnik Česká pošta vykázal zisk před zdaněním ve výši 1,2 miliardy korun. Jenže to bylo ještě stále v éře koresponďáků, pohlednic a složenek, před masivním nástupem internetu, e-mailů, mobilních telefonů a sociálních sítí.
Není to ovšem tak, že by nová doba poštovním službám vůbec nepřála. Například boom on-line obchodů zvyšuje poptávku po balíkových a zásilkových službách. Jenže Česká pošta je příliš zkostnatělá a zpolitizovaná, aby dokázala nový trend zachytit a adekvátně na něm vydělat.
Máme jednu z nejhustších sítí poštovních poboček na světě. Z více než 3000 poboček je možné jich šmahem zrušit přes tisícovku a stále i tak bude poštovní síť splňovat nařízení vlády o minimálním nutném počtu poboček. Ten je stanoven tak, aby byla zaručena elementární dostupnost poštovních služeb v jakémkoli koutě republiky.
Třetí hřebíček od MMF
Stát však nepotěšily nejen ČEZ a Česká pošta, ale dokonce ani Mezinárodní měnový fond (MMF). Nově prognózuje pro letošek české ekonomice růst pouze ve výši 2,5 procenta.
Minulý měsíc přitom ještě MMF české ekonomice predikoval růst 2,9 procenta (což však už tehdy bylo nahlíženo jako tuze optimistický odhad).
Ministerstvo financí přitom rozpočet na letošek sestavovalo za předpokladu více než tříprocentního ekonomického růstu. Tento předpoklad se prakticky jistě nenaplní.
VÍCE K TÉMATU:
Zkušenosti s bankovní daní ze zahraničí varují. Důsledek pocítí klienti i ekonomika
Zpomalení a recese velkých ekonomik se na Česku krvavě podepíšou
Česko krize nečeká. Zpomalení ekonomiky se ale nevyhneme, shodli se ekonomové
Kde na to vezmeme?
To znamená, že Česko zaznamená nečekaný výpadek příjmů, který jen umocní nečekaně nízká dividenda ČEZ či nutnost „záplatovat“ Českou poštu.
Ano, jsou to „jen“ jednotky miliard, ale ty se sčítají s dalšími a v kontextu stále se zhoršujícího ekonomického výhledu dostávají státní kasu pod nepříjemný tlak.
Není tedy divu, že vláda musí hledat další zdroje, například v podobě vyšší daně z tvrdého alkoholu, tabáku či hazardu.
Hlavně, že se managementu České pošty vyplatí tučné platy, odměny jakoby se nic nedělo.
Holt je to státní podnik, ono totiž vše co zavání „státním“ je tak nějak o ničem. Přidává se státním zaměstnancům na všech úrovních, a že těch úředníků je o tom žádné pochyby. Pak se divíme, že to zase začíná jít od desíti k pěti. Ono po té revoluci jsou opravdu odborníci a morálně bezúhonní na svých místech ( aspoň tak to chtělo tehdy OF ) . Ministrem financí dávno není totiž ekonom, jak by se předpokládalo ( chemik Kalousek, právnička Schillerová ).
Kdyby vláda, která je za hospodaření státu jediná přímo odpovědná, postupovala moudře a v období přebytků investovala do správných strukturálních změn a tvořila si rezervu, měl byste pravdu. Jenže tak tomu nebylo. Jakkoli zvýšení důchodů a třeba platů učitelů je splácení starých dluhů a je jistě správné, je zřetelně vidět, že o správné fungování „firmy“ stát se do budoucna nikdo nestaral. Naopak o prosperování Agrofertu je postaráno skvěle, dík bezohledné obchodní politice i čerpání dotací všeho druhu. A také díky šetření na zaměstnancích. Děje se přesně stejný scénář jako se stal v Řecku. Dvě rodiny ve vedení hlavních stran uplácely lidi státními penězi aby mohli preferovat své firmy. (krást). Vznikl tak nefunkční systém, jehož dluhy se ovšem přelily do sociální oblasti a řešit je bylo nad síly státu. My, kteří se chlubíme vlastní moudrostí a nepřijali jsme euro kvuli tomu, abchom nemuseli Řecku pomoci, děláme, dík vlastní hlouposti a chtivosti, přeně to samé a ve výsledku se budeme hněvat na EU že to dopustila, ne li zavinila. Myslím, že je to ostudné. Takže ano, jsme v tom všichni, vlastní vinou. Ale odpovědnost má vláda, kterou si za to platíme…
Josefe, s poštou jste vedle jako jedle, stejně jako ekonom Kovanda, který kdyby věděl, že stát má dlouhodobě s placením za služby jemu poskytované problém a že to byl právě stát, který si v roce 2006 nebo 2007 půjčoval od pošty 1 nebo 2 mld. Kč na důchody, tak by více vážil slov. Ono být “ekonomem” a kefrat do všeho takto “marketérsky” je jednoduché. Pan Kohout tedy komentuje něco, čemu zcela nerozumí a než něco takového napíše, měl by si předem ověřit fakta. Ono so pošty si rád kopne kdekdo, ale kdekdo o tom “h.vno” ví.
Promiňte pane redaktore, ale nejsou to rány pro vládu, jak škodolibě píšete, ale pro nás pro všechny.
Výtečná připomínka, jsme na stejné lodi. Těšit to může jen nenávistného hlupáka.
Proč by měla snížená dividenda od ČEZu být podle vás ranou pro stát, potažmo občany ČR? Pokuste se mi prosím vysvětlit… díky! 😉 A že ztrátová pošta je spíše vizitkou toho, jak to tu Bureš „manažuje“ (ovšem ta pošta jako taková, že je zrovna te´d takový stav: pro občana žádná katastrofa, spíš jednou bude muset přijít ředitel -spíše být vybrán- který bude mít nějaké schopnosti a podporu vlády – anebo naopak tento možná nadbytečný státní podnik časem zanikne…)… je tedy názor můj…
Odpovídat otázkou je neslušné, ale čím ČEZ rozhodnutí oproti roku 2009, snížení z 54 na 24 kč.- zdůvodnil? Státní podnik jako česká pošta, nelze řídit jako soukromou firmu, ale chtěl byste někdo z podnikatelů mít takové řízení soukromé firmy? Ze společného krev politiků neteče. Reagovat na odhad nižších výnosů před konečném součtem: má dáti – dal, je snad vizitka dobrého hospodaření. Neříkám že souhlasím se záměry, jak doplnit výpadky příjmů. V minulosti bylo novinářům dostatčné, konstatovat na konci roku, že to zase nevyšlo a schodek je větší.
Tučná léta jsou pryč a po čase rozhazování peněz na všechny strany přišlo zákonité zpomalení růstu ekonomie. Finanční rezervy žádné, vyrovnaný státní rozpočet z říše snů. Pokud zasáhnou do naši ekonomiky vnější vlivy, např. ohledně Brexitu, nebo obchodní války USA s Čínou, může prognóza MMF 2,5 procentního růstu pro letošní rok být ještě velmi optimistická a reálný růst se může zpomalit lehce nad 2 procentní body. To by znamenalo prakticky propad o 1 procento předpokládaného odhadu MF ČR a to už bude tak velký výpadek pro státní kasu, který vláda nezalepí zvýšením daní na alkohol, tabák a hazardní hry. Plánovaný schodek státního rozpočtu pro tento rok ve výši 50 miliard bude těžko splnitelný.
Česká pošta je jeden z příkladů, kde se jasně ukazuje, že stát je špatný hospodář. Rozumné řešení by byla privatizace podniku po vzoru německé Deutsche Post, která je dlouhodobě v zisku.
ANO, jsme všichni na stejné lodi, ale máme mizerného kapitána. ANO, bez NĚHO nám BUDE LÉPE…
Souhlasím, ale snad má ředitel České pošty číslo na Andreje. Ten to zařídí, tvrdě a nekompromisně. Tak budeme všichni doufat ….
Sám mám nějaké akcie ČEZu a naprosto s vyplacenou dividendou souhlasím. Bude vyplaceno 99% zisku. Minulé roky byla cena elektřiny prostě nízká, tak byl nízký i zisk. Bureš by si to nejspíš představovali tak, že ČEZ si vezme půjčku na vyšší dividendy aby on mohl ještě jedny volby přidávat úředníkům a pak to bude ČEZ další roky splácet i s úroky. Nikdy neuvěřím, že Bureš se svou velmi omezenou inteligencí dokázal nakrást tolik miliard. Je to jen loutka, stejně jako Kelner
Jsem smutný z toho, že u vesla je populistická sebranka, která nejdřív podarovala tučnými platy a odměnami své poskoky a dráby, pak hodila nějaké ty zbytky důchodcům a nyní teprve zjišťuje, zda na další hodování má anebo ne. Mastná pusa na financích je prostě jedinou zárukou toho, že míříme na řeckou cestu. Voliči ANO mají v hlavě vyhrabáno a řídí se heslem, po nás potopa. Tragické je, že platy, resp. jejich výši neudává soukromý sektor, ale potřeby státních úředníků a byrokracie v čele s A. Schillerovou a šílení odboráři v čele se Středulou. Tato země má jedinou jistotu – směřuje rychle na slepou kolej, aniž by si to převážná část obyvatelstva byla schopna uvědomit.
česká pošta ve ztrátě-k smíchu.Běžte se podívat na parkoviště vedle dálnice na čebudějice a tam naleznete více jak stovku nových aut s logem č.pošty-za co je koupili a pro koho, at to prodají a mají na záplatu
ČEZ vyplatil 99% čistého zisku. Fakt nevím jak by si to Bureš představoval. No vlastně vím, aby si ČEZ na dividendy půjčil, on si to poslal do Babišofertu a my všichni to pak museli splácet i s úroky. To jsou ty jeho blbé keci „budu řídit stát jako firmu“ Horší je, že zatímco jeho firma vykrádá státní rozpočet a je jí teda jedno jak hospodaří, stát je na „poctivých“ příjmech závislý a nikdo mu nic zadarmo nedá. Dokonce už ani EU nechce toho Mafiána, zloděje a lumpa dotovat.
9 000 000 000 kč : 20 000 zaměstnanců= 450 000 Kč daní z jednoho pracovníka a to nepočítám daň z jeho mzdy.To se mi jako almužna nezdá.Který podnik v ČR dává na daních státu z pracovníka víc než ČEZ?