Mohlo by vás také zajímat
Češi spoří jako o život. Není divu, že ekonomika stojí
Lukáš Kovanda 1. října 2024Podle aktuálně zveřejněných zpřesněných údajů vzrostl HDP ve druhém čtvrtletí mezikvartálně o 0,4 % (původně to bylo o 0,3 %).…
České průmyslové oživení bez resurekce u sousedů bude “jen klopýtat”
Jan Bureš, Jan Čermák 30. září 2024Zatímco v německém průmyslu nálada v tamním průmyslu v září spadla do blízkosti ročních minim, tak v Česku naopak mírně…
Další otřesná čísla. Německo prohlubuje dál svůj ekonomický propad
Kryštof Míšek 25. září 2024Ekonomika našeho souseda si již delší dobu prochází složitým obdobím. Můžeme s jistotou říci, že tamní ekonomika je nemocná, a…
- ČLÁNEK
Česko krize nečeká. Zpomalení ekonomiky se ale nevyhneme, shodli se ekonomové
Ekonomové Miroslav Singer, Jakub Seidler a Lukáš Kovanda na společné konferenci rozebírali, zda Česko zasáhne ekonomická krize a v jakém je stavu. Z jejich přednášek vyplynulo, že ke katastrofickým scénářům máme daleko.
Bude česká ekonomika brzy zasažena krizí? Na tuto otázku se pokoušeli odpovědět tři ekonomové na akci Nizozemsko-české obchodní komory, pořádané ve spolupráci s Italsko-českou obchodní a průmyslovou komorou. Trio odborníků tvořili Miroslav Singer, hlavní ekonom pojišťovny Generali, Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank, a Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Czech Fund.
Zhruba padesátka přítomných členů obou komor postupně vyslechla prezentace všech tří protagonistů. Úvod patřil Miroslavu Singerovi, který rozebral současnou situaci v ekonomice. Podle něj je třeba rozlišovat krizi, která přišla v roce 2008 a jejíž následky jsme pociťovali několik dalších let, což se odrazilo na ekonomikách celého světa. „Krize to není, ale zpomalení rozhodně.“
Po růstu přichází pokles
Singer porovnával krizové roky se současností na vývoji HDP globální ekonomiky a vybraných zemí. „Další velká recese je nepravděpodobná, zpomalení růstu se však zřejmě blíží,“ doplnil bývalý guvernér České národní banky. A dodal, že u vyspělých ekonomik zatím pokles HDP nikde není vidět.
Podle něj je nutné se zamyslet také nad tím, co může ke zpomalení vést či přispět. Evropa se sice částečně potýká s problémy, především v tzv. jižním křídle, což ale v konečném důsledku znamená nebezpečí hlavně pro Evropskou unii. Na zbytek světa už by dopad byl spíše jen velmi přenesený.
„To, že po mimořádně dlouhém období růstu, jehož délka ale právě odráží mimořádnou hloubku propadu, jednou přijde zpomalení, není nijak překvapivé, spíše naopak,“ domnívá se Singer.
Podle něj ekonomický vývoj ovlivňují také politici, ale politická rizika se podle něj v poslední době zmenšují. „Obchodní válka mezi dvěma velmocemi Čínou a USA hrozí méně než před pár měsíci,“ dodal. Ve svém vystoupení zároveň upozornil, že i když český růst v posledních letech klesá, HDP kolem dvou procent „rozhodně krizí není“. Bude ale znamenat určitý propad životních standardů obyvatel.
Dlouhý cyklus
Na Singerovo vystoupení navázal Jakub Seidler, který souhlasil se svým „předskokanem“ v tom, že krize Česku ani světu nejspíš nehrozí. Stejně jako Singer se částečně věnoval ekonomickým cyklům, kdy ten současný je podle něho již poměrně dlouhý. „Nyní už vidíme, že sice jsme v cyklu, kdy zhruba šest let dochází ke zpomalování, ale ekonomiky s tím už počítají,“ uvedl.
Známky zpomalení jsou podle něj patrné na indexu nákupních manažerů (PMI), především tom výrobním (Manufacturing PMI, pozn. red.). Zatímco globální výrobní PMI či evropský a americký mají sestupnou tendenci, čínský výrobní PMI už se odrazil „ode dna“ a je nad úrovní 50 bodů, což značí optimismus výrobních firem.
Tyto firmy však podle Seidlera stojí jen přibližně za třetinou růstu. „U indexu nákupních manažerů ve službách je situace stabilní a optimistická,“ dodal. Celkově jde tedy o pozitivní výhled.
Stabilitu ekonomik dokládají podle něj i další ukazatele, jako jsou odhady HDP, které v minulých letech doznávaly velmi často korekcí směrem dolů. „Předpovědi pro další roky už nenaznačují větší výkyvy, nicméně úroveň odhadů HDP je nižší,“ upozornil.
Podle Seidlera bude pro globální ekonomiku rozhodující vývoj té čínské. „Pokud Čína začne i díky fiskálním a monetárním impulsům růst, projeví se to také na růstu té globální. V poslední dekádě čínská ekonomika rostla velmi silně, ale bylo to na úkor silného zadlužení jak firem, tak i domácností,“ řekl hlavní ekonom ING.
Důsledky čínské ekonomiky se odrazí nejen ve zbytku světa, ale i v evropské, německé ekonomice a přeneseně i v té české.
Rozhodne Čína a USA
Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda se shodl se Seidlerem na tom, že čínská ekonomika bude mít velký vliv na tu globální. I on na několika grafech ukázal, že v tamním průmyslu už dochází po mírném zpomalení k obratu.
„Pro Česko je Německo to samé, co pro Němce Čína. I když Německo čelí technické recesi, lze očekávat, že jde jen o dočasný stav a že právě vývoj v Číně a podmínky v tamním průmyslu díky fiskálním stimulům potáhnou i zlepšení v evropských ekonomikách,“ řekl Kovanda.
Ve svém vystoupení také srovnával ekonomický výkon zemí visegrádské čtyřky (V4). Na rozdíl od Maďarska, Polska i částečně Slovenska výkon české ekonomiky zpomalil nejvýrazněji. Důvodem je podle Kovandy kapacitní strop.
„Máme nejnižší míru nezaměstnanosti nejen v rámci EU, ale i mezi zeměmi OECD, což znamená problém pro zaměstnavatele. Proto narážíme na strop produktivity více než ostatní země V4,“ doplnil. Podle něj jsme mezi čtyřkou zemí střední a východní Evropy také více závislí na německé ekonomice. „Na druhou stranu ostatní země mají vyšší zadlužení vůči HDP než my, což je pro nás výhodná pozice,“ upozornil.
Trump se musí zklidnit, má před volbami
Pro další ekonomický vývoj bude důležité sledovat i zámoří, především amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle Kovandy budou výpady hlavy Bílého domu méně radikální než doposud.
VÍCE K TÉMATU:
Česko-americké obchodní vztahy v kontextu setkání dvou miliardářů Babiše a Trumpa
Trump brzdí, další cla na Čínu (zatím) nebudou. Je to jen dílčí odklad?
„Trump bude usilovat o znovuzvolení, což bude chtít podpořit dobrými ekonomickými výsledky. Pokračování v obchodních válkách a dalších kontroverzních rozhodnutích by mu v tomto ohledu mohlo uškodit.“
Pokud by se přece jen měla krize objevit, je na ni Česko připraveno lépe než většina evropských zemí. „Naše základní úroková sazba je vyšší než v Evropě, což nám dává prostor pro případné povzbuzení snížením. Díky nízkému zadlužení máme i dobrou munici, která vládě umožňuje vzít si úvěry pro případné investice, čímž by mohla také případně oživovat ekonomiku,“ uzavřel.
Dotazy z řad účastníků konference se týkaly odhadů vývoje koruny a také možných kroků vlády. Ekonomové se shodli, že nepředpokládají žádné významné výkyvy české měny vůči euru ani dolaru. K vládě pak dodali, že věří, že její kroky budou dostatečně konzistentní a vyvaruje se populistických opatření na úkor těch strategických.