Tento týden bude na trzích hrát prim opět politika, a to konkrétně staré známé písně – brexit a obchodní války.
Už 1. března by totiž měla vypršet lhůta, kterou dal prezident Trump Číně k jednání o novém nastavení obchodních vztahů a která by současně znamenala prozatímní odložení dalšího kola sankčních cel USA namířených proti Číně.
Důvod odložení? Čína nakoupí od USA |
Za vším hledej peníze. Posun v jednáních se neodehrává jen v politické rovině, ale zejména v té byznysové. Podle zdrojů televize CNBC souhlasila Čína s odběrem amerického zboží až za 1,2 bilionu dolarů. |
Trump se ale podle nejnovějších zpráv rozhodl napětí neeskalovat a dopřát těžce zkoušené globální ekonomice trochu oddechu. Podle jeho slov došlo v jednáních s Čínou k posunu. Zdůraznil především některé oblasti jako ochranu duševního vlastnictví, technologické transfery, zemědělství nebo také měnové otázky.
Nová vlna cel se pravděpodobně podle tweetu z Bílého domu znovu odloží a čínské akcie v reakci na to jako pokropené živou vodou vyskočily na nejvyšší úrovně od června 2018.
A co ta auta?
Druhou obchodní kauzou na stole Donalda Trumpa je automobilový průmysl.
Podle zprávy objednané u ministerstva průmyslu a obchodu může uvažovat o globálním uvalení cel na automobily (podobně jako v případě oceli) z bezpečnostních důvodů.
Lhůta pro vyhodnocení této zprávy je ale poměrně dlouhá (polovina května) a zdá se, že americká administrativa nechce v tuto chvíli trhy zbytečně strašit.
Británie nadále v presu
To situace na britských ostrovech zůstává tradičně nepřehledná. Nicméně tuto středu se znovu sejde parlament.
VÍCE K TÉMATU:
Boj o technologickou nadvládu: přebírá Čína vůdčí pozici Silicon Valley?
Trumpova nacionalistická politika má své trhliny. Deficit obchodní bilance nespasí
Doplatí Češi na důsledky šoků, jež postihly německou ekonomiku?
Část poslanců se pravděpodobně bude snažit dotlačit Theresu Mayovou k vyloučení možnosti tvrdého brexitu (bez dohody) a k závazku, že začne eventuálně vyjednávat o odložení brexitu.
Nic dalšího (významnějšího) na obzoru
Na čísla bude tento týden trochu chudší a na trzích tak těžko přebijí zprávy z politiky. K nejzajímavějším bude patřit asi první odhad inflace v eurozóně, která by podle našich odhadů měla vzrůst jen kosmeticky k 1,5 % (jádrová stabilní v okolí 1 %).
Tedy asi nic, kvůli čemu by ECB aktuálně bila na poplach.