Mohlo by vás také zajímat
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Výkonnost české ekonomiky povodně neovlivní, shodují se ekonomové
Libor Akrman 17. září 2024Aktuální povodně ze střednědobého pohledu podle ekonomů výkonnost české ekonomiky neovlivní. V nejbližších dnech se sice na hrubém domácím produktu…
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Svět zasáhla bankovní panika, valorizace důchodů se sníží a ChatGPT bude chytřejší aneb souhrn událostí 11. týdne 2023
Velké problémy bankovního světa, kvůli bankám v USA i Credit Suisse; Pavel podepsal snížení valorizace penzí; Microsoft vylepší Office 365 o AI; inflace v USA klesá; ECB pošesté zvýšila sazby; Gen (Avast) chystá vlastní peněženku; Pfizer spolkne další konkurenci – Seagen; Česká pošta propustí tisíce lidí; Křetínský má zálusk na další média ve Francii; Strnadův CSG také samořiditelně; TikTok stále na pranýři; inflace trápí i Slováky; Jižní Korea chce být čipovou velmocí a Michl už má prověrku.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
téma důchodů, výše penzí a dalších „výdobytků“ rezonuje celým Českem. Na jednu stranu není divu, kvůli tématu snížení valorizací penzí rozpoutala opozice v čele s ANO a SPD ve Sněmovně peklo. A dalším na řadě v legislativním procesu byl nový prezident Petr Pavel, který do poslední chvíle naznačoval, že není jasné, zda zákon podepíše. Nakonec ho podepsal, nicméně podmínil to přezkumem ze strany Ústavního soudu. Ponechme stranou možný verdikt a podívejme se spíše na to, proč je toto téma důležité. Zjednodušeně řečeno, důchodců přibývá, což obnáší stále větší státní výdaje, na které ale bude vydělávat stále méně lidí. Důchodový systém se tak propadá do dluhu. Možností, jak z problémů vybruslit, je několik a bez úprav systému nás, respektive generace mířící do důchodu, rozhodně nečeká růžová budoucnost. Bohužel zde ale existuje faktor politika, kdy voličská základna je jednoznačně sobecká a hodí hlas tomu, kdo jí dá nyní nejvíc. Po nás potopa, dalo by se říci. Uvidíme, zdali se přes tuto leckdy neprostupnou pravdu podaří prosadit dlouhodobější řešení. Ostatně Mahátma Gándhí už kdysi prohlásil: Budoucnost závisí na tom, co uděláme v současnosti…
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Velké problémy Credit Suisse
Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Credit Suisse proto využila možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 mld. švýcarských franků (1,2 bil. Kč), aby posílila svoji likviditu. Tento krok má zastavit krizi důvěry, která je důsledkem letitých skandálů a ztrát banky. Každopádně Credit Suisse po nedávných problémech bank v USA ještě více otřásla světovými trhy.
Prezident podepsal nižší valorizaci důchodů
Prezident Petr Pavel podepsal ve čtvrtek sporné omezení valorizace důchodů. Červnový růst penzí tak bude o víc než polovinu nižší než podle běžných zákonných pravidel. Průměrná měsíční penze tak vzroste o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Pavel již předtím oznámil, že se rozhodl novelu podepsat, je ale podle něj nezbytné, aby ji přezkoumal Ústavní soud. Pokud by se na soud neobrátila opozice, učinil by tak on sám.
Chatbot GPT se ochytřil
Tvůrce chatovacího systému ChatGPT uvede pokročilejší model umělé inteligence GPT-4. Má být schopen poskytovat bezpečnější a užitečnější odpovědi a připravit půdu pro šíření technologií podobných lidem. Startup OpenAI, který financuje společnost Microsoft a který je tvůrcem systému, to uvedl v úterním sdělení. Firma v příspěvku na blogu napsala, že funkce zadávání textu z této technologie budou nejprve dostupné prostřednictvím ChatGPT a jako nástroj pro vývojáře softwaru s čekací listinou.
Microsoft v tomto týdnu oznámil, že vylepší svou sadu podnikového softwaru Office 365 umělou inteligencí na způsob populární chatovací aplikace ChatGPT. Technologie Copilot bude k dispozici v jeho programech, jako jsou textový editor Word, prezentační software PowerPoint, tabulkový procesor Excel nebo e-mailový a kalendářový program Outlook.
Inflace v USA klesá
Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru zpomalil na 6 % z lednové hodnoty 6,4 %. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnilo americké ministerstvo práce. Míra inflace tak klesla už osmý měsíc za sebou a je nejníže od září 2021. Údaj byl v souladu s očekáváním analytiků oslovených agenturou Reuters. Ekonomové se však rozcházejí v názoru na to, zda úterní zpráva přiměje po krachu dvou regionálních bank centrální banku USA příští týden opět zvýšit úrokové sazby.
GRAF: Vývoj inflace v USA
Za posledních 12 měsíců, v procentech.
Zdroj: tradingeconomics.com
ECB pošesté zvýšila sazby
Evropská centrální banka na březnovém měnově-politickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu, základní na 3,5 % a depozitní na 3 %. Rada guvernérů sazby zvýšila pošesté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném po zasedání banka uvedla, že rada guvernérů pozorně sleduje současné napětí na trhu a je připravena reagovat, aby podpořila cenovou a finanční stabilitu v eurozóně. V nové prognóze ECB zlepšila výhled růstu HDP eurozóny pro letošní rok a optimističtější jsou i její očekávání stran dalšího vývoje inflace v měnovém bloku.
Nový malý elektrovůz VW
Německá automobilka Volkswagen představila koncept malého elektromobilu, jehož základní verze by měla stát méně než 25 tisíc eur. Vůz s pracovním názvem ID.2all by měl na jedno nabití ujet až 450 km. ID. 2all je vyvíjen na základě nejnovějšího evolučního stupně modulární platformy pro automobily s elektrickým pohonem, MEB (Modularer E-Antriebsbaukasten). Elektromobil ID.2all by se měl vyrábět ve Španělsku. Značka VW nyní podle agentury DPA pracuje také na ještě menším elektromobilu. Malý elektromobil ID. 2all je jedním z deseti nových modelů s elektrickým pohonem, které Volkswagen uvede na trh do roku 2026.
Gen (Avast) chystá vlastní peněženku
Společnost Gen Digital, která vznikla spojením firem Avast a NortonLifeLock, se bude podílet na vytvoření konkurence pro služby Apple Pay a Google Pay. Společně s podniky Visa, Accenture, American Express nebo Futurewei, což je americká odnož Huawei, začíná vyvíjet technologii určenou k pohánění digitálních peněženek. Na rozdíl od peněženek Applu a Googlu má být otevřená a dostupná všem zájemcům na trhu.
Pfizer spolkne další konkurenci
Americká farmaceutická společnost Pfizer převezme za 43 mld. USD biotechnologickou firmu Seagen, a rozšíří tak své portfolio léků proti rakovině. Farmaceutická firma se připravuje na prudký pokles prodeje produktů proti nemoci covid-19 a ztrátu exkluzivity pro některé nejprodávanější výrobky. Pro Pfizer je to největší akvizice od roku 2009, kdy za 67 miliard dolarů získal společnost Wyeth. Farmaceutická firma převzetím společnosti Seagen do svého portfolia přidá čtyři léky proti rakovině, které loni úhrnem generovaly tržby dvě miliardy dolarů. Analytici očekávají, že se tyto tržby do roku 2025 zdvojnásobí.
Pošta propustí tisíce lidí
Česká pošta (ČP) letos propustí několik tisíc zaměstnanců. Budou mezi nimi doručovatelé, zaměstnanci na přepážkách i lidé ze správního aparátu podniku, řekl pověřený ředitel pošty Miroslav Štěpán webu Seznam Zprávy. Důvodem je klesající zájem o poštovní služby. Zároveň potvrdil již dříve zveřejněný záměr uzavřít 300 poboček pošty. Státní podnik v současnosti provozuje 3200 poboček a zaměstnává zhruba 25.000 lidí.
Křetínský má zálusk na další média ve Francii
Český podnikatel Daniel Křetínský oficiálně podal nabídku na převzetí stoprocentního podílu druhého největšího francouzského vydavatelství Editis, píše Le Figaro. Nabídku Křetínský učinil společnosti Vivendi, která je mateřskou společností skupiny Editis. Kromě Křetínského nabídku na převzetí podala také italská skupina Mondadori, kterou vlastní Silvio Berlusconi, kanadský Quebecor a mediální skupina Reworld, píše francouzský web Capital.
ČNB prý může ještě zpřísnit
Pokud by nová prognóza ČNB v květnu předpověděla růst mezd o 10 %, musela by centrální banka velmi vážně uvažovat o zpřísnění měnové politiky. Poslancům ze sněmovního rozpočtového výboru to ve středu řekla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, když jim představovala zprávu o měnové politice z letošního února. ČNB v odhadu klíčových indikátorů, který zveřejnila 3. února, uvedla, že očekává letošní nominální růst mezd o 8,5 %, což by znamenalo jejich reálný pokles o 0,4 %. Průměrná mzda v ČR loni vzrostla podle čerstvých údajů ČSÚ meziročně nominálně o 6,5 %. Vzhledem k růstu cen ale reálně klesla o 7,5 %.
Strnadův CSG samořiditelně
Průmyslový holding Czechoslovak Group (CSG) se stal největším akcionářem francouzské firmy Gaussin, která vyrábí bezemisní a samořiditelná vozidla pro dopravu zboží v logistických areálech, přístavech či na letištích. CSG získal více než pětinový podíl s právem na zastoupení v představenstvu Gaussinu. Holding vlastněný podnikatelem Michalem Strnadem o tom informoval v tiskové zprávě. Cenu transakce neuvedl.
Daň z nemovitosti dvojnásobná?
Daň z nemovitosti by se mohla zvýšit až na dvojnásobek a výnos změny ve výši 6 – 8 mld. Kč by stát vybíral pro sebe. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) to řekl v rozhovoru pro středeční HN, jde o jedno z opatření k vylepšení státního rozpočtu. Takových opatření je podle ministra připraveno asi 65 a jejich suma přesahuje 70 mld. Kč, které chce stát v rozpočtu ušetřit. Stanjura ale nepočítá se schválením všech návrhů. Debatuje se o změnách DPH, rozpočtově zhruba neutrální by byly dvě sazby 13 a 14 %, řekl také Stanjura. Minimálně vyšší jednotky miliard korun by podle něj přineslo zvýšení spotřebních daní, v zásadě shoda je na snížení nebo zrušení podpory stavebního spoření.
TikTok stále na pranýři
Čínská aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zvažuje své oddělení od mateřské společnosti ByteDance. Doufá, že by jí tento krok mohl pomoci vyřešit obavy USA, ale i dalších zemí o národní bezpečnost. V tomto týdnu s okamžitou platností zakázala TikTok na vládních zařízeních.
V Česku zakázal tento týden svým zaměstnancům používat TikTok na služebních zařízeních pražský magistrát. Zároveň doporučil odinstalovat aplikaci ze soukromých telefonů. Úřad reagoval na varování NÚKIB z počátku března před instalací a používáním čínské aplikace na zařízeních s přístupem k systémům spadajícím do kritické informační infrastruktury.
Inflace trápí i Slováky
Meziroční míra inflace na Slovensku se v únoru zvýšila na 15,4 % z lednových 15,2 %. Vrátila se tak na úroveň z loňského listopadu a prosince, kdy byla na více než 22letém maximu. Údaje o vývoji spotřebitelských cen ve středu zveřejnil slovenský statistický úřad. Největší vliv na inflaci měly na Slovensku nadále rostoucí ceny potravin spolu se zvyšováním nákladů na bydlení včetně energií. Obě položky mají dohromady největší, téměř poloviční podíl na výdajích slovenských domácností.
Jižní Korea čipovou velmocí?
Jihokorejská společnost Samsung Electronics plánuje v příštích 20 letech investovat 300 bil. wonů (5,1 bil. Kč) do výroby mikročipů, o které vláda v Soulu mluví jako o největší základně na výrobu čipů na světě. Investice je v souladu s úsilím vlády posílit národní čipový průmysl a je součástí investičního plánu soukromého sektoru, který představila vláda. Jihokorejská vláda se tak připojuje k dalším zemím, které se snaží vyhrát závod o technologickou nadvládu, včetně USA a Číny, a zavádějí různá opatření s cílem podpořit domácí výrobu čipů. Cílem strategie Soulu je rozšířit daňové úlevy a podporu na zvýšení konkurenceschopnosti v odvětví špičkových technologií, včetně těch, které se zaměřují na čipy, obrazovky a baterie.
VIG se loni dařilo
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group (VIG) loni stoupl čistý zisk o 24 % na 465,9 mil. eur. Zisk před zdaněním dosáhl 562,4 mil. eur, a byl tak meziročně vyšší o 10 %. Vyplývá to z kompletní sady čísel za rok 2022, kterou společnost zveřejnila ve středu. VIG navrhuje vyplatit ze zisku za loňský rok dividendu 1,30 eura na akcii, ze zisku z předloňského roku vyplatila 1,25 eura na akcii.
Michl už má nejvyšší prověrku
Guvernér ČNB Aleš Michl získal prověrku na nejvyšší stupeň utajení přísně tajné. Řízení Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) skončilo ve standardní lhůtě a konalo se podle zákona, uvedla ředitelka odboru komunikace ČNB Petra Krmelová. Michlův předchůdce Jiří Rusnok v minulosti uvedl, že by chybějící nejvyšší stupeň prověrky mohl současnému guvernérovi bránit plnohodnotně vykonávat funkci.
Nová pravidla pro budovy od EU
Od roku 2028 mají být všechny nově postavené budovy v Evropské unii emisně neutrální, rozhodl Evropský parlament. Změní se také pravidla pro rekonstrukce a některé obytné budovy budou muset projít nucenými přestavbami. Evropský parlament bude ještě o konkrétní podobě pravidel jednat s členskými státy. Norma má podle předkladatelů zároveň vytvořit nová pracovní místa, snížit závislost EU na ruských surovinách a pomoci lidem omezit účty za energie.
Bankovní solidarita v USA
Kalifornský regionální finanční ústav First Republic se dostal pod tlak v důsledku nedávného kolapsu amerických finančních ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Skupina předních amerických bank se proto dohodla, že podpoří First Republic Bank prostřednictvím vkladů v hodnotě 30 mld. USD (téměř 680 mld. Kč). Podle tiskové zprávy vloží peníze do firmy First Republic celkem 11 velkých amerických bank, například Bank of America, Citigroup, JPMorgan Chase a Wells Fargo.
Ruský exit stál Škodu Auto balík
Kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku Škoda Auto loni přišla o téměř 700 mil. eur. Automobilka aktivity na ruském trhu ukončila po invazi Ruska na Ukrajinu a v současnosti jedná o jejich prodeji. Jednání jsou v závěrečné fázi. Provozní zisk automobilky se loni snížil o 42 % na 628 mil. eur. Uvedli to zástupci Škody na výroční tiskové konferenci. Zároveň ztrátu označili za jednorázovou položku, a protože není šance na brzké obnovení výroby a prodeje, rozhodla se ruská aktiva prodat. Celkové tržby automobilky se na rozdíl od provozního zisku zvýšily o 18,5 % na 21 mld. eur. Rentabilita tržeb zůstala kladná a dosáhla úrovně tří procent, ovšem klesla o 3,1 procentního bodu. Dodávky aut zákazníkům se loni snížily o 16,7 % na 731 300 vozů.
VW už ví, kam nasype stamiliardy
Německý koncern Volkswagen investuje během pěti let 180 mld. eur do výroby baterií, digitalizace v Číně a rozšíření svých aktivit v Severní Americe. Informovala o tom v úterý automobilka v tiskové zprávě o výsledcích hospodaření. Více než dvě třetiny pětiletého investičního plánu jsou určeny na elektrifikaci a digitalizaci, což je o 56 % více než v předchozím pětiletém plánu. 15 mld. eur z této částky je vyčleněno na továrny na výrobu baterií a na suroviny.
V roce 2022 VW vzrostl čistý zisk na 15,8 mld. eur, to je v meziročním srovnání nárůst o 2,6 %. Koncern to v úterý uvedl ve výroční zprávě. Tržby společnosti vzrostly o 11,6 % na více než 279 mld. eur. Zisk před úroky a zdaněním, který je důležitým ukazatelem úspěšnosti Volkswagenu, meziročně stoupl o 12,5 % na 22,5 mld. eur. Tento výsledek označil koncern jako robustní a uvedl, že k nárůstu zisku ve všech skupinách značek přispěl především lepší mix ve skupinách značek premium a sport, což jsou prémiové a luxusní vozy, a silnější pozice skupiny značek volume.
PPF dává Číně sbohem?
Skupina PPF je připravená i na úplný odchod z čínského trhu, kde od roku 2007 poskytuje spotřebitelské úvěry pod značkou Home Credit. Považuje ho za realistický. V Číně už nevidí obchodní příležitosti. Podcastu Insider to řekl člen představenstva PPF Vladimír Mlynář. „Jsme připraveni na všechny scénáře včetně úplného odchodu z Číny. Když sledujete, kam spěje geopolitika, tak je to velmi realistické,“ řekl Mlynář. „Jsme byznysová firma, jdeme tam, kde jsou obchodní příležitosti. V Číně už obchodní příležitosti v tuhle chvíli nevidíme,“ uvedl.
Běžný účet v rekordním schodku
Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky se zahraničím, skončil loni rekordním schodkem 415,3 mld. Kč. Vyplývá to z upřesněných údajů, které zveřejnila ČNB. Předloni dosáhl schodek 168 mld. Kč, tehdy zaznamenal běžný účet platební bilance deficit poprvé od roku 2013. Dosavadní rekordní schodek z roku 2007 byl 177,1 mld. Kč.
K Facebooku a Instagramu další sourozenec?
Společnost Meta Platforms, provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram, uvažuje o spuštění vlastní obdoby Twitteru, který se ocitá v problémech pod novým šéfem Elonem Muskem. Meta Platforms uvedla, že interní diskuze se týkají „decentralizované platformy pro sdílení textových zpráv“. Kdy by firma mohla novou službu představit, není jasné.
Meta Platforms také propustí dalších 10 000 pracovníků. Ve sdělení zaměstnancům to v úterý uvedl generální ředitel Mark Zuckerberg. Už před koncem loňského roku uvedla, že zruší asi 11 000 pracovních míst, což bylo zhruba 13 % pracovní síly. Bylo to největší propouštění za 18 let, co firma existuje. Na konci loňského roku měl podnik téměř 86 500 zaměstnanců.
FIXED.zone se dařilo
Společnost FIXED.zone, český výrobce a distributor příslušenství pro mobilní zařízení, loni zvýšil obrat o 19 %. Výsledek 375 mil. Kč významně překonal plán, který byl jako odhad pro tento rok prezentován investorům v říjnu 2021 při vstupu FIXED.zone na trh START pražské burzy. Společnost v minulém roce prodala celkem dva miliony kusů příslušenství, meziročně o 14 % více.
Turistů do Česka létá víc
Podle dat společnosti Kiwi.com přiletí do ČR během letošního 1. čtvrtletí o dvě třetiny pasažérů více než loni, přestože začátek roku nebývá turisticky příliš silný. Zároveň se od loňska prodloužila průměrná délka jejich pobytu v zemi o 10 %. Ceny letenek jsou sice ve srovnání s předchozím rokem o téměř třetinu vyšší, ale stále nedosahují průměrné úrovně roku 2019 a turisté přilétající do ČR za ně zaplatili o 19 % méně než před pandemií. Nejčastěji letos zatím přilétají návštěvníci z Velké Británie, následovaní Italy a Slováky. Do první pětice se vracejí také občané USA.
CzechTrade se zaměří i na Texas
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela během podnikatelské mise otevřel v Texasu novou pobočku agentury CzechTrade, která bude české firmy podporovat v jejich snahách prosadit se na tomto perspektivním trhu. Texaská ekonomika je druhá největší v USA. Českým podnikatelům se díky tomu otevře celá řada exportních příležitostí zejména v odvětví aerokosmonautiky, IT nebo energetiky. Cílem je rozšířit služby agentury do oblasti s více než 30 miliony obyvatel a tím v následujících letech akcelerovat tuzemský vývoz do Spojených států, který v loňském roce poprvé v historii přesáhl 100 mld. Kč.