Mohlo by vás také zajímat
Milovníci kávy si budou muset připlatit. Cena kvůli špatné úrodě opět roste
František Novák 3. června 2024Rostoucí obliba pití kávy v asijských zemích a mizerná úroda tlačí ceny kávových zrn vzhůru.
Ceny komodit globálně rostou. Supercyklus pohání rostoucí cena mědi
František Novák, Libor Akrman 23. května 2024Někteří ekonomové se domnívají, že rostoucí ceny mědi jsou předzvěstí nového supercyklu pro komodity. Ten poslední skončil kolem roku 2014.…
Afričtí farmáři se vracejí k pěstování kakaa. Jeho cena je totiž rekordní
František Novák 18. dubna 2024Cena kakaa za poslední rok vzrostla čtyřikrát. I proto se řada farmářů v afrických zemích, které tradičně tuto plodinu produkují,…
- ČLÁNEK
Sucho, teplejší klima i narušené dodavatelské řetězce. To vše vyhání cenu kávy na maxima
Cena kávy v posledních dnech vystoupila na nejvyšší úrovně za deset let. Bohužel se zdá, že faktory, které mohou za růst ceny této komodity, budou mít trvalejší charakter. Podle analytiků se ceny poblíž maxim udrží delší dobu.
Globální produkce kávy se potýká s nejhoršími podmínkami za posledních více než deset let. To se bohužel projevuje na ceně této komodity. Nicméně jak upozorňuje analýza společnosti XTB, vztah mezi cenou kávy na komoditní burze a cenou v kavárně je ale pouze velmi volný.
Pokud zůstaneme u komodity, káva od začátku roku 2022 navázala na růstový trend z roku 2021. Jen od začátku loňského roku její cena rostla o 76 procent. Jednalo se o největší procentuální zhodnocení od roku 2010.
GRAF: Vývoj ceny kávy
Za posledních pět let, v USD za libru
Zdroj: tradingecononomics.com
Od začátku roku káva posílila o další desetinu do blízkosti úrovně 2,50 dolaru za libru.
Trh pochopitelně zaujal také spekulativní investory, kteří sází na další růst ceny. Hedge fondy a spekulativní investoři se minulý rok nahrnuli na trh s kávou. Dlouhé futures pozice se na konci minulého roku dostaly na nejvyšší úroveň za posledních pět let.
„Celý trh se v roce 2019 dostal do obrovského přebytku a cena reagovala poklesem. Pandemie situaci v sektoru dále zhoršila. Nyní naopak poptávka převažuje nad nabídkou. Tomu pomohlo zotavení světové ekonomiky, uvolnění restrikcí a obecný růst poptávky po kávě,“ komentuje růst ceny kávových zrn hlavní analytik společnosti XTB Jiří Tyleček.
Počasí trápí Brazílii
Další cenové pohyby kávy budou závislé na mnoha okolnostech. Stěžejní dopad má vývoj počasí v hlavních pěstitelských oblastech v Brazílii. Kritickým obdobím pro cenový vývoj je druhá polovina března, kdy končí období dešťů.
Právě tato země ale v poslední době čelila nepřízni počasí. Brazílii jakožto největšího producenta kávy zasáhlo nejdříve sucho, poté mráz a nyní ji trápí vydatné deště. Špatné tamní počasí stále trvá, a tak se na ceně kávy může ještě minimálně měsíc odrážet v podobě pokračujícího růstu. Období dešťů by mělo v Jižní Americe končit zhruba za měsíc.
Za růstem ceny stály především problémy dodavatelských řetězců a špatné počasí v klíčových zemích produkujících kávu.
Klimatické změny
Ostatně právě dopady klimatických změn budou ovlivňovat pěstování kávy i do budoucna. Na tento faktor se zaměřila nedávno publikovaná studie švýcarského Institutu pro výzkum přírodních zdrojů publikovaná v časopise Plos One.
Švýcarští vědci zkoumali, jak se změní podmínky pro pěstování kávy do roku 2050 na základě prognóz vyplývajících z několika globálních klimatických modelů. Z výsledků vyplynulo, že tradiční oblasti kávovníku budou v důsledku klimatických změn „trpět“. A do roku 2050 „drasticky“ budou čím dál méně vhodné pro pěstování.
V tradičních oblastech pro pěstování kávy, jimiž jsou země Střední a Jižní Ameriky, dále střední a západní Afrika a některé části jižní a jihovýchodní Asie, se budou postupně vhodné lokality zmenšovat.
Nové odrůdy?
Autoři dospěli k závěru, že nejen u kávy, ale i u některých dalších plodin, jako jsou třeba avokádo či ořechy kešu, „bude ve většině hlavních pěstitelských regionů potřeba se přizpůsobit změně klimatu“.
Zároveň by to ale podle nich mohlo vést k vyšlechtění odrůd, které jsou lépe přizpůsobeny novým podmínkám. V případě kávy to může znamenat i přechod na kávovníky statné (Coffea robusta), které jsou odolnější, ale jejich zrna jsou obecně považována za méně kvalitní než zrna arabica.
„V nejhorším případě by to také mohlo znamenat, že zemědělci budou muset přejít na jinou plodinu,“ řekl hlavní autor studie Roman Grüter. Podle vědce je nicméně „těžké říci, v jakém okamžiku a kde k tomu dojde“.
Zvykejme si na dražší kávu
Kromě špatného počasí mají na trh s kávou značný dopad globální problémy s dodávkami. Producenti a pražírny se totiž obvykle nacházejí v různých zemích. Nervozitu na trhu loni také vyvolávala politická situace v Etiopii a pandemie covidu v některých zemích, především ve Vietnamu.
„V posledních pěti až osmi letech jsme měli dodávky soustředěné na jednoho až dva velké producenty, z nichž jedním byla Brazílie a jedním Vietnam,“ řekl výkonný ředitel společnosti Marex pro prodej kávy v Evropě Maximillian Copestake.
Pokud je produkce v jedné nebo obou zemích narušena, trh se snaží přimět ostatní země k produkci kávy. Tentokrát se však přidaly k problémům s produkcí i potíže v nákladní dopravě, což zvýšilo napětí na trhu.
Copestake poznamenal, že trvá přibližně dva roky, než produkce kávy zareaguje na změnu ceny. Domnívá se, že trh zatím není z nejhoršího venku, a do budoucna očekává, že ceny zůstanou vysoké a budou i více kolísat.
VÍCE K TÉMATU:
Po mase bez zvířat přichází molekulární káva bez kávových zrn
Coffee first! Firmy jsou kávou posedlé, kanceláře dokonce designují podle kávovaru
Kdy se dražší cena projeví v kavárnách
Společnost XTB nicméně upozorňuje, že přenos cen z komoditních trhů do kaváren chvíli trvá. „Vztah mezi cenou kávy na komoditní burze a cenou v naší oblíbené kavárně je pouze velmi volný. Výrazný dopad má totiž mnoho dalších faktorů jako cena dopravy, energií, obalových materiálů a v neposlední řadě také práce,“ uvedla analýza XTB.
Právě ceny energií se spolu s kávovými boby jako vstupní surovinou postupně v kavárenských cenách ale zřejmě odrazí. Některé kavárny ve Spojených státech zaznamenaly meziroční růst ceny espressa až o 25 procent.
„Pod tlakem se mohou ocitnout společnosti jako Nestlé, J.M. Smucker nebo Starbucks, které jsou nuceny přenést vyšší ceny na koncového zákazníka,“ podotýká Jiří Tyleček.
Na druhou stranu se podle něj Nestlé podařilo za celý rok 2021 vyhnout maloobchodnímu růstu ceny kávy. Podobně Starbucks v říjnu oznámil, že má zabookované ceny kávy na dalších 14 měsíců. „Mnohem více společnosti trápí růst cen ostatních vstupů,“ dodává Tyleček.