Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
Růst cen, kam se podíváš, a čínské dění na více frontách aneb souhrn událostí 38. týdne
Stock Spirits míří do rukou CVC; čínský developer Evergrande nadále v problémech; Česko zvažuje řešit dopady zdražujících energií; impérium luxusu omladí; Universal Music jde na burzu; čínské vozy bude v Česku prodávat Bidli; ČEZ se chystá na modulární reaktory; Google chce smír s EU kvůli reklamě; Volva skončí v roce 2030 s kůží; důvěra v ekonomiku klesá; inflace nechává Fed (zatím) chladným; covid přidusil Němce; akviziční apetit technologických obrů.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
básník Walter Sacher kdysi prohlásil, že „je s podivem, že při dnešní inflaci nestoupá jen cena člověka“. Při pohledu na rostoucí ceny surovin, energií a všeho možného, jak je hlásí statistické úřady po celém světě včetně toho českého, s ním nelze než souhlasit. Na druhou stranu nejde o nic nového a nadměrný růst inflace už zde byl častokrát i v minulosti. Z hlediska spotřebního je to nepříjemné, ale nic s tím neuděláme. Z hlediska státu je to také nepříjemné, protože na koho jiného než na stát mohou kvůli růstu cen lidé nadávat. Ano, své k tomu přidala i nečekaná pandemie koronaviru. Ale rozhodně se není čeho bát, o své peníze nepřijdeme, jen jejich hodnota bude trochu nižší. Ale stále ještě máme dost nástrojů, jak se stoupající inflaci bránit, tak vzhůru do boje.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Obměkčí Google Vestagerovou?
Nejoblíbenější internetový vyhledávač Google se snaží urovnat antimonopolní vyšetřování v Evropské unii, které se týká jeho aktivit v digitální reklamě, píše s odvoláním na svůj zdroj agentura Reuters. Urovnání by pomohlo odvrátit ničivé a zdlouhavé vyšetřování a možnou vysokou pokutu. Google již dostal v EU za poslední desetiletí kvůli monopolnímu chování ve třech různých případech pokuty v celkové výši osm miliard eur. Bylo mu také nařízeno, aby změnil své praktiky a přestal bránit konkurenci.
Časovaná bomba Evergrande?
Čínská developerská společnost, která se topí v dluzích, přidělává vrásky investorům po celém světě. Její krach by podle některých mohl spustit celosvětovou finanční krizi. Mezi jejími věřiteli jsou totiž i velikáni finančního světa, jmenovitě například banky HSBC a UBS. Obavy investorů se v závěru týdne trochu zmírnily poté, co Evergrande přislíbil zaplatit úroky z čínských dluhopisů. Akcie firmy v reakci na tento příslib ve čtvrtek na burze v Hongkongu dokonce přidávaly desítky procent, přestože list Wall Street Journal přišel s informací, že čínská vláda vyzvala úřady v celé zemi, aby se na pád společnosti připravily. Vzhledem k obtížím Evergrande se sháněním peněz na plnění jejích závazků už akcie letos ztratily více než 80 %.
Fed se inflace nezalekl
Měnový výbor americké centrální banky na svém zářiovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky, se sazbami nehýbal. Základní úrokovou sazbu ponechal v rozpětí 0-0,25 %. Přestože je míra inflace vyšší, než za finanční krize před více než deseti lety, Fed to zatím nechává klidným. Centrální bankéři se domnívají, že jde o přechodný jev a že zdražování v následujících měsících poleví. Fed rovněž zveřejnil rovněž novou makroekonomickou prognózu. V té zhoršil výhled růstu HDP v letošním roce na +5,9 %.
Čína se odklání od uhelných investic v cizině
Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil ve svém projevu na Valném shromáždění OSN, že jeho země nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí. „Čína podpoří rozvojové země v budování zeleného a nízkoemisního hospodářství,“ řekl Si. Podle agentury Reuters čínské rozhodnutí může vést k výraznému omezení financování nových uhelných elektráren v chudších zemích. Podobný závazek loni ohlásily Japonsko a Jižní Korea. Odborníci však připomínají, že stopka výstavbě uhelných zdrojů se netýká čínského území, kde Peking plánuje desítky projektů.
GRAFIKA: Největší příjemci čínských zahraničních investic do uhelných zdrojů
K září 2021, v mil. USD
Zdroj: Global Energy Monitor / Statista
Nabídka, co se neodmítá?
DraftKings, americká společnost pro sportovní on-line sázení, chce koupit svého britského rivala Entain. Cena? Asi 22,4 mld. USD, což v přepočtu představuje téměř půl bilionu korun. dolarů. V lednu Entain odmítla poloviční nabídku na převzetí, kterou jí učinil americký provozovatel kasin MGM Resorts International, připomněla agentura Reuters. „Představenstvo společnosti Entain návrh pečlivě zváží,“ uvedl britský podnik.
Covidem přidušené Německo
Oživení v Německu, motoru Evropy, se zbrzďuje. Spolkovou zemi trápí narůstající počty nově nakažených mutací delta covidu i výpadky dodávek potřebných dílů. Mnichovský výzkumný institut Ifo tak zhoršil odhad letošního růstu německé ekonomiky o 0,8 procentního bodu na 2,5 %. V příštím roce by se naopak mělo Německu dařit lépe, než tvrdily dřívější odhady. Hospodářský růst by tak měl následující rok dosáhnout 5,1 %.
Zoom se podrobí „bezpečnostní prověrce“
Americká vláda se rozhodla přezkoumat plán společnosti Zoom Video Communications na převzetí provozovatele cloudových call center Five9. Poskytovatel videohovorů její koupil za 14,7 mld. USD. Zvláštní výbor pod vedením ministerstva spravedlnosti nyní bude zjišťovat, zda tato transakce nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost. Za prověrkou podle médií stojí spojení společnosti Zoom s Čínou.
Impérium luxusu chce do práce jen mladé
Francouzský prodejce luxusního zboží LVMH – Moët Hennessy Louis Vuitton najme do konce příštího roku 25 tisíc lidí pod 30 let. Firmu, která vlastní desítky luxusních značek a jejíž největší část podnikání tvoří móda a doplňky, přiměla k rychlejšímu navyšování počtu zaměstnanců rostoucí poptávka a snaha získat více zákazníků z řad mladší generace. Nový náborový cíl na rok 2022 představuje ve srovnání s předchozími lety zrychlení o zhruba 20 %, uvedla ředitelka pro oblast lidských zdrojů a synergií Chantal Gaemperleová.
PPF prodá kus Cetinu?
Podle Hospodářských novin investiční skupina PPF zvažuje mimo jiné další strategický rozvoj společnosti CETIN, v rámci kterého má být zvažován také možný prodej části firmy přes veřejný trh. Údajně se zvažuje buď uvedení části společnosti na burzu v Amsterdamu, či prodej jinému investorovi napřímo.
Inflační očekávání, to je to, oč tu běží
Téměř polovina Čechů oslovených v průzkumu banky Creditas očekává v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad čtyřmi procenty. Asi čtyři pětiny z oslovených se bojí jejího vlivu na jejich úspory, stále častěji se proto kloní k investicím. Pro většinu lidí s úsporami v řádu stovek tisíc korun byl dlouho základem spořicí účet, který má sedm lidí z deseti, doplněný o investici prostřednictvím fondu (dva z deseti). Preference se ale nyní mění. Lidé častěji investují do nemovitostí, akcií i dluhopisů.
Čínská automobilka vjela na český trh
Čínská automobilka Dongfeng začala nabízet osobní auta a elektromobily v Česku. V příštím roce by jich zde chtěla prodat celkem asi 600, z toho 300 elektromobilů. Nyní má homologované tři modely zahrnující dvě benzinová SUV a jedno elektrické SUV. Ještě do konce roku má na tuzemský trh přijít sportovní elektromobil s výkonem 510 kW a v prvním pololetí roku 2022 pak luxusní elektromobil.
Stock do cizích rukou
Valná hromada výrobce alkoholických nápojů Stock Spirits v pondělí schválila nabídku na převzetí od skupiny CVC za 3,77 GBP za akcii v hotovosti (cca 112 Kč za akcii). Pro schválení hlasovalo 95,64 % přítomných akcionářů, účast byla 60,5%. Transakci musí nyní ještě schválit soud ve Spojeném království a Evropská komise. Evropská komise by se měla vyjádřit do 25 dnů od obdržení žádosti a soudní jednání v Británii by se mělo konat na začátku prosince či ledna.
Volvo už jen bez kůže
Švédská automobilka Volvo Cars chce do roku 2030 prodávat pouze vozy, ve kterých nebude použita kůže. Uvedla též, že si přeje, aby do roku 2025 měla čtvrtina materiálů používaných v nových vozech „recyklovaný nebo biologický“ původ, uvedl zpravodajský server CNBC. Jeden z materiálů určený pro interiér se nazývá Nordico. Sestává z textilií získaných z recyklovaných materiálů, jako jsou PET lahve, a také z „materiálů z udržitelných lesů ve Švédsku a Finsku a zátek recyklovaných z vinařského průmyslu“.
Hudební stáj UMG rozezní burzu
Největší nahrávací společnost na světě Universal Music Group byla před svým vstupem na burzu v Amsterodamu oceněna přibližně na 33,5 miliardy eur. Francouzská mediální skupina Vivendi, která se rozhodla osamostatnit svoji bývalou divizi, stanovila referenční cenu pro vstup na burzu na 18,5 EUR, uvedla burza Euronext. S akciemi se začne obchodovat v úterý. Vstup UMG na burzu bude letos zatím největší v Evropě a završí oddělení nahrávací společnosti od Vivendi, které akcionáři schválili v červnu.
Malé modulární reaktory ČEZ za 19 let
Energetická společnost ČEZ pracuje kromě přípravy dukovanského jaderného bloku také na tom, aby kolem roku 2040 začala stavět malé modulární reaktory (SMR). Na konferenci o nových jaderných zdrojích v Praze to řekl člen představenstva firmy Tomáš Pleskač. Z jeho prezentace vyplývá, že ČEZ se připravuje na stavbu těchto reaktorů o celkovém výkonu přes 1000 MW. Instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany přitom nyní činí 2040 MW, plánovaný nový blok elektrárny by měl mít výkon 1200 MW.
Akviziční apetit technoobrů
Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů. To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000. Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich.
Smartwings ještě reorganizuje
Letecká společnost Smartwings požádala soud o prodloužení lhůty na reorganizační plán pro České aerolinie (ČSA) do února příštího roku. Firma nyní dokončuje jednání s Airbusem, který patří mezi největší věřitele zadlužených ČSA. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku, upozornil na to server zdopravy.cz. ČSA jsou v úpadku od března, insolvenční soud v červnu pověřil mateřskou firmu Smartwings, aby do čtyř měsíců zpracovala reorganizační plán. O případném prodloužení lhůty rozhodne Městský soud v Praze.
Soudní pře Bakala vs. Krúpa pro Bakalu
Slovenský podnikatel Pavol Krúpa musí zaplatit více než 32,4 mil. USD (702 mil. Kč) investorovi Zdeňku Bakalovi. Nařídil mu to americký soud. Federální soudce v Jižní Karolíně uvedl, že Krúpa proti Bakalovi vedl pět let trvající vyděračkou kampaň. Systematicky jej očerňoval a následně požadoval půl miliardy korun za to, že s tím přestane. V rozsudku z 20. září, o němž informovala Bakalova společnost BM Management, dále stojí, že Krúpovo počínání mělo trvale poškodit Bakalovo jméno a jeho podnikatelské zájmy. Krúpa vinu popírá.
Vláda proti dražší energii
Česká vláda podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zvažuje, jak snížit dopady rostoucích cen energií na podniky a nejzranitelnější domácnosti. Podniky by měly být podpořeny přenesením části regulované složky spojené s obnovitelnými zdroji na stát. U domácností formu podpory vláda vyhodnocuje, rozhodnutí by mělo být učiněno během několika dní.