Mohlo by vás také zajímat
ČNB zase přikoupila zlato; Google Play se musí otevřít a EDF si stěžuje na jaderný supertendr i v Bruselu aneb souhrn ekonomických událostí 41. týdne 2024
Libor Akrman 11. října 2024Čína uvalí clo na brandy z EU; účet pojišťoven za povodně: 2 mld. Kč; příval českých makrodat; CSG kupuje startup…
Výhled Fidelity International: Globální ekonomika k recesi nemíří, ale čeká ji i nadále hrbolatá cesta
Veronika Kudrnová 8. října 2024Jaká jsou tržní očekávání pro zbytek roku 2024? Základním scénářem zůstává měkké přistání, ale vyšší volatilita pokračuje. Případné výkyvy v ekonomice…
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Prodaná Zentiva, grand Bezos a Holub s Michlem v ČNB aneb souhrn událostí 40. týdne
Komu bude patřit Zentiva, co nového (zásadního) na hypotečním trhu, budou ještě vozy Jaguar britskou ikonou, proč jde Michl od premiéra k expremiérovi, jakou daňovou novinku přichystala Evropská komise na návrh Česka, kdo jsou největší čeští boháči, jak se dál „konsoliduje“ autoprůmysl s technologiemi anebo komu srazila vaz aféra Dieselgate?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
asi málokdo čekal, že podzimní (před)volební klání zastíní hadí strašák. Únik mamby zelené, jednoho z nejjedovatějších hadů na planetě, v pražských Hlubočepech, kde uštkla svoji majitelku, vyvolal řadu reakcí. V Praze šlo spíše o obavy, zbytek republiky si pravděpodobně říká, co ti „zpovykaní Pražáci“ zase vyvádí. Internet a sociální sítě brzy přešly k humoru. Otázka je, zda se i reakce na výsledek komunálních (a senátních voleb, byť zde to asi nebude tak horké) ponese ve stejném duchu. Troufnu si tvrdit, že tam, kde přinesou kontroverzní výsledek, se asi příliš humoru nedočkáme. Tak snad ti, kdo se o nějaké místo na radnici či jinde ucházejí, to se svými obyvateli myslí upřímně (nebo alespoň většina z nich).
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Ibalgin v amerických barvách. Zentiva má nového majitele. Francouzská skupina Sanofi ji prodala americké investiční společnosti Advent International. Ta za ni zaplatila v přepočtu asi 49 miliard korun. Prodej by podle Sanofi měl být hotov do konce roku.
Top 3 boháči v ČR: Kellner, Babiš, Komárek. Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner. Hodnota jeho majetku je odhadována na 310 miliard korun. Na druhé příčce žebříčku nejbohatších Čechů sestavovaného časopisem Forbes se udržel premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Jeho jmění se však ve srovnání s loňským rokem snížilo o 13 miliard na 75 miliard korun. Na třetím místě je vlastník skupiny KKCG Karel Komárek, který přeskočil realitního magnáta Radovana Vítka.
Evropa bojuje proti daňovým podvodníkům. Ministři financí zemí Evropské unie se shodli na pravidlech obecného systému reverse charge. Režim, který obrací systém placení DPH, pomůže členským státům v boji s daňovými úniky. Nově odběratel při koupi zboží nebo služby zaplatí dodavateli jen kupní cenu za produkt a DPH zaplatí státu napřímo. Až doposud byl režim přímé platby DPH státu povolen u některých vybraných odvětví, například ve stavebnictví či u obchodníků s kovy. Nově bude rozhodovat výše transakce (nad 17 500 eur, v přepočtu asi 450 tisíc korun) bez ohledu na obor. Podle odhadů by tímto mohl český stát získat zhruba pět miliard korun ročně.
Nedostupnější hypotéky. Od začátku října začala platit nová, přísnější pravidla pro poskytování hypoték. Ta se týkají nejenom nových smluv, ale platí i pro refinancování stávajících úvěrů na bydlení. Dluh žadatele o hypotéku by neměl překročit devítinásobek ročního čistého příjmu a na splátku všech svých dluhů má vynakládat maximálně 45 procent měsíčního čistého příjmu. Za celý letošní rok se celkový objem úvěrů na bydlení zřejmě zvýší zhruba o 100 miliard korun uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. České domácnosti měly ke konci května úvěry na bydlení za celkem 1,174 bilionu korun.
VÍCE K TÉMATU: Kdo z vás na to má? Jakou hypotéku si můžete dovolit podle nových pravidel ČNB
Slovensko jaguárům zaslíbené. Evropská komise schválila plán Slovenska poskytnout britské automobilce Jaguar Land Rover investiční pomoc 125 mil. eur na výstavbu závodu u Nitry. Komise uvedla, že pomoc je v souladu s unijními pravidly o státní pomoci a že přispěje k rozvoji regionu. Hospodářskou soutěž na jednotném trhu nenaruší. Závod má oficiálně zahájit výrobu do konce letošního roku.
Rodí se autonomní autoobři? Největší japonská automobilka Toyota vytvoří s technologickým gigantem SoftBank Group společný podnik pro vývoj nových dopravních služeb. Nová firma se bude jmenovat MONET a bude pracovat na vývoji služeb, jako jsou automobilové služby na vyžádání, dodávky potravin, kyvadlové spoje do nemocnice s lékařskými prohlídkami přímo ve voze. Nový podnik by měl zahájit činnost do konce března příštího roku.
Spolupráci v oblasti samořízených vozů ohlásily další automobilky Honda a General Motors. Japonská Honda investuje 2,75 mld. dolarů do divize amerického konkurenta s cílem vyvinout autonomní vůz, který bude možné vyrábět ve velkých objemech pro globální trh.
Šéf Audi končí. Automobilka Volkswagen ukončila s okamžitou platností smlouvu s Rupertem Stadlerem, suspendovaným šéfem prémiové značky Audi. Firma to oznámila po zasedání dozorčí rady. Stadler byl v polovině června zadržen v souvislosti s aférou kolem podvodů s měřením emisí a od té doby je ve vazbě. Na verdiktu soudu bude záviset i to, jak vysoké odstupné mu automobilka nakonec vyplatí.
Ekonomové Michl a Holub míří do rady ČNB. Novým členem bankovní rady České národní banky jmenuje prezident Miloš Zeman ekonoma Aleše Michla, který je poradcem premiéra Andreje Babiše. Spolu s dalším novým členem ho do funkce jmenuje 21. listopadu. Druhým novým členem bankovní rady bude ekonom Tomáš Holub, který v centrální bance vede měnovou sekci. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to řekl Lidovým novinám.
Grand Bezos. Amazon, který vlastní nejbohatší muž planety Jeff Bezos, zvýší mzdy svým nejhůře placeným zaměstnancům. Statisíce Američanů od 1. listopadu dostanou nejméně 15 dolarů na hodinu. Nové minimum platí pro všechny zaměstnance včetně těch, kteří pracují na zkrácený pracovní úvazek nebo na výpomoc. Obdobný krok Amazon připravuje i v Británii a vyzval konkurenty, ať učiní totéž.
Slábnoucí německá ekonomika. Německá vláda výrazně sníží výhled růstu ekonomiky na letošní rok, a to na 1,7 až 1,8 procenta z 2,3 procenta předpovídaných v dubnu. Uvedla agentura Reuters s odvoláním na německé vládní zdroje. Oficiálně mají být data zveřejněna příští týden ve čtvrtek. Revize předpovědi na příští rok je méně razantní, tu vláda podle zdrojů sníží z 2,1 na 2 procenta.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Ondřej Wachal (VW Wachal): Kvalita staveb je kvůli tlaku na cenu a rychlost stále horší
Fondy kvalifikovaných investorů rostou jako houby po dešti. Seznamte se s těmi největšími
Přinesou senátní volby comeback Ratha či Paroubka? Kdo další se stane senátorem?
Ceny bytů dál rostou, i když pomaleji. Meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zmírnil ze 7,7 procenta na konci března na 7,5 procenta. V rámci zemí Evropské unie byl sedmý nejvyšší. Vyplývá z údajů Eurostatu. V celé EU se ceny zvýšily o 4,3 procenta. Podle některých tuzemských odborníků však především ve velkých českých městech dosáhly ceny nemovitostí tak vysoké úrovně, za kterou již lidé nejsou ochotni tyto nemovitosti kupovat.
Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi nejhorší. Nový byt vyjde na 11,3 průměrného ročního platu. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Deloitte, která porovnává loňské údaje z 12 evropských zemí. Nejsnadněji na bydlení dosáhnou Belgičané, kteří na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních vynaloží 3,7 ročního platu.
VÍCE K TÉMATU: V růstu cen nemovitostí už nejsme v EU nejrychlejší. Česko je až sedmé
Musk promazal roboty. Americká společnost Tesla ve třetím čtvrtletí vyrobila rekordních 80 142 elektromobilů, což je o 50 % více než v předchozím čtvrtletí. Z toho více než 53 tisíc vozů byl Model 3 pro masový trh. Zakladatel automobilky Elon Musk tak splnil svůj srpnový slib, že ve třetím čtvrtletí vyrobí 50 000 až 55 000 vozů Model 3.
Už čtyři firmy na Startu. Na trhu pražské burzy START, který je určen pro malé a střední podniky, se při jeho třetím obchodním dnu upsaly akcie společností Primoco UAV a UDI CEE. Celkem tak jsou nyní na tomto trhu čtyři firmy. Primoco UAV, která vyrábí středně velká, plně autonomní bezpilotní letadla, upsala 252 500 akcií při ceně 250 Kč za akcii. UDI CEE, která je součástí české developerské skupiny UDI Group, upsala 587 000 akcií za 440 Kč za akcii.
Ve znamení dvacítky. Škoda Auto uvede do konce roku 2020 na trh 20 nových modelů, z toho devět elektrifikovaných, uvedl během pařížského autosalonu předseda představenstva Bernhard Maier. Během pěti let automobilka investuje do alternativních pohonů a nových služeb mobility zhruba dvě miliardy eur, tedy přes 50 miliard Kč.
Zpomalujeme. Meziroční růst české ekonomiky ve 2. čtvrtletí zpomalil na 2,4 procenta z 4,1 procenta v 1. čtvrtletí. Zpřesněný odhad zveřejnil Český statistický úřad. Tempo růstu HDP zůstalo v případě druhého čtvrtletí stejné jako v odhadu z konce srpna, statistici ale o desetinu procentního bodu snížili růst v 1. čtvrtletí. Mezičtvrtletně rostl hrubý domácí produkt o 0,7 procenta.
Instagram má nového šéfa. Novým generálním ředitelem sociální sítě Instagram bude Adam Mosseri, který doposud působil jako produktový viceprezident podniku. Informovali o tom spoluzakladatelé sítě Kevin Systrom a Mike Krieger, kteří minulý týden ohlásili odchod z vedení.
Francouzský Neoen si jde pro peníze na burzu. Francouzská energetická společnost Neoen vstupuje na burzu, kde chce získat kolem 640 milionů eur. V rámci primární veřejné nabídky plánuje prodat akcie za 16 až 19 eur, což celý podnik ohodnotí až na 1,5 miliardy eur.
Další burzovní squeezing. Valná hromada České spořitelny rozhodla o vytěsnění minoritních akcionářů. Všechny akcie banky získá majoritní vlastník, rakouská finanční skupina Erste. Za každou akcii České spořitelny zaplatí Erste drobným akcionářům z řad měst, obcí i fyzických osob 1 328 Kč.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – historické drama režiséra Ondřeje Trojana Toman, který vypráví o rozporuplné osobě Zdeňka Tomana, šéfa zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, americké sci-fi Venom, americké romantické drama Zrodila se hvězda, thriller dánského režiséra Lars von Triera Jack staví dům, dokumentární snímek Neklidná hranice a rodinný film Bella a Sebastian 3.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.
Pěkně, stručně, zasvěceně, podložené přesnými čísly a bez zbytečného nicneříkajícího obalu či vlastních komentářů autora. Pokud chci stručný přehled zpráv a nelouskat kvůli jednomu číslu dvoustránkový článek kolikrát o ničem, nebo, nedejbože číst rádoby zpravodajství, ale podbarvené vlastními názory některých novinářů, kteří si pletou zprávy a komentáře (a to nemluvím o těch novinářských snad ani ne elévech, kteří přeloží – a mnohdy ani to ne vlastními silami – nějaký článek z internetu a tématu zcela nerozumějíce plácají pak naprosté nesmysly) pak takto to má vypadat. Jen tak dál!