Nabídku Francie pro Dukovany 2 podává Électricité de France (EdF), což je světově druhá největší elektrárenská firma, která ale s přehledem provozuje nejvíce jaderných reaktorů na světě.
Ty staví nejen v domovské Francii, ale i v Británii nebo třeba v Číně. EdF vlastní z 84 procent stát a jako národní firma produkuje levnou elektřinu hlavně pro Francii. Přebytky pak prodává výhodně do zahraničí, zejména do Německa, za dnešní „tržní“ drahé ceny.
Což představuje model, který by vyřešil dnešní energetickou krizi nejen pro energetickou skupinu ČEZ a Česko. Kdyby se tak politici, vedení a minoritní akcionáři ČEZu rozhodli.
Jaderný francouzský sektor je vysoce centralizovaný a plánuje strategicky na dekády dopředu se zapojením firem Framatom (výroba jaderných reaktorů), CEA (jaderný výzkum) a Orano (jaderný palivový cyklus).
Tak dokáže pokrýt všechny aspekty provozu jádra, což byl mimochodem model nastavený při ropné krizi v roce 1974. Tehdy se Francie rozhodla být nezávislá na zahraničních dodavatelích strategických surovin a chtěla postavit 80 jaderných reaktorů (tzv. Messmerův plán) s heslem „Francie nemá ropu, Francie má nápady“.
Dnes je jisté, že to byl nejúspěšnější program omezení produkce C02 a zbavení se energetické závislosti na světě. Francie nyní provozuje doma 58 jaderných reaktorů a dnešní nárůst cen ruského plynu Francouze nechává klidné.
Jaký reaktor?
EdF do Dukovan nabízí tlakovodní reaktor EPR2 s výkonem sníženým na 1200 MW, odvozený od provozovaného typu EPR. Oproti němu má EPR2 několik změn, protože EPR (primárně především německý projekt) se během výstavby ukázal jako komplikovaný. Nové EPR2 však výrazně snižuje náročnost výstavby i provozu.
Schéma tlakovodního reaktoru EPR s výkonem sníženým na 1200 MW. Zdroj: Jaderné dny Plzeň 2020
EPR2 opravdu představuje reaktor 21. století, který byl plně vyvinut novými technologiemi. Výkonem 1670 MWe je EPR2 ideální pro lokalitu Temelín, ale pro Dukovany 2 (vyhlášené původně pro Rusy) má příliš velký výkon. Proto primární okruh snížili o jednu smyčku vedoucí na hraniční výkon 1200 MWe ještě v Dukovanech uchladitelný (podobně jako korejský APR 1400 na APR 1000).
Oproti svým konkurentům má tento reaktor tři smyčky, a tedy i tři parogenerátory, které váží zhruba o polovinu méně, a tedy je lze do Dukovan lépe dopravit.
Oproti americkému designu sází na standardní zálohované bezpečnostní systémy a má například lapač roztavené aktivní zóny. EPR2 v obou variantách bude certifikován francouzským ANS a plánuje se vyrábět v mnoha kusech, nejen ve Francii.
Důležité je se poučit
Design je na papíře, důležitá je hlavně výstavba i provoz. Zde se Francouzi poučili z Číny (stavělo EdF), kde EPR běží, a z Finska a Francie (stavěla Areva), kde se výstavba naopak protáhla.
Z toho důvodu nabídka jde od EdF, a nikoliv od výrobce reaktorů, jak tomu bylo pro Finsko či Temelín 2. EdF jako zavedený provozovatel reaktorů se podílel na čínské výstavbě a má daleko lepší historii úspěšné dostavby. Navíc má podle francouzské vlády od roku 2035 spustit doma až 14 nových reaktorů…
V příštím, posledním díle se podíváme na alternativní variantu v podobě malých reaktorů, které ale nejsou zas tak malé…
Tento článek je privátním názorem autora a NEREPREZENTUJE postoj institucí, ve kterých autor působí či s nimi spolupracuje (např. CIIRC ČVUT či FEL ZČU), ani s těmito institucemi nebyl předem konzultován.