Mohlo by vás také zajímat
Elektrický Elroq na scéně; Kellnerová v čele českých boháčů a Brusel může zavést cla na čínská elektromobily aneb souhrn ekonomických událostí 40. týdne 2024
Libor Akrman 4. října 2024Vláda si plácla s odbory; dálniční známka zdraží; povodňový schodek prošel; O2 může převzít Nordic Telekom; Rozpočtové radě se nezdá…
Milovaná i proklínaná Tesla. Očekávání investorů zatím ale spíš nenaplňuje
Marek Nemky 3. října 2024Tesla se v poslední době potýká mimo jiné s rostoucí konkurencí ve Spojených státech, slabou státní podporou prodeje elektromobilů v…
Inflace v eurozóně spadla pod dvojku, což dává ECB munici na snížení sazeb
Dominik Rusinko 2. října 2024Poprvé od poloviny roku 2021 se inflace v eurozóně dostala pod inflační cíl Evropské centrální banky. Meziroční růst spotřebitelských cen…
Mrazivý začátek roku v Applu, Tesle i na trhu kryptoměn aneb souhrn událostí 1. týdne
Začátek roku je časem bilancování a skládání účtů. Ne jinak tomu bylo v případě české vlády, která se pochválila za přebytkový rozpočet. Chtělo by se říci, že v době ekonomické prosperity a neexistující nezaměstnanosti by to mělo býti samozřejmostí. Českou ekonomiku letos podle všeho čeká mírné zpomalení růstu. Sčítalo se i v Tesle, v jejímž případě velká očekávání jsou pouze matkou zklamání. Cosi shnilého se jeví také u sklizně jménem Apple a bolestivé pády provází i kryptoměny.
Milé čtenářky, milí čtenáři,
ani to nebolelo a máme tady rok 2019. Zatímco v tom osobním životě už máte (jistě) jasno ve svých předsevzetích, tak ve světě byznysu nic jistého není. Na jednu stranu to řadě lidí přidělává vrásky, neboť musí být neustále ve střehu. Na straně druhé to otvírá dvířka příležitostí řadě subjektů, aby se pokusily na trhu uspět.
Nemluvě o tom, že to je dobré i pro nás, neboť máme šanci čtenářům přinášet zajímavé pohledy a interpretace tohoto nevyzpytatelného dění. Zachovejte nám tedy i v letošním roce přízeň a my se budeme snažit důvěru v nás vloženou splácet nejlépe, jak budeme umět.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Konec dobrých časů? Českou ekonomiku letos čeká podle odhadů 16 institucí mírné zpomalení růstu, naopak ceny zboží a služeb vzrostou. Zaměstnavatele pak bude dále trápit nedostatek pracovní síly. Z vnějších faktorů mohou vývoj ekonomiky letos ovlivnit brexit, obchodní války vedené USA a zpomalení poptávky po autech v Evropě.
Tvrdý pád bitcoinu. Kryptoměna bitcoin se loni zřítila o 75 %. Ještě předloni v prosinci atakovala cena bitcoinu hranici 20 tisíc dolarů za jednotku. Rok poté se prodával za 3 800 USD. Vývoj kurzu bitcoinu v letošním roce se dá podle analytiků nazvat splasknutím bubliny. Momentálně podle analytika Czech Fund Lukáše Kovandy kryptoměny zažívají opak toho, co bylo před rokem. “Přepjatě bujarou až bezbřeze euforickou náladu kolem bitcoinu a spol. vystřídaly hluboký pesimismus a potemnělá rezignovanost,“ uvedl Kovanda.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Macronovo makro – aneb proč se Francouzi bouří?
Stanislav Gálik (AuresLab): Za deset let budou ještě vozy se spalovacími motory dobré ojetiny
Na co se má letos svět zaměřit? Globální ekonomika má tři hlavní úkoly
Babiš mimo TOP 500. V důsledku turbulencí na finančních trzích se řada magnátů dostala v roce 2018 do červených čísel. Podle indexu 500 největších miliardářů od agentury Bloomberg nejbohatší lidé na světě ztratili loni 451 miliard dolarů. To je zásadní rozdíl oproti roku 2017, kdy své bohatství zvětšili o miliardu dolarů. K těm, kdo z indexu agentury letos vypadli, patří i český premiér Andrej Babiš nebo ruský magnát Oleg Děripaska.
Očekávání matkou zklamání. Akcie vizionářské automobilky Tesla na úvod roku klesly skoro o 10 procent. Tesla sice na konci minulého roku finišovala s výrobou a v posledním čtvrtletí dodala zákazníkům skoro 91 tisíc vozů, ale Wall Street očekávala víc. Za celý rok Tesla prodala přes 245 tisíc vozů. K poklesu akcií navíc přispěl Elon Musk, který uvedl, že hodlá všechny modely zlevnit o 2000 dolarů.
Vrací se Apple k normálu? Americký technologický gigant Apple poprvé po téměř 12 letech snížil odhad vývoje tržeb. Důvodem je zejména slabý prodej telefonů iPhone v Číně. V dopise investorům to ve středu oznámil šéf podniku Tim Cook. Apple nyní předpokládá, že za fiskální první čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezónu, vykáže tržby kolem
84 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč) místo původně očekávaných 89 až 93 miliard USD.
VÍCE K TÉMATU: Že by bylo cosi shnilého u jablka jménem Apple?
Splácíme snad lépe? Státní dluh ČR loni klesl o 2,7 miliardy korun na 1,6 bilionu korun. Na tiskové konferenci o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Na každého Čecha hypoteticky připadl dluh zhruba 152 000 korun. Podíl státního dluhu na hrubém domácím produktu tak podle MF klesl na 30,6 procenta ze 32,2 procenta v roce 2017.
Čínský rival pro Starbucks. Čínská společnost Luckin, která oficiálně zahájila provoz teprve začátkem loňského roku, hodlá letos otevřít 2500 nových kaváren. Firma uvedla, že má v plánu předstihnout na čínském trhu amerického konkurenta Starbucks. Starbucks je
nyní největším řetězcem kaváren v Číně. Provozuje v zemi kolem 3600 poboček, zatímco Luckin jich tam má zhruba 2000.
20 let eura. Dvě desetiletí po svém zrození se euro znovu zotavuje, když mělo podle mnohých už namále při řecké krizi. Podle některých ukazatelů dokonce sílí. Počet zemí s eurem se rozrostl na 19 z původních 11 a objem ekonomiky eurozóny se zvýšil o 72 % na 11,2 bil. eur. Eurozóna je tak druhou největší ekonomikou světa za USA, což z Evropské unie činí globální sílu, se kterou je třeba počítat.
Silný a nezávislý Fed. Šéf centrální banky USA Jerome Powell v pátek prohlásil, že pokud ho prezident Donald Trump požádá, aby rezignoval, nevyhoví mu. Banka je nicméně připravena pozastavit zvyšování úrokových sazeb. Trump Powella za zvyšování sazeb neustále kritizuje a tvrdí, že zpřísňování měnové politiky je „jediným problémem“ americké ekonomiky. Fed loni zvýšil úrokové sazby čtyřikrát, letos plánoval dvojí zvýšení. Finanční trhy ale od října většinou oslabují pod vlivem obav ze zpomalování růstu světové ekonomiky a z dopadů obchodní války USA a Číny.
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Na Slovensku loni zbankrotovalo nejvíce obyvatel v novodobé historii země. Na pětimilionovém Slovensku bylo vyhlášeno 13 800 osobních bankrotů, což je ve srovnání s předchozím rokem více než 2,5krát tolik (5239 případů v roce 2017). Hlavním důvodem tohoto vývoje bylo podle společnost CRIF – Slovak Credit Bureau, která na Slovensku spravuje úvěrové registry, zmírnění podmínek pro oddlužení, jež v zemi vstoupily v platnost v březnu roku 2017.
Byty nezlevní. Tempo růstu cen bytů letos klesne, zlevňování se ovšem očekávat nedá. Ceny budou růst hlavně kvůli nedostatečné nabídce způsobené špatnou legislativou a nedostatečným kapacitám ve stavebnictví. Naopak poptávku bude tlumit růst úrokových sazeb nebo omezující doporučení ČNB pro poskytování hypoték. Projevit se může také očekávané zpomalení mzdového růstu. Shodla se na tom většina analytiků, které oslovila agentura ČTK.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hypotéky už levné nebudou. Zmapovali jsme poslední vývoj na hypotečním trhu
Z družstva bankou. Moravský Peněžní Ústav se k 1. lednu 2019 stal oficiálně bankou. V této chvíli společnost prochází transformací, jejíž součástí je i její celkový rebranding. Nový název banky chystá MPÚ poprvé veřejně oznámit 20. února 2019 na plánované tiskové konferenci, kde budou také představeny i vize a cíle nové banky, její produkty a služby. MPÚ má nyní přes 10 tisíc klientů s vklady převyšující 7 miliard korun.
Kdo nahradí Draghiho? Nejpravděpodobnějším kandidátem na příštího šéfa Evropské centrální banky (ECB) je bývalý guvernér finské centrální banky Erkki Liikanen. Vyplývá to z průzkumu listu Financial Times mezi ekonomy. Současnému šéfovi ECB Mariu
Draghimu vyprší mandát na konci října. Anketa nicméně ukázala, že ekonomové by jako jeho nástupce preferovali spíše Benoîta Cœurého, který je nyní členem Výkonné rady ECB.
Zelení Němci. V Německu se loni poprvé vyrobilo více elektřiny z obnovitelných zdrojů energie než z uhlí. Voda, vítr, slunce a biomasa se tak loni staly největším zdrojem výroby elektřiny, na celkové výrobě elektřiny se podílely ze 40 %. Podíl uhlí na výrobě elektřiny naopak klesl na 39 %. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na údaje od Fraunhofer Institute.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Nové směry německé energetiky. Bez dotací zelené elektřině i bez nových stožárů
Vánoční účet. Češi nakupují vánoční dárky stále častěji na internetu. Od října do 23. prosince utratili v e-shopech 45 miliard korun. Ve vánoční sezóně o rok dříve to bylo 38 miliard. Loňská útrata za dárky tvoří více než třetinu odhadovaného celkového obratu on-line obchodů za celý rok 2018. Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která sleduje trh, zatím počítá s celkovými tržbami 133 miliard korun, napsaly Hospodářské noviny.
Bezpečná investice. Cena zlata na světových trzích se v závěru tohoto týdne vyšplhala skoro na 1300 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu), a ocitla se tak na nejvyšší úrovni za více než šest měsíců. Výrazné kolísání s mohutnými propady na akciových trzích totiž přiměly investory k nákupům žlutého kovu, který je považován za bezpečné útočiště v období ekonomické či politické nejistoty.
Graf: Vývoj ceny zlata (v dolarech za troyskou unci) za posledních pět let
Zdroj: tradingeconomics.com, OTC
Katar dal sbohem kartelu OPEC. Katar v úterý 1. ledna vystoupil z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Jeden z nejmenších ropných producentů, který je ale zároveň je největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu, se stal první zemí z oblasti Blízkého východu, která ropný kartel opustila. Od Nového roku má OPEC už jen 14 členských států.
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden odstartovaly tyto filmy – americké životopisné drama Beautiful Boy. Jde o emotivní snímek, který pojednává o síle drogové závislosti. Byl natočený podle skutečného příběhu Nica a Davida Sheffových, kteří své zážitky zachytili každý ze svého úhlu pohledu ve dvojici knih. V prvním týdnu nového roku do kin vstoupil také komediální snímek s fantasy prvky Rok opice.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.