Mohlo by vás také zajímat
Jak mohou povodně ovlivnit české hospodářství?
Jan Bureš 16. září 2024Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
Schizofrenní Německo: Stop pomoci Ukrajině chce nahradit ruskými rezervami, což ale dříve odmítalo
Lukáš Kovanda 19. srpna 2024Kvůli napnutým jednáním o rozpočtu už německá vláda nebude financovat novou pomoc Ukrajině, jelikož vládou nově schválené limity pro pomoc…
- Analýza
Macronovo makro – aneb proč se Francouzi bouří?
K divokým protestům, barikádám a hořícím automobilům v centru Paříže nemají Francouzi objektivní ekonomické důvody. Francie patří mezi nejvíce rovnostářské státy Evropy s nejštědřejším sociálním systémem. Kdyby se k problémům stavěly podobně i ostatní národy, celá východní Evropa by se musela poslední desítky let zmítat v nepokojích v důsledku nízké životní úrovně, píše v komentáři Josef Navrátil z Comsense Analytics.
Ve Francii se předvánoční týdny nesly v duchu protestů. Nepokoje původně iniciované navrhovaným zvýšením spotřební daně na pohonné hmoty postupem času přerostly v revoltu.
V revoltu proti současné vládě a prezidentovi Macronovi, který jako by dělal více pro blaho bohatých a zapomínal na Francouze s podprůměrnými příjmy. Ty v posledních letech podle jejich slov trápí pokles životní úrovně, vysoká nezaměstnanost či rostoucí daně.
Lze však těmito argumenty obhájit hořící barikády okolo Vítězného oblouku nebo Francouzi pouze dostávají své pověsti národa, který k bouřlivým demonstracím sahá při sebemenší příležitosti?
Argument rozevřených nůžek neobstojí
Protestující v ulicích vehementně upozorňovali na to, že se neustále rozevírají nůžky mezi příjmy a životní úrovní chudých a bohatých. Pro nízkopříjmové vrstvy je podle demonstrantů složité hradit i základní výdaje na bydlení, potraviny a dopravu.
Zejména po dluhové krizi eurozóny z roku 2012 mzdová dynamika ve Francii skutečně nebyla nijak vysoká. V posledních letech průměrná reálná hodinová mzda rostla přibližně 1% tempem. To je však pro rozvinuté země typické a v kontrastu zemí OECD to byla dokonce nadprůměrná hodnota.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Přišel, viděl, zvítězil. Teď čekají Macrona nevděčné a nepopulární reformy
Nelze tedy rozhodně říci, že by pracující Francouzi měli pocítit zhoršení životní úrovně. To potvrzují i statistiky vývoje kupní síly tamních obyvatel od krize, kdy s výjimkou let 2012 a 2013 si může každoročně průměrný Francouz dovolit spotřebovat více než dříve.
Rovnostářská Francie
Zároveň z objektivního hlediska nelze hovořit o tom, že by Francie výrazně trpěla příjmovou nerovností. Naopak země podle statistik Eurostatu patří do třetiny těch nejvíce rovnostářských evropských ekonomik.
Ukazatel příjmové nerovnosti (vypočítaný jako disponibilní příjem pětiny nejbohatších vydělený disponibilním příjmem pětiny nejchudších) dosahuje pro Francii hodnoty přibližně 4. Jinými slovy, pětina nejbohatších Francouzů má přibližně 4násobně vyšší příjmy než pětina těch nejchudších. Nelze tedy hovořit o nijak dramatické nespravedlnosti. Pro EU je třeba typická hodnota 5. V rámci tohoto ukazatele vyniká Česká republika, která je s hodnotou 3,5 nejvíce rovnostářskou evropskou zemí.
Navíc co se úrovně čistých příjmů Francouzů týče, ty dosahují 140 % průměru EU. To sice není tolik, kolik si jsou schopni vydělat obyvatelé Německa či Švýcarska, avšak rozhodně více důvodů k nespokojenosti mají kupříkladu Poláci či Maďaři, jejichž disponibilní příjmy jsou zhruba třetinové. I po očištění o poměrně výrazné rozdíly v cenových hladinách si tak Francouzi rozhodně stěžovat nemohou.
Problémem je nezaměstnanost
Daleko větším problémem než příjmová nerovnost je pro Francii počet lidí bez práce. Aktuálně dosahuje míra nezaměstnanosti okolo 9 %, což je například bezmála trojnásobná úroveň oproti situaci v Německu nebo Česku. Průměrná hodnota míry nezaměstnanosti v rámci zemí OECD je zároveň o více než třetinu nižší. Relativně vysoká nezaměstnanost však trápí Francii dlouhodobě.
Nicméně současné vládě se daří počet lidí bez práce snižovat. Od nastoupení Macrona do úřadu klesla nezaměstnanost o jeden procentní bod. A prezident dál slibuje, že míru nezaměstnanosti stlačí do příštích voleb v roce 2022 k hladině 7 %. To je poměrně ambiciózní cíl vyžadující solidní reálný růst ekonomické aktivity, nicméně pohled na současný vývoj svědčí o tom, že nezaměstnanost je na klesající trajektorii.
Graf: Míra nezaměstnanosti ve Franci za posledních 22 let (v %)
Zdroj: tradingeconomics.com, INSEE
Macron v letošním roce prosadil novou legislativu, která umožňuje zaměstnavatelům větší flexibilitu v najímání a propouštění zaměstnanců. Firmy se totiž dříve mohly zdráhat přijímat nové pracovníky z důvodu, že jejich případné propouštění bude velmi obtížné.
ČESKO MÁ OPAČNÝ PROBLÉM: Lepší už to nebude. Míra nezaměstnanosti dosáhla dna
Snížení ochrany pracovních míst však na druhou stranu vadí některým zaměstnancům, kteří si stěžují na pokles svých práv na úkor velkých korporací. Dlouhodobě by však nová legislativa měla přinést ovoce v podobě vyšší zaměstnanosti a flexibility pracovního trhu.
Ani pohled na vývoj nezaměstnanosti tak nenasvědčuje tomu, že by Francouzi měli důvody vyjadřovat zásadní nespokojenost. Situace na trhu práce se zlepšuje a nezaměstnanost je prakticky nejnižší od krizového roku 2008.
Stagnující ekonomický růst
Pravdou je, že francouzská ekonomika v poslední dekádě prakticky stagnuje a od krize zaznamenává zpravidla velmi mírný meziroční růst oscilující okolo hladiny 1-2 % ročně. Poslední období bylo však pro zemi nadprůměrně dobré. Rok 2017 přinesl meziroční růst HDP o 1,8 % a letošek se sice nese v postupném zpomalování růstu, to však postihlo i většinu ostatních západoevropských zemí.
Graf: Meziroční růst HDP ve Francii za posledních 22 let (v %)
Zdroj: tradingeconomics.com, INSEE
Oproti minulým poměrně chudým letům jsou na růstové trajektorii i maloobchodní tržby a investice. Tudíž zásadní negativní zprávy, které by měly vyústit v hořící automobily v centru Paříže, nepřichází ani z makroekonomického pohledu. O poznání horším vývojem si prošla v poslední dekádě Itálie, nemluvě o extrémním dluhem zatíženém Řecku.
Macron jako prezident bohatých?
Řadové Francouze si současný prezident proti sobě postavil díky provedeným daňovým úlevám pro ty nejbohatší, které zbavil řady majetkových daní, čímž chtěl podpořit ekonomický růst.
Efekt tohoto kroku je obtížně měřitelný, zato zcela jasně lze vyčíslit roční ztrátu příjmů státní poklady, které se v důsledku snížení daňového zatížení propadly o více než 3 miliardy eur.
Naopak nižší a střední třídu mělo negativně zasáhnout zvýšení daní na pohonné hmoty, které mělo platit od začátku roku 2019. Kromě zvýšení příjmů státního rozpočtu si od toho politici slibovali pokles vypouštěných emisí a vyšší motivaci k využívání ekologičtějších způsobů dopravy. To však pro řadu zejména venkovských obyvatel, pro které je vlastní automobil nutností, byla poslední kapka.
Ústupky povedou k růstu zadlužení
Po týdnech nepokojů prezident Macron v zájmu uklidnění situace nejenže zrušil plánované zvýšení spotřební daně na pohonné hmoty, ale zároveň zvýšil nynější minimální mzdu o 100 eur na bezmála 1600 eur a oznámil daňové úlevy pro důchodce. Francouzům se tak podařilo „vydupat si“ prosazení některých požadavků. Státní kasu to však bude stát podle odhadů 10 až 15 miliard eur.
Což povede k tomu, že země bude v roce 2019 hospodařit s výrazně schodkovým rozpočtem. Hovoří se o deficitu 3,2 % HDP, což je zejména v kontrastu zpomalujícího se ekonomického růstu skutečně hodně. Zadlužení Francie dosahuje vysokých, avšak nikoliv kritických (jako je tomu v případě problematické Itálie) 97 % HDP. Ovšem při současném růstu úrokových sazeb by v budoucnu už mohlo financování rostoucího dluhu znamenat hluboký zásah do francouzské státní kasy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Obavy z nového ohniska finanční krize sílí. Kráčí Itálie ve stopách Řecka?
Zbytečně tvrdý úder
Z objektivních důvodů tedy lze říci, že k tak divokým protestům nemají řadoví Francouzi pádné důvody. Kdyby se k problémům stavěly podobně i ostatní národy, celá východní Evropa by se musela poslední desítky let zmítat v nepokojích v důsledku nízké životní úrovně. Opět se tak projevila francouzská vznětlivá povaha, která nemá ke stávkám a demonstracím daleko.
Protesty jsou těžko pochopitelné i proto, že Francie má jeden z nejbohatších sociálních systémů na světě, kdy více než třetina ekonomického výstupu je utracena na výdaje typu sociálních dávek a zdravotnictví, což je nejvyšší podíl těchto nákladů vůči HDP ze všech států Evropy. Tyto výdaje však pochopitelně musí být financovány vysokými daněmi, které opět patří k těm relativně nejvyšším.
Řadoví Francouzi by si tudíž měli uvědomit, že žádný oběd není zadarmo a růst spotřeby na dluh za absence zvyšování produktivity je cestou do pekel. Jenže vysvětlujte to stotisícovému rozbouřenému davu.
Autor nám zapomněl sdělit jednu důležitou informaci. Z ohromné částky vynakládané na sociální systém značná část skončí u migrantů a jejich potomků, kteří mají 2násobnou porodnost než Francouzi, zatímco jejich chuť vzdělávat se a pracovat je minimální a nezaměstnanost této neustále rostoucí skupiny je přes 40%. Navíc tito lidé významnou část z peněz vysátých ze sociálního systému, případně vydělaných ve Francii, přeposílají do Afriky a na Střední východ, kde tyto jejich „příspěvky“ pomáhají živit převaděče, teroristy nebo minimálně zvyšují porodnost. Celkově jde o ohromné penězovody ven z Francie, které pak v ekonomice zásadně chybí a to spolu s nechutí migrantů a jejich potomků živit se prací trvale zvyšuje nezaměstnanost. Pan novinář nám tady naservíroval článek, jak na tom je vlastně Francie s 97%HDP dluhu dobře, ale to je jen zdání – ve skutečnosti by měla mít Francie už možná 200%HDP dluh, neboť sociální dávky včetně levného státního bydlení dotuje na úkor investic do všeho – všechny složky státu od hasičů, přes policisty, hromadnou dopravu až po armádu jsou tragicky podfinancované už desítky let. To samozřejmě nahrává zločineckým skupinám z Afriky, které vesele kradou, prodávají drogy a policie je bezmocná. Armáda je už téměř nefunkční a v případě války by se neudržela ani těch pár týdnů jako proti Německu za 2.světové války. Popravdě ač nabubřelého Makaróna nesnáším, za 7% nezaměstnanost ani státní dluh nemůže. Ve Francii již žije kolem 8% muslimů – tedy kolem 8% migrantů a jejich potomků z Ariky a jestliže je u nich nezaměstnanost 40-50%, pak minimálně 3% z nezaměstnanosti zajišťují lidé, které rodiče nevedli k tomu, aby se snažili dosáhnout nějakého vzdělání, nebo se něčím vyučit a být pro společnost užiteční, ale naopak je naučili, že lze přežívat celý život na sociálních dávkách a mít se na úkor druhých relativně dobře. Skutečná nezaměstnanost po odečtení této skupiny je pak podobná té naší 3-4%. Jelikož se ale tito lidé množí 2xrychleji než původní Francouzi a další a další připlouvají, logicky se každý rok zvyšuje objem vyplácené sociální podpory, zatímco lidí, kteří je živí ubývá. Děje se to už desítky let, ale nejprve to stát řešil zvyšováním daní pracujícím, po té škrty v rozpočtu, ale jelikož se počet těchto lidí každých 25let téměř zdvojnásobí, po roce 2000 už není kde brát a státní dluh začal nevyhnutelně růst. Proti nám se mají Francouzi stále ještě skvěle, ale celá střední třída každým rokem pomalu ale jistě chudne a lidé žijí dlouho a dokáží poznat, o kolik hůře se mají za posledních 20-30-40let. My se nebouříme prostě proto, že jsme začali jako naprostí chudáci a zatím se to pomalu, ale jistě lepší. Francouzi se nesrovnávají s námi – na nás kašlou, srovnávají se s tím, jak se měli v minulosti a vnímají setrvale horšící se životní úroveň. My se máme sice o hodně hůř než oni dnes, ale srovnáváme se hlavně s tím, jak jsme se měli před 25lety a vnímáme velké zlepšení, takže nemáme takový důvod se bouřit, nehledě na naší pohodovou národní povahu. Politici jsou strašně naivní, když si myslí, že se lidé podívají do nějakých tabulek a grafů a řeknou si máme se dobře. Evropanům jde vždycky o děti a takže se podívají do své minulosti, srovnají si to se současností a z toho usoudí, jak se budou mít jejich děti a vnoučata, no a když se na to podíváte z tohoto úhlu pohledu, tak mají Francouzi velký důvod se bouřit. Bohužel jejich levicí vymyté mozečky nechápou, že ta cesta z kopce dolů není způsobená asociálním chováním státu, ale přesně naopak – rozdáváním sociálních dávek aniž by za to především od migrošů cokoli tvrdě žádal… V poslední době mám bohužel pocit, že jsme krok od toho, abychom se vydali stejnou cestou. Pravice se odvařila jak rozkrádáním státu, tak snahou ANO zničit a levice toho využívá k rozdávání z cizího. Pravice to sice drsně kritizuje, ale to pravice se vzepřela politické realitě a iracionálně vyhlásila ANO válku, místo aby se s ním spojila ve vládě a brzdila rozhazování peněz a tím upřednostnila ideologii nad zájmy státu a občanů. Levice na rozhazování a přilepšování „sociálně slabým“ stojí a padá, na ní se zlobit nemůžete…
Vy by jste měl napsat článek! V pár odstavcích sečteno prakticky. Kvalitní čtení!
Naprosto souhlasím, ve všem je pravda, kdo bude pomáhat slabým, když bohatí zchudnou ?
tento komentář je o 100% lepší než článek.
Taky jste nám zapomněl něco sdělit, pane Milane. A totiž, že v předchozí dekádě až dvou, kdy se migranti výrazně podíleli na růstu té či oné ekonomiky, nikomu moc nevadili. Zvláště Vám ne, který jste o problému migrace neměl páru, že? Pravice klidně nechá levici zvyšovat sociální dávky, o které pak mohou zaměstnavatelé vyplácet nižší mzdu těm, kteří budou o tom hubu držet. Bohužel na takové věci vždy někdo doplatí a ten teď dělá čurbes.
Krásně napsané p. Milane tak to je absolutní pravda
Klobouk dolů, správně napsaný komentář, tenhle článek patří na billboardy!
Pane redaktore. Ta mzda je 1525 euros hrubeho. Cisteho je to 1227 euros. Z toho musite jeste zaplatit dan z prijmu, zdravotni pripojisteni cca. 25 az 50 euros, pojistka na auto 30 az 50 euros, litr benzinu je za 1.40, mitne na dalnici, slusny byt pro rodinu 700 euros.
EDF, Veolia, Gaz …
Navic ti co zapalujou auta a rozbiji vylohy a vykradaji je nepatri k hnuti zlutych vest. Jsou to zhuleni vyrostci z predmesti, kteri pouze vyuzivaji moznosti se zamaskovat do davu ext. To by bylo na dlouho.
Ve všem máte pravdu, kdo bude pomáhat slabým, když bohatí schudnou ?
Děkuji za váš komentář, souhlasím s vaším názorem.
„kdy více než třetina ekonomického výstupu je utracena na výdaje typu sociálních dávek a zdravotnictví, což je nejvyšší podíl těchto nákladů vůči HDP ze všech států Evropy. Tyto výdaje však pochopitelně musí být financovány vysokými daněmi, které opět patří k těm relativně nejvyšším.“ No to je prave ten hlavny problem. Táto socialna politika ktora dáva nezamestnanym a lenivcom vyhodi ktore musi v konečnom dosledku zaplatit pracujuci svojimy vysokými danami… Tak asi preto je tam ta nespokojnost.
Kdyby se k problémům stavěly podobně i ostatní národy, celá východní Evropa by se musela poslední desítky let zmítat v nepokojích v důsledku nízké životní úrovně.
No možno prave preto lebo žiadne nepokoje tam niesu maju vychodoeuropske štaty problem s nizkou urovnou… lebo držia p**u tak ich kazdy využiva a sere na nich 🙂
Vážne autor dava veľmi divne argumenti štýlom… „A čo chcete ved inde je to horšie, tak budte drže hubu a krok“