Schodek státního rozpočtu se ke konci července prohloubil k 280 miliardám korun, což znamená nejhorší červencový výsledek od vzniku České republiky.
Tempo prohlubování schodku státního rozpočtu bylo v červenci poměrně mírné, podobně jako předtím v červnu. Bylo tak citelně nižší než v jarních měsících.
Nic to však nemění na tom, že tuzemský státní rozpočet letos vykáže historicky rekordní schodek, mírně přesahující 400 miliard korun. Z necelých 279,4 miliardy korun červencového schodku se tak prohloubí ještě o necelých 150 miliard.
GRAF: Vývoj bilance státního rozpočtu za sedm měsíců
Jde o data za leden až červenec daného roku, v mld. Kč.
Zdroj: MF ČR
Komentář ministryně financí Aleny Schillerové |
„Druhý měsíc v řadě došlo k výrazně nižšímu propadu salda, než tomu bylo v prvních pěti měsících roku. Dopady rozvolnění se promítly zejména do výběru daní včetně pojistného. Jejich objem byl v průběhu července meziročně vyšší o 10,9 mld. Kč, čímž překročil i úroveň inkasa z července předkrizového roku 2019. Jde o pokračování trendu významného zpomalení růstu schodku a postupného navracení ekonomiky do normálního stavu,“ komentovala červencová čísla ministryně financí.
Zdroj: MF ČR |
Ministerstvo financí si v prvním letošním pololetí bezproblémově zajistilo většinu celoroční výpůjční potřeby. To také zčásti vysvětluje poměrně výrazný nárůst schodku státních financí během letošního jara.
Ve druhém pololetí je třeba počítat s celkově slabší razancí dalšího prohlubování schodku, což potvrzují právě už červencová čísla. Pravděpodobné je ovšem zrychlení prohlubování deficitu k samému konci letoška.
Konsolidace nutná
Tuzemské veřejné finance se potenciálně mohou poměrně snadno vrátit na dráhu udržitelného vývoje. Vlivem pandemie tak nedošlo k rozvratu veřejných financí. Současně je ale třeba přijít co možná nejdříve s věrohodným plánem konsolidace veřejných financí pro příštích deset let.
Tento plán zatím nepředstavila ani stávající vláda. A ani žádná z politických stran či uskupení zatím ve svém předvolebním programu, pokud byl již zveřejněn, nenabízí uspokojivé řešení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Americká ekonomika šlape, ale zpomalení ji nemine
České firmy trápí nedostatek lidí, částečně i kvůli předčasným důchodům
Problém pro firmy: ceny výroby vyhání nedostatek surovin a lidí
Nutno podotknout, že česká vláda – ať už tato, či příští – se nebude moci věčně spoléhat na shovívavost ratingových agentur. Například Německo už pro příští rok plánuje po přepočtu na velikost ekonomiky více než dvakrát nižší schodek svých státních financí než Česko.
Je tedy nutné, aby Česko v souladu s plánem konsolidace začalo urychleně pracovat na redukci svého deficitního financování. Jinak může už ve druhém pololetí příštího roku dojít ke zhoršení ratingového výhledu některé ze světově významných ratingových agentur a v roce 2023 i ke zhoršení samotného ratingu.