Mohlo by vás také zajímat
Většina Čechů prý žije v krizi; tloustnoucí Číňané hrozbou pro ekonomiku a půl miliardy pro ovocnáře za mráz aneb souhrn ekonomických událostí 36. týdne 2024
Libor Akrman 6. září 2024Nový šéf českého Googlu; průměrná mzda v Česku zase stoupla; ČEZ od nového roku zlevní plyn i elektřinu; vodíkové BMW…
Ruským firmám se v Česku líbí. Máme jich nejvíc v celé unii
Robert Břešťan 6. září 2024Téměř třetina všech firem v Evropské unii, v nichž mají nejméně 40procentní podíl lidé s ruským občanstvím či jiné ruské…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- ČLÁNEK
Místo tajgy pustina. „Pohostinné“ Rusko by Číně prodalo celou Sibiř
Sibiřské lesy jsou zlatým dolem pro nelegální těžaře a obchodníky se dřevem. Beneficentem neregulované těžby jsou Číňané. Zatímco ekologičtí aktivisté i ruská média hlasitě bijí na poplach, tajga se dál s tichým souhlasem Kremlu mění v pustinu.
Odlesnění brazilského amazonského deštného pralesa dosáhlo v letošním roce dvanáctiletého maxima, informovala nedávno agentura Reuters s odvoláním na tamní vládní údaje. Odlesňování však neprobíhá jen v Brazílii, ale i v Rusku na Sibiři.
Zatímco ale v Brazílii je to důsledek vlády prezidenta Jaira Bolsonara, v Rusku pro tento negativní jev platí spíše přísloví „pro stromy nevidí les“. Řídí se jím mnozí oligarchové a gurbernátoři, kterým záleží na jejich vlastním prospěchu. Důsledkem je devastace sibiřských lesů i negativní dopad na ruskou ekonomiku.
Co média vidí, Kreml nečte
„Nejen ruská média se odlesňování ruské tajgy již řadu let věnují, na nejvyšších úrovních je ale problém stále přehlížen. Titulky jako „Čína mění ruskou tajgu v poušť“ nebo „Čína odlesnila Rusko, je to pravda?“, „Číňané všechno vymýtili“, „Lesy Dálného východu a Sibiře se nemilosrdně kácí“, „Kreml daroval Číně Dálný východ“, „Nejprve Dálný východ a nyní Sibiř“, jsou jen některé příklady z poslední doby.
Jednohlasně poukazují na totéž – na Kremlem tolerovanou nelegální nebo pololegální těžbu, z níž profituje Čína.
Rusko navíc zákonem omezuje vlastní vývozce dřeva, takže čínští dřevaři si často surovinu za zlomek ceny exportují sami. K tomu si připočítejme obcházení zákonů, korupce a nikdo se nemůže divit rozkvětu nelegálního obchodu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zkáza palmového oleje. Co může pomoci zachránit deštné pralesy?
„Ruský les je zakletý a nedaří se zabránit divokému kácení stromů,“ napsala již loni ruská Gazeta. Všichni si stěžují, někdo na „černé dřevorubce“, někdo na nízké ceny, někdo na neschopnost kontroly firem a někdo, že nejsou peníze na audit. Podle Alexeje Ryžikova z komoditní burzy v Petrohradě existuje na Sibiři a na Dálném východě dobře zavedený systém prodeje dokumentů nutných ke kácení dřeva.
VIDEO: Vykácí Čína celou Sibiř?
Zdroj: youtube.com, topcor.ru
Ruské plíce světa se zmenšují
Ruské lesy se rozkládají se na více 800 milionech, podle analýzy think-tanku Earth.com tak představují více než 20 procent celkové lesní plochy na Zemi. Vedle nekontrolovaného odlesňování je ohrožují také masivní požáry.
Od roku 2001 do roku 2019 přišlo Rusko o 64 milionů hektarů lesů což podle serveru globalforestwatch představuje ekvivalent emisím oxidu uhličitého o objemu 10,1 gigatuny (Gt). Jen pro srovnání: letošní rozsah brazilského rekordního odlesňování postihl necelý 750 tisíc hektarů pralesů, zatímco v Rusku se v posledních letech těžba týkala milionu hektarů.
Jak podotýká organizace Jamestown Foundation za 80 procent mohou lesní požáry, ale dalších 20 procent připadá na těžbu dřeva. Například letos v květnu shořely lesy v okolí Bajkalu na ploše velikosti Jihočeského kraje. Nicméně řada požárů je často založena, aby zakryla právě stopy po nelegální těžbě dřeva, které míří do Číny.
GRAF: Vývoj odlesňování v Rusku
Graf v období 2001 až 2019 ukazuje, že hlavní příčinou odlesňování jsou požáry a hned po nich kácení lesů, v milionech hektarů (Mha).
Zdroj: www.globalforestwatch.org
Miliardové zisky
Podle expertů činí škody napáchané „černými dřevorubci“ až 100 miliard rublů ročně (cca 29 mld. Kč). Oficiální statistiky ovšem přiznávají pouze 15 miliard rublů (4,3 mld. Kč). „Někdo z obchodu má zisk, a to na obou stranách rusko-čínské hranice,“ konstatuje se v příspěvku organizace Jamestown Foundation.
Nejnovější údaje Federální agentury lesního hospodářství (Rosleschoz) uvádí, že za první polovinu roku 2020 bylo zjištěno 6800 případů nelegální těžby dřeva s objemem 507,5 tisíce metrů krychlových dřeva a škody způsobené ve výši 3,9 miliardy rublů.
Přitom oficiální údaje uvádí, že Rusko vyvezlo za uvedené období 6,4 milionu krychlových metrů kulatiny. To je necelých 90 procent (85–90 %) celkového ročního vývozu dřeva z Ruské federace. Jak uvádí list Vedomosti v peněžním vyjádření však Rusko za kulatinu utržilo jen 48 procent z celkové částky, která se pohybuje na úrovni 12 miliard dolarů ročně.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
Devastace přírody zvyšuje riziko pandemií, varují odborníci. Že budou přicházet, je jisté
Nelegální těžba dřeva
Nelegální těžba v Rusku již má zaběhlá pravidla. Představa, že do lesa přijedou „černí těžaři“ s pilami a kamiony, které zde naloží čerstvě pořezaným dřevem a s ním zamíří za potenciálními kupci, je neúplná. Vše totiž začíná v mezích zákona.
Nejprve těžařská společnost získává od ruského státu legální právo na pronájem lesa v určité oblasti s povolením k těžbě s předem určenými podmínkami. Vzhledem k tomu, že ale finální dohled mají regionální orgány, tak ty často využijí své pravomoci a podepíší formální dodatečné dohody k základní smlouvě. Tím nájemci umožňují těžbu v mnohem větším rozsahu, než je uvedeno v podmínkách původní dohody.
Sibiř očima festivalu EKOFILM |
Ve dnech 4. až 7. prosince proběhne ON-LINE 46. ročník nejstaršího filmového festivalu s ekologickou tematikou v Evropě EKOFILM. Mj. uvede i německý film Na tenkém ledě režisérů Henryho M. Mixa a Boase Schwarze, který „ukazuje nádhernou přírodu ruské Sibiře, ale zároveň alarmující klimatické změny v této rozlehlé oblasti.“ PODROBNOSTI O PROGRAMU FESTIVALU NA webu www.ekofilm.cz |
„Nelegální těžba dřeva je často doprovázena skutečnou korupcí za účasti zástupců lokálních či oblastních úřadů nebo překračováním jejich úředních pravomocí,“ uvádí ruský web Lesprominform. Nemluvě o tom, že na většinu ilegální těžby neexistují žádná povolení.
Oficiálně představuje černá těžba méně než jedno procento, ale podle médií by pak ztráty nemohly dosahovat výše uvedených 100 miliard rublů. Ruský lesnický expert Konstantin Kobjakov z ruské pobočky WWF (Světový fond na ochranu přírody) odhaduje, že nelegální těžba tvoří až 20 procent z celkového množství těžby. „Pokud se tedy nyní v Rusku oficiálně vytěží asi 170 milionů metrů krychlových dřeva, pak minimálně 30 milionů metrů krychlových skončí v šedé zóně obchodu se dřevem,“ vysvětluje.
Někteří odborníci dokonce odhadují, že objem nelegální těžby na Sibiři je ještě větší, až 70 procent.
Čínský hlad po dřevě
Na druhou stranu motorem legální i nelegální těžby je čínský hlad po dřevě. Podle Earth.org je Čína největším importérem dřeva na světě. Z toho bezmála polovina (48,3 procenta) pochází z Ruska, dodává organizace.
„Čína by dokázala vytěžit veškeré lesy v jižní části Sibiře. Pokud jim to nabídnete, vezmou to. Dřevo zpracují a do světa pak posílají nábytek či další výrobky,“ dodává Kobjakov.
Peking navíc výrazně omezil těžbu v čínských lesích, což čínské zpracovatele nutí se po dřevě poohlížet za hranicemi, tedy do hlavně v Rusku.
PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Rusko mění Arktidu v dopravní tepnu. Do akce jdou nové supersilné ledoborce
Zatímco Číňané na levném dřevu z Ruska bohatnou, v Rusku je často tento nelegální obchod jedinou možností obživy poté, co po zániku kolektivního hospodaření zůstaly v regionu celé vesnice nezaměstnaných Rusů.
Na stopě nelegální těžbě
Odhalování nelegálního obchodu přitom není v Rusku lehkou záležitostí. V roce 2018 odhalili jeden příklad nesrovnalostí novináři deníku Rusmonitor. O rok dříve si čínská firma Jingye International Investment Company LLC na padesát let pronajala za 1,26 miliardy rublů 137 tisíc hektarů lesa v Tomské oblasti. Novináři porovnali toto „nájemné“ s objemem dřeva a jeho prodejní cenou a zjistili, že Číňané platí pouhého 0,5 procenta tržní ceny.
Dalším příkladem je případ čínské společnosti Xin-Chun v Krasnojarském kraji, která byla obviněna kromě ilegální těžby z pašování dřeva a vzácných rostlin. V obvinění byla i zmínka o falšování úředních dokladů a špionáži. Podle šéfky tamního kontrolního úřadu Taťány Daviděnkové však čínská firma měla vše v pořádku.
Postupně se ale zjistilo, že firma vyváží do Číny desítky miliard kubických metrů sibiřského dřeva a přitom se v krajském rozpočtu neobjevují žádné příjmy. Zajímavé na kauze Daviděnkové je, že udání na nelegální obchod nepřišlo z Ruska ale z Číny.
Nitky vedou vysoko
Kauza neskončila jenom obviněním čínské společnosti a šéfky kontroly Daviděnkové. Dalším obviněným se stala ministryně místního krasnojarského ministerstva přírodních zdrojů Jelena Vasilovová. A vyšetřování vzápětí odhalilo i dalšího účastníka černého obchodu, kterým byl gubernátor Krasnojarského kraje Alexandr Ussa.
Vyšetřovatelé zjistili, že gubernátor vybudoval na Sibiři celé impérium pro zpracování dřeva, na němž vlastnicky participovali jeho blízcí. Územní správa v Krasnojarsku přidělovala pozemky, kvóty pro kácení dřeva, udělovala vývozní povolení a kontrolovala veškerou činnost lesnických společností.
Zatímco ve zprávách stálo, že z Krasnojarského kraje se v roce 2018 prodalo do zahraničí
dřevo za 48 miliard rublů, do regionálního rozpočtu přišlo pouze 1,6 miliardy.
CO BY VÁM NEMĚLO UNIKNOUT?
Vojenský program a potřeba na mrazivé Sibiři stojí za ruskými malými reaktory
Zásah Putina
Ruské zákony do 90. let minulého poskytovaly ruským lesům dostatečnou ochranu. Lesní zákon přijatý již za současného prezidenta Vladimira Putina ale odstranil většinu omezení využívání lesů a převedl velké plochy zdánlivě nekonečných lesů v zemi do rukou oblastí a de facto tedy podnikatelů, kteří se zajímají pouze o zisk.
Podle Foreign Policy však někteří regionální politici upozorňují, že peníze míří do Kremlu a ke stoupencům Putina ze soukromého sektoru.
Medializování různých kauz došlo tak daleko, že ministr přírodních zdrojů a životního prostředí Ruské federace Dmitrij Kobylkin loni vyzval Čínu, aby se zapojila do řešení problému nelegálního odlesňování Sibiře, jinak bude Rusko nuceno přestat dřevo do Číny vyvážet.
Již v roce 2018 Kobylkin také navrhl, aby došlo k zákazu vývozu surového dřeva do Číny. To tehdy ale neprošlo s poukázáním na závazky Ruska vůči WTO. Uvažovalo se potom o zvýšení cla, aby došlo ke zpracování dřeva v zemi a jeho následnému vývozu.
Nakonec letos v září po dalších skandálech v Krasnojarském kraji a tlaku místních rozhodl prezident Vladimir Putin, že od 1. ledna roku 2022 bude platit zákaz vývozu surového
dřeva nebo hrubě zpracovaného dřeva ze země. Některá média ale poukazují na zklamání místních sibiřských představitelů, kteří očekávali rychlejší a tvrdší opatření.
Lokální politici navíc tvrdí, že zákaz vývozu nezpracovaného dřeva drancování lesů nezabrání. Bude jen znamenat, že Číňané vybudují vlastní firmy s vlastními lidmi již na ruském území, aniž by z toho měli místní lidé nějaký přínos.
Ruskou tajgu tak čeká možná ještě větší expanze čínských lesníků a místní rozpočty se nadále nedočkají zisku.
Ono se to málo ví, ale v Rusku něco jako lesní hospodářství neexistuje, Rusáci jsou zvyklí pouze drancovat.
Rusové nekradou a nelžou víc než Američané
Jsi na vodce?
A ty si zase chytrolín!!víš prd a kecáš nesmysly
Jo to my necháme stromy sežrat kůrovce, protože jsme lepší 😀 Sibiř je pustina, vy lesní hospodáři, co byste tam chtěl hospodařit?
český šmejde s holou prdelí, spapal njitrnici, vypláchl mozek četéčkem a teší se do roboty, Amazon čeká 🙂
Krásná písnička ze 68 roku to vždy zhodnotí přesně…….“Kakaja natura, takaja kultura, kakaja kultura, takij narod!“
To se nám to kritizuje, když rus a čínan kácejí stromy a vydělávají na tom. Tak nekupujte kreténi čínskej nábytek, to platí pro celej svět a čínani nebudou shánět dřevo. Čínani kupují dřevo i u nás a pak vozej do USA prkna, trámy a nábytek. Naši blbci to asi neuměj a tak prodávají dřevo za hubičku. A k těm plícím světa. Pokud se někomu nelíbí, že rusové a brayilci kácejí lesy, tak jim zaplatte, at to nedělají. Na jejich uzemí rostou lesy, oni z nich nic mít nemají, aby ostatní světová pakáž mohla dýchat kyslík zdarma od těch stromů. Ale kdyby na tom drancování dostalo možnost se přiživit USA, tak tady takovej debilní článek nebude.
U nás, jestli nevíš, funguje lesní hospodářství. Vytěžené plochy se znovu osadí a po celou dobu se o ně majitelé starají. V Rusku Číňan koupí od ožralého Rusa hektar lesa, pokácí sto a o obnově lesa si můžeš nechat zdát.
Přesně tak….
Přesně tak. Kupujeme zboží vyrobené v Číně, Ruský plyn a ropu, potraviny z Polska, živí nás podhodnocená práce pro německý firmy, na oplátku máme vyšší ceny, kupujeme si i vlastní vodu. Ale chytrých řečí máme na vyvážení do celýho světa.
cha cha, čínani drancují ruské lesy, ale hlavně do toho za každou cenu zamotat USA. Komické….
Bohuslav: A přesně takový hovada jako ty likvidují planetu, pro děti tu zbyde spálená země vinou trotlů s tímto myšlením.
Řekni to svim dětem za 20 let,,až nebudou mít co dychat a co do pusy.
To vaše hromadění majetku a peněz zajímá akorad kriply co myslí jen na svůj žaludek..Ono vám nestačí jeden dům a jeden auťák.Vy musíte mít dvacet domu a 40 aut..
Však ono se vám to vrátí.
Karma je totiž zdarma nenažranci..
je to jako u nás, kácí se a vyváží se kulatina, všude samá korupce, prostě stát ve východní Evropě……
Byli jste se podívat na Ukrajině? Tam drancujem zase mi!
Ach ten pravopis.
Ano byl jsem se tam podívat. Ale jaksi jsem si nevšiml ničeho, co bychom tam drancovali 😉
Ať počítám jak počítám, pokud má Rusku 800mil hektarů lesů a ročně vykácí 3,55mil, znamená to že k vykácení všech lesů dojde za 225 let. Jenže mezitím stihnou lesy vyrůst 3x znova tak v čem spočívá ta devastace?
Smutné je že tohle rozkrádání lesů se děje všude i v ČR. odstranění lapačů na kůrovce a fiktivní boj s kůrovcem je k smíchu. Jako kluci jsme proskoumávali lapače po lesích které byly na každém kroku. Ale dnes se nehodí les bez kůrovce, příklad bývalý ředitel Národ. parku šumava p. Žlábek vlastily několik pil po šumavě. Svést to na kůrovce a jde se kácet. Bohužel nenažranost lidí které o tom rozhodují. ,,A boj s kůrovcem se bohužel vymknul kontrole ke které přispělo sucho. I přesto se kácí zdravé lesy a skryje se to za kůrovce.A na čem zůstává rozum stát, že se štěpkují bukové lesy i když je smrkového kůrovcového nadbyek protože je na to dotace. A co je vrchol ? že státní lesy které to léta rozkrádájí vyhlásí akci pomoc lesům pro lidi aby šli vysazovat stromky.
Prales v Amazonii ani tajgu v Rusku nikdo z nas nezachrani.
Sami jsme si nasi divocinu zplundrovali, ale ostatnim bychom radili.
Ten prales muze vyrust i u nas, pry by to trvalo asi 200 let. K tomu ale nikdy nedojde, protoze to je pro soucasnika za horizontem udalosti.
Na té první fotce je les po požáru, na té druhé profesionální? těžba…
Možná vytváření nějakého protipožární pásu? Je otázka, co je lepší- jestli to nechat shořet nebo nějak těžit.
Každopádně je to věc RF a místních vlád.
ČR není schopna doložit transparentní data k žádné oblasti. Česká vemena by se měla starat v prvé řadě o sebe, o rozkrádání a bordel na území ČR…
Pak řešit někoho jiného.
Ono to není jen věc Ruska, či místních vlád. Těží se všude. Co bude potom, až se všechno vykácí? Udusíme se?
Děkuji za smazání mého komentáře (rozkrádání lesů v ČR) svoboda slova!!!!
Mě se z té lidské chamtivosti už zvedá po pravdě žaludek..
Tohle vede opravdu jen k totálnímu zničení toho to světa..A jestli to půjde touto rychlostí,,tak už ani děti narozené v té to době nebudou mít na téhle planetě místo k přežití..
Se podívejte co se děje a předvádějí komouši u nás? Tak proč se divit Rusům. Po volbách to vykopat a revizi zpětně 30 let. Ještě rok vydržet 🙁
Trochu jsi zaspal dobu hlupáku. Komouši tu už 30 let nevládnou, to jsou tví demokratičtí kapitalisté. Rozkradli a zplundrovali tuto zem, že už ji nikdy nikdo nedá dohromady.
Tuhle zem zdevastovalo ekonomicky, ekologicky i morálně 40 let komunistické idiokracie, z kterého se bude minimálně dalších 40 let zpamatovávat. Divoká 90. léta i současný Babišismus je jen toho důsledkem. Nakonec Babiš je sám ukázkovým reprezentantem komunistické smetánky, která akorát převlékla po revoluci kabát.
Lepší prodat než nechat v létě shořet!
JO
Komunizmus je budúcnosť, problém má meno zisk.
Při té obrovské rozloze samotné tajgy ,lze jen těžce zabránit černým akcím na jedné či druhé straně
RUšáci si to nezvládájí ani zplundrovat sami, tak pozvali Číňany. Opravdu bratrská pomoc.. a tohle je pro komanče vzor …Haha
Kam bolševik šlápne, tam sto let nic neroste…