Mohlo by vás také zajímat
Síkela eurokomisařem „proti Číně“; Fed výrazně srazil sazby a ČEZ chce jít na malé reaktory s Brity aneb souhrn ekonomických událostí 38. týdne 2024
Libor Akrman 20. září 2024Povodně se podepíší na změně rozpočtu, část škod půjde uhradit z fondů EU; pojišťovna zatím hlásí škody kolem 20 mld.…
Proč se objevují „klacky“ pod korejskými nohami v jaderném tendru?
Radek Škoda 2. září 2024Zhruba před měsícem Česko vyhlásilo, že tendr na nové reaktory vyhráli Korejci, když nabídka korejské společnosti KHNP předčila nabídku francouzské…
GLOBSEC Forum 2024: EU zařadí jádro mezi udržitelné zdroje
Veronika Kudrnová 2. září 2024Na konferenci GLOBSEC Forum 2024 v Praze zdůrazňovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nutnost diverzifikace energetických zdrojů. I…
- ČLÁNEK
Vojenský program a potřeba na mrazivé Sibiři stojí za ruskými malými reaktory
SERIÁL: Jsou SMR budoucností jádra? – 2. díl: Asi nejznámější ruský malý reaktor z poslední doby je ten, který je v provozu na Čukotce na plovoucí elektrárně Akademik Lomonosov. Rusové však s touto technologií koketují již od šedesátých let minulého století. Pojďme se tedy na jejich arzenál SMR podívat blíže.
Asi není náhoda, že se při popisu konkrétních projektů malých jaderných reaktorů (SMR) zaměříme jako první na Rusko.
Tato země (do roku 1991 Sovětský svaz, pozn. red.) má jako jeden z průkopníků jaderné energie mnoho zkušeností s výstavbou a provozem všech jaderných reaktorů. Vzhledem k tomu, že Rusko má i vojenský jaderný program, má taktéž zkušenosti se stavbou a provozem kompaktních jaderných reaktorů různých lodí.
Konkrétně se jedná o reaktory na jaderných ponorkách, ledoborcích, jaderném křižníku, ale též na jedné obchodní lodi (Sevmorput).
Aktuální SMR v Rusku
V současné době je výzkum nových nebo vývoj dříve použitých, avšak upravených typů SMR v Rusku velmi aktivní.
Nezabývají se jen výzkumem tlakovodních SMR, ale též rychlých, varných nebo vysokoteplotních malých reaktorů. Celkem je v Rusku v různých fázích vývoje více než tucet designů malých modulárních reaktorů (viz tabulka v předchozím článku).
Z každé kategorie typů reaktorů se pro přehlednost zaměříme na jeden design.
Tlakovodní SMR
Z celkových 16 designů, které jsou v Rusku ve vývoji, je více než polovina tlakovodních. Z hlediska provozních zkušeností, které jsou značné, je to logické.
Výkonově se tyto reaktory pohybují od mikro výkonů 68 kW(e) až do 325 MW, možnosti využití jsou tedy široké. Asi nejznámější ruský SMR je reaktor KLT-40S, který je v provozu na Čukotce na plovoucí elektrárně Akademik Lomonosov.
Akademik Lomonosov
Pojďme si ho představit blíže. Trup lodi Akademik Lomonosov měří na délku 144 metrů a na šířku 30 metrů. Plavidlo má výtlak 21 500 tun a posádku tvoří 70 osob. Na výrobu energie má dva reaktory KLT-40S poskytující až 70 MW(e) s 300 MW(t).
Jak už bylo řečeno, neprodukuje pouze elektřinu pro běžné využití a dálkové vytápění. Plavidlo lze přeměnit také na odsolovací zařízení, které produkuje 240 000 metrů krychlových sladké vody denně.
Tím představuje zajímavé řešení pro přímořské země s omezenými zdroji vody, třeba v severní Africe nebo na Středním východě.
Čtyřicet let života
Akademik Lomonosov má životnost 40 let a jeho výstavba trvala čtyři roky. Podívejme se nyní blíže na reaktory, které v sobě skrývá. Reaktor KLT-40S je odvozen od reaktoru KLT-40, jehož použití se již v minulosti osvědčilo na ledoborcích.
V plovoucí elektrárně má při použití nízkoobohaceného jaderného paliva tepelný výkon 150 MW(t). Palivem je silicid uran-hliník s úrovní obohacení až 20 procent, což umožňuje až čtyřleté intervaly doplňování paliva. Akademik Lomonosov produkuje 35 MW(e) elektřiny a teplo pro dálkové vytápění nebo pro zmíněné odsolování.
Reaktory jsou konstruovány tak, aby mohly běžet tři až čtyři roky mezi doplňováním paliva. Při každé výměně paliva jsou vyměněny všechny palivové soubory aktivní zóny. Ačkoli je aktivní zóna reaktoru normálně chlazena nucenou cirkulací (čtyřsmyčkové provedení), pro nouzové stavy se počítá s odvodem tepla přirozenou konvekcí.
SERIÁL O MALÝCH JADERNÝCH REAKTORECH |
1. DÍL: Malé jaderné reaktory aneb SMR: nastupující fenomén dnešní doby? |
Reaktory budou mít dvanáctiletý servisní cyklus, přičemž na konci každého provozního cyklu bude celá elektrárna převezena do centrálního zařízení pro generální opravy a skladování použitého paliva.
Variantou tohoto reaktoru je reaktor KLT-20, speciálně navržený pro plovoucí jaderné elektrárny. Jedná se o dvoukruhovou verzi se stejným obohacením, ale s desetiletým intervalem doplňování paliva.
Varné SMR
Hlavní rozdíl mezi tlakovodními a varnými reaktory je jednookruhové provedení u varných reaktorů. Přičemž u dvouokruhových tlakovodních vstupuje primární chladivo do parogenerátoru a tam se sekundární médium ohřevem mění na páru, která následně pohání turbínu.
U varného typu je turbína poháněná přímo párou, která se tvoří v primárním okruhu (v tlakové nádobě reaktoru tedy dochází k varu), čímž odpadá okruh s parogenerátorem a celý design je jednodušší.
Příkladem varného SMR je KARAT-45 s jmenovitým výkonem 45 MW(e), navržený společností NIKIET jako nezávislá kogenerační elektrárna na výrobu elektrické energie, páry a horké vody.
Je vyvíjen jako základní nástroj pro hospodářský a sociální rozvoj arktického regionu a odlehlých extrémních severních oblastí Ruské federace. Větší typ, KARAT-100, má výstupní výkon 360 MW(t) nebo 100 MW(e).
Jejich konstrukce zahrnuje přirozenou cirkulaci v chladicím systému aktivní zóny pro odvod tepla ve všech provozních režimech a také pasivní bezpečnostní systémy pro zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti.
Rychlé SMR
Dalším typem designů SMR jsou tzv. rychlé reaktory, které jsou menší a konstrukčně jednodušší než lehkovodní. Mají také lepší využití paliva a mohou mít delší interval doplňování paliva (až do 20 let).
Jsou navrženy tak, aby využívaly plný energetický potenciál jaderného paliva. Nikoliv pouze přibližně jedno procento, které využívají konvenční tepelné jaderné („pomalé“) energetické reaktory. Nemají moderátor, ale využívají vyšší hustotu neutronového toku a jsou obvykle chlazeny tekutým kovem, jako je sodík, olovo nebo směs olova-bizmutu, s vysokou vodivostí a teplotou varu.
Rusko experimentovalo s několika návrhy reaktorů chlazených olovem, nemluvě o tom, že již 40 let používá na svých ponorkách reaktory chlazené směsí olova a bizmutu.
Nový SVBR – Svincovo-Vismutovyi Bystryi reaktor
Novým designem malého modulárního reaktoru by měl být olovo-bizmutový rychlý reaktor (SVBR) o výkonu 280 MW(t), 100 MW(e).
Jde o integrální konstrukci s 12 parogenerátory a dvěma hlavními cirkulačními čerpadly. Aktivní zóna reaktoru je zasazena do bazénu se směsí olova a bizmutu o teplotě 340 až 490 °C.
SVBR může „spalovat“ jak uran, tak i plutonium jako své palivo. Lze ho tak využít k recyklaci vyhořelého jaderného paliva v tzv. uzavřeném palivovém cyklu.
Vysokoteplotní SMR
Vysokoteplotní reaktory, jak název napovídá, pracují s vysokými výstupními teplotami chladiva (700 až 950 °C). Používají jako moderátor grafit a jako primární chladivo helium, oxid uhličitý nebo dusík.
Vysoké výstupní teploty chladiva umožňují přeměnu energie s vyšší účinností a taktéž je možné použít tyto reaktory na výrobu vodíku.
Příkladem reaktoru tohoto typu je modulární reaktor chlazený heliem s plynovou turbínou GT-MHR (Gas Turbine Modular Helium Reactor, pozn. red.), který spojuje vysokoteplotní reaktor s přímým Braytonovým cyklem za účelem výroby elektřiny s vysokou účinností (až 48 procent).
Protože je reaktor schopný produkovat vysoké výstupní teploty chladicího média, může modulární systém také efektivně produkovat vodík vysokoteplotní elektrolýzou nebo termochemickým štěpením vody.
Modulární vysokoteplotní plynem chlazený reaktor má významné bezpečnostní prvky s pasivním odvodem tepla, které poskytují vysokou úroveň bezpečnosti i v případě úplné ztráty primárního chladiva.
Konstrukce modulárního reaktoru chlazeného heliem prokázala možnost modularity s širokým výkonovým rozsahem modulu (od 200 do 600 MW(t)). Tento reaktor používá palivo ve formě prizmatických TRISO částic. TRISO částice se skládají z uranového jádra (nejčastěji UO2) a čtyř vrstev pokrytí: porézní grafitová vrstva, vnitřní vrstva pyrolytického grafitu, vrstva karbidu křemíku a vnější vrstva pyrolytického grafitu. Tyto částice jsou rozptýlené do prizmatické grafitové matrice.
Rusko tak v budoucnosti může nabídnout širokou paletu typů SMR; typ KLT-40S je prvním provozovaným SMR v novodobém „modulárním pojetí“.
V příštím díle se zaměříme na americké modulární reaktory.
Zapomněli jste napsat, že na Akademikovi Lomonosovi mají celých 1200 prodavaček solia stejně se budoumu set otáčet, aby prodali 8 400 tun soli denně.
To vám zbyde po odsolení 240 tisíc kubíků vody.
Zdroj světa ruská wiki: „odhaduje se na 40 až 240 tisíc kubíků vody denně“
takže se odhaduje cosi a my se tu pak dočteme dost tvrdá data….
By mě zajímalo, jak je na tom věrohodnost zbytku článku.
ROFL LOL
sůl z odsolené vody…. proč jí nepustit zpět do moře? Dost se tam zvýší koncentrace, ale
již před r. 1960 se uvažovalo v Československu o výstavbě malých jaderných reaktorů, každé město nad 10tis obyvatel mělo mít svůj reaktor na elektřinu a topení. Jeden měl stát mezi Neratovicemi a Kojeticemi.
ano, ano, a teď tu o budulínkovy…. tydle světlé zítřky plné lásky, pohody a nulových problémů miluju. Kdyby ty technologie neměli nějakou chybičku na kráse tak to dnes opravdu stojí u každého většího okresního města a peníze vtom nehrajou žádnou roli.
Je strašné registrovat záplavu gramatických chyb v rádoby odborném textu. Zábavné jsou pokusy o převádění ruských pojmů do latinky, do češtiny.
Pěkný článek, těším se na další. Modulární jaderné reaktory se zdají být budoucností energetiky.