Mohlo by vás také zajímat
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Wall Street je vůči kryptoměnám opatrná, jak naznačuje dilema spotových fondů ETF
Dmytro Spilka 9. září 2024Kryptoměny jsou stále relativně novým a vyvíjejícím se trhem. Spuštění ETF Ethereum bylo označeno za významný milník pro svět kryptoměn.…
Chrenek možná zachrání Liberty Ostrava; Síkela kandidátem na eurokomisaře a příval firemních výsledků aneb souhrn 30. týdne 2024
Libor Akrman 26. července 2024Finální podoba nových Dukovan do konce roku; Harrisová podle analytiků lepší šancí pro Evropu; CSG znovu přihodila za Vistu Outdoor;…
- ANALÝZA
Kryptoměnová horečka vrcholí, přijde prudké sražení teploty?
Nekonečné lockdowny, miliony lidí nudících se v režimu home office a k tomu strach z inflace způsobený lavinou nových peněz valících se z centrálních bank. To je ideální podhoubí pro kryptoměnovou horečku, která nyní zachvátila finanční svět. Četnost vyhledávání slova bitcoin je aktuálně v Česku dokonce vyšší než na konci roku 2017. Vyplatí se ještě naskakovat do rozjetého vlaku?
Téma kryptoměn v posledních týdnech neúnavně plní titulní stránky nejen ekonomických médií (společně s koronavirovým či vakcinačním šílenstvím).
Není se čemu divit, když jejich celková tržní kapitalizace překonala poprvé v historii milník jednoho bilionu dolarů. To je suma, která by vystačila rovnou dvakrát na nákup celého holdingu Berkshire Hathaway slavného investora Warrena Buffetta, který v minulosti mimochodem bitcoin přirovnal k jedu na krysy.
Podobně se v roce 2017 o bitcoinu vyjadřoval i šéf banky J.P. Morgan Jamie Dimon, který jej označil za podvod.
GRAF: Vývoj tržní kapitalizace kryptoměn
Od roku 2017 do současnosti, v mld. USD (spodní šedá část grafu ukazuje vývoj objemů obchodování s kryptoměnami).
Zdroj: coinmarketcap.com
Nyní se názor finančních profesionálů na kryptoaktiva mění. Analytici J.P. Morgan podle CNBC dokonce prognózují, že by bitcoin mohl dosáhnout ceny až 146 tisíc dolarů.
Virtuální měny tak již nejsou jen výsadou počítačových geeků nebo anarchistů snažících se minimalizovat závislost na státu.
Plnohodnotné aktivum?
Naopak zejména z bitcoinu se stává plnohodnotné finanční aktivum, do kterého začíná ukládat zlomek svého portfolia čím dál více investorů.
Ti ho považují za podstatně kolísavější alternativu ke zlatu, s vyšším rizikem však logicky roste i výnosový potenciál. Jen za poslední tři měsíce hodnota kryptoměnového trhu vzrostla na více než 2,5násobek.
Nadprůměrně se dařilo hegemonovi virtuálních měn – bitcoinu, který zhodnotil o bezmála 200 procent. To je patrné na vývoji tzv. bitcoinové dominance, která vzrostla na téměř 70 procent. Tedy více než dvě třetiny hodnoty všech kryptoměn zaujímá právě bitcoin. Z řady tisíců menších konkurentů pak výrazněji vyčnívá s více než 13procentním podílem ethereum.
GRAF: Vývoj podílu jednotlivých kryptoměn na celkovém trhu
Od roku 2018 do současnosti, v procentuálním zastoupení na celkové kapitalizaci kryptoměn
Zdroj: coinmarketcap.com
Riziko propadu
Po současném astronomickém růstu se nicméně stále častěji začíná mluvit o korekci, která by srazila kurzy virtuálních měn do přijatelnějších úrovní.
Britské varování |
Britský Úřad pro finanční etiku (FCA) nedávno varoval, aby lidé, kteří investují do kryptoměn, byli připraveni na výrazné ztráty a také na eventualitu, že mohou přijít i o všechno. Bitcoin a další kryptoměny, na rozdíl třeba od akcií, nejsou v Británii a dalších zemích pojištěny. „Pokud spotřebitelé investují do takových produktů, měli by být připraveni na ztrátu všech svých peněz,“ uvedl britský úřad. |
Fundamentálně se toho totiž v případě bitcoinu, litecoinu či etherea za uplynulé měsíce příliš nezměnilo, přesto tato aktiva dosahují násobně vyšších úrovní než na podzim loňského roku.
Cenové růsty pochopitelně přilákaly zájem veřejnosti a drobných investorů, kteří na svět kryptoměn od konce roku 2017 zapomněli. Nyní se jejich pozornost probouzí, pro ně samotné bohužel ve špatnou chvíli. Burzy tak mají poplatkové žně, některé dokonce kolabují pod náporem vysokého objemu obchodů.
Jen těžko však dnes hledat důvody k výraznějším jednorázovým nákupům, když jste si mohli bitcoin nebo ethereum ještě na podzim pořídit za méně než třetinu současné ceny.
V rámci koronavirových výprodejů dokonce za pouhou desetinu. Vrhnout větší objem peněz na kryptoměnový trh je tak rizikovější než kdykoliv dříve, silná korekce o vysoké desítky procent visí ve vzduchu. Její příchod je prakticky jistý, otázka za milion dolarů je, kdy to bude.
Poměrně výrazným překvapením by tak bylo, pokud by letos nenastala příležitost nakoupit bitcoin na úrovni okolo 20 tisíc dolarů. Zároveň úplný kolaps trhu je velmi nepravděpodobný, jedna z největších domácích sázkových kanceláří například vypsala kurz 20 : 1 na scénář, že bitcoin v letošním roce poklesne pod hladinu 1 000 dolarů za minci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Bitcoin po dvou letech opět raketově roste. A s ním i obavy světa z další gigantické bubliny
Zařadily se kryptoměny mezi tradiční prostředky finančního světa?
Bitcoin prochází půlením, čeká jej silný cenový růst?
Kryptoměny v očích regulátorů
Dynamický cenový růst přilákal pozornost nejen retailových investorů, ale i regulátorů. Sama prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová se například nechala slyšet, že bitcoin se používá k praní špinavých peněz a dalším zavrženíhodným aktivitám.
Měl by tak podle jejího názoru být regulován na globální úrovni. Už i centrální bankéři si začínají uvědomovat, že kryptoměny mohou být pro tradiční státní peníze nevítanou konkurencí.
Na potlačení bitcoinu z jejich strany je však zřejmě již příliš pozdě. To by museli nasadit opravdu těžký kalibr, podobně jako v roce 1933, kdy tehdejší americký prezident Roosevelt zakázal veřejnosti pod trestem až deseti let odnětí svobody držet zlato.
Pravda nicméně je, že svět kryptoměn je stále tak trochu „Divokým západem prošpikovaným podvodníky“, kteří si brousí zuby na peníze nezkušených nováčků. Nemluvě o tom, že současný trend hackerů využívá právě anonymní bitcoiny při vydírání různých institucí jako nástroj, jak přijít k zisku. V tomto ohledu by větší aktivita dohledových orgánů rozhodně nebyla od věci.
Zachovejte klidnou hlavu
Nutno dodat, že současný zájem o kryptoměny ze strany drobných i institucionálních investorů ale není nelogický. Vždyť úrok je vyjádřením ceny peněz; pokud je nulový a reálné výnosy záporné, vyvolává to pochopitelné obavy z držby většího objemu majetku v hotovosti.
Je ovšem nutné mít na paměti, že svět kryptoměn je extrémně rizikovým parkovištěm hodnoty. Pád bitcoinu či etherea o desítky procent nelze vyloučit, vždyť na takových úrovních jsme se v průběhu loňského roku pohybovali zcela běžně.
GRAF: Vývoj ceny bitcoinu
Od roku 2017 do současnosti, v dolarech
Zdroj: tradingeconomics.com
Stejně tak však existuje i scénář, že rok 2021 bude rokem kryptoměn a jejich ceny zaznamenají další výrazný růst. V současnosti totiž panuje bujará nálada i na ostatních trzích, když se na dluhopisech či některých akciích evidentně nafukují bubliny.
Hlavním viníkem přitom není nikdo jiný než centrální bankéři. Stačí se ostatně podívat na akcie Tesly, které jen za poslední dva roky dokázaly vzrůst o 1 300 procent. Pokud se tedy chcete pustit do světa kryptoměn, směle do toho. Jen si buďte jisti, že víte, co děláte.