Mohlo by vás také zajímat
Průvodce investora prezidentskými volbami v USA
Kristina Hooper 5. listopadu 2024Prezidentský souboj v USA mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a bývalým prezidentem Donaldem Trumpem je zde. Jeho výsledek může mít výrazný…
Draghi nastavil EU kruté zrcadlo, evropská pokuta pro Google a Apple a na Seznam.cz si posvítí ÚOHS aneb souhrn ekonomických událostí 37. týdne 2024
Libor Akrman 13. září 2024ECB jde se sazbami dolů; nezaměstnanost jev Česku stabilní, inflace těsně nad 2 %; Apple představil novou řadu iPhone, Apple…
Důkaz „nemocného“ Německa? Volkswagen poprvé zvažuje zavření fabriky v Evropě
Lukáš Kovanda 3. září 2024Německá automobilka Volkswagen zpřísňuje svůj úsporný program v hlavní, stejnojmenné značce. Nevylučuje uzavírání závodů v Německu a nucené propouštění, protože…
- PROFIL
Buffettův investiční cirkus převezme Greg Abel. Co musíte vědět o nástupci legendárního finančníka
Warren Buffett ukončil spekulace o svém nástupci v čele své společnosti Berkshire Hathaway. Otěže po jeho odchodu převezme Greg Abel, který se v holdingu pohybuje už dvě desetiletí. Schopný manažer, který sice postrádá Buffettovo charisma, ale tento nedostatek vyvažuje neotřelým pohledem na byznys. List The Wall Street Journal ho nazval přímo „vychytralým dealerem“.
V létě oslaví miliardář, filantrop a investor Warren Buffett své 91. narozeniny. Přes půl století tento investiční mág řídí kolos jménem Berkshire Hathaway (BH), společnost, která se dlouhodobě drží v první padesátce největších firem na světě. Ačkoli Buffett nepotvrdil, že by se chystal do penze, minulý týden ukončil léta mediálně propírané spekulace, kdo jej vystřídá v čele podniku. V rozhovoru pro CNBC řekl, že to bude Greg Abel (58).
„Ředitelé souhlasí, že kdyby se mi dnes večer něco stalo, byl by to Greg, kdo by to za mě zítra ráno vzal,“ uvedl Buffett. Kanadský list The Globe and Mail zprávu komentoval tak, že do čela BH přichází „zázrak z Edmontonu, úspěšný, ale současně záhadný Greg Abel“.
Seznamte se s nástupcem investiční ikony, manažerem, který na rozdíl od Buffetta nerad a zřídka poskytuje mediální rozhovory. Ti dva toho ale mají mnohem více společného, než by se na první pohled mohlo zdát.
Zázrak z Edmontonu
Abel vyrůstal v dělnické čtvrti v kanadském Edmontonu. Asi jako každé dítě v Kanadě byl odkojen hokejem, což ho stálo nejeden vyražený zub. Do života tak vstoupil s protézou a cennou vlastností: tahem na branku.
„Ve sportu, vzdělání i byznyse je úspěch pravděpodobnější, když mu předchází tvrdá práce a příprava,“ řekl v roce 2018 asociaci Horatio Alger, která poskytuje stipendia americkým studentům.
Podívejte se, jak zavzpomínal na své dětství pro asociaci Horatio Alger (video je v angličtině).
Abel pocházel z chudých poměrů. Už jako dítě si podle kanadského deníku přivydělával na brigádách. Roznášel reklamní letáky nebo plnil hasicí přístroje u firmy Levitt-Safety, pro kterou jeho otec pracoval jako obchodní zástupce. Stejně jako Buffett tak znal hodnotu peněz dříve než řada jeho vrstevníků.
Jako dvaadvacetiletý absolvoval Albertskou univerzitu. Během studia změnil zaměření z obchodu na finance. „Uvědomil jsem si, jak důležité je se vyznat v účetnictví, umět analyzovat příjmy a peněžní toky,“ uvedl pro univerzitní časopis New Trail. Profesní kariéru tak zahájil jako auditor v PwC.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Investorské desatero Warrena Buffetta: Co radí věštec z Omahy?
Jsou to ještě příjemné starosti? Buffettův holding řeší, kam „vrazit“ 112 miliard dolarů
Zemřel největší podvodník Bernie Madoff: muž, který obral americkou smetánku o 65 miliard dolarů
Vychytralý dealer
V roce 1992 nastoupil do společnosti CalEnergy, výrobce geotermální energie, a právě na začátku 90. let se poprvé dostal do Buffetova zorného pole. Upozornil ho na něj jeden z akcionářů energetické firmy a Buffetův přítel z dětství Walter Scott mladší. „Greg je ten typ člověka, kterého když o něco požádáte, nejen že to udělá, ale udělá to nad očekávání dobře,“ řekl na Abelovu adresu Scott v rozhovoru pro Fortune z roku 2011.
Jedním z takových úkolů s mimořádně dobrým výsledkem bylo převzetí britské CalEnergy konkurenční MidAmerican Energy v roce 1999, v níž v témže roce získala kontrolní podíl Berkshire Hathaway. O patnáct let později se MidAmerican přejmenovala na Berkshire Hathaway Energy (BHE). Od roku 2008, kdy světem otřásala finanční krize, má Abel v holdingu významný vliv.
Dnes je výkonným ředitelem a předsedou BHE. Ze své pozice tak dohlíží na četné energetické firmy, v nichž má holding podíl. Jsou to dceřiné společnosti zaměřené na uhlí, zemní plyn, vodní energii, větrnou, solární, geotermální a jadernou energii.
Výsledkem spojení schopností „věštce z Omahy“, jak je Buffett přezdíván díky svému „čichu“ na úspěšné investice, a manažerského „zázraku z Edmontonu“ v osobě Abela, je energeticky „nabušený“ kolos. Konsolidované tržby BHE, která zaměstnává skoro 24 tisíc lidí, se loni přiblížily hranici 21 miliard dolarů.
Deník The Wall Street Journal Abela označil za „vychytralého dealera“. Abel má podle Buffetta Berkshire v krvi, společnost miluje a zná ji do konečků svých prstů. „Přináší skvělé nápady a je skutečně inovativní ve svém myšlení a obchodním přístupu,” řekl o něm v roce 2013.
Chválou nešetřil ani Buffettův dlouholetý spolupracovník a viceprezident BH Charlie Munger (96), který nazval Abela „osvědčeným umělcem, jež je v některých důležitých ohledech lepším manažerem než Buffett“.
Vykoupené charisma
Abel možná neoplývá tak silným charisma jako sám Buffett, to ale vyvažuje svými manažerskými schopnostmi. Pro svoji píli, odhodlání a neotřelé myšlení si vysloužil plnou důvěru zakladatele BH.
A ještě jedna věc je pro Buffetta mimořádně důležitá: zdravý vztah k penězům. Buffett nikdy okázale nehýřil penězi ve svůj prospěch, žije skromně, v domě, který si na konci padesátých let koupil za asi 30 tisíc dolarů. Z BH si ročně vyplácí pouze 100 tisíc dolarů a je spoluautorem výzvy (The Giving Pledge) světovým miliardářům, aby polovinu svého majetku dali na dobročinné účely. Většina jeho majetku tak po jeho smrti přejde na Nadaci Billa a Melindy Gatesových.
Od svého nástupce proto očekává vášeň pro práci samotnou, která by neměla být motivována počtem nul za částkou na výplatní pásce. V minulosti se vyjádřil, že nový šéf holdingu by měl do funkce nastupovat už jako velmi bohatý člověk. A to Abel rozhodně splňuje.
Abel vlastní 1% podíl ve BHE, hodnota jeho podílu je oceněna na 480 milionů dolarů. Vedle toho je Abel také štědře ohodnocen za výkon své funkce. Jeho základní plat byl v posledních třech letech 16 milionů dolarů ročně, další miliony ale nažene na bonusech. V letech 2019 i 2020 takto obdržel shodně po třech milionech dolarů, v roce 2018 to bylo o milion méně.