Mohlo by vás také zajímat
Rozevírající se nůžky mezi USA a Evropou? Zakopaný pes leží v síle kapitálových trhů
Kryštof Míšek 9. prosince 2024Jaké jsou hlavní faktory vývoje ekonomik na opačných březích Atlantického oceánu? Kde se může vhodnými kroky podařit situaci zásadněji zlepšit?
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Kellnerův majstrštyk, Babiš v bulváru a střídání ocelářských magnátů z Indie aneb souhrn událostí 41. týdne
V čem dalším chce hrát Petr Kellner první ligu, komu Mittal prodá ostravské ocelárny, o které časopisy rozšířil Andrej Babiš své mediální království, jak se Česko staví k digitální dani, proč Google pouští Pentagon k vodě a s čím chce konkurovat Applu?
Milé čtenářky, milí čtenáři,
už dlouho nebyly finanční trhy takhle nervózní. Není divu, léta víceméně neustálého růstu (byť hlavně na Wall Street) by asi ukolébala každého. A to i přes to, že se tu a tam objevovaly varovné hlasy, že propad trhů je za dveřmi. A teď, když přišel, tak se všichni diví a jsou – slovy pražské exprimátorky Krnáčové – zpovykaní. Aspoň si možná uvědomí, že varování před důsledky globální obchodní války nejsou tak úplně mimo nebo že zpomalování ekonomického růstu nemusí být konečné. My v Peak.cz navzdory všemu zůstáváme optimisty. Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.
Libor Akrman
šéfredaktor Peak.cz
Air Bank, i banku můžete mít větší. Nejbohatší Čech Petr Kellner plánuje získat zhruba čtvrtinový podíl v Monetě Money Bank. Té by jeho PPF současně prodala českou a slovenskou část Home Creditu a také menší finanční dům Air Bank, jehož jméno by pak převzala nově vzniklá finanční skupina. Moneta a Home Credit se na transakci za téměř 20 miliard korun už předběžně dohodly. Teď bude záležet, zda plán schválí také akcionáři Monety.
VÍCE K TÉMATU: Z Monety bude nová Air Bank. I banku můžete mít mnohem větší
Ostravské ocelárny od Mittala koupí další indický magnát. Světovou ocelářskou jedničku ArcelorMittal, kterou od roku 2001 vlastnil indický ocelářský magnát podnikatele Lakšmí Mittal, kupuje jiná skupina vlastněná indickým miliardářem Sandžívem Guptou. Jeho v Londýně sídlící společnost Liberty House získá spolu s Ostravou také největší rumunské hutě Galati a dva menší podniky v Makedonii a Itálii. Výběr kupce oznámily mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková a za Liberty Martina Houšková. Hodnotu transakce ovšem neuvedly.
Babiš posiluje na mediálním poli. Skupina Mafra, která patří do koncernu Agrofert, převezme od Němců vydavatelství Bauer Media. To v Česku a na Slovensku vydává asi 30 titulů. Jde o bulvární a lifestylové časopisy a časopisy pro ženy, kterých se loni prodalo téměř 50 milionů. Cena transakce zveřejněna nebyla, ale mohla by se pohybovat okolo jedné miliardy korun. Převzetí musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Přiškrťte výfuky, velí EU. Osobní automobily vyráběné v Evropské unii by od roku 2030 měly vypouštět o 35 procent méně CO2 než v roce 2021, dodávky pak o 30 procent méně. Po třinácti hodinách jednání se na tom dohodli ministři životního prostředí členských zemí. Přísnější emisní limity pro automobily vyráběné v EU se podle odborníků z automobilového průmyslu promítnou do cen vozů pro zákazníky. Na druhou stranu můžeme očekávat, že je budou provázet finanční pobídky státu na nákup elektromobilů i vytvoření dobíjecí infrastruktury.
Echt bavorák, ale z Číny. Německá automobilka BMW do roku 2022 zaplatí 3,6 miliardy eur (80,4 miliardy korun) za navýšení podílu ve společném čínském podniku, který založila s místní firmou Brilliance Auto Group. BMW jako první světová automobilka využije uvolnění vlastnických pravidel v Číně, která zahraničním výrobcům aut neumožňovala držet ve společných podnicích více než 50procentní majetkový podíl. Německý podnik svůj dosavadní 50procentní podíl zvýší na 75 procent.
Oživení na pracovním trhu. Nezaměstnanost v Česku v září klesla na tři procenta, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Bez práce bylo 224 331 lidí. „Skončily dovolené a firmy opět rozjely naplno výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezona,“ uvedl úřad práce.
Graf: Míra nezaměstnanosti (v %) v Česku za poslední rok
Zdroj: tradingeconomics.com, MPSV
Šlápne iPhonům na paty? Americká společnost Google představila třetí generaci chytrých telefonů Pixel, svůj první tablet a nového chytrého domácího asistenta s displejem. Skutečnost, že firma ze skupiny Alphabet přístroje ukázala na prezentacích v deseti městech po celém světě, podle agentury Reuters signalizuje, že Google je připraven geograficky rozšířit distribuci telefonů v naději, že bude jednou tak populární jako iPhone od Applu.
Dost bylo plastu! Nadnárodní potravinářské koncerny Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé jsou největšími producenty plastového odpadu na světě. Vyplývá to ze zprávy organizace Greenpeace, která ve spolupráci s hnutím Break Free From Plastic zorganizovala 239 úklidových akcií ve 42 zemích světa, aby zjistila, jak velké korporace přispívají ke znečištění. Greenpeace prověřila 187 000 kusů plastového odpadu.
NAPSALI JSME PRO VÁS:
ANO sice ovládlo krajská města, ale v Praze bude v opozici. ČSSD prohlubuje svůj pád
Změny klimatu a vliv inovací na ekonomiku oceněny Nobelovou cenou za ekonomii
Jak se Donald Trump (zase) mýlí aneb kdo může za výprodej akcií?
Ten poslední v City zhasne. Británie počítá, že do březnového odchodu země z Evropské unie, přijde asi o 5 000 pracovních míst ve finančním sektoru, jež se přesunou do kontinentální Evropy. Ročně z britského finančního sektoru přiteklo do státní kasy na 70 miliard liber ve formě daní. Jak velký pokles daňových příjmů z finančního sektoru by brexit mohl způsobit nelze podle britského ministra finančních služeb John Glenenna zatím kvůli řadě nedořešených otázek přesněji určit. Vláda podle něj bude usilovat o to, aby Londýn zůstal i nadále významným finančním centrem.
Google má z Plus minus. Společnost Google se rozhodla, že uzavře pro běžné uživatele svou sociální síť Google+. Důvodem jsou vysoké náklady na provoz a chyba, která umožnila přístup k neveřejným údajům uživatelů. Google má nyní vysvětlit, proč odložil zveřejnění informace o zranitelnosti komunikační sítě Google+. Vyzvali ho k tomu tři vlivní republikánští senátoři.
Trend jménem coworking. Japonská investiční skupina SoftBank jedná o převzetí většinového podílu v americké společnosti WeWork, která poskytuje malým firmám sdílené fyzické i virtuální pracovní prostory. Investice, kterou by zřejmě poskytl její fond Vision Fund, má činit 15 až 20 miliard dolarů. S odvoláním na informované zdroje to uvedl list The Wall Street Journal. WeWork se z jedné kanceláře na Manhattanu za osm let rozrostl do velké firmy, která je největším poskytovatelem sdílených kanceláří na světě. Své centrum se nyní chystá otevřít i v České republice.
Inflace zpomalila. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 2,3 procenta ze srpnových 2,5 procenta. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení, dále pak potraviny a nápoje. Informoval Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,6 procenta.
Graf: Meziroční růst spotřebitelských cen za poslední rok (v %)
Zdroj: tradingeconomics.com, ČSÚ
Apple kupuje svého dodavatele. Americká technologická společnost Apple se dohodla na koupi části evropského dodavatele čipů Dialog Semiconductor. Apple v rámci dohody zaplatí 300 milionů dolarů za některé aktivity Dialogu a dalších 300 milionů dolarů za dodávky čipů v příštích třech letech. Technologický gigant získá různé patenty, tým zhruba tří stovek inženýrů a kanceláře firmy Dialog v Británii, Itálii a Německu. Dialog si zase pojistí svou pozici dodavatele Applu, napsala agentura Reuters.
Když dva se perou, i třetí facku slízne. Obchodní a měnové války mohou poškodit ekonomický růst a ublížit těm, kteří pouze „nevině přihlížejí“. Na podzimním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) to řekla šéfka MMF Christine Lagardeová. Státy proto vyzvala, aby se spory snažily vyřešit a upevnily globální obchodní pravidla místo toho, aby je opouštěly.
Investice do vzdělání, to je to, oč tu běží. Světová banka představila nový systém, který státy hodnotí na základě jejich schopnosti rozvíjet lidský kapitál. Chce tak přimět vlády, aby efektivněji investovaly do vzdělání a zdravotnictví, napsala agentura Reuters. Nejhůře si v „Indexu lidského kapitálu“ vedly africké země, přičemž na posledním místě se v žebříčku hodnocení umístily Čad a Jižní Súdán. Nejlépe dopadl Singapur, za nímž následovaly Jižní Korea, Japonsko a Hongkong.
Čínským miliardářům vévodí Jack Ma. Nejbohatším Číňanem je zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Hodnota jeho majetku meziročně vzrostla o 35 procent na 39 miliard dolarů. Na druhé místo klesl realitní magnát Sü Ťia-jin, šéf developerské firmy Evergrande Group, jehož majetek dosáhl 36 miliard dolarů. Napsal šanghajský měsíčník Hurun Report. Třetí místo s majetkem 35 miliard dolarů obsadil majitel internetové firmy Tencent, šestačtyřicetiletý Ma Chua-tcheng, známý také pod jménem Pony Ma. Loni byl druhý. Nejbohatší ženou je s 22 miliardami dolarů sedmatřicetiletá realitní developerka Jang Chuej-jen.
Česko řeklo „ne“ digitální dani. Česká republika se připojila k odporu Irska, Finska a Švédska vůči návrhu Evropské unie na novou digitální daň, která by zvýšila daňové zatížení velkých internetových firem. Ve společném dokumentu uvedené čtyři země varují, že navrhovaný postup by mohl porušovat mezinárodní smluvní závazky. Informovala tom agentura Reuters s odvoláním na kopii dokumentu poskytnutou irským ministerstvem financí. Evropská komise představila návrhy na změny ve zdanění digitálních firem letos v březnu. Ty zahrnují zavedení tříprocentní daně z tržeb velkých digitálních podniků, jako jsou Google či Facebook, které čelí obvinění, že v rámci EU přesměrovávají své zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.
Google pouští Pentagon k vodě. Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě deseti miliard dolarů. Internetový gigant to zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.
Po Uberu a Ola investuje Microsoft i do taxislužby Grab. Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl investovat do asijské alternativní taxislužby Grab. Firmy uvedly, že tento krok je součástí partnerství, které jim umožní spolupráci na technologických projektech, včetně umělé inteligence. Výši investice sice nezveřejnily, podle zdroje listu Financial Times se pohybuje kolem 200 milionů dolarů.
Nobelova cena za ekonomii patří Američanům. Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali William Nordhaus a Paul Romer za integraci klimatických změn a technologických inovací do makroekonomických analýz. Na držitele ocenění čeká finanční odměna devět milionů švédských korun (22 milionů Kč).
DOST bylo byznysu, teď něco pro chvíle odpočinku v podobě kulturního okénka:
- V kinech tento týden startují tyto filmy – životopisný snímek První člověk, který vypráví příběh astronauta Neila Armstronga, jehož v americkém dramatu ztvárnil Ryan Gosling. Dále pak česko-slovenské drama o dospívající dívce z rozvráceného manželství Nina, americký thriller Zlý časy v El Royale a japonské drama Zloději. S dětmi můžete navštívit dvě animované pohádky Princezna a dráček nebo Vilík: Rychle a vesele.
Pokud máte pocit, že jsme na něco zapomněli, tak se na nás nezlobte, výčet zpráv nikdy nebude úplný. A teď už jen odpočívejte.