Mohlo by vás také zajímat
Ruská válečná ekonomika se pomalu bortí. Rubl je nejslabší od války
Pavel Peterka 28. listopadu 2024Ruská měna se dostala na nejslabší úroveň vůči americkému dolaru od začátku války na Ukrajině. Rubl se tak vůči dolaru…
Bublina kolem AI? Může to zajít ještě mnohem dál
Dmytro Spilka 27. listopadu 2024Americké akciové trhy žene vzhůru z velké části nadšení z potenciálu umělé inteligence. Po uvedení ChatGPT od OpenAI, kterou pomohl…
Zisk ČEZu slábne, ale navýšil celoroční výhled; inflace v Česku zrychlila a Amazon spustil outlet aneb souhrn ekonomických událostí 46. týdne 2024
Libor Akrman 15. listopadu 2024Spousta zpráv z ČEZu; státní dluhopisy šly na dračku; celosvětový odbyt elektromobilů stoupá; tučná pokuta od EU pro Metu; Čupr…
- ANALÝZA
Fidelity International: Navzdory propadům lze mezi akciemi najít ty s potenciálem. Musíte ale jít od akcie k akcii
Obavy z pokračující války mezi Ruskem a Ukrajinou, napjaté dodavatelské řetězce, rostoucí inflační tlaky a obavy z možného recesivního zpomalení, tedy recese, vedly k oslabení všech trhů. „Nedávný vývoj na trhu je pro správce fondů velkou výzvou. Nyní se začínají objevovat příležitosti,“ vysvětluje Jeremy Podger, portfolio manager Fidelity International.
Dramatická korekce trhu, jaká nedávno proběhla, může být pro manažery fondů pokořující zkušeností. Do 20. května 2022 klesl index NASDAQ, který je měřítkem pro růstové investory o téměř 30 procent ze svého maxima z listopadu loňského roku a za krátkou dobu od konce března o 20 procent.
Podle některých odborníků jsou na vině rostoucí výnosy dluhopisů (a zejména rostoucí reálné výnosy), které matematicky znehodnocují výnosy v dlouhodobém období více než výnosy za krátkodobé období.
„Dnešní výnos“ se stává atraktivnějším ve srovnání s „příštím výnosem“. Oceňovací spready v rámci trhu tak mají tendenci klesat, což je také patrné.
„Není pochyb o tom, že masivní monetární stimuly na trzích způsobily pokřivení. A také vyvolaly euforii, což jsme nezažili od opojných dnů technologické bubliny dot.com v roce 2000. V USA jsme byli svědky nejen nadšeného přívalu drobných investorů, ale také makléřů, kteří se předháněli v ospravedlňování astronomických cen pomocí kreativních oceňovacích technik,“ popisuje Jeremy Podger.
Stojí za to připomenout si, co se stalo před dvaceti lety. Index NASDAQ vystoupal v březnu 2000 na vrchol, aby ve čtvrtém čtvrtletí roku 2002 propadl (i ve srovnání s reakcí šoku z 11. září 2001 a několika záporných čtvrtletních hodnotách HDP) na absolutní i relativní minima. (viz graf)
GRAF: Vývoj indexu NASDAQ
Za posledních 25 let, v bodech.
Zdroj: tradingeconomics.com
Celý cyklus trval přibližně pět let. Od začátku roku 1998 do konce roku 2002 měl index NASDAQ nižší výkonnost než index S&P 500. To neznamená, že by se špatně dařilo všem technologickým akciím.
Podmínky způsobující bublinu však samozřejmě přivedly na trh obrovské množství společností v rané fázi vývoje, které vstoupily na svět s neuvěřitelně vysokým oceněním Jejich pády byly proto obecně pozoruhodné, což korekci ještě zhoršilo.
Výkonnost emisí
Nyní jsme svědky něčeho podobného. Index Renaissance IPO, který měří výkonnost nových emisí za poslední dva roky (každé čtvrtletí je přepočítán, pozn. red.), se letos šokujícím způsobem snížil na polovinu 2 (o cca 48 procent).
GRAF: Vývoj indexu Renaissance IPO
Za posledních 8 let, v USD.
Zdroj: Ranaissance Capital
To nutí k zamyšlení, co si investoři mysleli, když se těchto IPO účastnili. Možná to byla částečně touha napodobit úspěch, jaký v posledních letech zažilo mnoho investorů do rizikového kapitálu. Ti doufali, že ovládnou díky ranému vstupu na trh specializované odvětvové niky.
Problém byl ale v tom, že mnoho emisí bylo oceněno tak, jako by již této dominance dosáhly. Trh se – stejně jako v roce 2000 – rozhodl ignorovat hrozby konkurence a rychlého zastarávání (připomeňme si smutné zániky společností AOL, Nokia a mnoha dalších).
Medvědí trh a růstové akcie
Toto uvažování však nyní neplatí. Medvědí trh trendu „láme kosti“ a na cestu opětovného růstu se ještě nějakou dobu nevrátí.
Zatímco ocenění růstových akcií obecně a zejména technologií se ještě nezkorigovalo na své dlouhodobé průměry, zdá se, že je čas začít hledat nové příležitosti mezi dlouhým seznamem obětí.
„Poslední dva roky jsme se většinou vyhýbali vysoce růstovým akciím, protože jsme se domnívali, že jejich ocenění v příštích několika letech pravděpodobně klesne. Toto riziko sice nezmizelo, ale je nyní menší hrozbou než dříve,“ vysvětluje Jeremy Podger.
Jako příklad uvádí společnosti zabývající se genomikou, což je poměrně nový obor z oblasti biologie a medicíny, který zkoumá genomy. Firmy působící v tomto oboru rozvíjejí mj. technologie, které by sloužily pro detekci a terapii rakoviny a diagnostiky genetických poruch.
„Tato oblast nás loni zaujala, ale nedokázali jsme ji srovnat s oceněním. Z deseti společností, které jsme zkoumali, u sedmi došlo k propadu o více než 60 procent. Zároveň se ale jedná o rychle se měnící odvětví s vysoce konkurenčním prostředím, které se neustále vyvíjí. Větší společnosti jsou zapojeny do patentových sporů a menší podniky se snaží přeskočit zavedené firmy lepšími a levnějšími řešeními. Rizika u jednotlivých titulů zůstávají vysoká a není tedy vůbec jasné, zda se v této oblasti setkáváme se skutečně výhodnými nabídkami,“ podotýká Podger.
Pandemie pomohla technologiím
Podle analytiků Fidelity zároveň na trhu stále přetrvávají některé dlouhodobější problémy.
V první řadě jsou to technologie, kdy mnoho technologických společností zaznamenalo během pandemie obrovské zrychlení růstu. Nyní se však musí přizpůsobit zpomalení tohoto tempa a v některých případech čelí i propadu.
V příštích letech se v oblasti technologií jistě objeví mnoho nových příležitostí. Stejně důležité ale bude, jak netechnologické společnosti začlení technologie a využijí je ke své konkurenční výhodě.
Za druhé, růst není jediná možnost. Jak bylo vidět za poslední půl rok, trest za zklamání u vysoce hodnocených růstových akcií může být mnohem větší než u levnějších hodnotových akcií.
I po nedávné korekci zůstávají růstové akcie dražší (oproti očekávaným krátkodobým ziskům) než před pěti lety a hodnotové akcie jsou levnější, než byly. Manažery růstových fondů letošek zabolí, ale lze pochybovat, že by některý z nich skutečně změnil svůj investiční postup.
GRAF: Srovnání vývoje růstového indexu MSCI ACWI Growth/Value s výnosem 10letého dluhopisu
Od ledna 2017 do 20. května 2022, index je v bodech (pravá osa Y), výnos dluhopisu v % (levá osa Y).
Zdroj: Fidelity International, Bloomberg, Federální rezervní systém, 20. května 2022. Federální rezervní fond US Treasury H15
Takže zatímco se nyní rozbíhá hledání dobrých růstových akcií, které postihla tržní rutina, stále existuje mnoho hodnotových akcií, které vypadají atraktivně.
Je to jeden z těch okamžiků, kdy se zdá, že je nejlepší začít hledat výjimečné příležitosti jak v růstových, tak hodnotových táborech než se snažit schovávat uprostřed.