Mohlo by vás také zajímat
Novodobá „zlatá horečka“? Němci oživují plán na těžbu vzácných kovů na dně Pacifiku
František Novák 9. května 2023V pacifické oblasti leží na mořském dně obrovská ložiska nerostných surovin, zejména vzácných kovů, které jsou nezbytné pro přechod na…
Dopad války na Ukrajině: Evropské armády řeší, jak se zbavit závislosti na fosilních zdrojích
František Novák 26. dubna 2023Dekarbonizace armád byla tématem už před válkou na Ukrajině. Co se od té doby změnilo? Důležitost zbavit se závislosti na…
Ledovec zkázy. Vědci se snaží prozkoumat obrovský ledovec u Antarktidy
František Novák 29. března 2023Vědecké týmy pracují na průzkumu ledového šelfu v Antarktidě, kterému se přezdívá ledovec soudného dne. V momentě, kdy se vlivem…
- ČLÁNEK
Evropu loni sužovalo extrémní klima. Zažila historicky nejteplejší léto
Nejnovější poznatky založené na datech ukazují rostoucí teploty a sílící extrémní jevy v Evropě. Velkou část kontinentu postihly intenzivní a dlouhotrvající vlny veder, v historii měření dokonce bylo loňské léto nejteplejší, vyplývá z nejnovějších dat služby Copernicus Climate Change Service (C3S).

Evropa v roce2022 zažila druhý nejteplejší rok v historii měření služby Copernicus Climate Change Service. (Ilustrační foto) Zdroj: Unsplash
Evropa v roce 2022 zažila nejteplejší léto v historii měření, k čemuž přispělo několik extrémních událostí včetně intenzivních vln veder, sucha a rozsáhlých požárů, vyplývá z údajů služby Copernicus Climate Change Service (C3S). Loňské léto bylo v Evropě nejteplejší v historii měření, a to o 1,4 °C nad nedávným průměrem.
Z nejnovějších dat služby vyplývá, že teploty v Evropě rostou dvakrát rychleji než celosvětový průměr; rychleji než na kterémkoli jiném kontinentu. Údaje ukazují, že průměrná teplota v Evropě za poslední pětileté období byla přibližně o 2,2 °C vyšší než v předindustriální éře (1850–1900).
Rok 2022 byl celkově druhým nejteplejším rokem v historii měření, a to o 0,9 °C nad nedávným průměrem (při použití referenčního období 1991–2020).
Tepelný stres
Extrémní horka na konci jara a v létě měla za následek nebezpečné podmínky pro lidské zdraví. V důsledku extrémních veder v létě zažila jižní Evropa rekordní počet dní s „velmi silným tepelným stresem“.
Evropa zaznamenává rostoucí trend v počtu letních dní se „silným“ nebo „velmi silným tepelným stresem“. V jižní Evropě je podle vědců totéž patrné u „extrémního tepelného stresu“. A klesá počet dní bez tepelného stresu.
„Zpráva poukazuje na alarmující změny našeho klimatu, včetně nejteplejšího léta, jaké kdy bylo v Evropě zaznamenáno. Nebývalá vlna veder sužovala i oblasti ve Středozemním moři a rekordní teploty jsme naměřili v Grónsku. Pochopení dynamiky klimatu v Evropě má zásadní význam pro naše úsilí o přizpůsobení se a zmírnění negativních dopadů, které změny klimatu na kontinent mají,“ uvedl k datům Carlo Buontempo, ředitel Copernicus Climate Change Service (C3S).
VÍCE K TÉMATU:
Ochránci klimatu bědují: Evropa „pálí“ miliardy eur za LNG terminály a zvyšuje uhlíkovou stopu
Kdo zaplatí za oteplování? Afrika chce peníze po bohatých státech, jako je EU
Historičtí viníci oteplování. Kdo spálil nejvíc fosilních zdrojů od roku 1751
Ochránci klimatu bědují: Evropa „pálí“ miliardy eur za LNG terminály a zvyšuje uhlíkovou stopu
Málo srážek přineslo sucho
Jednou z nejvýznamnějších událostí, které loni postihly starý kontinent, bylo rozsáhlé sucho. Během zimy 2021–2022 bylo ve velké části Evropy méně sněhových dní, než je průměr. V mnoha oblastech jich bylo zaznamenáno až o 30 méně.
Na jaře byly srážky na většině kontinentu podprůměrné, přičemž v květnu bylo zaznamenáno nejméně srážek za celý měsíc. Nedostatek sněhu v zimě a vysoké letní teploty měly za následek rekordní úbytek ledu z ledovců v Alpách, což odpovídá úbytku více než 5 km3 ledu.
Nízké množství srážek, které pokračovalo po celé léto, spolu s výjimečnými vlnami veder způsobily také rozsáhlé a dlouhotrvající sucho, které ovlivnilo několik odvětví, jako je zemědělství, říční doprava a energetika.
GRAF: Roční srážkové anomálie v Evropě
Za rok 2022, vyjádřeno jako procento ročního průměru za referenční období 1991–2020.
Zdroj: C3S/ECMWF/KNMI
Roční anomálie půdní vlhkosti byla druhá nejnižší za posledních 50 let, pouze v ojedinělých oblastech byla vlhkost půdy vyšší než průměrná.
Kromě toho byly průtoky v řekách v Evropě druhé nejnižší v historii, což představuje šestý rok v řadě s podprůměrnými průtoky. Z hlediska postižené oblasti byl rok 2022 nejsušším rokem v historii měření, přičemž 63 procent evropských řek zaznamenalo nižší než průměrné průtoky.
GRAF: Měsíční průměrné anomálie říčního odtoku za srpen 2022
Kategorie „mimořádně vysoký (nízký)“, „výrazně vysoký (nízký)“, „nadprůměrný (podprůměrný)“ a „blízký průměru“ se vztahují k percentilovým rozsahům > 90 (< 10), 75–90 (10–25), 60–75 (25–40) a 40–60 pro referenční období 1991–2020.
Odstíny modré barvy označují vyšší, respektive odstíny červené barvy nižší vypouštění, než je obvyklé.
Zdroj: Copernicus EMS/ECMWF
Mimořádné teplo i v zemích ledu
Během roku 2022 se extrémní klimatické podmínky vyskytly také v Grónsku, včetně mimořádných veder a srážek v září, tedy v ročním období, pro které je typičtější sníh.
Průměrné teploty v tomto měsíci byly až o 8 °C vyšší než průměr (nejvyšší v historii) a ostrov postihly tři různé vlny veder. Tato kombinace způsobila rekordní tání ledové pokrývky, přičemž na vrcholu první vlny veder bylo zasaženo nejméně 23 % ledové pokrývky.
Ostatně celá arktická oblast zažívá drastické změny klimatu. Teploty v Arktidě stoupají mnohem rychleji než na většině zbytku zeměkoule. Rok 2022 byl šestým nejteplejším rokem v historii měření pro Arktidu jako celek a čtvrtým nejteplejším rokem pro arktické pevniny.
Jednou z nejvíce postižených arktických oblastí v roce 2022 byly Špicberky, které zažily nejteplejší léto v historii měření. V některých oblastech byly tamní teploty o více než 2,5 °C vyšší než průměr.

každý pátek ve vašem e-mailu.